Playoff Scores, A-B
NOTE: We have changed all the classifications by adding
an extra A to stay in proper
alignment with the UIL format
​(6A through 2A for 11-man football).  

​​Example: A&M Consolidated
(below) is shown as being in
the 5A final in 1989​​ but that
was actually 4A at the time.

Schools shown now as 2A represent the former 1A and original B; 3A (formerly 2A and original 1A); 4A (formerly 3A) and original 2A​​​, 5A (formerly 4A) and original 2A; and 6A (formerly 5A and original ​4A)​.  This five class system originated in 1951.​ 

​​A&M CONSOLIDATED 45-31-1

1941:   0  Wortham 6  Bi-District
1942:   6  Fairfield 0  BD
1943: 27  Marble Falls 0  BD
1944: 12  Marble Falls 19  BD
1945:   6  Thorndale 37  BD
1947:   6  Calvert 6  BD
1948:   0  Hewitt Midway 20  BD
1951: 14  Bremond 13   BD
           0  Sugar Land 48  Regional
1953:   7  Deer Park 28  BD
1958:   8  Liberty 40    BD
1960: 13  Taylor 47    BD
1989: 14  El Campo 0    Area
         17  Houston King 6    Regional
         31  PN-Groves 13     Q-Final
         43  Gregory-Portland 17   SF
           0  Chapel Hill 14   FINAL-5A
1990: 40  El Campo 7    BD
         47  Houston King 29    Area
         28  Willis 14    Regional
         28  Bay City 19    Q-Final
         14  Austin Westlake  24    SF
1991: 31  El Campo 20  BD
         14  Houston King 7    Area
         14  Corsicana 12    Regional
         21  Chapel Hill 10    QF
         38  Austin Westlake 6    SF
         35  Carthage 16    FINAL-5A
1992: 20  Forest Brook 6    BD
         23  Bay City 14     Area
         24  Jasper 16     Regional
         31  LaMarque 7     QF
         37  Gregory-Portland 27     SF
         24  Waxahachie 28 FINAL-5A
1993: 34  Willis 0    BD
         30  Bay City 20    Area
         35  Channelview 14    Reg.
         34  LaMarque 36    QF
1994: 28  Klein Forest 16    BD
         21  Tyler 45     Area
1995: 24  Langham Creek 7     BD
         27  Marshall 14     Area
         15  North Mesquite 41  Reg.
1996: 30  Klein Oak 23   BD
         14  Waco 27   Area
2001: 21  Spring Westfield 31   BD
2002: 20  RR Westwood 7   BD
         31  The Woodlands 0    Reg.
         17  Tyler Lee 21   QF
2003: 27  Pflugerville 48    BD
2005: 30  The Woodlands 12   BD
         31  Pflugerville 26    Area
         26  Richardson Berkner 7    QF
           6  Euless Trinity 28    SF
2006: 16  Round Rock 42    BD
2007: 23  Round Rock 30    BD
2008:   3  Tyler Lee 13    BD
2009: 20  Tyler Lee 31    BD
2010: 28  Tyler Lee 13    BD
         42  McKinney Boyd 23    Area
           7  RR Stony Point 42    Reg.
2011: 10  DeSoto 54    BD
2012: 42  Klein 24      BD
           2  Austin Westlake 45     Area​​
2013: 55  Humble Kingwood 45    BD
         41  Austin Westlake 16     Area
         45  Longview 35      Regional
           7  Lake Travis 21     Q-Final​​​​
2014: 14  Temple 58     BD​
2015: 35  Waco 20      Bi-District                 49  Magnolia 0        Area
         27  FB Ridge Point 35     Reg.​​
2016: 30  Jacksonville 15      BD
         27  Brenham 7       Area
         21  FB Marshall 28     Reg.​​​
2017: 35  Whitehouse 7      BD
         21  Hutto 24      Area​​

ABERNATHY (25-21-0)
1951: 19  Denver City 7   BD
         20  Dimmitt 19   Reg.
         20  Wink 70    QF
1952: 14  Denver City 40   BD
1958: 26  Dimmitt 20    BD
           8  Spur 32    Reg.
1984: 19  Crosbyton 0    BD
           3  Panhandle 27    Area
1985: 56  Crosbyton 15   BD
         24  Sanford-Fritch 0    Area
         24  Big Lake 13    Reg.
         12  Hamlin 23    QF
1986: 20  Shallowater 13    BD
           0  Panhandle 30    Area
1987: 22  Shallowater 7    BD
         29  West Texas High 21  Area
         33  Hamlin 9    Reg.
           7  New Deal 21    QF
1988: 41  Shallowater 20    BD
           7  West Texas High 35  Area
1999: 31  Albany 13    Bi-District
         14  Stratford 46      Area
2000:   6  Spearman 7    BD
2001: 14  Sunray 34    BD
2006: 21  Friona 17    BD
         13  Childress 37    Area
2007:   9  Idalou 26    BD
2010:   6  Stanton 30    BD
2011: 41  Nocona 6    Area
         14  Holliday 33     Regional
2012: 25  Spearman 7      BD
         38  Alpine 26      Area
         14  Colorado City 28      Reg.​​​
2013: 56 ​ Sanford-Fritch 6      BD
           7  Crane 0     Area
         14  Cisco 41    Regional​​
2014: 51  Hawley 20     Area
         17  Wellington 14     Reg.-2 ot
         14  Canadian 62      QF​​​
2015:   8  Wellington 28      BD​
2016: 34  Sunray 19      BD
         22  Hawley 21       Area
         24​​​  Post 21       Regional
         21  Anson 18       Q-Final                    7  Crawford 42      Semifinal​​
2017: 21  Panhandle 30      BD​


ABILENE (68-26-2)
1920: 54  Electra 10    BD
         20  Cleburne 28    Semifinal
1921: 28  Big Spring 3    BD
         28  Electra 14    QF
           0  Dallas Oak Cliff 28   SF
1922: 40  Ranger 3    BD
         33  Amarillo 0    QF
         13  Cleburne 3    Semifinal
         10  Waco 13      FINAL
1923: 95  Fort Stockton 0    BD
         48  Amarillo 0    QF
         13  Cleburne 3    Semifinal
           3  Waco 0    FINAL
1927: 46  Amarillo 6    BD
         34  Dallas Forest 6    SF
         14  Waco 21      FINAL
1928: 26  Amarillo 21    BD
         20  Cleburne 6     Semifinal
         38  Port Arthur 0     FINAL
1931: 21  Sweetwater 6    BD
         13  Lubbock 0     QF
           0  Greenville 0     SF (4-1)
         13  Beaumont 0     FINAL
1933:   7  Pampa 27     BD
1936: 34  El Paso 7     BD
         13  Amarillo 46    QF
1937:   0  EP Austin 3    BD
1949: 35  Breckenridge 0    BD
           6  Highland Park 20    QF
1954: 61  EP Austin 0    BD
         46  FW Poly 0      SF
         14  Houston Austin 7  
                 (​FINAL-6A)
1955: 61  El Paso 0     BD
         33  Dallas Sunset 7     SF
         33  Tyler 14     FINAL-6A
1956: 42  EP Ysleta 6    BD
         14  FW Paschal 0     QF
         20  Wichita Falls 6     SF
         14  C.C. Ray 0     FINAL-6A
1957: 60  EP Austin 0      BD
         33  Amarillo 14     QF
         20  Highland Park 20   SF (3-5)
1958: 40  EP Ysleta 6     BD
           6  Wichita Falls 34     QF
1959: 45  EP Ysleta 0     BD
         12  Wichita Falls 26     QF
1999: 40  Lubbock Monterey 9    BD
         48  EP Andress 22    Area
         25  DeSoto 6      Regional
         37  South Grnad Prairie 45   QF
2000: 17  Lubbock Monterey 24  BD
2001: 14  Amarillo 7    BD
         10  EP Del Valle 14    Area
2002: 31  DeSoto 13    BD
         21  Lubbock Monterey 35 Area
2003: 21  Mansfield Summit 10    BD
         44  EP Andress 0     Area
         14  Irving 21    Regional
2004: 45  North Crowley 21    BD
         35  EP Montwood 18    Area
         30  Southlake Carroll 35    Reg.
2005: 49  Weatherford 14    BD
         28  Lubbock Monterey 21 Area
           0  Southlake Carroll 52    Reg
2006: 33  Weatherford 0    BD
         48  Amarillo Tascosa 14   Area
         35  DeSoto 38     Regional
2007: 48  Weatherford 14    BD
         56  EP Coronado 18    Area
         22  Southlake Carroll 21    Reg
         20  Lewisville Hebron 7    QF
         14  Pflugerville 20     Semifinal
2008: 14  Mansfield 20    BD
2009: 42  Arlington Lamar 10    BD
         45  EP Coronado 7    Area
         41  Cedar Hill 17    Regional
         35  Arlington Bowie 7    QF
         29  Klein 21     Semifinal
         28  Katy 17    FINAL-6A-II
2010: 31  Arlington 28    BD
         45  EP Coronado 28    Area
         24  Southlake Carroll 38    Reg
2011: 35  Arlington 30    BD
         35  EP Montwood 18    Area
         25  Mansfield 22     Reg.
            6  Mansfield Timberview 32 
2012: 34  EP Montwood 15      BD
         53  Arlington Lamar 34   Area
         31  Hewitt Midway 34      Reg.​​​
2014: 31 ​ Arlington Lamar 14    BD
         55  Frenship 34     Area
          28  Cedar Hill 36     Reg.​​
2015: 33  Arlington 39        BD​
2016: 65  Arlington 36        BD
         55  EP Americas 0       Area
         45  DeSoto 49      Regional​​​


ABILENE COOPER (42-26-1)
1967:  52  EP Burges 21    BD
          37  Amarillo Tascosa 0    QF
          42  Richardson 6    Semifinal
          19  Austin Reagan 20
                  (​FINAL-6A)
1969: 17  Amarillo Palo Duro 0   BD 
-        36   EP Bowie 0    Regional
           0  Wichita Falls 0    QF (1-2)
1971: 21  Wichita Falls 34    BD
1979: 10   Lewisville 13    BD
1992: 17  Amarillo 20    BD
1993: 27  Lubbock Monterey 13   BD
-        61  EP Riverside 22    Area
         41  Haltom 6    Regional
         21  Lewisville 52    QF
1994: 28  Lubbock Monterey 10  BD
-        81  EP Eastwood 26    Area
         39  Arlington 42    Reg.
1995: 31  Lubbock Coronado 7    BD
         19  EP Irvin 16    Area
           7  FM Marcus 41    Reg.
1996: 20  Amarillo 14    BD
         42  EP Irvin 21    Area
         38  Irving Nimitz 18    Reg.
         37  FM Marcus 19    QF
         24  Lake Highlands 21     SF
         15  Austin Westlake 55
                  (FINAL-6A-II)
1997: 28  Amarillo Tascosa 14    BD
-        50  EP Socorro 8    Area
-        36  South Grand Prairie 20 Reg
         14  FM Marcus 38    QF
1998: 11  Amarillo 36    BD
1999: 30  Amarillo 33    BD
2000: 26  Amarillo 0    BD
-        44  EP Del Valle 22    Area
-        28  Coppell 27    Regional
-        28  Arlington Lamar 34   QF
2001: 21  Lubbock Monterey 28  BD
2002: 20  Burleson 10    BD
-        35  Amarillo 24    Area
         17  Southlake Carroll 41    QF
2003: 20  DeSoto 27    BD
2007: 13  Mansfield Timberview 17 
2008: 35  Canyon Randall 0    BD
         56  EP Del Valle 10    Area
           7  Denton Guyer 28    Reg.
2009: 52  Dumas 14    BD
         51  EP Del Valle 41    Area
         34  Denton Guyer 57    Reg.
2010: 41  Arlington Lamar 6    BD
         36  Amarillo Tascosa 17   Area
           7  Denton Guyer 55    Reg.
2011: 27  Arlington Lamar 24    BD
-​        21  Amarillo 14     Area
-        25  Mansfield Timberview 29
2012: 40  EP Americas 21      BD
-        20  Arlington 27      Area​​
2013: 49  EP Coronado 14     BD
-​        45  Arlington Lamar 24   Area
-        23  Cedar Hill 28      Regional​​​
2014: 27  Canyon Randall 34      BD​
2015: 45  Amarillo Caprock 43     BD
-        31  EP Del Valle 14       Area
           0  Aledo 33       Regional​​​
2016: 37  Dumas 14      Bi-District
         55  Canutillo 23      Area
         35  Aledo 56       Regional​​​
2017: 63  Plainview 14      BD
         42  EP Eastlake 21     Area
         31  Aledo 34      Regional​​​


ABILENE WYLIE (54-29-1)
1949:   0  Rule 25    BD
1951: 13  Albany 27     BD
1984: 28  Springtown 18    BD
-        12  Colorado City 20    Area
1987:   2  Decatur 34    BD
1990: 42  Burnet 27    BD
         15  Crane 14    Area
           8  Vernon 43    Reg.
1992: 20  Decatur 20    BD (5-4)
         14 Alpine 35    Area
1994: 24  Slaton 22    BD
         24  Sonora 20    Area
         27  Amarillo River Road 7  Reg
         31  Springtown 14    QF
           0  Atlanta 25     Semifinal
1995: 31  Denver City 12  BD
         28  Greenwood 7    Area
         20  Springtown 58    Reg.
1996: 21  Iowa Park 6    BD
         14  Aledo 28     Area
1997:   0 Vernon 34     BD
1998: 31 Vernon 27    BD
           7  Breckenridge 21    Reg.
1999: 20  Graham 16    BD
         10  Breckenridge 27    Reg.
2000: 31  Vernon 6    BD
         30  Aledo 10    Regional
         36  Lamesa 0    QF
         20  Everman 13       Semifinal
         10  Gatesville 14   FINAL-4A-I
2001: 14  Vernon 38    BD
2002: 35  Graham 15    BD
           0  Everman 37    Regional
2003: 28  Graham 21    BD (2 ot)
         25  Everman 24    Reg.
         18  Snyder 6    Q-Final
         24  Gainesville 37    SF
2004: 31  Fort Stockton 7    BD
         35  Canyon 20    Regional
         14  Decatur 13    Q-Final
         28  Royse City 0    Semifinal
         17  Cuero 14    FINAL-4A-I
2005: 36  Seminole 0    BD
         39  Canyon 36     Regional
         22  Gainesville 25     QF
2006: 36  Decatur 35     BD
         10  Canyon 21     Reg.
2007: 46  Decatur 16     BD
         28  Burkburnett 6     Reg.
         28  Andrews 14    QF
         21  Gilmer 28     Semifinal
2008: 21  Lubbock Estacado 10   BD
         28  Seminole 16    Reg.
         24  China Spring 21     QF
         38  Prosper 39     Semifinal
2009: 24  Lubbock Estacado 7    BD
         42  Andrews 0      Reg.
         39  Burkburnett 21    QF
          31  Lovejoy 27    Semifinal
          26  Gilmer 43    FINAL-4A-I
2010: 40  Burkburnett 23    BD
         21  Alvarado 35    Regional
2011: 28  Burkburnett 17    BD
            0  Alvarado 31    Regional
2012: 48  Clint Mountain View 21   BD
         56  Andrews 0      Regional
         28  Stephenville 59      QF​​​
2013: 49  Fort Stockton 3      BD
         25  Lubbock Cooper 35    Area​​
2014: 44  WF Hirschi 0      BD
         75  Levelland 21      Area
           7  Graham 20      Regional​​​
2015: 56  Burkburnett 7      BD
         31  Borger 0        Area
         61  Levelland 8      Regional
         14  Brownwood 7        QF
         17  Argyle 24       Semifinal​​​​​
2016: 56  WF Hirschi 20        BD
         48  Pampa 17       Area
         35  Argyle 14       Regional
         49​​​​  Levelland 14      QF
         21​  Kennedale 13     Semifinal
         17  Carthage 31    FINAL-4A-I​
2017: 34  Decatur 38       BD​


AGUA DULCE (18-27-1)
1951: 32  Los Fresnos 20    BD
           0  Brackettville 43    Reg.
1953:   0  Ingleside 41    BD
1955:   6  Calallen 19    BD
1956: 40  Sharyland 7    BD
         20  Bandera 12    Reg.
1957: 40  Sharyland 0    BD
         47  Sabinal 14 Reg.
1959: 21  Pawnee 0   BD
           0  Flatonia 34    Reg.
1960: 13   Nixon 0    BD
         31  Sharyland 14    Reg.
1968: 12  Poth 41    BD
1969:   7  Poth 14    BD
1970: 46  Skidmore-Tynan 8    BD
         22  D’Hanis 21    Reg.
1971: 33  Smiley 13    BD
         35  D’Hanis 0    Reg.
1978: 30  Runge 6    BD
           0  Thrall 27    QF
1979: 13  Runge 7    BD
           7  Salado 31    QB
1981:   8  LaPryor 23    BD
1982: 41  Runge 0    BD
​         13  Bremond 38    QF
1984: 14  Rocksprings 7    BD
         13  Runge 17    Reg.
1985: 13  Nueces Canyon 0    BD
           9  Flatonia 9    Reg. (2-1)
           7  Runge 21    QF
1986: 10  Center Point 35    BD
1988:   0  Flatonia 57    BD
1989:   0  Runge 21    BD
1990:   7  Flatonia 20    Area
1991:   7  Runge 41    BD
1992:   6  Runge 30    Area
1994: 27  Runge 20    Area
         36  Iola 66    Reg.
1995: 27  Runge 33    BD
1996: 13  Menard 14    BD
2000: 13  Falls City 28    BD
2001:   6  Shiner 36    Area
2005:   0  Falls City 21    BD
2014: 20  LaPryor 67      BD​
2015:   0  D'Hanis 34       BD​
2017: 14  Falls City 65      BD​


​​ALAMO HEIGHTS (29-27-1)
1936:   7  Carrizo Springs 6      BD
           6  Yoakum 14      Reg.
1942: 13  New Braunfels 13      BD
         13  Brenham 14      Reg.
1943: 14  New Braunfels 15      BD
1954: 13  McAllen 40      BD
1984:   7  NB Canyon 34      BD
1986:   6  Schertz Clemens 16      BD
1987:   6  Schertz Clemens 35      BD
1990: 27  Austin Westlake 42      BD
1991: 14  Austin Westlake 26      BD
1993: 21  Austin Westlake 40      BD
1996: 21  South San West 14       BD
         23  Calallen 42      Area
1997: 41  Floresville 31      BD
         12  Calallen 15      Area
1998:   6  Buda Hays 23      BD
2000: 18  Rockport-Fulton 42      BD
2001: 21  Rockport-Fulton 17      BD
         14  Calallen 10      Area
         34  Austin Reagan 48      Reg.
2003: 47  SA Fox Tech 6      BD
         27  Bastrop 6      Area
         36  Gregory-Portland 6      Reg.
         39  NB Canyon 14      QF
         14  LaMarque 66      SF
2004: 43  Lake Travis 33      BD
         35  Austin McCallum 7     Area
         20  Gregory-Portland 38    Reg.
2005: 21  Lake Travis 24      BD
2006: 46  SA Fox Tech 0      BD
         31  Kerrville 21      Reg.
         42  Flour Bluff 8      QF
         42  Rosenberg Lamar 14      SF
         40  Copperas Cove 28  
                 (FINAL-5A-I)
2007: 51  SA Brackenridge 21      BD
           3  New Braunfels 35      Reg.
2008: 44  SA Brackenridge 13      BD
         16  Killeen 19      Area
2009: 35  SA Brackenridge 0      BD
         21  Killeen 19      Area
         28  Gregory-Portland 14   Reg.
         13  Lake Travis 27      QF
2010: 23  Medina Valley 15      BD
         52  Vista Ridge 24      Area
         20  Calallen 27      Regional
2011: 21  Boerne Champion 20   BD
           3  Dripping Springs 10    Area
2012: 24  SA Brackenridge 25      BD​
2013: 28  ​SA Lanier 7     BD
         24  Leander Vandegrift 21 Area
         31  Calallen 7     Regional
         22  Port Lavaca 46     Q-Final​​​
2014: 48  SA Harlandale 17     BD
         13  Austin LBJ 20      Area​​
2016: 21  Austin LBJ 10       BD
         27  Richmond Foster 55    Area​​


ALBA-GOLDEN (1-6-0)
1984:   6  Overton 29    BD
1988:   0  Cooper 48    BD
2011: 33  Leonard 22    BD
         12  Hughes Springs 61    Area
2013: 18  S&S Consolidated 55   BD​
2014: 14  Leonard 22      BD  (ot)​
2015: 26  Leonard 29      BD​


ALBANY (80-41-3)
1930: 26  Stephenville 0    BD
           0  Snyder 45    Reg.
1931:   0  Comanche 0    BD (2-3)
1932:   0  DeLeon 13    BD
1934:   0  Dublin 20    BD
1935:   6  San Saba 12    BD
1950: 12  Olney 34    BD
1951: 27  Abilene Wylie 13    BD
         13  Wink 27    Reg.
1953: 14  Ranger 41    BD
1954: 53  Dublin 26    BD
         61  Sonora 32    Reg.                       19  Sundown 6    QF
         26  Paducah 21    Semifinal
           6  Deer Park 26    FINAL-3A
1955:   6  Ranger 20    BD
1957:   0  Mason 0    BD
         21  Henrietta 7    Reg.
           0  White Oak 33    QF
1959: 39  Mason 6    BD
           7  Crowell 8 Reg.
1960: 47  Copperas Cove 0 BD
         12  Crowell 8    Reg.
         28  Mount Vernon 6    QF
           9  Stinnett 6     Semifinal
         20  Crosby 0     FINAL-3A
1961: 28  Mason 6    BD
         21  Crowell 0    Reg.
         46  Forney 14    QF
         28  Wink 6     Semifinal
         18  Hull-Daisetta 12
                 (​FINAL-3A)
1962: 28  Burnet 28    BD (1stD)
         12  Munday 6    Reg.
         28  Clifton 21    QF
         20  Rotan 28     Semifinal
1963: 28  Goldthwaite 8     BD
           8  Henrietta 0     Reg.
         36  Van Alstyne 16     QF
         14  Petersburg 33     SF
1970:   0  Holliday 19    BD
1971: 14  Holliday 12    BD
         20  Iraan 14    Reg.
           0  White Deer 18    QF
1973:   9  Holliday 27     BD
1977: 15  Haskell 40     BD
1989: 64  Ranger 7     BD
         23  Ozona 8     Area
           0  West Texas 12     Reg.
1991: 35  DeLeon 18     BD
         27  Van Horn 8     Area
         39  Spearman 20     Reg.
         28  Wellington 24      QF
         23  Farmersville 14     SF
           0  Schulenburg 21  FINAL-3A
1995: 10  Stamford 7    BD
           7  Winters 21    Area
1996: 13  Roscoe 30     BD
1997: 13  Eldorado 8     BD
         21  Stanton 35        Area
1998: 21  Idalou 14    BD
         27  Amarillo Highland Park 0
           7  Stanton 35    Reg.
1999: 13  Abernathy 31    BD
2000: 35  Memphis 6    BD
         34  Canadian 27    Area
         26  New Deal 10    Reg.
         13  Stanton 31     QF
2002: 12  Petrolia 34    BD
2003: 32  Muenster 6    BD
         40  Knox City 12    Area
         27  Roby 25     Reg. (3 ot)
         14  Windthorst 21    QF
2004: 54  Roscoe 14    BD
         38  Rankin 0     Area
         19  Windthorst 28     Reg.
2005: 24  Roscoe 7     BD
         28  Menard 13     Area
         14  Lindsay 31     Reg.
2006: 28  Sterling City 20     BD
         21  Bosqueville 14     Area
         20  Electra 41     Reg.
2007: 41  Christoval 13    BD
         15  Goldthwaite 27     Area
2008: 70  Rotan 13    BD
         20  Windthorst 16     Area
         56  Gorman 13     Reg.
         14  Archer City 7    QF
           0  Stratford 28     Semifinal
2009: 28  Roscoe 7     BD
         33  Petrolia 6     Area
         41  Muenster 0     Reg.
         52  Lindsay 13     QF
         28  Stratford 14     Semifinal
         24  Cayuga 38    FINAL-2A-II
2010: 21  Stratford 15     Area
         31  Seymour 7      Regional
         27  Canadian 34     QF
2011: 56  Canadian 27    Area
         21  Stamford 28    Regional
2012: 49  Iraan 25       Area
         31  Muenster 14      Regional​​
         13  Munday 55       QF​
2013: 32  McCamey 0      Area
         24  Iraan 21      Regional (ot)
         20  Muenster 13       Q-Final
         20  Wellington 46    Semifinal​​​​
2014: 38  Miles 6       Area
         31  Winters 14      Regional
         49  Hamlin 35       Q-Final
         24  Seagraves 14     Semifinal
         21  Bremond 28  FINAL-2A-II​​​​​
2015: 54  Haskell 17        BD
         61  Van Horn 14        Area
         43  Seymour 7        Regional
         42  Iraan 28         Q-Final
         12  Seagraves 7       Semifinal
         20  Bremond 35  FINAL-2A-II​​​​​​
2016: 58  Menard 6        BD​
         40  Electra 23       Area
         14  Iraan 33        Regional​​
2017: 56  Irion County 16      BD​
         58  Santo 16      Area
         55  Lindsay 7      Regional
         12  Muenster 28      QF​​​

ALDINE (33-30-2)
1941: 20  Richmond 13    BD
           6  Navasota 40    Reg.
1942:   0  Galena Park 53    BD
1943:   7  Pasadena 13    BD
1944:   0  Pasadena 13    BD
1948: 25  Jasper 7    BD
         20  El Campo 0    Reg.
         13  Falfurrias 14    QF
1958:   0  Cleburne 34    BD
1979: 40  Vidor 13     BD
         10  LaPorte 13    Reg.
1980:   6  Port Arthur 49    BD
1981: 21  Port Arthur 21    BD (5-4)
         34  Dickinson 7    Reg.
         14  Houston Yates 45    QF
1982: 13  Port Arthur 27    BD
1983: 38  Port Arthur 3    BD
         21  LaPorte 14    Area
-        13  Houston Madison 13    Reg.
         10  Houston Yates 13     QF
1984: 13  Beaumont French 48    BD
1985: 32  Bmt Charlton-Pollard 20
         17  Pasadena Dobie 20    Area
1987: 48  Port Arthur 27    BD
         14  LaPorte 34    Area
1988: 27  Baytown Lee 7    BD
           3  Deer Park 40    Area
1989: 42  Bmt West Brook 14    BD
         24  Deer Park 3    Area
         42  Houston Lamar 0    Area
         14  FB Willowridge 6    QF
         48  Converse Judson 14    SF
         14  Odessa Permian 28
                    (​FINAL-6A)
1990: 30  Beaumont Central 15    BD
         43  FB Kempner 15    Reg.
         30  H-Washington 26    QF
         54  Mission 21    Semifinal
         27  Arlington Lamar 10
                    (FINAL-6A-II)
1991: 33  LaPorte 23    BD
         45  Galveston 35    Area
         40  Alief Hastings 14    Reg.
         22  FB Willowridge 14    QF
         13  SA Marshall 20    SF
1992: 18  LaPorte 17    BD
         11  FB Clements 34    Area
1996: 35  LaPorte 21   BD
         49  Angleton 7    Area                         29  Houston Madison 22   Reg.
         38  Houston Yates 6    QF
         21  Austin Westlake 42    SF
1997: 21  Baytown Lee 27    BD
1998: 26  Baytown Lee 7    BD
-        29  Clear Creek 31    Area
1999: 17  Beaumont Central 24    BD
2000: 13  Humble 10    BD
         27  Baytown Lee 6    Area
           9  Katy 24    Regional
2001: 14  Humble 49    BD
2002: 14  Humble 52    BD
2003: 40  PA Memorial 41    BD
2006:   7  Houston Lamar 35    BD
2007: 20  Houston Lamar 42    BD
2009: 28  Houston Westside 19    BD
         35  Alief Taylor 38    Area
2014:   0  Cypress Ranch 52     BD​


#ALDINE CARVER (0-1-0)
1973:  2  Belton 5    BD

ALDINE DAVIS  (0-4-0)
2014: 15  Cypress Woods 66      BD​​​
2015: 32  Cypress Creek 34       BD​
2016: 21  Klein Oak 34        BD​
2017: 20  Klein Oak 23        BD​


ALDINE EISENHOWER
(26-21-1)

1989: 21  Beaumont Central 28    BD
1992: 31  Bmt West Brook 28    BD
         45  Clear Lake 14    Reg.
         24  Alief Elsik 16    QF
         20  Converse Judson 38    SF
1993: 41  Deer Park 13    BD
         42  FB Dulles 7    Regional
         31  Alief Elsik 12    QF
         27  Converse Judson 27    SF
1994: 22  Baytown Lee 29    BD
1995: 37  GP North Shore 7    BD
         34  Clear Lake 16    Reg.
-        45  Houston Yates 21    QF
         13  Converse Judson 49    SF
1997: 18  GP North Shore 3    BD
-        28  Galveston 14    Reg.
-        13  Katy 20    QF
1998: 13  Kingwood 10    BD
-        38  Galveston 13    Reg.
-        38  Alief Elsik 21    QF
-        22  Converse Judson 29    SF
1999: 47  Humble 14    BD
-        41  Clear Lake 13    Reg.
-        23  Alief Hastings 15    QF
-        55  Edinburg 14    Semifinal
-        21  Midland Lee 42  
                  (​FINAL-6A-I)
2000: 27  Kingwood 0    BD
-        45  Pearland 15    Reg.
-        29  Alief Hastings 21    QF
-          0  Austin Westlake 45    SF
2001:   0  Kingwood 33    BD
2002: 38  Kingwood 14    BD
-        38  GP North Shore 37    Reg
-        29  Alief Elsik 44    QF
2003: 20  Humble 37    BD
2004: 13  Cypress Falls 34    BD
2007: 47  Houston Westside 29    BD
         28  Cypress Ridge 35    Area
2008: 23  Houston Westside 3     BD
         21  Katy Cinco Ranch 62 Area
2009: 14  Houston Lamar 28    BD
2010: 35  Cypress Woods 45    BD
2011:   7  Cypress Woods 42    BD
2012: 21  Langham Creek 38    BD​
2013: 23 ​ Cypress Ridge 24      BD
2014:   3  Cypress-Fairbanks 31   BD​
2015: 36  Cypress-Fairbanks 28   BD
         17  Houston Lamar 31     Area​​


ALDINE MacARTHUR 14-12-0
1983: 14  Bmt West Brook 21    BD
1985: 21  West Orange-Stark 22  BD
1986: 30  Port Arthur 0    BD
         14  Deer Park 0    Area
         10  Houston Madison 0    Reg.
         10  LaMarque 26    QF
1987: 14  Bmt West Brook 13    BD
         25  LaMarque 13    Area
         20  Houston Yates 17    Reg.
         13  SB Stratford 17    SF
1990: 15  Bmt West Brook 21    BD
1991: 21  Bmt West Brook 14    BD
         26  FB Dulles 27    Reg.
1992: 31  Beaumont Central 29    BD
           9  Galveston 7    Area
           7  Houston Yates 34    Reg
1993: 21  Port Arthur 7    BD
         30  Galveston 17    Area
         27  Rosenberg Lamar 7    Reg.
         35  LaPorte 14    QF
         20  Victoria 7    Semifinal
         37  Lewisville 43 FINAL-6A-II
1995: 28  Beaumont Central 30    BD
2005:   7  Cypress-Fairbanks 21    BD
2006: 27  Houston Westside 55    BD
2007: 21  Houston Madison 34    BD


ALDINE NIMITZ (7-12-0)
1993: 17  LaPorte 34    BD
1996: 22  Bmt West Brook 8    BD
         28  South Houston 21    Area
         15  Houston Yates 22    Reg.
1998:   7  Humble 35    BD
2000: 23  Pasadena Dobie 0    BD
         14  GP North Shore 38    Area
2001: 28  Pasadena Dobie 15    BD
         31  GP North Shore 42    Area
2003: 24  Baytown Lee 21    BD
         28  Galveston 7    Area
         14  FB Hightower 13    Reg.
         14  Katy 49    QF
2004:   7  Jersey Village 41    BD
2005: 12  Cypress Creek 21    BD
2011: 14  Cypress-Fairbanks 62    BD
2012: 36  Cypress Ranch 42      BD​
2013: 10  Cypress Woods 56     BD​
2015:   6  Cypress Falls 72        BD​


ALEDO (93-27-1)
1962:   0  Allen 51    BD
1967: 14  Royse City 6    BD
           7  Hawkins 14    Reg.
1968: 21  Holliday 13    BD
-        22  Ranger 22    Reg. (3-4)
1970: 33  Lake Dallas 7    BD
           0  Sonora 40    Reg.
1971:   0  Nocona 34    BD
1972: 13  Nocona 0    BD
         14  Whitewright 12    Reg.
         17  Mason 12    QF
           8  Clarendon 31    Semifinal
1973: 18  Frisco 31    BD
1974: 42  China Spring 6    BD
         20  DeLeon 0    Reg.
         46  Paducah 0    QF
         22  Jim Ned 0     Semifinal
         18  Grapeland 19    FINAL-3A
1976:   7  Clifton 13      BD
1977: 15  China Spring 8    BD
           7  Wall 21    Reg.
1981:   7  Bowie 40    BD
1987: 20  Southlake Carroll 47    BD
1988: 22  Decatur 38    BD
1996: 24  Clifton 14    BD
         28  Abilene Wylie 14    Area
           6  Amarillo River Road 0 Reg 
         13  Friona 28    QF
1997: 45  Hillsboro 12    BD
         17  Vernon 10    Area
         38  Seminole 36    Reg.
         45  Breckenridge 17    QF
         14  Commerce 33    Semifinal
1998: 31  Mabank 20    BD
         21  Frisco 3    Reg.
         27  Liberty-Eylau 10    QF
         21  Monahans 7    Semifinal
         14  Cuero 7     FINAL-4A-I
1999: 28  Wills Point 21    BD
​         17  Frisco 10    Reg.
         24  Liberty-Eylau 33    QF
2000: 20  Alvarado 12    BD
         10  Abilene Wylie 30    Reg.
2001: 35  Alvarado 10     BD
         13  Vernon 20     Reg.
2002: 12  FW Dunbar 0    BD
         21  Lewisville Hebron 14  Area
         31  Big Spring 21    Reg.
         27  Denton Ryan 34    QF
2003: 52  FW Western Hills 26    BD
         14  Lewisville Hebron 13 Area
         23  Pampa 22    Regional
           0  Denton Ryan 17    QF
2004: 30  Denison 7     BD 
         48  Azle 35    Area
         36  Pampa 12     Regional
         40  WF Rider 35     QF
           7  Dallas Lincoln 21     SF
2005: 28  WF Rider 7     BD
         35  Arlington Seguin 7     Area
         41  EP Chapin 35    Reg.
           7  Frenship 21     QF
2006: 55  FW Arlington Hts 20   BD
         26  Keller Fossil Ridge 3   Area
         28  Plainview 12    Reg.
         12  Copperas Cove 35     QF
2007: 47  FW Southwest 6     BD
         21  Keller Fossil Ridge 7   Reg.
         31  Frenship 28    QF
           9  Copperas Cove 15    SF
2008: 31  Lake Dallas 14    BD
           7  Everman 24    Area
2009: 41  Little Elm 7    BD
         26  Stephenville 23    Area-ot
         35  Hereford 13    Reg.
         34  Everman 22     QF
         40  Denison 28     Semfinal
         35  Brenham 21  FINAL-5A-II
2010: 56  FW Wyatt 7    BD
         70  Waco 35     Area
         40  Hereford 14    Regional
         18  Stephenville 10     QF
         29  Mesquite Poteet 27    SF
         69  LaMarque 34 FINAL-5A-II
2011: 59  FW Dunbar 10    BD
         59  Mansfield Summit 23 Area
         42  Canyon Randall 14    Reg.
         33  Stephenville 0    QF
         68  Corsicana 28     Semifinal
         49  Manvel 28   FINAL-5A-II
2012: 45  Cleburne 7      BD
         30  Denton Guyer 42       Area​​
2013: 76  Burleson 6       BD
         75  Saginaw Boswell 14    Area
         54  Canyon 14      Regional
         69  Wichita Falls 14     Reg.
         29  Ennis 6      Q-Final
         38  Brenham 10  FINAL-5A-II​​​​​​
2014: 69  FW Trimble Tech 0     BD
         49  Denton 17      Area
         37  EP Del Valle 21      Reg.
         47  Canyon Randall 29     QF
         44  Tyler 14      Semifinal
         49  Temple 45   FINAL-5A-I​​​​​​
2015: 76  FW Trimble Tech 0     BD
         52  Denton 3         Area
         33  Abilene Cooper 0      Reg.
         28  Canyon Randall 14      QF
         21  Mansfield Lake Ridge 42 SF​​​​​
2016: 63  WF Rider 20       BD
         51  Grapevine 7       Area
         56  Abilene Cooper 35     Reg.
         42  Saginaw Boswell 14     QF
         38  Mesquite Poteet 14     SF
         24  Calallen 16    FINAL-5A-II​​​​​​
2017: 72  WF Rider 13     Bi-District
         45  Grapevine 30      Area
         34  Abilene Cooper 31     Reg.
         43  Richland Hills 7      QF
         28  Mansfield Legacy 21     SF
         19  College Station 20 
                  (​FINAL-5A-II)​​​​​​

​ALICE (47-39-1)
1938: 14  Goliad 0      Bi-District
         13  Freer 22       Regional
1939: 20  Donna 6      BD
           7  Victoria 7     Reg. (Co)
1940:   7  Mission 6     BD
           0  Pearsall 6     Reg.
1949: 12  Harlingen 6      BD
           7  Austin 28        QF
1950:   0  Harlingen 25     BD
1957: 37  Victoria 7      BD
           7  Port Neches 14    Semifinal
1956: 26  SA Jefferson 24     BD
         13  C.C. Ray 33     QF
1965: 14  Corsicana 17     BD
1966: 16  Austin McCallum 12    BD
         12  SA MacArthur 21    QF
1967:   0  Austin Reagan 7    BD
1968: 21  C.C. Miller 27    BD
1971: 21  Edinburg 0    BD
         14  Austin Reagan 21     Reg.
1972: 14  Harlingen 10     BD
           0  Brazoswood 21     Reg.
1977: 26  Edinburg 22     BD
         13  Austin Reagan 31     Reg.
1979: 41  McAllen 35      BD
         31  Austin Reagan 13     Reg.
         29  SA Wheatley 20     QF
           8  SB Memorial 22      SF
1980: 26  McAllen 7      BD
         10  FB Dulles 3      Reg.
         14  SA Holmes 23     QF
1981: 50  Pharr-SJ-Alamo 16     BD
         16  Austin Reagan 15     Reg.
         15  SA Churchill 28     QF
1983:   6  McAllen 0      BD
         35  SA Jefferson 0      Area
           6  Converse Judson 25    Reg
1984: 13  Edinburg 26     BD
1985: 31  Harlingen 21    BD
         48  SA Edison 14      Area
         29  SA Holmes 35     Reg.
1987: 20  FB Clements 21     BD
1988: 10  Austin LBJ 0     BD
           0  Converse Judson 42     Area
1990: 38  Laredo Cigarroa 15    BD
         15  Mission 24      Regional
1993: 33  Del Rio 28     BD
         44  Edinburg 13     Area
         41  SA Taft 17     Regional
         23  Victoria 35     QF
1994: 47  Laredo Nixon 14     BD
         38  Edinburg 7      Area
         13  Austin Westlake 37    Reg.
1995: 35  Laredo Nixon 6     BD
         31  San Benito 10     Area
         20  Austin Westlake 42    Reg.
1996: 34  Los Fresnos 13    BD
         24  Schertz Clemens 14   Area
           0  Buda Hays 21    Reg.
1997: 20  Los Fresnos 21    BD
1998: 32  Los Fresnos 0     BD
         52  SA Lanier 0     Reg.
         16  Belton 14     QF
         17  Bay City 20    Semifinal
1999: 38  Pharr-SJ-Alamo 35    BD
         50  Beeville 22      Regional
         14  Buda Hays 13     QF
           0  Texas City 45    Semifinal
2000: 35  Los Fresnos 10     BD
           0  SA Roosevelt 47     Reg.
2001: 35  Brownsville Lopez 17   BD
         14  SA Roosevelt 51     Reg.
2007: 17  Edcouch-Elsa 18     BD
2008: 56  Mission 20     BD
         27  C.C. Ray 17     Area
         32  Lake Travis 55     Reg.
2009: 27  Mission 30     BD
2010: 15  Edcouch-Elsa 17    BD
2011: 14  Weslaco East 21    BD
2012: 30  Mercedes 15      BD
         17  Calallen 7       Area
           7  Cedar Park 36      Reg.​​​
2013: 28  Edcouch-Elsa 27    BD-ot
           0  Calallen 42     Area​​
2017: 44  Floresville 25      BD
         42  Sharyland 39     Area-3 ot
           8  Austin McCallum 33     Reg.​​​


ALIEF ELSIK (18-21-0)
1984:   0  Houston Madison 35   BD
1989:   6  FB Willowridge 19    BD
1990: 28  Houston Madison 14    BD
         24  Houston Milby 12    Area
         12  Kingwood 24    Reg.
1991: 15  Houston Lamar 33    BD
1992: 27  Houston Lamar 9    BD
         12  Jersey Village 7     Reg.
         16  Aldine Eisenhower 24    QF
1993: 24  Houston Lamar 7    BD
           7  Cypress Creek 3     Reg.
         12  Aldine Eisenhower 31   QF
1996:   7  SB Memorial 10    BD
1997: 14  Katy 17    BD (Ot)
1998: 31  FB Austin 7      BD
         38  Houston Lamar 10     Reg.
         21  Aldine Eisenhower 38   QF
1999: 21  FB Willowridge 14    BD
         43  Houston Yates 37    Area
         10  Galveston 12     Reg.
2000: 27  FB Willowridge 17    BD
         32  H-Washington 22    Area
         24  GP North Shore 22    Reg.
         14  Katy 54     QF
2001: 19  FB Hightower 20    BD
2002: 41  FB Dulles 13    BD
         28  Houston Lamar 10    Reg.
         44  Aldine Eisenhower 28    QF
         21  Converse Judson 30    SF
2003: 21  FB Kempner 28     BD
2007:   7  Cypress Ridge 35     BD
2009: 14  Katy Cinco Ranch 35    BD
2010: 14  Cypress-Fairbanks 24    BD
2011: 22  Cypress Falls 48     BD
2012: 38  Cypress Falls 10     BD
         27  Katy Cinco Ranch 17  Area
         10  GP North Shore 17     Reg.​​​
2014: 21  Clear Springs 28      BD​
2015: 28  Dickinson 31        BD​


ALIEF HASTINGS (17-15-0)
1969: 32  High Island 6     BD
-          6  Montgomery 16    Reg.
1990:   6  Houston Lamar 20    BD
1991: 34  Houston Westbury 20    BD
         24  H-Washington 0     Area
         14  Aldine 40      Regional
1992:   7  Houston Madison 9    BD
1994:   3  Katy 34      BD
1996:   9  Katy 35     BD
1997: 39  SB Spring Woods 0     BD
         41  Houston Westbury 0   Area
         30  Baytown Lee 20     Reg.
         39  Bmt West Brook 22    QF
         46  New Braunfels 23     SF
         20  FM Marcus 59  
                 (​FINAL-6A-II
1999: 41  FB Clements 0     BD
         33  Houston Westbury 20 Area
         15  Aldine Eisenhower 29    QF
2000: 35  Rosenberg Terry 7     BD
         31  Houston Lamar 14    Reg.
         21  Aldine Eisenhower 29   QF
2001: 21  FB Kempner 0      BD
         24  Houston Lamar 21     Reg.
           7  Pearland 17     QF
2002: 42  FB Elkins 14     BD
         28  Houston Yates 7    Reg.
         17  Pearland 6      QF
           0  Katy 30     Semifinal
2006: 14  FB Kempner 37     BD
2010: 28  Cypress Creek 49    BD
2013: 10  Cypress-Fairbanks 38  BD​
2017: 20  Dickinson 35      BD​

ALIEF TAYLOR (6-12-0)
2003: 12  FB Hightower 21    BD
2004: 13  FB Willowridge 14    BD
2006: 28  Cypress Falls 47    BD
2008: 14  Katy Cinco Ranch 50    BD
2009: 17  Katy Taylor 10     BD
         38  Aldine Eisenhower 35 Area
         19  Brazoswood 42     Reg.
2010: 37  Cypress Ridge 36     BD
         28  SB Memorial 35     Area
2011: 48  Langham Creek 47     BD
           7  SB Memorial 27     Area
2012: 28  Cypress-Fairbanks 7     BD
         14  Houston Lamar 30     Area​​
2013: 27 ​ Langham Creek 23     BD
           0  Houston Lamar 36     Area​
2014:   7  Dickinson 49      BD​
2015: 24  Clear Springs 28        BD​

ALLEN (61-24-0)
1962: 51  Aledo 0     BD
           0  Throckmorton 54    Reg.
1965: 12  Saint Jo 36     BD
1969: 13  Celina 23     BD
1973: 13  Van Alstyne 12     BD
           6  Frisco 17     Reg.
​1980: 48  Cedar Hill 20     BD
         10  Decatur 19      Reg.
1983: 13  Terrell 24     BD
1986: 26  Dallas Lincoln 9     BD
         21  Wilmer-Hutchins 42    Reg.
1987: 21  Dallas Hillcrest 19     BD
           6  Kilgore 49      Regional
1996: 28  Plano 21     BD
​         14  Longview 48     Reg.
1997: 13  Plano East 34     BD
1999:   0  Garland 36      BD
2000: 21  Garland 20      BD
         16  Lufkin 43      Area
2001: 20  North Garland 17    BD
         20  Longview 17     Area
         21  Spring Westfield 40     Reg.
​2002: 49  Dallas Samuell 14     BD
           6  Lufkin 28     Area
2003: 57  Dallas Samuell 27     BD
         34  Garland 31     Area (ot)
         36  Klein Forest 14    Reg.
         49  Leander 35     Q-Final
         21  Southlake Carroll 37    SF
2004: 30  Arlington Lamar 24    BD
         14  Southlake Carroll 52   Area
2005: 21  Cedar Hill 7     BD
         15  Southlake Carroll 45   Area
2006: 42  Garland Rowlett 14    BD
         50  Mesquite 42     Area
         42  Round Rock 35     Reg.
         33  Spring Westfield 27    QF
           0  Southlake Carroll 38    SF
2007: 32  Garland Rowlett 37    BD
2008: 27  South Grand Prairie 14  BD
         56  Coppell 28     Area
         28  Odessa Permian 22    Reg.
         34  Euless Trinity 21    QF
         23  RR Stony Point 21    SF
         21  FB Hightower 14
                  (​FINAL-6A-II)
2009: 35  Irving Nimitz 0     BD
         34  Southlake Carroll 35  Area
2010: 49  Justin Northwest 14    BD
         35  Euless Trinity 37     Area
2011: 30  Keller Central 17    BD
         21  Euless Trinity 28    Area
2012: 63  Richardson 14     BD
         42  Mesquite 28       Area
         56  RR Westwood 24     Reg.
         37  Dallas Skyline 17      QF
         51  DeSoto 36      Semifinal
         35  Houston Lamar 21
                   (FINAL-6A-I)​​​​​​​
2013: 63  Lake Highlands 6     BD
         42  Mesquite Horn 14    Area
         56  The Woodlands 21   Reg.
         48  Spring Westfield 13    QF
         42  DeSoto 35      Semfinal
         63  Pearland 28   FINAL-6A-I​​​​​​
2014: 59  Keller Central 21      BD
         25  DeSoto 22       Area
         69  Arlington Martin 54   Reg.
         30  Euless Trinity 27      QF
         52  Dallas Skyline 34      SF
         47  Cypress Ranch 16
                  (FINAL-6A-I)​​​​​​​
2015: 50  Justin Byron Nelson 14 BD
         41  DeSoto 40       Area
         36  Arlington Martin 11   Reg.
         48  Denton Ryan 27       QF
         17  Austin Westlake 23     SF​​​​​
2016: 34  Euless Trinity 25       BD
         24  Belton 7       Area
         34  San Angelo 21      Reg.
         42  Duncanville 23      QF
         28  The Woodlands 36      SF​​​​​
2017: 48  Lewisville Hebron 17     BD
         28  South Grand Prairie 14  Area
         48  Arlington Martin 25     Reg.
         41  Euless Trinity 20     QF
         28  RR Cedar Ridge 7     SF
         35  Lake Travis 33   FINAL-6A-I​​​​​​


ALPINE (17-36-2)
1941:   1  Iraan 0     BD (forfeit)
1956: 13  Ozona 13    BD
           0  Sundown 33     Regional
1964:   7  Stamford 13     BD
1965: 14  Ballinger 13     BD
           0  Fredericksburg 37    Reg.
1966: 14  Stamford 15     BD
1968:   0  Big Lake 14     BD
1970: 29  Ozona 41     BD
1971: 15  Coahoma 34     BD
1972: 14  Coahoma 0      BD
         37  Lubbock Cooper 6    Reg.
         20  Floydada 0     QF
         20  Rockwall 20    SF (3-5)
1973: 43  Big Lake 6     BD
         42  Hamlin 6     Reg.
         31  Childress 6     QF
           0  Hooks 21     Semifinal
1974: 35  McCamey 21     BD
         13  Denver City 3     Reg.
           6  Spearman 13     QF
1975: 28  Crane 0     BD
           6  Slaton 21     Regional
1976:   7  Ozona 24    BD
1990: 14  Sonora 31    BD
1991:   0  Sonora 16    BD
1992: 49  Sonora 15    BD
         35  Abilene Wylie 14    Area
         29  Graham 22    Regional
           0  Southlake Carroll 61   QF
1993: 15  Kermit 36     BD
1994: 14  Sonora 22    BD
1995: 19  Greenwood 24    BD
1996: 20  Crane 26    BD
1997: 30  Colorado City 56    BD
1998: 21  Colorado City 29    BD
2001: 25  Denver City 21    BD
         21  Shallowater 20    Area
         26  Kennedale 33     Reg.
2002: 13  Big Lake 31     BD
2003: 21  Wall 28    Bi-District
2004:   0  Mason 52    Bi-District
2005:   0  Sonora 21    Bi-District
2006: 20  Comfort 44    Bi-District
2008:   7  Idalou 56      Bi-District
2009: 12  Littlefield 39     BD
2011: 33  Littlefield 40     BD
2012: 26  Abernathy 38      Area​
2013:   0  Hawley 21     Bi-District​
2014: 41  Colorado City 35      BD
         36  Spearman 62       Area​​
2015: 39  Coleman 75        BD​
2016: 12  Cisco 49       Bi-District​
2017: 12  Tolar 33       Bi-District​


ALTAIR RICE (26-18-0)
1984: 41  Luling 0    BD
           6  Medina Valley 24    Area
1985: 30  Luling 0     BD
           3  Medina Valley 15    Area
1986: 25  Needville 38     BD
2000: 29  Madisonville 21    BD
           9  Newton 14     Area
2001: 49  Coldspring 29     BD
         29  Barbers Hill 7     Area
           8  Giddings 24     Regional
2002: 28  Cuero 13      BD
         34  Bandera 37     Area
2003: 43  Hallettsville 24     BD
         41  Wimberley 21     Area
         48  Devine 7     Regional
         61  Port Isabel 63   QF (4 ot)
2004:   6  Cameron 28     BD
2005: 16  Hutto 20    BD
2006: 25  Boling 14     BD
         21  Hearne 26      Regional
2007: 29  Van Vleck 19     BD
         41  Lago Vista 40     Area
         29  Stockdale 28     Regional
           7  Refugio 6     QF
           3  Elysian Fields 46     SF
2008: 31  Salado 7      BD
         31  Navarro 21     Regional
         26  George West 13     QF
         42  Kirbyville 61    Semifinal
2009: 21  Lexington 11     BD
         37  Harper 12     Area
         14  Refugio 21     Regional
2010: 49  San Diego 15     Area
         28  Vanderbilt Industrial 14 Reg
         17  Lago Vista 20     QF
2013: 20  McGregor 42      BD​
2014: 35  Comfort 29       BD
         16  Mathis 46       Area​​
2015: 35  Comfort 29       BD
         37  Aransas Pass 24        Area
         24  Hitchcock 41      Regional​​​
2016: 56  Lago Vista 47      BD
         55  Kingsville Academy 28​​  Area
         14  Hallettsville 35     Reg. ​

ALTO (52-35-1)
1936:   0  Livingston 47     BD
1937:   0  Overton 27     BD
1942:   6  Huntsville 7     BD
1955: 19  Joaquin 6     BD
         12  Crosby 34     Regional
1960: 12  Shelbyville 20     BD
1962: 12  Hewitt Midway 35     BD
1981: 16  Forney 6     BD
           8  Hawkins 8     Regional
           8  Garrison 41     QF
1983: 42  Spring Hill 14     BD
         13  Quitman 10     Area
         12  Groveton 14     Regional
1984: 37  West Hardin 0     BD
         16  Arp 14     Area
         10  Coleman 6     Regional
           6  Groveton 14     QF
1985:   3  Deweyville 0     BD
           3  Tatum 21     Area
1986: 13  Hull-Daisetta 34     BD
1990: 40  Hull-Daisetta 21     BD
         57  Joaquin 0     Area
         50  Quitman 0     Regional
         27  Groveton 39     QF
1992: 20  Waskom 34     BD
1993: 31  Elysian Fields 0    BD
         31  New Waverly 20    Area
           7  Paul Pewitt 35    Reg.
1994: 35  Hull-Daisetta 7    BD
           0  Groveton 14     Area
1995: 40  East Chambers 2     BD
         33  Italy 7     Area
         68  Arp 22     Regional
         31  Groveton 0      QF
         14  Refugio 7     Semifinal
         28  Celina 32     FINAL-3A
1996: 69  Deweyville 13    BD
         13  Groveton 14     Area
1997: 59  Hemphill 0     BD
         14  Groveton 7     Area
         41  Kerens 10      Regional
         36  Elysian Fields 6     QF
         33  Rogers 42      Semifinal
1998:   7  East Chambers 21    BD
1999: 13  Hemphill 7     BD
         24  Rogers 16     Area
         26  Big Sandy 14     Reg.
           7  Elysian Fields 17     QF
2000: 25  Lone Oak 28    BD
2001: 42  Lone Oak 7     BD
         34  Paul Pewitt 28     Area
         27  Mart 22     Regional
           0  Garrison 47    QF
2002: 43  New Waverly 6     BD
         13  Centerville 17     Area
2004: 31  Rosebud-Lott 24     BD
         12  Corrigan-Camden 18   Area
2005:   6  Mart 36     Bi-District
2006: 50  Groveton 7    Regional
         42  Wolfe City 0     QF
         39  Iola 25     Semifinal
         42  McCamey 13  FINAL-2A-I
2007: 21  Groveton 13     Regional
         47  Joaquin 6     Q-Final
         35  Granger 9     Semifinal
         22  Seymour 0     FINAL-2A-I
2008: 25  Joaquin 13      BD
         41  Hawkins 14     Reg.
         20  Mart 27     QF
2009: 17  Tenaha 20     BD
2010: 38  Simms Bowie 7     BD
         24  Thrall 31     Area
2011: 34  Simms Bowie 14     BD
         21  Lovelady 36     Area
2012: 35  Harleton 9      BD​
         35  Hull-Daisetta 28     Area
         35  Bosqueville 14       Reg.
         42  Mart 62        Q-Final
2013: 37​  Harleton 20     BD
         47  Hull-Daisetta 42     Area
         41  Bosqueville 42     Regional​​
2014: 65  Ore City 29       Area
         47  Union Grove 0     Regional
         20  Centerville 23      QF​​​
2015: 63  Groveton 14        BD
         20  Beckville 49       Area​​
2016: 28  Centerville 49       BD​
2017: 20  Lovelady 22      BD​


ALVARADO (26-29-1)
1946:   6  Valley Mills 20     BD
1947:   0  Valley Mills 20     BD
1949: 18  Lake Worth 27    BD
1972: 21  Lake Worth 12    BD
         20  Jacksboro 42     Reg.
1973: 25  Lake Worth 0     BD
         16  Bowie 6     Regional
           6  Hooks 28     QF
1974: 13  Kaufman 12     BD
         17  Bowie 21     Regional
1983: 13  Kaufman 16     BD
1985:   0  Waco Connally 11     BD
1988:   2  Mabank 7     BD
1989: 21  Kaufman 13     BD
           7  Southlake Carroll 35  Area
1991: 42  Mabank 14     BD
           7  Southlake Carroll 35   Area
1992: 17  Forney 16      BD
         21  Commerce 21     Area
1993: 21  Crandall 15      BD
           7  Gainesville 10     Area
1994:   6  Crandall 14      BD
1996: 42  Ferris 6      BD
         21  Quinlan 12      Area
         21  DeKalb 7      Regional
         14  Commerce 21     QF
1998: 38  Canton 14     Bi-District
           6  Commerce 28     Area
1999: 28  Crandall 14     BD
         49  Royse City 28     Area
         41  Hooks 7      Regional
         20  Commerce 42     QF
2000: 12  Aledo 20     BD
2001: 10  Aledo 35     BD
2005: 20  Killeen Ellison 23     BD
2008: 27  Carrollton Ranchview 0 BD
         14  Prosper 29     Regional
2009: 63  FW Castleberry 0     BD
           8  Prosper 13     Regional
2010: 42  Mineral Wells 21    BD
         35  Abilene Wylie 21    Reg.
         35  Lubbock Cooper 17    QF
         13  Henderson 20     Semifinal
2011: 69  Mineral Wells 6     BD
         31  Abilene Wylie 0     Reg.
         42  Seminole 7      QF
         34  Henderson 13     Semifinal
         19  Chapel Hill 20
                   (​FINAL-4A-I)
2012: 24  Gatesville 48      BD​
2013: 14  Burnet 41      BD​
2014: 34  Carrollton Ranchview 44 ​
2015: 33  Wilmer-Hutchins 12    BD
         10  Kaufman 15       Area​​
2016: 52  Springtown 34      BD
         10  Paris 14       Area​​
2017: 30  Springtown 53      BD​


ALVIN (6-8-0)
1938:   6  Sugar Land 0     BD
           6  Hull-Daisetta 13    Reg.
1949: 13  Beaumont French 21    BD
1950:   6  Beaumont French 12    BD
1958: 35  Nederland 0     BD
           0  Cleburne 32     QF
1968: 36  West Columbia 35     BD
         35  Silsbee 13     QF
          48  Refugio 55      Semifinal
1984: 14  Austin Travis 13     BD
           7  SA Madison 21     Area
1996: 31  Pasadena Rayburn 18    BD
         ​17  GP North Shore 55     Reg
2005: 19  LaPorte 42      BD

ALVORD (8-13-0)
1956:   6  Lockett 20       BD
1991: 33 Tolar 7          Bi-District
            7  Valley Mills 39       Area
1992: 30  Robert Lee 7       Area
            6  Riesel 40         Regional
1993: 23  Roscoe 16            Area
         14  Crawford 21         Reg.
1997: 21  Aspermont 14       BD
         20  Cross Plains 14      Reg.
         20  Wheeler 28         QF
1998: 13  Paducah 19        BD
2004: 19  Goldthwaite 20       BD
2006: 20  Goldthwaite 16       BD
           6  Lindsay 14        Area
2010: 32  Hico 14          Bi-District
           3  Idalou 33         Area
2014:   7  Crawford 57      Area​
2015: 44  Quinlan Boles Home 19  BD
           0  Goldthwaite 55     Area​​
2016: 16  Collinsville 63       BD​
2017: 20  Celeste 48     Bi-District​



​​​

AMARILLO (58-51-3)
​​​1922:   9  Pampa 9    BD
           3  Pampa 3    BD playoff
          23  Pampa 6    BD playoff
          13  Floydada 6    Regional
            0  Abilene 33    QF
1923: 32  Ralls 7    Bi-District
           0  Abilene 48    QF
1925: 32  Memphis 14    BD
           0  Cisco 76    Regional
1927:   6  Abilene 46    QF
1928: 21  Abilene 26    QF
1929:   0  Breckenridge 15    BD
1930: 13  Breckenridge 0    BD
         33  Corsicana 25    Semifinal
         13  Tyler 25       FINAL
1932:   7  Ranger 0    BD
           7   Sweetwater 0    QF
           6   Masonic Home 7    SF
1934: 19  Ranger 14    BD
         31  Big Spring 20    QF
          3  Masonic Home 0    SF
         48  Corpus Christi 0    FINAL
1935: 13  Breckenridge 0    BD
         25  San Angelo 0     QF
         27  Wichita Falls 12     SF
         13  Greenville 7     FINAL
1936: 46  Childress 0    BD
         46  Abilene 13     QF
         20  FW North Side 12    SF
         19  Kerrville 6      FINAL
1937:   6  Wichita Falls 21    BD
1940: 42  Wichita Falls 7    BD
         27  El Paso 0    QF
         14  Masonic Home 7    SF
         20  Temple 7     FINAL
1942:   6  Wichita Falls 0    BD
         33  San Angelo 6     QF
           0  Dallas Sunset 13    SF
1944:   7  Wichita Falls 6    BD
         13  San Angelo 20    QF
1945:   7  Wichita Falls 26    BD
1946:   7  Wichita Falls 13    BD
1947:   0  Wichita Falls 7    BD
1948: 12  Odessa 6    QF
         20  Denison 8    Semifinal
           0  Waco 21     FINAL
1956:   7  FW Paschal 13    BD
1957: 26  FW Paschal 6    BD
         14  Abilene 33    QF
1959:   6  Wichita Flls 34    BD
1976:   3  Lubbock Monterey 7    BD
1978:   0  Plainview 28    BD
1979:   7  Lubbock Monterey 23   BD
1980: 10  Plainview 9    BD
         10  EP Bel Air 7     Reg.
           0  Odessa Permian 27     QF
1983:   3  Midland Lee 30    BD
1986:   7  Midland Lee 13    BD
1986: 14  Midland Lee 0    BD
         31  EP Eastwood 10    Area
           7  Hurst Bell 24    Regional
1987:   7  Midland Lee 35    BD
1989:   0  Odessa Permian 42    BD
1990: 52  San Angelo 22    BD
         45  EP Irvin 6    Area
         49  South Grand Prairie 16 Reg
         12  Arlington Houston 20    QF
1992: 20  Abilene Cooper 17    BD
         33  EP Irvin 14    Area
         21  FW Dunbar 20    Reg.
         10  Odessa Permian 7    QF
           7  Temple 38    Semifinal
1993: 26  Midland Lee 63     BD
1994: 21  Midland Lee 21     BD
1995:   3  Midland Lee 38     BD
1996: 14  Abilene Cooper 20    BD
1997: 24  Midland Lee 7    BD
         46  EP Irvin 6    Area
         17  FM Marcus 34     Reg.
1998: 36  Abilene Cooper 11    BD
         28  EP Socorro 6    Area
         20  South Grand Prairie 38 Reg
1999: 33  Abilene Cooper 30    BD
         37  EP Eastwood 16    Area
         13  South Grand Prairie 35 Reg
2000:   0  Abilene Cooper 26    BD
2001:   7  Abilene 14    BD
2002: 27  EP Franklin 13    BD
         24  Abilene Cooper 35    Area
2003: 27  EP Andress 34    BD (ot)
2005: 28  EP Eastwood 7    BD
         10  Midland 28    Area
2006: 42  EP Hanks 26    BD
         31  Midland 12    Area
         28  Cedar Hill 49    Reg.
2007: 32  EP Coronado 35    BD
2009: 14  EP Montwood 19    BD
2010: 13  EP Coronado 27    BD
2011: 35  EP Americas 21    BD
​         21  Abilene Cooper 28    Area
2012: 57  Lubbock 14      BD
         30  EP Chapin 20      Area
         30  Denton Guyer 38      Reg.​​​
2013: 55  Lubbock Monterey 27    BD
         42  EP Chapin 35     Area
         21  Denton Guyer 63    Reg.​​​
2014: 41  EP El Dorado 27      BD
         35  Arlington Martin 56     Area​​
2015: 44  EP Montwood 27      BD
         27  Arlington Martin 49     Area​​
2016: 16  Lubbock Monterey 21   BD​
2017: 31  Lubbock Monterey 54   BD​

AMARILLO CAPROCK (1-6-0)
1973:   7  Hereford 13    BD
1975: 35  Lubbock 0    BD
         14  Lubbock Coronado 42   Reg
2010: 14  WF Rider 35    BD
2011: 21  Denton Ryan 43    BD
2015: 43  Abilene Cooper 45        BD​
2016: 40  Lubbock Coronado 41   BD​

AMARILLO HIGHLAND PARK
​ (2-7-0)

1992:   0  Canadian 39    BD
1998: 28  Sunray 26    BD
           0  Albany 27    Area
1999: 21  Spearman35    BD
2002: 27  Lockney 14    BD
           0  Holliday 9    Area
2013: 27  Post 41     Bi-District​
2014:   7  Cisco 53      Bi-District​
2015: 18  Cisco 48      Bi-District​

AMARILLO PALO DURO
(10-25-3)

1969:   0  Abilene Cooper 17    BD
1970: 14  Lubbock Coronado 6    BD
         56  EP Coronado 22    Reg.
           6  Odessa Permian 18    QF
1972:   0  Lubbock Monterey 21   BD
1974:   0  Lubbock Monterey 0    BD
           7  EP Coronado 6    Reg.
         10  Mesquite 10    QF (2-4)
1981: 30  Hereford 42    BD
1984: 21  Odessa Permian 41    BD
1985: 15  Odessa Permian 34    BD
1986:   0  San Angelo 21    BD
1987: 10  Odessa Permian 20    BD
1988: 29  Midland Lee 8    BD                     32  EP Eastwood 2    Area
           0  Arlington Lamar 41    Reg.
1989:   9  Midland Lee 27    BD
1990: 20  Odessa 20    BD (1stD)
         27  EP Coronado 10    Area
         25  Arlington Houston 28   Reg
1991:   0  Midland Lee 35    BD
1992:   0  Odessa Permian 61    BD
2001: 24  Plainview 7    BD
         27  EP Ysleta 0    Reg.
           7  Burleson 19    QF
2002:   7  Frenship 42    BD
2003: 16  Frenship 14    BD
           7  EP Riverside 20    Reg.
2004: 14  Frenship 21    BD
2005:   0  Plainview 44    BD
2006: 14  Plainview 34    BD
2008:   7  Frenship 29    BD
2009: 13  Frenship 42    BD
2010: 10  Denton Ryan 49    BD
2012: 16  Lubbock Monterey 38   BD​
2013:   0  Frenship 49     BD​
2014: 31  Plainview 28      BD                       17  EP Del Valle 38       Area​​

AMARILLO RIVER ROAD
(10-11-0)

1982: 26  Friona 17    BD
         22  Post 42    Area
1985:   7  Idalou 39    BD
1993: 21  Littlefield 6    BD
           6  Vernon 56    Area
1994: 21  Shallowater 13    BD
         20  Vernon 12    Area
           7  Abilene Wylie 27    Reg.
1995: 16  Littlefield 30    BD
1996: 19  Littlefield 6    BD
         31  Crane 6    Area
           0  Aledo 6    Regional
1998: 27  Friona 19    BD
         18  Colorado City 27    Area
1999: 21  Friona 23    BD
2009: 25  Muleshoe 21    BD
         34  Littlefield 28    Reg.
         34  Brady 43    QF
2015: 14  Shallowater 63         BD​
2016: 62  Grape Creek 29       BD​
​           6  Brock 69        Area​

AMARILLO TASCOSA (11-16-1)
1963: 34  Grand Prairie 0    BD
         13  San Angelo 13    QF, 3-2
           6  Garland 7    Semifinal
1964: 14  FW Castleberry 7    BD
         26  EP Ysleta 8     QF
​           7  Garland 21    Semifinal
1966: 20  Wichita Falls 7    BD
           6  San Angelo 37     QF
1967: 20  Wichita Falls 14    BD
           0  Abilene Cooper 37    QF
1968:   6  Odessa Permian 13    BD
1977:   0  Lubbock Monterey 7   BD
1988:   7  Odessa Permian 31    BD
1991:   9  Odessa Permian 22    BD
1992:   0  San Angelo 34    BD
1997: 14  Abilene Cooper 28    BD
2006: 33  EP Coronado 23    BD
         14  Abilene 48    Area
2010: 21  EP Montwood 10    BD
         17  Abilene Cooper 36    Area
2011: 28  EP Montwood 33    BD
2013: 31  EP Franklin 28      BD
         28  Odessa Permian 49     Area​​
2015: 66  EP El Dorado 40      BD
         17  Odessa Permian 10     Area
         34  Denton Ryan 41      Reg.​​​
2016: 47  EP Montwood 16       BD
         43  Mansfield 54        Area​​

#AMHERST (3-2-1)
1940:   6  Flomot 6     BD
1941: 26  Petersburg 6     BD
1963: 15  Vega 14     BD
         21  Wilson 8    Regional
1968: 12  Jayton 34     BD
1985: 18  Phillips 28     BD

ANAHUAC (12-23-0)
1944: 12  Sugar Land 18    BD
1945:   0  Deer Park 13    BD
1948: 13  Crosby 6    BD
           7  Tomball 30     Reg.
1949:   6  Groveton 7     BD
1950:   0  Tomball 40     BD
1959: 48  Crosby 19     BD
         14  Elgin 6     Regional
           7  Madisonville 8     QF
1972:   6  Newton 21     BD
1976: 14  Newton 6     BD
         16  Bellville 14     Reg.
           9  Rockdale 48     QF
1977: 14  Newton 7     BD
         10  Bellville 27     Reg.
1982: 34  PA Austin 15    BD
         22  Crockett 20     Area
         22  Waller 45     Regional
1983: 14  Buna 46     BD
1984: 13  Newton 20     BD
1990: 27  Newton 52     BD
1991: 28  Newton 7     BD
         32  Center 22     Area
         16  Fairfield 35     Reg.
1992: 34  Newton 15     BD
         15  Bellville 19     Area
1994: 12  Newton 43     BD
2001: 12  Hemphill 21     BD
2003: 30  Huffman 34     BD
2008: 20  Kirbyville 43     Reg.
2009:   7  Kirbyville 28     Reg.
2010: 28  Jefferson 0     BD
         33  Crockett 49     Area
2012: 15  White Oak 52      BD​
2016: 23  Woodville 44      BD​

ANDERSON-SHIRO (0-2-0)
2013: 16  Crawford 62       BD
2015: 20  Carlisle 66        BD​​​​

ANDREWS (27-34-1)
1953: 45  Spur 7     BD
           0  Ballinger 40     Reg.
1956: 13  Littlefield 20     BD
1958: 14  Levelland 8     BD
           0  Breckenridge 44    QF
1959: 18  Levelland 14    BD
           6  Breckenridge 32    QF
1963:   3  Dumas 7     BD
1964: 15  Dumas 14    BD
           0  WF Hirschi 14    QF
1971: 21  Canyon 21    BD (4-3)
           0  Brownwood 38     QF
1977:   6  Perryton 24     BD
1980:   7  Lubbock Estacado 14   BD
1981: 10  Borger 14     BD
1982:   0  Lubbock Estacado 14   BD
1991: 16  Pampa 27     BD
1992:   6  Plainview 13     Area
1993: 44  Canyon Randall 29    BD
         24  Brownwood 17     Reg.
           7  Stephenville 17     QF
1995: 20  El Paso 0     BD
         13  Pampa 17     Area
1996: 35  EP Riverside 6     BD
           9  Dumas 10     Area
1997: 32  EP Riverside 6     BD
         42  Dumas 6      Area
         10  Denison 15     Reg.
1998: 35  Stephenville 41     BD
1999: 20  Stephenville 40     BD
2000: 10  Borger 3     BD
         49  EP Parkland 26      Area
         35  Southlake Carroll 47  Reg/
2001: 14  Pampa 7      BD (ot)
         31  EP Riverside 14    Area
           0  Southlake Carroll 31   Reg.
2002: 14  Pampa 28     BD
2003: 18  Plainview 40     BD
2004: 14  Pampa 28     BD
2006: 37  Levelland 34     BD
         53  Fort Stockton 28     Reg.
         28  Canyon 56     QF
2007: 43  Levelland 24     BD
         14  Fort Stockton 7   Reg.
         14  Abilene Wylie 28    QF
2009: 26  Fort Stockton 23   BD-ot
           0  Abilene Wylie 28    Reg.
2010: 52  Mountain View 14    BD
         28  Lubbock Cooper 34   Area
2012: 49  Borger 28      BD
           0  Abilene Wylie 56      Reg.​​
2013: 20  Borger 11      BD​
           7  Big Spring 56      Area​
2014: 61  Borger 20      BD
         34  Big Spring 48       Area​​
2015: 49  Lubbock Estacado 21     BD
         13  Brownwood 17      Area​​
2016: 73  Borger 28      Bi-District
         59  Brownwood 38      Area
         22  Levelland 53      Regional​​​
2017: 48  Borger 21      Bi-District
         48  Decatur 55       Area​​

ANGLETON (33-24-1)
1936: 34  West Columbia 7    BD
           0  Hull-Daisetta 39    Reg.
1951: 13  Tomball 12     BD
           0  Vanderbilt 26    Reg.
1958: 27  Edna 12    BD
         52  Gonzales 8    Regional
         28  Pearsall 8     QF
         34  Liberty 8     Semifinal
           0  Stamford 23     FINAL-4A
1961: 34  Bay City 14     BD
           0  Nederland 35     QF
1973: 27  Pasadena Dobie 14     BD
         21  Bmt South Park 18    Reg.
         35  Baytown Sterling 22     QF
         19  Austin Reagan 21     SF
1981: 20  Austin Reagan 38     BD
1988: 17  LaPorte 17     BD (3-4)
1989:   6  South Houston 0     BD
           6  Beaumont Central 0   Area
           0  FB Willowridge 27    Reg.
1992:   7  Galveston 49     BD
1993:   0  Galveston 19     BD
1996: 24  Pasadena 10    BD
           7  Aldine 49    Area
1997: 14  Pasadena Dobie 15    BD
1998:   0  Pasadena Dobie 29    BD
2001:   7  Friendswood 13     BD
2002: 21  Dickinson 0     BD
         14  Dayton 31    Regional
2008: 55  Richmond Foster 51    BD
         55  Houston Jeff Davis 19 Area
         34  Beaumont Central 35   Reg
2009: 10  Rosenberg Terry 2     BD
         51  Houston Jones 0     Area
         28  Brenham 32     Regional
2010: 13  Pearland Dawson 47    BD
2011: 48  Friendswood 21     BD
         65  Houston Wheatley 36 Area
         55  Vidor 30     Regional
         23  Pearland Dawson 27     QF
2012: 48  Friendswood 41      BD
         73  Tomball 35       Area
         39  Georgetown 49      Reg.​​​
2013: 20  Friendswood 28     BD​
2014: 33  Texas City 7        BD
         32  Dayton 31      Area  (ot)
         16  Hutto 21       Regional​​​
2015: 21  Texas City 14       BD
         48  Port Neches-Groves 30   A
         38  College Station 22      Reg.
         35  FB Ridge Point 36       QF​​​​
2016: 73  SA Lanier 0       Bi-District
         11  Dripping Springs 12    Area​​
2017: 79  SA Highlands 14      BD
         69  Boerne Champion 7    Area
         56  Flour Bluff 14      Regional
         41  Richmond Foster 10     QF
         10  Manvel 35      Semifinal​​​​​

ANNA (2-12-0)
1960: 14  Wolfe City 18     BD
1964:   0  Saint Jo 18     BD
1968:   6  Celina 28     BD
1972:   0  Windthorst 13     BD
1976: 27  Union Hill 12     BD
           7  Mildred 10     QF
1981:   6  Harleton 13     BD
2006: 13  Prairiland 47     BD
2010:   7  Argyle 45     BD
2013: 14  Wilmer-Hutchins 42   BD​
2014: 20  Venus 27       BD​
2015: 27  Dallas Madison 16       BD
         28  Perryton 51       Area​​
2017: 31  Kaufman 48      BD​

ANSON (19-19-0)
1926: 57  Odessa 0      BD
1928: 20  Odessa 0      BD
           6  Gorman 0     Reg.
1946: 19  Crowell 13     BD
         12  Ballinger 51     Reg.
1951: 27  Tahoka 0     BD
         26  Kermit 6      Reg.
         26  Childress 6     QF
           6  Arlington 26    Semifinal
1960:   7  Perryton 0      BD
           6  Coleman 0      Reg.
           0  Denver City 43     QF
1975:   0  Slaton 9      BD
1986: 27  Bangs 7      BD
         20  Big Lake 35      Area
1987:   6  Eastland 40      BD
1990:   0  Goldthwaite 6     BD
1998: 24  New Deal 58     BD
2001:   8  Holliday 31     BD
2002: 19  Quanah 14      BD
         29  Lockney 14     Area
           3  Crane 24      Reg.
2003: 14  Holliday 34     BD
2004:   7  Jim Ned 54     BD
2005:   7  Coleman 28     BD
2006: 21  Wall 45     Bi-District
2012: 35  Windthorst 28      BD
         16  Stratford 21       Area​​
2013: 59  Quanah 21     BD
           0  Stratford 36       Area​​
2015: 44  Christoval 6       BD
         37  Windthorst 29       Area
           7  Canadian 56       Reg.​​​
2016: 54  McCamey 12       BD
         42  Sundown 21      Area
         43  Forsan 31       Regional
         18  Abernathy 21      QF​​​​
2017:   0  McCamey 49      BD​

ANTHONY (0-9-0)
1981: 14  Wink 53      BD
1982:   0  Wink 66      BD
1984:   8  Wink 46      BD
1989:   7  Rankin 22     Area
2003:   0  Ozona 49     BD
2007: 13  Seminole 49     BD
2015:   0  Hawley 60       BD​
2016:   7  Post 33        BD​
2017: 14  Stamford 69       BD​

#ANTON (9-9-0)
1960: 38  New Deal 12      BD
         34  Groom 6     Reg.
1961: 20  Wilson 14     BD
         20  Groom 31     Reg.
1971: 23  Wilson 36    BD
1982:   8  Follett 13     BD
1987:   0  Vega 33      Bi-District
1992:   6  Rankin 55     Area
1999: 21  Rankin 28     Area
2001:   0  Stratford 48    Area
2002: 20  Whiteface 6     BD
         33  McCamey 20     Area
         13  Springlake-Earth 7    Reg.
         20  Iraan 14     QF
         13  Petrolia 34    Semifinal
2003: 42  Sundown 0      BD
         28  McCamey 23      Area
           6  Sunray 41     Reg.

#APPLE SPRINGS (4-6-0)
1984: 60  Coolidge 6     BD
         20  Overton 14     Reg.
           7  Union Hill 19     QF
1985: 13  Italy 39     BD
1986: 22  Meridian 2     BD
         24  Tenaha 0      Reg.
         12  Burkeville 21     QF
1988:   7  Wortham 14     Area
1998: 34  Iola 52     Area
1999: 14  Bartlett 56     Area

ARANSAS PASS (12-16-0)
1931:   0  San Benito 41     BD
1934:   7  Donna 53     BD
1936: 13  Mission 7     BD
           0  El Campo 32     Reg.
1937: 14  Port Lavaca 6     BD
           7  Freer 6      Regional
1941:   0  Mission 19     BD
1952:   7  Weslaco 12     BD
1962:   0  Sinton 27      BD
1984: 14  Cuero 24      BD
1987:   0  Sinton 34     BD
1998: 29  George West 15     BD
         40  LaFeria 9     Area
         21  Vanderbilt 14     Reg.
         20  Sweeny 17     QF
         15  Newton 29     Semifinal
1999: 28  George West 18     BD
         53  Bishop 47     Area
           0  Sealy 28     Regional
2002: 31  Cotulla 14     BD
         19  Port Isabel 20     Area
2012: 28  Marion 34      BD​
2013: 43  Luling 40        BD
         18  Cameron Yoe 35    Area​​
2014: 28  Mathis 38       BD​
2015: 28  George West 20        BD
         24  Altair Rice 37       Area​​
2017:   7  Rio Hondo 42      BD​

ARCHER CITY (15-10-0)
1964: 14  Keller 0     BD
         13  Goldthwaite 6     Reg.
         26  Clifton 14     QF
            7  Big Lake 6     Semifinal
         13  Ingleside 6     FINAL-3A
1967: 14  Keller 22     BD
1972:   0  Baird 27     BD
1974: 33  Frisco 27    BD
         22  Princeton 27     Reg.
1983: 21  Dublin 6     BD
           7  Cisco 13     Area
1984: 12  Lindsay 0     BD
         14  Gruver 17     Reg.
1993: 20  Jacksboro 21     BD
1994: 40  Chico 0     BD
         42  Celina 6     Area
         13  Goldthwaite 16     Reg.
2006: 43  Tolar 14     Area
           0  Valley Mills 12     Reg.
2008: 38  Roscoe 27     Area
         26  Lindsay 9     Regional
            7  Albany 14     QF
2010: 47  Crosbyton 0     BD
         24  Bronte 11     Area
         20  Windthorst 28     Reg.

ARGYLE (41-13-0)
2004: 34  Palmer 22     BD
         34  Tom Bean 26     Reg.
         21  Boyd 55     QF
2005: 45  Scurry-Rosser 0     BD
         30  Prairiland 7     Reg.
         32  Troy 0     QF
         28  Early 20     Semifinal
         20  Newton 28     FINAL-3A-I
2006: 14  Sweetwater 20     BD
2007: 17  Clyde 0     BD
         21  Graham 8     Area
         27  Snyder 34     Reg.
2008: 41  Paris 21     Bi-District
         16  Kaufman 21     Area
2009: 52  Paris 14      BD
         45  Lake Worth 7     Area
         19  Pleasant Grove 35     Reg.
2010: 45  Anna 7      Bi-District
         45  Prosper 17     Area
         41  Gilmer 14      Regional
         27  Carthage 44     Q-Final
2011: 49  Commerce 7      BD
         40  Prosper 24     Area
         35  Carthage 34     Reg.-2 ot
         51  Gilmer 35      QF
         14  Wimberley 21 FINAL-4A-II
2012: 45  Bridgeport 0      BD
         42  Melissa 14       Area
         21  Gilmer 42       Regional​​​
2013: 57  Krum 12       BD
         55  Melissa 27      Area
         45  Gilmer 38     Regional
         42  Gladewater 8      Q-Final
         38  Graham 14     Semifinal
         38  Fairfield 33    FINAL-4A-II​​​​​​
2014: 70  Lake Worth 7        BD
         49  Kaufman 13       Area
         52  Kennedale 48      Regional
         45  Liberty-Eylau 42       QF
         23  Graham 20      Semifinal
         35  Navasota 42    FINAL-4A-I​​​​​​
2015: 70  Lake Worth 7         BD
         59  Pittsburg 34        Area
         58  Kennedale 34       Reg.
         32  Liberty-Eylau 29       QF​​​
         24  Abilene Wylie 17      SF
         31  LaVega 33     FINAL-4A-I​​​
2016: 49  Snyder 14      Bi-District
         63  Lubbock Estacado 7   Area
         14  Abilene Wylie 35     Reg.​​​
2017: 56  Snyder 21      Bi-District
         66  Levelland 8     Area
         28  Stephenville 31     Regional​​​

ARLINGTON (37-26-5)
1939: 19  Garland 26     BD
1949:   6  Garland 6     BD
1950: 19  Newcastle 6     BD
         13  Olney 7     Regional
         21  Mount Vernon 20    QF
         12  Kermit 21     Semifinal
1951: 38  Olney 13     BD
         21  Winters 6     Regional
         33  Pleasant Grove 12    QF
         26  Anson 6     Semifinal
           7  LaVega 0     FINAL-4A
1970: 22  Highland Park 0     BD
           0  Odessa Permian 27    Reg.
1971: 21  North Mesquite 7     BD
         24  Wichita Falls 28    Reg.
1972:   0  Denton 13     BD
1981: 27  FW Eastern Hills 31    BD
1987: 13  Irving MacArthur 0     BD
         21  Lewisville 3     Area
         27  Midland Lee 7     Reg.
         35  Odessa Permian 35    QF
1988:   9  Irving Nimitz 35     BD
1989: 21  Hurst Bell 22     BD
1990: 40  FW Western Hills 29    BD
         15  South Grand Prairie 20   A 
1991:   7  FW Dunbar 7     BD
           6  Sherman 17     Area
1992: 49  Dallas Sunset 7     BD
         17  Plano 7      Regional
         14  Spring Westfield 14     QF
         14  Euless Trinity 17     SF
1993: 34  Dallas Kimball 21     BD
         10  Plano 45      Regional
1994: 45  FW Dunbar 13      BD
         35  FM Marcus 21     Area
         42  Abilene Cooper 39    Reg.
         28  Midland Lee 18    QF
         20  Tyler 45     Semifinal
1996: 42  FW Paschal 7     BD
         21  Grapevine 14     Reg.
         21  Odessa Permian 21    QF
2001: 24  Duncanville 3     BD
         17  Keller Fossil Ridge 33 Area
2002: 42  Hurst Bell 10     BD
         24  Irving Nimitz 10     Area
         24  Lubbock Monterey 7    QF
         33  Southlake Carroll 52    SF
2003: 30  Grapevine 7     BD
           7  Southlake Carroll 42   Area
2005: 13  Plano East 17     BD
2008: 21  North Crowley 0     BD
         28  Odessa 27     Area
         14  Euless Trinity 48     Reg.
2009: 38  Burleson 12     BD
         70  Odessa 42      Area
         31  Coppell 29      Reg.
         17  Euless Trinity 47     QF
2010: 28  Abilene 31     BD
2011: 30  Abilene 35     BD
2012: 28  Keller Timber Creek 16 BD
         27  Abilene Cooper 20     Area
         14  Cedar Hill 49      Regional​​​
2013:   9  Keller Fossil Ridge 45  BD​
2015: 28  San Angelo 45        BD​
2016: 36  Abilene 65      BD​
2017: 27  Keller Fossil Ridge 13     BD
         77  EP Montwood 42      Area
         24  Southlake Carroll 28    Reg.​​​

ARLINGTON BOWIE (14-11-0)
2006: 21  South Grand Prairie 24  BD
2007: 48  Hurst Bell 0    BD
         35  FM Marcus 7     Area
         37  Lubbock Coronado 14  Reg.
         14  Euless Trinity 21    QF
2008: 36  Richland Hills 10    BD
         56  Midland 35     Area
         20  Wylie 43     Reg.
2009: 42  Richland Hills 30    BD
         49  EP Montwood 7    Area
         45  Southlake Carroll 21   Reg.
           7  Abilene 35     QF
2010: 35  Midland 39     BD
2011: 42  Odessa Permian 7     BD
         49  EP Franklin 24     Area
         22  Abilene 25     Regional
2012: 49  Keller Central 3      BD
         31  EP Franklin 14      Area
           6  DeSoto 24       Regional​​​
2013: 14  Southlake Carroll 56    BD​
2014: 52  San Angelo 55       BD-ot​
2015: 12  Odessa Permian 49      BD​
2016: 20  Keller Central 17      BD
         37  Midland 30       Area
         27  Duncanville 32       Reg.​​​

ARLINGTON HOUSTON
(12-11-1)

1973: 13  South Garland 0     BD
         14  Odessa Permian 7    Reg.
         17  EP Coronado 6     QF
           7  Tyler 22     Semifinal
1975: 13  Lake Highlands 13    BD
           7  Odessa Permian 10    Reg.
1976: 20  FW Arlington Hts. 11   BD
         38  Midland Lee 13    Reg.
           3  Lubbock Monterey 7    QF
1984:   0  Irving Nimitz 29    BD
1990: 12  FW Eastern Hills 9    BD
         27  Irving MacArthur 21  Area
         28  Amarillo Palo Duro 25 Reg
         20  Amarillo 12      QF
           0  Marshall 21     Semifinal
1991: 45  FW Western Hills 34    BD
         46  Lewisville 27     Reg.
         28  San Angelo 33      QF
1993: 10  Dallas Carter 16     BD
2001:   6  Euless Trinity 31    BD
2002: 23  Colleyville Heritage 14  BD
         16  Southlake Carroll 19   Area
2003: 31  Keller 38     Bi-District
2014:   7  Odessa Permian 31      BD​

ARLINGTON LAMAR (36-25-1)
1977: 29  FW Arlington Hts 24   BD
           7  Odessa Permian 35    Reg.
1978:   0  FW Arlington Hts 35    BD
1988: 39  Hurst Bell 0     BD
         28  FM Marcus 0     Area
         41  Amarillo Palo Duro 0  Reg.
           7  Odessa Permian 21     QF
1989: 27  Irving MacArthur 7     BD
         17  Sherman 10     Area
         17  Midland Lee 3     Reg.
         10  Odessa Permian 20    QF
1990: 20  FW Dunbar 3     BD
         22  Irving 7     Reg.
         49  EP Andress 7     QF
         28  Dallas Carter 7     SF
         10  Aldine 27     FINAL-6A-II
1991: 20  FW Wyatt 0      BD
         28  Irving MacArthur 7    Area
           7  Odessa Permian 25     Reg.
1992: 23  Dallas Carter 24      BD
1993: 30  Dallas Spruce 14     BD
         27  Lake Highlands 52    Area
1994: 28  FW Wyatt 27     BD
         24  The Colony 13     Area
         29  Midland Lee 29  Reg. (4-5)
1995: 44  FW Dunbar 7      BD
         20  Lewisville 18    Area
         26  Midland Lee 8    Reg.
         17  FM Marcus 42     QF
1996: 38  FW Wyatt 10     BD
         32  FM Marcus 39     Area
1997: 20  FW Wyatt 17     BD
         14  South Grand Prairie 18  A
​1998: 24  Copperas Cove 27    BD
1999: 28  Temple 14     Bi-District
           7  South Grand Prairie 21   A 
​2000: 21  Euless Trinity 14     BD
         24  Keller Fossil Ridge 21  Area
         30  Lubbock Monterey 10  Reg
         34  Abilene Cooper 28     QF
           7  Tyler 34      Semifinal
2002: 35  Euless Trinity 14     BD
         56  Coppell 0     Reg.
         28  Midland 42     QF
2003: 28  Euless Trinity 14    BD
         35  Coppell 18     Reg.
         40  San Angelo 17    QF
         20  The Woodlands 35    SF
2004: 24  Allen 30    Bi-District-ot
2009: 10  Abilene 42     BD
2010:   6  Abilene Cooper 41     BD
2011: 24  Abilene Cooper 27     BD
2012: 37  Justin Northwest 30     BD
         34  Abilene 53      Area​​
2013: 36  Justin Northwest 29    BD
         24  Abilene Cooper 45    Area​​
2014: 13  Abilene 31     Bi-District​
2015: 39  Abilene 33     Bi-District
         42  EP Eastwood 35        Area
         29  Mansfield 34      Regional​​​
2017: 49  Haltom 12     Bi-District
         38  Midland Lee 42      Area​​

ARLINGTON MARTIN (17-16-0)
1994: 36  FW Paschal 8     BD
           7  Lewisville 14     Reg.
1996: 14  Haltom 42      BD
1997: 28  Mansfield 13     BD
         20  Duncanville 28    Reg.
1999: 14  Waco 35     Bi-District
2006:   0  Euless Trinity 41     BD
2007:   0  Euless Trinity 31     BD
2008: 21  Burleson 26     BD
2009: 50  Haltom 6     Bi-District
         25  Odessa Permian 15    Area
         19  Euless Trinity 37     Reg.
2010: 49  Odessa 21      Bi-District
         39  San Angelo 7     Area
         21  Euless Trinity 42     Reg.
2011: 37  Midland 7      BD
         43  San Angelo 12    Area
         19  Euless Trinity 7     Reg.
         14  Southlake Carroll 31   QF
2012:   7  Southlake Carroll 65   BD​
2013: 21  Keller Central 16     BD
         52  Odessa 2       Area
         34  DeSoto 56      Regional​​​
2014: ​43  Midland 14      BD
         56  Amarillo 35       Area
         54  Allen 69      Regional​​
2015: 76  Midland 18         BD
         49  Amarillo 27        Area
         11  Allen 36        Regional​​​
2016: 51  Keller Timber Creek 54  BD​
2017: 62  Keller 0      Bi-District
         41  Odessa Permian 10     Area
         25  Allen 48      Regional​​​

ARLINGTON SEGUIN (3-6-0)
2004: 26  FW Southwest 21     BD
         19  WF Rider 37     Area
2008: 23  FW Arlington Hts 17   BD
           0  Denton Guyer 44     Area
2009: 13  FW Arlington Hts 20    BD
2013: 44  Whitehouse 50      BD​
2016: 14  Lancaster 56       BD​

ARP (37-22-0)
1966: 48  Tenaha 0     BD
           6  Kemp 18     Regional
1977: 20  Queen City 0     BD
         34  Blooming Grove 13    Reg.
         24  Groveton 6      QF
           0  East Bernard 31     SF
1984: 17  Timpson 7     BD
         14  Alto 16     Area
1991: 60  West Sabine 34     BD
           6  Elkhart 34     Area
1995: 46  Ore City 33      BD
         12  Edgewood 10    Area
         22  Alto 68      Regional
1996: 27  Kerens 21     BD
         42  Elysian Fields 22     Area
         62  Rosebud-Lott 20     Reg.
         30  Groveton 69     QF
2000: 24  Big Sandy 0      Bi-District
         26  Elysian Fields 8      Regional
           9  San Augustine 3      QF-ot
         14  Blanco 20      Semifinal​​​​
2001: 43  Edgewood 26     BD
         24  Elysian Fields 14     Reg.
         18  Hemphill 35      QF
2002: 20  Big Sandy 24     BD
2003: 21  Big Sandy 24     BD
2005: 42  Hemphill 13      BD
           7  Paul Pewitt 41     Area
2007: 55  Mildred 0     BD
         20  Harleton 17     Area
         24  Corrigan-Camden 6    Reg.
         13  Elysian Fields 19     QF
2008: 20  Teague 0      BD
         21  Jefferson 7     Reg.
         26  Kirbyville 28     QF
2009: 37  Franklin 0      BD
         14  Jefferson 7     Regional
         15  Kirbyville 27     QF
2010: 24  Groveton 6      BD
         34  Buffalo 10      Area
         21  West Rusk 23     Regional
2011: 52  Rogers 20      Area
         41  Corrigan-Camden 21   Reg.
         20  Lexington 47     QF
2012: 53 Crawford 28      Area
         20 Elysian Fields 30      Reg.​​
2013: 34  Paul Pewitt 28     BD (ot)
         13  Crawford 21      Area​​
2014: 44  Hooks 0       Bi-District
         28  Gunter 35        Area​​
2015: 20  Hooks 13      Bi-District
         32  Lone Oak 6         Area
         18  Waskom 35       Regional​​​
2016: 55  Corrigan-Camden 13     BD
         49  New Waverly 6      Area​​
         35  Crockett 32       Regional
         13  Newton 7       QF
         18  Boling 19       Semifinal​​​
2017:   0  Newton 58     Bi-District​

#ASPERMONT (13-7-0)
1939:   7  Baird 13      BD
1962: 41  Bryson 0     BD
         26  Sanger 20     Regional
1967: 14  Seagraves 40      BD
1968:   6  Coahoma 34      BD
1981: 25  Roscoe 6      BD
         44  Matador Motley 12    QF
         23  Wink 40     Semifinal
1997: 21  Alvord 28      BD
1998: 35  Windthorst 12     BD
         34  Water Valley 0     Area
         28  Rocksprings 6      Reg.
         35  Menard 8      QF
         14  Wheeler 35    Semifinal
1999: 49  Windthorst 7      BD
         44  Roscoe 0      Area
         30  Baird 27      Reg.
         33  Paducah 0      QF
         31  Wheeler 12      Semifinal                 6  Bartlett 35     FINAL-2A

ATHENS (9-24-1)
1925:   0  Marshall 25      BD
1927: 13  Sherman 20      BD
1932:   6  Greenville 13     BD
1934: 13  Corsicana 26     BD
1947: 20  Clarksville 7     BD
         14  Mount Vernon 17    Reg.
1948:   0  Van 14      BD
1950: 31  Mineola 0     BD
           6  Mount Vernon 31     Reg.
1954: 19  Sulphur Springs 6      BD
         14  Carthage 21     Reg.
1955:   7  Terrell 19      BD
1958:   0  Carthage 20     BD
1959: 33  Kilgore 8      BD
           7  Mount Pleasant 21     QF
1964:   0  Palestine 8      BD
1967: 28  Palestine 36     BD
1971: 18  Brenham 29      BD
1990: 21  Taylor 21      BD (5-4)
         28  Crosby 30      Area
1992: 14  Henderson 40     BD
1996: 25  Waller 47      BD
2007: 14  Mabank 29      BD
2009: 20  LaVega 21      BD
2010: 56  Diboll 7      Bi-District
         31  Lorena 7      Area
         29  Brookshire-Royal 26   Reg
         14  Coldspring 44      QF
2012:   7  Kilgore 42      BD​
2013: 26 ​ Chapel Hill 56       BD
2014: 47  Pittsburg 27       BD
         26  Kennedale 30      Area​​
2015: 59  Princeton 36       BD
         26  Kennedale 47      Area​​

ATLANTA (32-32-2)
1941:   0  Center 27     BD
1945: 14  Mount Vernon 33     BD
1946: 14  White Oak 21     BD
1947: 13  White Oak 42     BD
1948: 61  Honey Grove 6     BD
         13  Mineola 18     Reg.
1950: 19  Mount Vernon 37     BD
1951:   7  Pittsburg 13     BD
1953:   7  Henderson 18     BD
1954:   6  Carthage 20     BD
1957:   0  Bonham 25     BD
1964:   7  DeKalb 6     BD
           6  Canton 0     Regional
          14  Marlin 20     QF
1977:   6  Palestine 6      BD (3-2)
           0  Saginaw Boswell 24    QF
1978: 13  Carthage 14     BD
1982:   7  Carthage 15     BD
1983: 14  Carthage 34     BD
1990:   7  Gladewater 28     BD
1991:   7  Gladewater 27     BD
1992: 19  Queen City 14    BD
         21  Van 9     Area
         21  Commerce 21 (P)   Reg.
1993: 10  Hooks 17      BD
1994: 24  Linden-Kildare 0     BD
         41  Spring Hill 19     Area
         41  Gladewater 6     Reg.
         24  Jefferson 21     QF
         25  Abilene Wylie 0     SF
         15  Sealy 36      FINAL-4A
1995: 17  Daingerfield 7      BD
         22  Tatum 38     Area
1998: 29  Linden-Kildare 0     BD
         20  Tatum 29      Area
1999: 26  Winnsboro 7     BD
         38  Emory Rains 6     Area
         21  Commerce 29     Reg.
2000: 14  Tatum 30     BD
2001: 14  Daingerfield 10     BD
         14  Winnsboro 42     Area
2002: 21  Lindale 0      BD
         14  Gainesville 10     Reg.
           7  Forney 21     QF
2003: 42  Mount Vernon 17     BD
         19  Pilot Point 0      Area
         21  Jefferson 0      Reg.
         34  Gilmer 14      QF
         32  Vernon 14     Semifinal
         34  Marlin 0     FINAL-4A-II
2006: 30  Gladewater 8     BD
         29  Brownsboro 41     Area
2011: 14  Gilmer 48     BD
2012: 72  Wills Point 32      BD
         13  Gilmer 57      Area​​
2013: 46  Emory Rains 15     BD​
         33  Gladewater 34     Area​
2014: 62  Melissa 47      Bi-District
         49  Tarkington 26      Area
         55  Tatum 21       Regional
         25  Gilmer 64       QF​​​​
2015: 44  Bullard 22       BD
         41  Coldspring 0        Area
         42  Lorena 0         Regional
         15  Gilmer 24        QF​​​​
2017: 28  Jasper 56       Bi-District​

AUBREY (8-10-0)
1988:   6  Olney 31       BD
1993: 17  Van Alstyne 10     BD
           7  Boyd 27      Area
2000:   8  Henrietta 23     BD
2003:   6  Jacksboro 35     BD
2006: 28  Whitewright 14     BD
         48  Honey Grove 26     Area
         20  Cisco 51     Reg.
2007: 14  Gunter 24     BD
2009: 34  Millsap 7      BD
         27  Paul Pewitt 7     Area
         21  McGregor 31     Reg.
2015: 41  Ferris 0        Bi-District
           6  Sweetwater 30        Area​​
2016: 41  Canton 21       Bi-District
         21  Jasper 35       Area​​
2017: 35  Canton 24       Bi-District
         28  Pleasant Grove 56      Area​​

AUSTIN (20-27-1)
1921: 14  Granger 7      BD
         13  Corpus Christi 0     QF
         10  Bryan 21     Semifinal
1922:   6  Temple 14     BD
1930: 34  Houston Reagan 15     BD
           0  Tyler 44      Semifinal
1931: 21  El Paso 0     BD
           6  Corsicana 7     QF
1939: 20  Brownsville 6     BD
         14  Houston Austin 14     QF
1941: 30  Corpus Christi 12      BD
           6  Houston Lamar 26     QF
1942: 32  San Benito 0      BD
         19  Houston Reagan 0     QF
         28  Breckenridge 7     SF
         20  Dallas Sunset 7     FINAL
1944: 39  McAllen 13      BD
           7  Port Arthur 13      QF
1948: 27  San Benito 7      BD
           0  Port Arthur 35     QF
1949: 33  Corsicana 19     BD
         28  Alice 7     QF
         20  Port Arthur 14     SF
         13  Wichita Falls 14    FINAL
1950: 13  Temple 12      BD
         35  Harlingen 0     QF
           7  Baytown 6      Semifinal
         13  Wichita Falls 34     FINAL
1957: 26  C.C. Ray 14      BD
         21  SA Jefferson 13     QF
           6  Port Arthur 14     SF
1961:   7  C.C. Ray 46      BD
1962:   9  Brownsville 14     BD
1969: 21  Seguin 22      BD
1970: 21  Rosenberg Lamar 28     BD
1995:   6  SA Roosevelt 36     BD
1996:   7  SA Churchill 44     BD
2000: 14  SA MacArthur 42     BD
2001:   7  SA Madison 37      BD
2006: 13  SA MacArthur 21     BD
2007:   0  Smithson Valley 34     BD
2008: 20  SA Reagan 24     BD
2010:   0  Leander 24      BD
2011: 14  Leander 35      BD
2014: 14  Pflugerville Hendrickson 56​
2015: 13  Pflugerville Hendrickson 64​
2016: 14  Dripping Springs 63      BD​
2017: 27  Boerne Champion 35     BD​

AUSTIN AKINS (0-2-0)
2013: 21  Round Rock 67       BD​​​
2017: 14  RR Cedar Ridge 63      BD​

AUSTIN ANDERSON (1-8-0)
1976:   7  Brazoswood 30     BD
1993: 14  Belton 48     BD
1996:   0  Hewitt Midway 14     BD
2000: 12  San Marcos 28     BD
2002:   6  New Braunfels 35     BD
2003: 21  New Braunfels 34     BD
2010: 17  RR Westwood 14     BD
         20  Tomball 40      Area
2016: 14  RR Cedar Ridge 70   BD​

AUSTIN BOWIE (8-21-0)
1990:   7  Round Rock 28     BD
1992: 42  Waco 35      BD
         14  Spring Westfield 31    Reg.
1993: 21  Killeen Ellison 35     BD
1994: 12  Converse Judson 49     BD
1995:   6  Converse Judson 28     BD
1996: 31  Converse Judson 32     BD
1998:   0  Bryan 6      BD
2001: 21  Converse Judson 49     BD
2002: 16  Converse Judson 17     BD
2004: 10  RR McNeil 19     BD
2007: 10  Converse Judson 21     BD
2008: 14  SA Madison 19     BD
2009: 35  SA Roosevelt 28     BD
         17  SA Clark 31     Area
2010: 35  Georgetown 17      BD
         26  Klein Collins 16     Area
         24  DeSoto 56      Regional
2011: 20  RR Westwood 52      BD
2012: 27  Round Rock 13      BD
           7  Spring Westfield 31    Area​​
2013: 35  RR Cedar Ridge 45    BD​
2014: 33  RR Cedar Ridge 21    BD
         18  Klein Oak 25       Area​​
2015: 17  RR Cedar Ridge 47     BD​
2016: 41  Pflugerville Hendrickson 28
         37  Spring 14      Area
         31  The Woodlands 52    Reg.​​​
2017: 21  Pflugerville Hendrickson 44​

AUSTIN CROCKETT (1-12-0)
1985:   0  FB Willowridge 21      BD
1987: 14  Converse Judson 31    BD
1991: 44  Waco 56      BD
1994: 26  SA Churchill 44     BD
1997: 26  Converse Judson 15     BD
           6  SA Taft 14     Reg.
1999: 12  Bryan 20      BD
2008: 21  Killeen 34      BD
2009:   7  Lake Travis 58     BD
2010: 21  Marble Falls 53     BD
2012:   7  Cedar Park 65      BD​
2013: 22  Leander Vandegrift 42   BD
2014:   7  Kerrville Tivy 66      BD​​

#AUSTIN JOHNSTON (1-3-1)
1962: 26  San Marcos 12      BD
            0  Pharr-SJ-Alamo 26     QF
1963:   0  Gonzales 24      BD
1990: 10  Killeen Ellison 14     BD
1991: 14  Killeen 14      BD (3-4)

AUSTIN LBJ (11-26-1)
1980:   9  FB Dulles 15      BD
1982: 12  Brazoswood 10     BD
         14  Converse Judson 34    Area
1983:   9  Brazoswood 21      BD
1985: 13  FB Clements 7      BD
         12  Converse Judson 17    Area
1988:   0  Alice 10      BD
1989: 10  Victoria 6     BD
         23  SA Roosevelt 6     Area
           0  Harlingen 14      Reg.
1990: 19  Waco 20      BD
1991:   0  Temple 24      BD
1992: 43  Waco University 43     BD
           6  Buda Hays 33     Area
1994: 14  Lampasas 20     BD
1996: 14  Taylor 23     BD
2000: 14  Dripping Springs 11    BD
           8  Kerrville 28     Area
2001: 12  Bastrop 20     BD
2005: 21  Taylor 14     BD
         21  NB Canyon 42     Area
2006:   7  Conroe Caney Creek 21 BI
2007: 20  Brenham 18      BD
         57  Houston Furr 16    Reg.
         14  Rosenberg Lamar 17    QF
2008: 14  Lake Travis 55     BD
2009: 26  Killeen 49      BD
2010: 20  Cedar Park 70     BD
2011: 26  Cedar Park 55     BD
2012: 13  Leander 35      BD​
2013: 14​  Leander Rouse 44     BD
2014: 26  CP Vista Ridge 21     BD
         20  Alamo Heights 13      Area
         36  Victoria West 35       Reg.
         35  Leander Vandegrift 40  QF​​​​
2015: 27  CP Vista Ridge 44      BD​
2016: 10  Alamo Heights 21      BD​
2017: 29  Dripping Springs 59     BD

AUSTIN LANIER (4-10-0)
1964: 12  San Marcos 28     BD
1965:   0  San Marcos 7      BD
1996:   6  Marble Falls 41     BD
1996:   0  Marble Falls 41     BD
1997: 28  Marble Falls 21     BD
         20  Bastrop 14 (ot)     Area
           0  Edcouch-Elsa 41    Reg.
1998: 28  Marble Falls 27     BD
           6  Smithson Valley 27    Area
1999: 27  Dripping Springs 35     BD
2004: 31  Del Valle 13      BD
           7  Boerne 33     Reg.
2006:   7  Pflugerville Connally 55 BI
2011:   0  Dripping Springs 48    BD

AUSTIN McCALLUM (11-18-0)
1966: 12  Alice 16      BD
1997: 13  Hewitt Midway 51     BD
1999: 12  Belton 42      BD
2002: 19  Bastrop 28    BD
2003: 33  Bastrop 42    BD
2004: 29  Lockhart 7     BD
           7  Alamo Heights 35    Area
2005: 28  Pflugervile Hendrickson 21
         37  Lake Travis 35     Area
         10  Calallen 13      Reg.
2006: 21  Montgomery 28      BD
2007: 20  Waller 41      BD
2008:   7  Pflugerville Hendrickson 42
2009: 58  Lampasas 29      BD
         27  Schertz Clemens 14    Area
         28  Port Lavaca 35     Reg.
2010: 20  Lake Travis 28     BD
2011:   7  Lake Travis 58     BD
2012: 27  Leander Rouse 59     BD​
2013: 41  Leander 31     BD
           0  SA Brennan 55      Area​​
2014: 42  Leander Vandegrift 63   BD​
2016: 17  Kerrville 14       BD
         30  Victoria East 31       Area​​
2017: 37  Medina Valley 14      BD
         52  Rosenberg Terry 24    Area
         33  Alice 8      Regional
         20  Calallen 7      Q-Final
         21  College Statiion 49      SF​​​​​

AUSTIN REAGAN (39-24-1)
1967:   7  Alice 0     BD
         20  SA Brackenridge 0    QF
         40  Houston Bellaire 6    SF
         20  Abilene Cooper 19 
                  (FINAL-6A)
1968: 40  Seguin 0      BD
         26  C.C. Miller 0     Reg.
         37  SA Wheatley 6     QF
         31  Houston Washington 13  
         17  Odessa Permian 11 
                   (FINAL-6A)
1970: 27  Brazoswood 9     BD
         31  C.C. Ray 0     Reg.
         28  SA Roosevelt 0    QF
         28  Port Arthur 12     SF
         21 Odessa Permian 14
                  (FINAL-6A)
1971: 21  El Campo 14    BD
         21  Alice 14      Reg.
         14  SA Lee 19     QF
1972:   0  Brazoswood 21     BD
1973: 42  Brazosport 14     BD
         27  Harlingen 21     Reg.
         24  SA Churchill 7      QF
         21  Angleton 19     Semifinal
         14  Tyler 21     FINAL-5A
1974:   7  Brazoswood 28     BD
1977: 28  Brazoswood 13     BD
         31  Alice 13     Reg.
         12  SA Lee 28     QF
1979: 24  Rosenberg Lamar 7    BD
         13  Alice 31     Reg.
1981: 38  Angleton 20     BD
         15  Alice 16     Reg.
1982: 17  FB Dulles 10     BD
           0  SA Churchill 20     Area
1983:   9  FB Dulles 15     BD
1984: 12  Rosenberg Lamar 10   BD
           6  Converse Judson 7    Area
1986: 14  SA Churchill 7     BD
         26  FB Willowridge 26 (5-4)
         21  SA Clark 7     Reg.
         18  Converse Judson 15    QF
         14  LaMarque 26     Semifinal
1987: 16  SA Churchill 17     BD
1990: 28  Schertz Clemens 7    BD
         21  Kerrville 18     Area
           7  Calallen 27      Reg.
1993: 16  Waco University 19    BD
1994: 21  Taylor 28     BD
1997: 17  Waco Connally 14      BD
           0  Smithson Valley 35    Area
1998:   7  Lampasas 14     BD
1999: 24  Pflugerville Connally 22
         27  San Marcos 28     Area
2001: 49  Lockhart 7      BD
         21  New Braunfels 19     Area
         48  Alamo Heights 34     Reg.
         42  Bastrop 38     QF
         11  Bay City 35     Semifinal
2002: 29  Del Valle 3      BD
         39  Fredericksburg 28     Area
         14  Gregory-Portland 42   Reg.
2003: 15  NB Canyon 38      BD
2014:   0  Cedar Park 68       BD​
2015: 17  Georgetown 44       BD​
2016: 22  Boerne Champion 49    BD​

AUSTIN TRAVIS (1-15-0)
1975: 12  Brazoswood 21     BD
1984: 13  Alvin 14     BD
1986:   3  Converse Judson 48     BD
1989:   9  Schertz Clemens 13     BD
1991:   6  Schertz Clemens 17     BD
1992: 13  Hewitt Midway 10     BD
         13  Austin Westlake 35    Area
1996:   7  Waco University 26    BD
1998: 12  Belton 16      BD
2004: 13  Pflugerville Connally 61
2005:   7  Dripping Springs 14    BD
2009:   0  Pflugerville Hendrickson 29
2010:   6  Vista Ridge 41     BD
2011: 13  Leander Vandegrift 44   BD
2012:   0 Vista Ridge 82     BD​
2013:   7  Cedar Park 64     BD​

AUSTIN WESTLAKE (78-31-3)
1979:   6  Brownwood 10    BD
1982:   7  FB Willowridge 35     BD
1985: 35  Dallas Lincoln 8     BD
         17  Carthage 0     Reg.
         17  Denison 0       QF
         21  Sweetwater 21 (P)    SF
1988: 21  C.C. Carroll 35     BD
1989: 14  C.C. Carroll 21     BD
1990: 24  Bastrop 10     BD
         42  Alamo Heights 27     Area
         38  Gregory-Portland 10   Reg.
         29  Calallen 26     QF
         24  A&M Consolidated 14   SF
           7  Wilmer-Hutchins 19
                  (FINAL-5A)
1991: 35  Buda Hays 12      BD
         26  Alamo Heights 14    Area
         48  Gregory-Portland 7    Reg.
         25  Calallen 20     QF
           6  A&M Consolidated 38   SF
1992: 25  NB Canyon 18     BD
         35  Austin Travis 13    Area
         14  Calallen 6     Reg.
         16  Gregory-Portland 21    QF
1993: 40  Alamo Heights 21     BD
         21  Belton 17      Area
         30  Gregory-Portland 16    Reg.
         24  Calallen 41     QF
1994: 19  SA MacArthur 7     BD
         48  SA Taft 7      Area
         37  Alice 13      Reg.
         80  SA Clark 42     QF
         26  Galveston 26     SF (6-5)
         24  Tyler 35     FINAL-6A-II
1995: 26  SA Madison 23     BD
         15  SA Marshall 15     Area
         42  Alice 20      Reg.
         14  SA Roosevelt 20    QF
1996: 20  SA MacArthur 10    BD
         33  SA Clark 19      Area
         41  Victoria 0     Reg.
         49  SA Churchill 23     QF
         42  Aldine 21      Semifinal
         55 Abilene Cooper 15
                   (FINAL-6A-II)
1997:   7  SA MacArthur 16      BD
1998: 65  RR Westwood 7      BD
         41  Cypress-Fairbanks 14  Area
         23  Lake Highlands 24    Reg.
1999: 20  RR McNeil 17     BD
         24  Conroe 10      Area
​         14  Garland 52      Reg.
2000: 35  Converse Judson 6     BD
         42  SA Holmes 28     Reg.
         42  C.C. Carroll 0      QF
         45  Aldine Eisenhower 0     SF
         21  Midland Lee 33 FINAL-6A-I
2001: 45  SA East Central 27     BD
         63  SA Clark 35      Area
         51  C.C. Miller 35     Reg.
         31  SA Madison 28 (ot)   QF
         48  Houston Madison 42     SF
         24  Lufkin 38      FINAL-6A-II
2002:   9  SA Roosevelt 3      BD
           7  Smithson Valley 41    Area
2003: 30  SA Madison 20     BD
         27  SA Jay 23      Reg.
         45  Harlingen 14     QF
           7  GP North Shore 49      SF
2004:   3  Pflugerville 31     BD
2005: 32  Pflugerville 42     BD
2006: 42  SA Churchill 40      BD
         35  SA Jay 21      Area
         45  LaJoya 19      Reg.
         37  SA Reagan 23     QF
         35  Pearland 32     Semifinal
         29  Southlake Carroll 43
                    (FINAL-6A-I)
2007: 27  SA Reagan 41     BD
2008: 42  SA Roosevelt 21     BD
         42  SA Stevens 7      Area
         49  Harlingen 23      Reg.
         21  SA Clark 24       QF
2009: 27  SA Madison 24      BD
         43  Converse Judson 17    Area
         42  Harlingen 13     Reg.
         37  SA Clark 20       QF
         42  Katy Cinco Ranch 27    SF
         28  Euless Trinity 35 (ot)
                   (FINAL-6A-I)
2010: 10  RR Stony Point 35      BD
2011: 42  Round Rock 6      BD
         28  Klein Oak 38      Area
2012: 33  Pflugerville Hendrickson 13
         45  A&M Consolidated 2  Area
         38  Longview 10     Regional
         42  Plano West 35        QF
         28  Cedar Park 31    Semifinal​​​​​
2013: 17  Pflugerville Hendrickson 10
         16  A&M Consolidated 41  Area​​
2014: 14  Round Rock 16       BD​
2015: 35  Round Rock 14       BD
         28  The Woodlands 3        Area
         56  North Mesquite 7      Reg.
         49  Humble Atascocita 28    QF
         23  Allen 17        Semifinal
         14  GP North Shore 21    (ot)
                   (FINAL-6A-I)​​​​​​​
2016: 48  SA Reagan 3      Bi-District
         24  Converse Judson 21   Area
         55  Laredo United 15      Reg.
           3  Lake Travis 51       QF​​​​

AXTELL (6-11-0)
1974: 26  Sabine Pass 0      BD
           6  Big Sandy 42      QF
1975: 26  Chester 14      BD
           0  Big Sandy 55      QF
1986: 12  Burkeville 37      BD
1990: 12  Throckmorton 6      Area
         12  Garden City 42      Reg.
2004: 27  Thorndale 25      BD
         34  Rocksprings 7      Area
           6  Brackettville 28      Reg.
2008: 22  Mart 26      Bi-District
2010: 12  Franklin 42      BD
2011: 14  Rogers 68      BD
2012: 22  Iola 6      Bi-District
           0  San Augustine 35      Area​​
2013: 34​  Colmesneil 36      BD
2015: 21  Goldthwaite 42      BD​

AZLE (7-14-0)
1959:   8  Olney 34      BD
1960: 13  Olney 31      BD
1968: 20  Plano 62      BD
1971:   0  Plano 40      BD
1992:   6  Stephenville 10      BD
1993: 21  Stephenville 24      BD
1994: 17  Cedar Hill 14      BD
           3  Dallas Samuell 25      Area
1995: 14  Waxahachie 24      BD
1996: 28  Sherman 0      BD
         24  FW Western Hills 14    Reg.
         21  Pampa 25      QF
2001: 12  Grapevine 15      BD
2004: 35  FW Dunbar 14      BD
         35  Aledo 48      Area
2005: 19  FW Arlington Hts 8      BD
           7  Arlington Seguin 35    Area
2012: 45  Birdville 55      BD​
2014: 73  FW Dunbar 24      BD​
         45  Burleson 20      Area
         10  Canutillo 17      Reg.​



Texas High School 
Football History​
BAIRD (17-28-2)
​​1938: 13  Newcastle 20     BD
1939: 13  Aspermont 7     BD
1945: 14  Strawn 12      BD
1947: 20  Strawn 0       BD
         13  Valley Mills 26     Reg.
1952: 14  Melvin 41     BD
1954: 13  Rochester 13     BD (2-5)
1957: 26  Rochester 6      BD
           6  Wink 20     Reg.
1958: 14  Early 18      BD
1960: 30  Eden 25       BD
         22  Hermleigh 40      Reg.
1964:   6  Goldthwaite 8     BD
1972: 27  Archer City 0     BD
           6  Plains 44     Reg.
1976: 14  Hamlin 20     BD
1986: 20  Santo 0      BD
         19  Turkey Valley 7     Reg.
         14  Throckmorton 27 QF
1987: 41  Gunter 6      BD
           6  Munday 28     Regional
1988: 49  Tolar 0      BD
         14  Cross Plains 12      Area
           0  Lindsay 12      Regional
1989: 35  Tolar 0      BD
         23  Gorman 20      Area
           3  Spur 7      Regional
1991:   6  Bryson 47      BD
1992: 14  Crawford 14     BD (2-4)
1993:   7  Crawford 35      BD
1996: 23  Sterling City 24     BD
1997: 24  Sterling City 0      BD
         21  Munday 37      Reg.
1998: 35  Tolar 34      BD
         24  Menard 43      Reg.
1999: 55  Tolar 20     BD
         40  Rocksprings 8      Area
         27  Aspermont 30     Reg.
2000: 14  Rotan 41      BD
2001:   6  Menard 47      BD
2002: 10  Roby 38      Area
2003: 11  Roscoe 39      Area
2006: 20  Windthorst 49      BD
2010:   7  Mount Enterprise 30    BD
2014:   0  Munday 47      BD​
2015: 14  Electra 49       BD​
2016: 21  Iraan 54        BD​

BALLINGER (36-34-1)
1929: 19  Stephenville 0     BD
         20  Roscoe 0      Reg.
1940: 12  Wink 39       BD
1941: 33  Monahans 7     BD
         13  Brownfield 0      Reg.
1942: 66  Dublin 6      BD
​         19  Stamford 9       Reg.
1943:   6  Dublin 0       BD
         19  Crowell 0      Reg.
1944: 69  Eastland 0      BD
           7  Seymour 13      Reg.
1945: 52  Dublin 7      BD
         51  Anson 12      Reg.
1948: 41  Dublin 6       BD
         28  Monahans 33     Reg.
1949:   6  Ranger 2      BD
         33  Wink 7      Reg.
           6  Littlefield 34      QF
1953: 54  Fort Stockton 7      BD
         40  Andrews 0      Reg.
         20  Phillips 7       QF
         20  Comanche 13     Semifinal
           6  Huntsville 40     FINAL-4A
1955:   6  Breckenridge 20     BD
1961:   6  Hamilton 0       BD
           0  Quanah 28      Reg.
1965: 13  Alpine 14      BD
1966:   0  Granbury 28      BD
1982: 17  Fabens 15      BD
           0  Breckenridge 21     Area
1983: 28  Fabens 0       BD
         34  Coleman 0       Area
         18  Littlefield 16      Reg.
         21  Post 35      QF
1984: 21  Brady 6      BD
           7  Vernon 24       Area
1985: 31  Gatesville 9      BD
         21  Iowa Park 14     Area
         12  Post 21       Reg.
1986: 12  Iowa Park 27     BD
1987: 19  Iowa Park 32     BD
1989: 40  Fredericksburg 6     BD
           7  Vernon 33      Area
1990: 33  Marble Falls 18     BD
         21  Sonora 28     Area
1993: 14  Bridgeport 24      BD
1994: 53  Brownfield 21     BD
         48  Greenwood 13     Area 
         22  Springtown 28     Reg.
1996: 41  Brownfield 12      BD
         36  Colorado City 13     Area
         21  Littlefield 21    Reg. (4-3)
           7  Springtown 28    QF
1998:   3  Childress 38     BD
1999: 17  Iowa Park 68     BD
2000: 30  Graham 27     BD
         28  Ferris 47     Area
2001: 14  Bridgeport 39      BD
2002: 27  Vernon 21     BD
         20  Kennedale 17     Area
         20  Greenwood 42      Reg.
2003: 21  Iowa Park 32     BD
2007: 35  Coahoma 20     BD
         20  Blanco 30     Area
2008: 22  Brady 36      BD
2010: 35  Breckenridge 36     BD
2012: 10  Sonora 35       BD​
2013: 28  Sonora 67       BD​
2015: 21  Sonora 34       BD​
2016:   6  Eastland 56        BD​
2017: 13  Cisco 41     Bi-District​

#BALMORHEA (0-1-0)
1976:   0  Forsan 35     BD

BANDERA (16-19-0)
1942: no bi-district game
1950: 13  Dilley 19      BD
1955:   7  Vanderbilt 33      BD
1956: 31  Brackettville 0     BD
         12  Agua Dulce 20     Reg.
1961: 22  Three Rivers 50     BD
1964: 13  Three Rivers 14     BD
1965: 22  Three Rivers 50     BD
1972: 27  Brackettville 34     BD
1983:   7  Van Vleck 27      BD
1984:   7  Hondo 0     BD
         14  Columbus 21     Area
1991:   0  Devine 29      BD
1994: 17  Yoakum 13     BD
         32  Giddings 31     Area
         41  Goliad 19      Reg.
         11  Port Isabel 24     QF
1998: 25  Carrizo Springs 34     BD
1999: 15  Hondo 31     BD
2000: 34  Devine 7     BD
         43  Bellville 0     Area
         14  Sinton 0      Reg.
           9  Gatesville 30    Semifinal
2001: 28  Carrizo Springs 0     BD
           7  Bellville 17     Reg.
2002: 45  LaVernia 21     BD
         37  Altair Rice 34      Area
         27  Port Isabel 24      Reg.
         31  Yoakum 14      QF
         24  Bellville 13     Semifinal
         27  Midland Greenwood 24
                  (FINAL-4A-II (ot)
2006: 35  LaVernia 42     BD
2007: 17  LaVernia 14     BD
         21  Pleasanton 35     Reg.
2008: 14  LaFeria 31     Reg.
2009: 14  Ingleside 35      BD

BANGS (23-19-0)
1959: 20  Jim Ned 0      BD
           6  Wink 19      Regional
1965: 24  Eden 9     BD
         18  Bartlett 6      Regional
1966: 15  Eden 3      BD
           3  Hutto 22     Regional
1967:   7  Wall 32     BD
1969:   0  DeLeon 41     BD
1986:   7  Anson 27      BD
1997: 41  DeLeon 14     BD
         15  Lindsay 19     Area
2000:   0  Hico 14      BD
2001: 35  DeLeon 28       BD
         33  Paradise 0      Area
         28  Whitewright 35     Reg.
2002: 42  Clifton 0     BD
         48  Jacksboro 0     Reg.
         12  Tom Bean 7      QF
         21  Shallowater 13     SF
         14  Corrigan-Camden 33
                   (FINAL-2A-I)
2003: 36  Hico 29      BD
         26  Boyd 20      Area
         58  Early 27      Reg.
         12  Whitewright 0      QF
         52  Panhandle 20      Semifinal
           0  Garrison 27    FINAL-3A-II
2004: 28  Colorado City 35      BD
2006: 57  Hawley 6       BD
         37  Crane 57      Area
2008: 38  Colorado City 21     BD
         19  Cisco 43     Area
2010: 37  Eastland 30      BD
         29  Colorado City 35     Area
2011:   7  Godley 56       BD
2012: 27  Breckenridge 19      BD
         23  Idalou 6      Area
         15  Eastland 23      Reg.​​​
2013: 31  Comanche 26     BD​
         27  Denver City 25     Area
         23  Eastland 49      Reg.​​
2014: 13  Brock 57      Bi-District​

BANQUETE (10-26-1)
1945:   0  Premont 0 (3-1)      BD
1946: 13  Mirando City 25      BD
1954: 27  Ingleside 52      BD
1958: 22  Runge 28      BD
1965:   0  Skidmore-Tynan 42     BD
1966:   6  Falls City 35      BD
1967:   0  Runge 20      BD
1968:   5  Runge 0      BD
         16  Dripping Springs 7     Reg.
1969: 16  LaVernia 8      BD
           8  D’Hanis 14      Regional
1974:   0  Falls City 42      BD
1996:   0  Refugio 50     BD
1997:   8  Refugio 34     BD
1998: 21  Three Rivers 7     BD
         13  Navarro 12     Area
         13  Goldthwaite 34     Reg.
1999: 21  Kenedy 20      BD
           7  Poth 33      Area
2000: 28  Yorktown 7      BD
         13  Three Rivers 21      Area
2001: 22  Kenedy 0      BD
           7  Stockdale 25      Area
2003: 14  Refugio 27      BD
2004: 35  Riviera 20      BD
         21  Refugio 30     Area
2005: 30  LaVilla 31 (ot)    BD
2007: 21  Refugio 42      BD
2008: 14  Vanderbilt 41     BD
2010:   7  Boling 49      BD
2011: 28  Schulenburg 51     BD
2012: 51  Dilley 18      BD
           0  East Bernard 47      Area​​
2013: 20  Dilley 40      BD​
2014: 26  Hebbronville 33       BD​
2015: 29  Hebbronville 32       BD​
2016: 13  Nixon-Smiley 23      BD​

BARBERS HILL (32-28-5)
1940: 38  Sealy 0     BD
1941: 25  Sealy 12     BD
1943:   7  Sealy 25     BD
1954: 26  Crescent 13      BD
         18  Magnolia 13     Regional
1955: 52  Sugar Land 25    BD
         32  Hempstead 32     Reg.
1956: 13  Sugar Land 46     BD
1957:   0  Sugar Land 14     BD
1958: 30  Chester 0     BD
         50  Calvert 12      Regional
1962: 39  Bremond 14     BD
         35  Magnolia 12     Regional
1963: 14  Bremond 6      BD
         49  Friendswood 14     Reg.
1968: 10  Magnolia 9      BD
         16  Tidehaven 25     Reg.
1969: 33  Magnolia 6      BD
         10  Schulenburg 14      Reg.
1970: 24  San Augustine 18     BD
         51  Groveton 8      Reg.
         20  White Oak 36     QF
1971: 33  West Sabine 8      BD
         21  Hubbard 6       Reg.
         14  White Oak 3     QF
         14  Schulenburg 14    SF (8-2)
           3  Sonora 3      FINAL-3A
1972: 13  Wallis 6       BD
           0  Schulenburg 39      Reg.
1973:   0  Louise 14       BD
1975: 15  Wallis Brazos 15     BD
1976: 10  Brookshire-Royal 10    BD
         28  Granger 7      Reg.
         13  Poth 11     QF
         30  Mart 0      Semifinal
         17  DeLeon 8      FINAL-3A
1979: 16  Waller 22      BD
1980:   3  Waller 7      BD
1981: 14  Waller 13      BD
           8  Cameron 23      Reg.
1987:   8  Newton 40      BD
1988:   0  Trinity 15       BD
1989: 26  Montgomery 34      BD
1992:   0  PA Austin 30      BD
1999: 21  Orangefield 3      BD
         27  Corrigan-Camden 12 Area
           7  Robinson 24      Reg.
2000: 50  Orangefield 0     BD
           7  Sweeny 31      Area
2001: 53  Woodville 14     BD
           7  Altair Rice 29    Area
2002: 14  Bridge City 31     BD
2003: 13  Hamshire-Fannett 10   BD
           9  Manor 14      Reg.
2004: 31  Bridge City 14     BD
         13  Kirbyville 24     Area
2005: 56  Hardin-Jefferson 14     BD
         34  Kirbyville 36      Area
2006: 28  Beaumont Central 31   BD
2009:   7  Port Neches-Groves 21  
2010: 13  Port Neches-Groves 21
2011: 36  Beaumont Ozen 40    BD
2012: 31  Livingston 0      BD
         21  Elgin 45      Area​​
2016: 26  Port Neches-Groves 31​

BARTLETT (38-29-2)
1941:   0  Lorena 12      BD
1946: 25  Crawford 0     BD
           6  Round Rock 25      Reg.
1952: 54  Bertram 0      BD
         13  Valley Mills 40     Reg.
1953: 20  Bastrop 14     BD
           7  Tidehaven 45     Reg.
1965: 20  Pflugerville 0      BD
           6  Bangs 18      Reg.
1970:   0  Little River Academy 29
1971:   8  Little River Academy 21
1978:   0  Lexington 14     BD
1979: 62  Flatonia 8       BD
           7  Hull-Daisetta 8      Reg.
1982:   7  Rogers 33      BD
1983: 36  Troy 14      BD
           6  East Bernard 21     Area
1986: 59  Manor 3      BD
           0  Shiner 18     Area
1987:   6  Manor 14     BD
1988: 32  Riesel 0      Area
         32  Skidmore-Tynan 14    Reg.
         24  Flatonia 25     QF
1989: 48  Riesel 7      Area
         35  Center Point 14      Reg.
           7  Thorndale 21      QF
1990: 37  Bremond 14      BD
         42  Center Point 0     Area
         37  Flatonia 0       Reg.
         23  Ben Bolt 0      QF
         17  Oakwood 14     Semifinal
         36  Munday 28       FINAL-2A
1991: 12  Calvert 12      BD (5-3)
         39  D’Hanis 13      Area
         36  Flatonia 21      Reg.
           0  Runge 32       QF
1992: 22  Chilton 15      BD
         22  D’Hanis 20      Area
         41  Flatonia 14     Reg.
         13  Runge 13 (FD)      QF
         19  Valley View 14      SF
         33  Sudan 26       FINAL-2A
1993: 10  Iola 0      BD
         20  Center Point 6      Area
         15  Flatonia 3      Reg.
         21  Bremond 27     QF
1994: 20  Iola 60      BD
1996: 14  Burkeville 36      BD
1997:   6  Burkeville 7      BD
1998: 22  Louise 2      BD
         14  Burkeville 7     Area
         22  Falls City 19      Reg.
         13  Iola 26      QF
1999: 49  Milano 0      BD
         56  Apple Springs 14    Reg.
         49  Falls City 6      QF
         13  Detroit 7      Semifinal
         35  Aspermont 6     FINAL-2A
2000: 13  Burkeville 21     Area
2003: 14  Burkeville 56     Area
2004: 13  Chilton 28       BD
2008: 14  Chilton 20       BD
2009: 30  Bosqueville 27      BD
         12  Ganado 36       Area
2010: 52  Burkeville 8      BD
           6  Rocksprings 29    Area
2012: 20  Woodsboro 50      BD​
2013: 48  Woodsboro 28      BD​
         16  Sabinal 50      Area​

BASTROP (29-24-1)
1931: 14  Luling 13     BD
         16  El Campo 6     Regional
1940: 12  Port Lavaca 19     BD
1942: 20  Round Rock 6      BD
1943: 31  Ganado 13     BD
1944: 13  Port Lavaca 0      BD
1950:   6  Columbus 64      BD
1952: 25  Pettus 0      BD
         19  Sabinal 13     Regional
1953: 14  Bartlett 20    BD
1954: 13  Mason 27     BD
1956: 14  East Bernard 6     BD
         19  Hondo 34     Regional
1957:   7  Eagle Lake 27      BD
1963:   7  Round Rock 6      BD
         21  Rosebud 6      Regional
           0  Hallsville 19      QF
1966: 14  Klein 8       BD
         14  Cameron 7      Reg.
         14  Hardin-Jefferson 11    QF
           7  Sweeny 15      Semifinal
1973:   0  Llano 7       BD
1976: 16  Boling 7      BD
           0  Randolph 28     Regional
1988: 33  New Braunfels 25    Area
         21  Uvalde 24      Regional
1989: 20  New Braunfels 14    Area
           0  Edcouch-Elsa 0     Regional
1990: 10  Austin Westlake 24    BD
1993:   7  NB Canyon 17     BD
1995: 14  Fredericksburg 13     BD
         37  Marble Falls 36     Area
         30  Uvalde 27       Regional
           0  Calallen 49      QF
1996: 21  Fredericksburg 7      BD
           7  Marble Falls 35     Area
1997: 31  Kerrville 21     BD
         14  Austin Lanier 20     Area
2001: 20  Austin LBJ 17      BD
         28  Uvalde 6      Area
         28  Beeville 14     Regional
         38  Austin Reagan 42      QF
2002: 28  Austin McCallum 19    BD
           9  Kerrville 14      Area
2003: 47  Austin McCallum 33    BD
           6  Alamo Heights 27     Area
2006: 14  Leander 38      BD
2009: 21  New Braunfels 41      BD
2010: 51  Corsicana 34      BD
         58  Sulphur Springs 44     Area
         38  Frisco Liberty 24      Reg.
         35  Mesquite Poteet 42     QF
2014:   0  Georgetown East View 31​
2015: 14  Cedar Park 49       BD

BASTROP CEDAR CREEK (0-1-0)
2015:   7  Leander Vandegrift 61 BD​​​​

BAY CITY (48-35-1)
1933:   0  Victoria 20      BD
1936: 12  Kenedy 26      BD
1937: 14  Bellville 6       BD
           0  Smithville 31      Reg.
1938:   0  Bellville 22      BD
1942: 13  Brenham 19    BD
1943: 32  Navasota 0      BD
         13  New Braunfels 7      Reg.
1952:   0  Bellville 17      BD
1955: 20  Refugio 21     BD
1960:   6  LaMarque 13     BD
1961: 14  Angleton 34      BD
1962: 31  LaMarque 14     BD
           0  Orange 18      QF
1965:   7  Dickinson 6      BD
           3  Bridge City 21     QF
1978: 27  Kerrville 20      BD
         28  Gregory-Portland 27    QF
         28  Brownwood 33      SF
1979: 17  SA Madison 0       BD
         10  Gregory-Portland 10    QF
           7  Beaumont Hebert 0     SF
           7  McKinney 20    FINAL-5A
1980: 43  Kerrville 8      BD
         42  Brownsville Pace 14     QF
         10  Huntsville 13      SF
1982: 14  PA Lincoln 12      BD
           6  Belton 0      Reg.
         20  FB Willowridge 34     QF
1983: 33  Huntsville 9      BD
         20  Georgetown 6      Reg.
         42  FB Willowridge 0     QF
         49  New Braunfels 6      SF
         30  Lubbock Estacado 0
                    (FINAL-5A)
1984: 41  Waller 9      BD
         25  PA Lincoln 27      Reg.
1985: 51  Brenham 7      BD
         35  Huntsville 14     Reg.
           0  Tomball 28      QF
1988:   6  Tomball 15      Area
1990: 21  Tomball 14      BD
         20  LaMarque 14      Area
         21  Crosby 19       Reg.
         19  A&M Consolidated 21   QF
1991: 14  Brenham 11      BD
         20  LaMarque 15     Area
           8  Chapel Hill 29      Reg.
1992: 42  Houston Wheatley 0     BD
         14  A&M Consolidated 23    A
1993: 41  Houston Furr 0      BD
         20  A&M Consolidated 30    A
1994: 14  LaMarque 33      BD
1996: 21  Texas City 24      BD
1997:   7  Texas City 10 (ot)     BD
1998: 27  Texas City 7     BD
           9  Forest Brook 7      Reg.
         34  Nederland 28      QF
         20  Alice 17        Semifinal
           0  Grapevine 22    FINAL-5A-I
1999: 10  LaMarque 24      BD
2000: 19  Texas City 14     BD
         43  Forest Brook 6      Reg.
           7  Nederland 0      QF
         28  SA Roosevelt 12     SF
         24  Denton Ryan 7  
                  (​FINAL-5A-I)
2001: 28  Dickinson 21      BD
         41  Dayton 13      Area
         36  Brenham 17      Reg.
         35  Jasper 7       QF
         35  Austin Reagan 11      SF
           0  Ennis 21    FINAL-5A-II
2002:   7  LaMarque 21      BD
2003: 21  Friendswood 17     BD
         22  Dayton 16       Reg.
         13  Beaumont Central 3     QF
         23  Calallen 21      Semifinal
           6  North Crowley 20
                  (​FINAL-5A-I)
2004: 20  LaMarque 21 BD
2005: 10  LaMarque 31 BD
2006: 16  Texas City 28 BD
2016: 55  Houston Yates 28      BD
         19  Bridge City 39       Area​​
2017: 42  Houston Yates 14      BD
         21  Silsbee 52      Area​​

BAYTOWN LEE (23-30-5)
(Originally Goose Creek)
1928: 12  Sour Lake 0      BD
           0  Eagle Lake 6      Reg.
1929:   0  Liberty 0 (FD)    BD
           6  Edna 7      Regional
1941:   0  Houston Lamar 7      BD
1942:   0  Houston Reagan 32     BD
1943: 25  Houston Jeff Davis 0    BD
         52  SA Jefferson 13     QF
           7  Lufkin 7      Semifinal
1945: 14  Houston Milby 6      BD
         19  SA Jefferson 0      QF
           0  Waco 7       Semifinal
1947: 13  Houston Lamar 7      BD
           0  SA Brackenridge 0      QF
1948:   0  Port Arthur 9       BD
1950: 13  Port Arthur 13    BD (5-3)
         27  Conroe 6       QF
           6  Austin 7       Semifinal
1951:   7  Houston Lamar 7       BD
         32  C.C. Ray 0        Semifinal
         12  Lubbock 14    FINAL-6A
1952: 36  Houston Reagan 0      BD
         14  C.C. Ray 7      Semifinal
           7  Lubbock 12    FINAL-6A
1955: 15  Houston Reagan 0     BD
           7  Tyler 22      Semifinal
1956: 41  Beaumont 13      BD
         28  Houston Lamar 0     QF
           6  C.C. Ray 13      Semifinal
1969:   7  Galveston 19      BD
1970: 10  Pasadena 3      BD
         15  Port Arthur 27      Reg.
1976: 21  PN-Groves 35      BD
1979: 12  West Orange-Stark 7    BD
         29  LaPorte 28       Reg.
         14  SB Memorial 16       QF
1983:   0  Dickinson 40      BD
1986: 14  LaMarque 36      BD
1988:   7  Aldine 27       BD
1994: 29  Aldine Eisenhower 27    BD
         28  Galveston 49     Area
1995: 14  Humble 17      BD
1997: 27  Aldine 21     BD
         56  Brazoswood 24      Area
         20  Alief Hastings 30     Reg.
1998:   7  Aldine 26       BD
1999: 16  SB Memorial 14       BD
         13  Galveston 54      Area
2000: 29  Clear Creek 0      BD
           6  Aldine 27      Area
2001: 38  Clear Creek 28     BD
           7  Humble 44      Area
2002: 21  SB Memorial 17     BD
         24  Pearland 34     Area
2003: 21  Aldine Nimitz 24     BD
2006: 33  GP North Shore 34     BD
2007: 10  Pasadena Memorial 35 BD 
2009: 37  Pasadena Memorial 51 BD

BAYTOWN GOOSE CREEK MEMORIAL (0-4-0)
2009:   0  Beaumont Central 7     BD
2011:   6  Nederland 24     BD
2012: 35  Rosenberg Terry 47     BD​
2013: 31  George Ranch 53      BD​

BAYTOWN STERLING (10-7-2)
1971: 14  Houston Smiley 21     BD
1972: 18  Houston Washington 14
         17  Houston Bellaire 0     Reg.
         14  Galveston 6       QF
         21  SA Lee 20      Semifinal
           7  Odessa Permian 37 
                     (FINAL-6A)
1973: 18  Houston Washington 14
         26  Houston Lee 0      Reg.
         22  Angleton 35         QF
1974: 20  Houston Kashmere 12  BD
         15  Houston Madison 8     Reg
           9  PN-Groves 27      QF
1975: 13  Houston Kashmere 22  BD
1982: 20  LaPorte 14      BD
           7  Beaumont West Brook 7
1983: 10  LaPorte 17      BD
1985: 17  Galveston 7     BD
         14  West Orange-Stark 14    A
2008: 15  Pearland 39       BD

#BEAUMONT (13-8-0)
1920: 14  Houston Heights 6     BD
           (forfeited due to dispute)
1922: 12  Port Arthur 6       BD
         15  Bryan 7        Reg.
           7  Corpus Christi 13      QF
1923:   6  SA Main 0        BD
           6  Corpus Christi 0     QF
           0  Waco 14     Semifinal
1924: 12  Robstown 0     Regional
         16  Marshall 6       QF
           0  Waco 10      Semifinal
1926: 32  Humble 0      BD
           7  Robstown 0      QF
           8  Waco 7 (forfeited)     SF
1931: 13  Houston Reagan 12     BD
         38  Harlingen 6       QF
         13  Corsicana 6      Semifinal
           0  Abilene 13       FINAL
1932:   7  Houston Reagan 32      BD
1934:   8  Houston Jeff Davis 27   BD
1956: 13  Baytown Lee 41      BD
1970:   6  Port Arthur 33      BD

BEAUMONT CENTRAL
(13-17-0)

1989: 28  Aldine Eisenhower 21    BD
           0  Angleton 6      Area
1990: 15  Aldine 30     BD
1991:   0  Humble 10     BD
1992: 29  Aldine MacArthur 31    BD
1996: 30  Aldine MacArthur 28    BD
         15  Galveston 22     Area
1999: 24  Aldine 17      BD
           6  Pasadena Dobie 35   Area
2002: 21  Conroe Caney Creek 22 BI
2003: 29  Conroe Oak Ridge 7      BD
         10  Pflugerville Connally 9
           3  Bay City 13     QF
2005: 35  Crosby 23      BD
         14  Brenham 38      Area
2006: 31  Barbers Hill 28     BD
           7  LaMarque 30      Area
2008: 21  North Forest 0      BD
         24  Lockhart 21      Area
         35  Angleton 34      Reg.
         19  Friendswood 20      QF
2009:   7  Baytown Memorial 0    BD
         28  Huntsville 24       Area
         22  Friendswood 44      Reg.
2010: 44  Galena Park 16      BD
         21  Humble 27      Area
2013:   9  Humble Summer Creek 24​
2014: 23  Houston King 56       BD​
2015: 31  Houston King 32       BD​
2016: 28  New Caney 31      BD​

#BEAUMONT CHARLTON-
POLLARD (1-1-0)

1968: 31  PN-Groves 15      BD
           6  Galveston 16       Reg.

#BEAUMONT-CHARLTON-
POLLARD (B-C-P) (0-1-0)

1985: 20  Aldine 32      BD

#BEAUMONT FOREST PARK
(0-1-0)

1963:   8  Liberty 30      BD

#BEAUMONT FRENCH
(11-8-1)

1935:   3  Jasper 0       BD
           0  Freeport 12      Regional
1936:   6  Hull-Daisetta 34      BD
1940:   9  Hull-Daisetta 6      BD
         13  Huntsville 0      Regional
1949: 21  Alvin 13      BD
           6  El Campo 28      Regional
1950: 12  Alvin 6      BD
           0  Wharton 21      Regional
1951: 12  LaPorte 0       BD
         18  Rosenberg Lamar 34   Reg
1952:   7  LaMarque 47      BD
1974:   0  PN-Groves 27      BD
1975:   2  PN-Groves 6       BD
1984: 48  Aldine 13       BD
         48  LaPorte 19       Area
         22  Houston Sterling 14   Reg.
         24  Galveston 13       QF
         22  SA Madison 12      SF
         21  Odessa Permian 21
          (FINAL-6A; Co-Champion)

#BEAUMONT HEBERT
(12-6-0)

1967: 42  Texas City 21      BD
           6  Houston Bellaire 28     QF
1969: 19  Port Arthur 9       BD
         19  Galveston 18       Reg.
         29  Houston Kashmere 12 QF
         18  SA Lee 21     Semifinal
1971:   6  PA Lincoln 36      BD
1976: 15  Humble 13       BD
         42  Hewitt Midway 14     QF
         40  Gregory-Portland 20     SF
         35  Gainesville 7    FINAL-5A
1979: 27  Huntsville 14      BD
         15  Brownwood 11      QF
           0  Bay City 7       Semifinal
1980:   8  Huntsville 16      BD
1981: 35  Huntsville 10      BD
         51  Waco Moore 0       QF
         14  FB Willowridge 15     SF

BEAUMONT OZEN (5-9-0)
1998: 21  Nederland 60      BD
1999:   0  Nederland 31      BD
2000: 28  Port Arthur 19      BD
         28  Killeen Harker Heights 29
2001: 28  Nederland 42       BD
2002: 13  Conroe Oak Ridge 16    BD
2004: 61  Galena Park 14      BD
         19  Marshall 33       Reg.
2005: 14  Dayton 13      BD
         29  Marshall 51      Reg.
2011: 40  Barbers Hill 36      BD
         14  Brenham 10      Area
           6  LaMarque 18      Regional
2012: 15 Crosby 22      BD (ot)​

#BEAUMONT SOUTH PARK
(2-5-0)

1939:   0  Houston Austin 37     BD
1962:   7  Galena Park 0      BD
           0  Spring Branch 8      QF
1972:   7  PA Lincoln 20      BD
1973: 13  PA Lincoln 6       BD
         18  Angleton 21       Reg.
1974:   0  Jacksonville 13      BD

BEAUMONT WEST BROOK
(26-22-1)

1982: 24  Forest Brook 20      BD
           7  Baytown Sterling 7     Area
         28  SB Memorial 22      Reg.
         49  Dickinson 30      QF
         27  Converse Judson 12      SF
         21  Hurst Bell 10     FINAL-6A
1983: 21  Aldine MacArthur 14    BD
           0  Dickinson 10      Area
1984: 23  Forest Brook 8      BD
         31  Galveston 34      Area
1986:   7  Houston Smiley 6     BD
           6  LaMarque 9      Area
1987: 13  Aldine MacArthur 14    BD
1989: 14  Aldine 42       BD
1990: 21  Aldine MacArthur 15    BD
         28  Clear Lake 14      Area
           0  Houston Lamar 14     Reg.
1991: 14  Aldine MacArthur 21    BD
1992: 28  Aldine Eisenhower 31   BD
1994:   7  Kingwood 0      BD
         49  Deer Park 42       Reg.
         28  Katy 31     QF
1996:   8  Aldine Nimitz 22     BD
1997: 39  Humble 28      BD
         41  Pasadena Dobie 20   Area
         34  Katy Mayde Creek 31  Reg.
         22  Alief Hastings 39       QF
2005: 28  Houston Madison 19     BD
         47  Clear Creek 27     Area
           8  Katy 42      Reg.
2006: 57  Pasadena Memorial 34  BD
         37  FB Marshall 14      Area
         27  Cypress Falls 44     Reg.
2007: 42  South Houston 28     BD
         33  FB Clements 36      Area
2008: 51  Pasadena Memorial 35  BD
         17  Dickinson 18      Area
2009: 29  Deer Park 7       BD
         26  FB Hightower 21     Area
         26  Katy Cinco Ranch 45  Reg.
2010: 46  Pasadena Dobie 21     BD
         22  Pearland 51      Area
2011: 30  Deer Park 31     BD
2014: 24  Manvel 41       BD​
2015:   0  Pearland 32         BD​
2016: 34  Longview 33        BD
         69  Garland Lakeview 45    A
           6  Spring Westfield 44    Reg.​​​
2017: 21  Longview 42        BD​

BECKVILLE (9-15-0)
1946:   6  Spring Hill 27      BD
1947: 13  Spring Hill 0      BD
         26  Ladonia 7      Regional
1948:   7  Judson Grove 32      BD
1949: 16  Elkhart 19      BD
1957:   6  New Diana 20      BD
1964:   6  Carlisle 33      BD
1965:   0  Overton 14      BD
1989:   6  Harmony 29     BD
1999:   6  Big Sandy 10      BD
2000:   6  Karnack 0      Area
         32  Bremond 0      Reg.
         48  Wortham 14     QF
           6  Burkeville 29     Semifinal
2001:   6  Tenaha 35      BD
2007:   7  Maud 58      BD
2009: 21  Cayuga 64      BD
2010: 35  Detroit 6       Bi-District
         14  Bremond 51      Area
2011: 39  Cumby 31      BD
           8  Hubbard 53      Area
2015: 56  Union Grove 6         BD
         49  Alto 20         Area​​
         26  Lovelady 27       Regional

BEEVILLE (14-12-1)
1934:   0  Hondo 21      BD
1981: 21  Brownsville Pace 13     BD
           7  FB Willowridge 18      QF
1983: 19  Rio Grande City 13     BD
         14  Fredericksburg 14      Reg.
1984: 12  Rio Grande City 36      BD
1999: 33  SA Lanier 31      BD
         22  Alice 50      Regional
2001: 50  SA Sam Houston 37     BD
         45  Sharyland 20     Area
         14  Bastrop 28      Reg.
2005: 55  SA Sam Hosuton 15     BD
         15  Edcouch-Elsa 31      Area
2006: 30  SA McCollum 0      BD
         21  Calallen 28      Area
2007: 34  SA McCollum 14      BD
         35  Edcouch-Elsa 21     Area
         24  Schertz Steele 10     Reg.
         43  Lake Travis 57      QF
2008: 28  Medina Valley 7      BD
         30  Calallen 28      Area
         24  Kerrville 41      Reg.
2011: 43  SA Southside 7      BD
         20  Calallen 68       Area​​
2015: 31  LaFeria 67         BD​
2016: 62  Zapata 13         BD
         33  Liberty Hill 35     Area-OT​​

BELLS (3-11-1)
1941:   7  Wylie 6      BD
1951:   0  Royse City 27      BD
1988: 13  Union Hill 26      BD
1989: 14  Lone Oak 14    Area (4-2)
         13  Coolidge 29      Reg.
1992:   8  Pilot Point 45      BD
1996: 35  Pilot Point 28     BD
           7  Mart 10      Area
1997:   6  Celina 59      BD
2010: 19  Mildred 21     BD
2014: 46  Clarksville 41      BD
           6  Mart 77        Area​​
2015: 41  Clarksville 42      BD​
2016: 13  Windthorst 35       BD​
2017: 42  Windthorst 46       BD​

BELLVILLE (51-31-0)
1933:   6  Taylor 14      BD
1937:   6  Bay City 14     BD
1938: 22  Bay City 0      BD
         47  LaGrange 0      Area
1952: 17  Bay City 0      BD
         21  LaMarque 26      Reg.
1957: 13  Liberty 7      BD
         21  Giddings 14      Reg.
         27  Brady 41      QF
1959: 14  Liberty 6       BD
           6  Jasper 41      Reg.
1960: 39  Crockett 8       BD
         54  Liberty 28      Reg.
         41  Gatesville 8      QF
           8  Devine 0      Semifinal
         21  Denver City 26  FINAL-4A
1965: 17  LaGrange 0      BD
         34  Cameron 16      Reg.
           7  Needville 17      QF
1976:   7  Dayton 6       BD
         14  Anahuac 16       Reg.
1977: 38  Dayton 14       BD
         27  Anahuac 10      Reg.
         21  Rockdale 7      QF
         25  Yoakum 19       Semifinal
         14  Wylie 22       FINAL-4A
1982:   7  Elgin 6       BD
           7  Navasota 24      Area
1985:   0  Cameron 6       BD
1986: 27  Sweeny 15       BD
           8  Cameron 19      Area
1987: 15  Hitchcock 26      BD
1991: 17  Elgin 7       BD
         13  Groesbeck 22      Area
1992: 29  Rockdale 22       BD
         19  Anahuac 15      Area
         13  Crockett 0       Reg.
         17  Coldspring 20      QF
1999: 20  Taylor 12      BD
           9  Gatesville 21      Reg.
2000: 27  Burnet 20      BD
           0  Bandera 43      Reg.
2001: 20  Burnet 14      BD
         17  Bandera 7      Reg.
         13  Sinton 21       QF
2002: 36  Giddings 12       BD
         25  Liberty 14       Area
         10  Fairfield 7       Reg.
         34  Marlin 28 (3 ot)     QF
         13  Bandera 24      Semifinal
2003: 44  Giddings 7       BD
         47  Huffman 14       Area
         56  China Spring 19      Reg.
         17  Marlin 19       QF
2004: 24  Rockdale 21      BD
           9  Marlin 30      Area
2005: 35  Giddings 49      BD
2006: 12  West Columbia 26      BD
2008: 31  Wharton 6       BD
         35  LaVernia 16      Area
         43  Sinton 36      Reg.
         20  Giddings 21 (2 ot)     QF
2011: 28  Giddings 18      BD
         14  Coldspring 21     Area-ot
2012: 34  Cuero 13      BD
         21  Wimberley 7       Area
         42  Orange Grove 0      Reg.
         22  Port Isabel 0      QF
           7  Navasota 24     Semifinal​​​​​
2013: 14  Gonzales 24       BD​
2014: 24  Smithville 7       BD
         10  Hardin-Jefferson 20    Area​​
2015: 49  Salado 7        Bi-District
         21  Hamshire-Fannett 19 Area
         37  Giddings 20      Regional
           3  West Orange-Stark 42  QF
2016: 45  Orangefield 21      BD
         34  Salado 14       Area
           7  West Orange-Stark 49   R​​​eg
2017: 35  Orangefield 14      BD
         35  Fairfield 34       Area
           7  Salado 10     Regional-OT​​​

BELTON (15-33-2)
1924:   7  Caldwell 7      BD
           7  Caldwell 0      BD playoff
           0  Waco 26       Regional
1935:   0  Lockhart 6       BD
1937:   7  San Saba 33      BD
1952: 18  Lockhart 0      BD
           0  Killeen 19       Reg.
1956:   7  Brady 24       BD
1957:   6  Brady 7       BD
1958: 14  Brady 26      BD
1959:   8  Brady 66        BD
1968: 19  Refugio 21      BD
1969: 10  Gregory-Portland 10    BD
         28  Kerrville 18      QF
           6  West Columbia 10     SF
1972: 10  Brenham 14      BD
1973:   5  Aldine Carver 2      BD
         10  Henderson 15      QF
1974: 17  Navasota 0      BD
           7  Jacksonville 15      QF
1977:   0  Marlin 34      BD
1978:   0  Brownwood 20      BD
1982: 35  Houston King 8      BD
           0  Bay City 6       QF
1986: 14  Brenham 15       BD
1988: 35  Brownwood 14      BD
         16  WF Hirschi 26      Area
1989:   6  Stephenville 32      BD
1991:   0  Chapel Hill 42      BD
1993: 48  Austin Anderson 14     BD
         17  Austin Westlake 21    Area
1998: 16  Austin Travis 12      BD
         21  Buda Hays 21      Reg.
         14  Alice 16       QF
1999: 42  Austin McCallum 12     BD
         10  Buda Hays 19       Reg.
2000: 38  Huntsville 14      BD
           7  Nederland 38      Reg.
2001: 14  Magnolia 34       BD
2003: 13  Leander 14       BD
2009: 45  Mesquite Horn 38     BD-ot
         14  South Garland 24      Area
2010: 28  Longview 52      BD
2011: 23  Mesquite 35      BD
2014: 50  Garland 27       BD
           7  Dallas Skyline 49      Area​​
2015: 64  Garland Rowlett 65      BD​
2016: 38  South Grand Prairie 30  BD
           7  Allen 24        Area​​
2017: 34  South Grand Prairie 37  BD​

BEN BOLT (13-32-1)
1973:   6  Runge 29      BD
1974: 22  Runge 0      BD
           6  Moody 43      QF
1975: 16  Charlotte 8      BD
           0  Moody 14       QF
1976: 40  Runge 0       BD
         20  Valley Mills 14     QF
         26  Mildred 0      Semifinal
           6  Gorman 18      Final-2A
1977: 44  Runge 14      BD
           0  Valley Mills 21      QF
1980:   8  LaPryor 61      BD
1982: 20  Navarro 0      BD
           6  Granger 27      Reg.
1983: 20  Navarro 18      BD
           7  Bruceville-Eddy 16      Reg.
1984: 14  Charlotte 15      BD
1985: 12  Leakey 14       BD
1989: 33  Lytle 12       BD
           6  Refugio 42        Area
1990: 21  Falls City 14       Area
         22  Thorndale 22     Reg. (4-3)
           0  Bartlett 23       QF
1991:   0  Flatonia 21      BD
1992:   6  Flatonia 43      Area
1993:   7  Runge 25       Area
1994:   7  Charlotte 29      Area
1995: 14  Charlotte 34      Area
1999:   0  Refugio 56      BD
2001:   7  Falls City 28     Area
2003:   0  Shiner 35      BD
2004:   6  Flatonia 28      BD
2005:   0  Shiner 16      BD
2006:   0  Shiner 27      BD
2007:   0  Shiner 48      BD
2009: 32  Yorktown 33      BD
2010: 20  Mason 27      Area
2011: 13  Winters 46     Area
2012: 35  Ganado 55      BD​
2013: 12  Kenedy 60      BD​
2014: 33  Weimar 13        BD
         23  Thorndale 56     Area​​
2016: 49  Weimar 36       BD
         33  Thrall 16       Area
         12  Refugio 36     Regional​​​
2017:   0  Refugio 57       BD​

#BEN HUR (1-0-0)
1939: 19  Iola 6        BD

BENAVIDES (6-12-0)
1943:   8  Mission 6 BD
         20  Eagle Pass 13 Reg.
1948: 18  Edcouch-Elsa 6      BD
         20  Ingleside 47      Reg.
1949: 45  Rio Hondo 12      BD
           6  Taft 0       Regional
1950:   6  Lyford 13      BD
1951: 18  Rio Hondo 0      BD
           6  Pearsall 27       Reg.
1952:   7  Lyford 12       BD
1983:   3  Port Isabel 14      BD
1985: 21  Jourdanton 22      BD
1988: 13  Lytle 19      BD
1990: 16  Yorktown 28      BD
2000:   6  Shiner 35       Area
2004:   0  Shiner 44       BD
2015: 12  LaPryor 52         BD​
2016:   6  Falls City 43      BD​

#BERTRAM (0-4-0)
1940:   0  Round Rock 46      BD
1946:   0  Round Rock 1       BD
1952:   0  Bartlett 54       BD
1969:   6  D’Hanis 33      BD

BIG LAKE REAGAN COUNTY
(23-24-1)

1956: 13  Sonora 23       BD
1962: 26  Fabens 23        BD
         18  Rotan 29       Reg.
1963: 14  Canutillo 0      BD
           8  Merkel 19       Reg.
1964: 49  Van Horn 8      BD
         44  Seagraves 38     Reg.
         21  Stratford 12      QF
           6  Archer City 7      Semifinal
1968: 14  Alpine 0       BD
         17  Stamford 0      Reg.
           0  Iowa Park 0       QF
1969: 27  Marfa 7        BD
         28  Haskell 27       Reg.
           7  Iowa Park 14       QF
1973:   6  Alpine 43       BD
1982: 47  Clint 13       BD
           7  New Deal 0       Area
           6  Hale Center 16       Reg.
1985: 41  Van Horn 12       BD
         27  Shallowater 24      Area
         13  Abernathy 24      Reg.
1986: 34  McCamey 7       BD
         35  Anson 20       Area
         22  Panhandle 0       Reg.
         17  Goldthwaite 14      QF
         15  Mart 35        Semifinal
1987: 41  Iraan 7       BD
           0  San Saba 7       Area
1988: 20  McCamey 6      BD
         14  DeLeon 17      Area
1991: 34  Fabens 12       BD
           8  Burnet 39      Area
1992: 29  Clint 14       BD
         14  Southlake Carroll 50   Area
1993: 19  Clint 17       BD
           0  Southlake Carroll 41   Area
1998: 14  Sonora 24      BD
1999:   9  Ozona 15       BD
2000:   6  Sonora 41      BD
2001: 13  Wall 38      BD
2002: 31  Alpine 13       BD
         13  Shallowater 28       Reg.
2006: 17  Blanco 34       BD
2007: 14  Blanco 24       BD
2015: 15  Colorado City 22      BD​
2016:   8  Coleman 32       BD​
2017: 22  Eastland 33       BD​

BIG SANDY (36-19-1)
1937:   7  Mineola 45      BD
1971: 50  Mt. Enterprise 6      BD
         13  Dawson 0       Reg.
1972: 19  Dawson 0       BD
           6  New Waverly 7      QF
1973: 38  Wortham 0      BD
         14  New Waverly 0      QF
         41  Runge 3       Semifinal
         25  Rule 0       FINAL-2A
1974: 44  Wortham 0      BD
         42  Axtell 6      QF
         12  Moody 7      Semifinal
           0  Celina 0      FINAL-2A
1975: 65  Mildred 0       BD
         55  Axtell 0       QF
         38  Moody 0      Semifinal
         28  Groom 2       FINAL-2A
1980: 24  New Diana 6      BD
           0  Forney 38      Reg.
1982:   0  Quitman 37      BD
1994: 21  Ore City 42      BD
1997:   7  Grand Saline 14      BD
1998: 36  Harleton 21      BD
           3  Troup 20      Area
1999: 10  Beckville 6       BD
         41  New Waverly 15      Area
         14  Alto 26       Regional
2000:   0  Arp 24       BD
2002: 24  Arp 20       BD
         21  DeKalb 27      Area
2003: 24  Arp 21       BD
         24  Paul Pewitt 49      Area
2004: 22  Joaquin 14       BD
         46  Celeste 7       Area
         24  Groveton 21      Reg.
         10  Harleton 0       QF
         17  Shiner 21       Semifinal
2005: 54  Joaquin 14      BD
         47  Rivercrest 12      Area
         55  Dawson 0        Reg.
         46  Iola 8       QF
         34  Bremond 21       Semifinal
         20  Stratford 21       FINAL-1A
2006: 30  Paul Pewitt 61      BD
2010: 19  Shelbyville 13       BD
         31  Lovelady 20       Area
         31  Normagee 7        Reg.
           7  Garrison 42        QF
2011: 25  Grapeland 24        BD
         30  Normangee 8      Area
           6  Garrison 37       Regional
2015: 19  Shelbyville 46       BD​
2016: 48  Simms Bowie 0        BD
         47  San Augustine 50    Area​​
2017: 44  Honey Grove 14      BD
         34  Centerville 35         Area​​

BIG SPRING (22-19-1)
1921:   3  Abilene 28       BD
1934: 19  El Paso 7       BD
         20  Amarillo 31      QF
1940: 27  El Paso 27      BD
1953: 54  Brownwood 12      BD
         44  Gainesville 13     Semifinal
         13  Port Neches 24    FINAL-5A
1986: 17  Hereford 26      BD
1989: 22  Hereford 19      Area
         39  FW Brewer 6      Reg.
         20  Monahans 19       QF
           6  Chapel Hill 59       SF
1990: 17  Hereford 7       BD
         17  Burkburnett 40      Reg.
1994: 47  EP Parkland 21      BD
         12  Canyon Randall 21     Area
1997: 23  EP Ysleta 0       BD
         12  Canyon Randall 37     Area
1998:   6  Cleburne 28       BD
1999: 28  Brownwood 31      BD
2000: 35  Canyon 14       BD
         46  EP Riverside 12       Area
           7  Wichita Falls 33      Reg.
2002: 34  Canyon Randall 28      BD
         37  EP Ysleta 20      Area
         21  Aledo 31       Reg.
2005: 14  Pampa 7       BD
         43  EP Chapin 62      Area
2006: 24  Hereford 31 (ot)      BD
2007: 20  Hereford 34      BD
2008: 49  Canyon 14       BD
         47  EP Riverside 0      Area
         15  Everman 55       Reg.
2009: 21  Canyon 13        BD
         49  EP Irvin 25      Area
         18  Everman 49      Regional
2013: 61  Fabens 21      BD
         56  Andrews 7      Area
         36  Stephenville 47      Reg.​​​
2014: 35  Gainesville 17       BD
         48  Andrews 34       Area
         32  Stephenville 59       Reg.​​​

BIRDVILLE (11-12-0)
2004: 21  FW Arlington Hts 13    BD
         17  Sherman 24       Reg.
2006: 24  Wichita Falls 21      BD
         27  Everman 34      Area
2007: 27  Wichita Falls 31     BD
2008: 41  Denton Ryan 46      BD
2009: 27  Lake Dallas 35       BD
2010: 41  FW Western Hills 3      BD
         38  Mansfield Summi 37    Area
         10  WF Rider 24       Reg.
2011: 13  FW Arlington Hts 14    BD
2012: 55  Azle 45      BD
         45  Crowley 21       Area
         42  Lubbock Monterey 21 Reg.
         42  Denton Guyer 52      QF​​​​
2013: 36  Justin Byron Nelson 34 BD
         34  Crowley 18     Area
         26  Frenship 22     Regional​​​
         28  Denton Guyer 53      QF​
2014: 33  Denison 40       BD​
2015: 33  Saginaw Boswell 36      BD​
2017: 43  FW South Hills 0      BD
           6  Denton Ryan 49     Area​​

BISHOP (11-19-3)
1949:   6  Taft 12       BD
1950:   0  Taft 0        BD
1956:   7  Los Fresnos 7      BD (2-1)
         20  Hallettsville 28       Reg.
1957: 20  Los Fresnos 0       BD
           6  Jourdanton 26       Reg.
1958: 58  Rio Hondo 28      BD
           6  George West 18      BD
1963:   6  Sinton 8       BD
1964: 15  Sinton 7       BD
           0  Los Fresnos 7      Reg.
1965:   7  Goliad 6        BD
         20  Edcouch-Elsa 3      Reg.
           0  Edna 18        QF
1967:   0  Poth 7        BD
1977: 14  Yoakum 33       BD
1983:   9  Taft 7        BD
           3  Port Isabel 35       Area
1984: 14  Refugio 14       BD
1989: 22  LaFeria 8       BD
         35  Carrizo Springs 0      Area
           6  Needville 9       Reg.
1997: 54  Port Isabel 26       BD
           7  Marfa 10 (ot)       BD
1998:   6  LaFeria 10       BD
1999: 31  Rio Hondo 6        BD
         47  Aransas Pass 53      Area
2002: 14  Port Isabel 43        BD
2004:   6  Odem 16       BD
2006: 14  Refugio 55       BD
2016:   7  George West 13      BD​
2017:   0  George Wewt 41     BD​

BLANCO (42-27-0)
1954:   7  Troy 16      BD
1956: 14  Hondo 34      BD
1962:   6  Dilley 0       BD
           0  Ingleside 6      BD
1967: 27  D’Hanis 17      BD
         22  Runge 20      Regional
1969:   6  Somerset 27      BD
1981: 15  Dilley 10       BD
         21  Poth 17        Reg.
           0  Tidehaven 41     QF
1982: 13  Natalia 21       BD
1983:   7  Natalia 35       BD
1984: 12  Dilley 13         BD
1992: 21  Thorndale 14      BD
           6  Schulenburg 35      Area
1995: 13  Salado 28       BD
1998:   6  Comfort 33       BD
1999: 28  Brackettville 6       BD
         13  Refugio 34       Area
2000: 34  Hutto 7       BD
         56  Brookshire-Royal 0     Reg.
         20  Poth 7       QF
         20  Arp 14      Semifinal
         24  Sonora 27      FINAL-3A-I
2001: 26  Little River Academy 6 BI 
         20  Brookshire-Royal 12   Reg.
         31  Poth 6       QF
         28  Hemphill 27      Semifnal
         16  Van Alstyne 0
                 (​FINAL-3A-I)
2002: 42  Salado 21       BD
         34  Van Vleck 43      Area
2004: 26  Dilley 28       BD
2005: 41  Dilley 7        BD
         27  Little River Academy 15
         28  Skidmore-Tynan 9      Reg.
         27  Lexington 21 (ot)      QF
           0  Paul Pewitt 41     Semifinal
2006: 34  Big Lake 17      BD
         19  Wall 31        Area
2007: 24  Big Lake 14       BD
         30  Ballinger 20      Area
         14  Idalou 38        Reg.
2008: 42  Stockdale 7       BD
         28  Hallettsville 9      Area
         42  Vanderbilt 21       Reg.
         27  Refugio 7       QF
           7  Daingerfield 43       SF
2009: 53  Karnes City 0        BD
         32  Rogers 13         Area
         34  Vanderbilt 14       Reg.
         15  Refugio 22        QF
2010:   6  Vanderbilt 14       BD
2011: 21  Edna 20       BD
         14  Jourdanton 13      Area
         14  Lago Vista 11       Reg.
         12  Hempstead 35       QF
2012: 47  Danbury 21     BD
         21  Karnes City 14      Area
           0  East Bernard 16     Reg.​​​
2013: 14  Danbury 35      BD​
2014: 60  Boling 0       Bi-District
         56  Taft 14       Area
         14  East Bernard 7     Reg.
         55  Odem 34       QF
         21  Newton 48      Semifinal​​​​​
2015: 18  Van Vleck 7        BD
         30  Taft 15         Area
           6  East Bernard 42       Reg.​​​
2017: 21  Boling 27      Bi-District​

#BLANKET (0-3-0)
1943: no playoff game
1946: 13  Eden 20     BD
1951:   6  Melvin 45       BD
1963:   0  Kyle 8      BD

BLOOMING GROVE (5-17-0)
1955:   6  Whitney 21      BD
1959: 12  Whitney 45      BD
1967:   0  Rogers 40       BD
1972: 35  Glen Rose 12       BD
         19  Mason 35       Reg.
1973: 19  China Spring 14      BD
         13  Eldorado 7       Reg.
         13  Frisco 42     QF
1974:   0  Grapeland 27       BD
1976: 24  Frankston 32      BD
1977: 22  Grapeland 9       BD
         13  Arp 34         Regional
1978:   0  China Spring 35      BD
1983:   8  Forney 33      BD
1990: 12  Godley 60      BD
1991:   7  Itasca 40        BD
2007: 14  Tatum 47      BD
2012: 13  Jacksboro 38      BD​
2013: 38  Jacksboro  35     BD​
2014: 13  Rogers 35      Bi-District​
2015: 15  Dublin 18      Bi-District​

BLOOMINGTON (0-4-0)
1941:   0  Columbus 20 BD
1992: 28  Boling 58 BD
1997: 14  Vanderbilt 35 BD
1999: 28  Brookshire-Royal 29 BD

BLUE RIDGE (2-6-0)
1991: 28  James Bowie 17     BD
         12  Muenster 16       Area
1995:   0  Lindsay 34       Area
1998:   0  Era 49        Area
2002:   7  Quitman 42        BD
2010:   0  Collinsville 54      BD
2015: 53  Rivercrest 20        BD​

BOERNE (7-21-0)
1953:   7  Palacios 18      BD
1959: 19  Cotulla 8      BD
           0  Katy 30      Reg.
1960:   6  George West 7      BD
1963: 44  Somerset 6      BD
         12  Woodsboro 20      Reg.
1965:   6  Hondo 26      BD
1979: 20  Medina Valley 27      BD
1982: 16  Van Vleck 21      BD
1983: 25  Sweeny 31      BD
1984:   0  Medina Valley 26      BD
1991:   0  Schertz Clemens 20     BD
1996:   0  Smithson Valley 19     BD
1999: 13  Buda Hays 24      BD
2002: 33  SA Jefferson 0         BD
           7  New Braunfels 10       Reg.
2004: 18  New Braunfels 16       BD
         33  Austin Lanier 7        Reg.
         20  SA Harlandale 6        QF
           3  Marshall 21        Semifinal
2005: 31  New Braunfels 7       BD
         21  Pflugerville Connally 49
2011: 20  Lampasas 31        BD
2012:   6  Somerset 49         BD​
2014: 21  Robinson 45         BD​
2015: 12  China Spring 63       BD
2016: 10  China Spring 32       BD​
2017: 48  Liberty Hill 50      BD​

BOERNE CHAMPION (8-6-0)
2010: 31  NB Canyon 28      BD
         42  Marble Falls 28     Area
         66  Port Lavaca 42      Reg.
         31  Calallen 51       QF
2011: 20  Alamo Heights 21     BD
2012: 24  SA Brennan 42      BD
2014: 57 ​ SA Edison 14       BD
         27  Cedar Park 49     Area
2015: 52  SA Sam Houston 22    BD
         70  Georgetown 66     Area
         39  Calallen 60      Regional​​​​​
2016: 49  Austin Reagan 22      BD
         35  Rosenberg Terry 16   Area
           7  Calallen 20       Regional​​l

BOLING (27-23-0)
1940: 21  Pasadena 38      BD
1954: 13  Yoakum 6      BD
           7  Nederland 20      Reg.
1964:   0  Humble 35      BD
1968:   6  Klein 27      BD
1970: 14  Giddings 12      BD
         26  Carrizo Springs 13      Reg.
         13  Refugio 32      QF​
1972: 27  Weimar 0      BD
         27  Devine 12      Reg.
         33  Mathis 22      QF
         33  Friendswood 7      SF
         20  Rockwall 0      FINAL-4A
1974: 14  LaGrange 35      BD
1977:   7  Bastrop 16       BD
1986:   7  Shiner 18       BD
1987: 34  Vanderbilt 25      BD
         16  Manor 23       Area
1988: 27  Yorktown 0       BD
         41  Lytle 0      Area
         35  Mason 8      Reg.
           0  Refugio 35      QF
1992: 58  Bloomington 28      BD
         43  Santa Rosa 12      Area
         13  Randolph 22      Reg.
1993: 14  Refugio 22      BD
1994:   6  Schulenburg 38      BD
2001: 16  Brookshire-Royal 41     BD
2002: 26  Van Vleck 49      BD
2003: 42  Van Vleck 48      BD
2006: 14  Altair Rice 25      BD
2009: 20  Refugio 69      BD
2010: 49  Banquete 7      BD
         29  Poth 50      Area
2014:   0  Blanco 60      BD​
2015: 50  Poth 13      BD
         64  Hebbronville 26      Area
         28  Odem 20      Regional
         21  East Bernard 35      QF​​​​
2016: 35  Comfort 17      BD
         35  Dilley 7      Area
         62  Odem 35      Regional
         34  Lexington 29      QF
         19  Arp 18      Semifinal
           7  Gunter 43     FINAL-3A-II​​​​​​
2017: 27  Blanco 21      Bi-District
         45  Dilley 14      Area
         28  East Bernard 6      Reg.
         35  Lexington 21      QF
         27 Newton 56      Semifinal​​​​​​​

BONHAM (15-23-1)
1935: 13  Edgewood 25      BD
1955: 13  DeKalb 13 (3-4)      BD
1956: 34  DeKalb 0       BD
         14  Gilmer 19       Reg.
1957: 25  Atlanta 0        BD
         41  New London 6      Reg.
         12  Terrell 20      QF
1958:   9  Terrell 35       BD
1959: 13  Kaufman 9       BD
           8  Olney 27      Reg.
1964: 10  Weatherford 0       BD
           0  Palestine 22       QF
1969: 37  Burleson 8       BD
         20  Ennis 6        QF
         12  Brownwood 28       SF
1982: 41  Decatur 0        BD
         34  Kaufman 18       Area
           0  McGregor 14       Reg.
1985:   0  Kaufman 14      BD
1986: 20  Kaufman 13      BD
         37  Southlake Carroll 25   Area
           7  Jefferson 40     Reg.
1987: 24  Wills Point 0      BD
         14  Springtown 18     Area
1988:   0  Gainesville 24      BD
1989: 28  Southlake Carroll 40    BD
1990:   7  Springtown 21      BD
1991: 22  Boyd 21      BD
           8  Forney 13      Area
1992: 18  Commerce 26      BD
1997:   6  Sanger 14      BD
2001:   0  Crandall 23      BD
2004: 12  Wilmer-Hutchins 14     BD
2005: 13  Dallas Roosevelt 12      BD
         22  Emory Rains 29      Area
2012: 13  Dallas Madison 28      BD​
2013: 31 ​ Dallas Madison 15      BD
         28  Gainesville 36    Area​
2016: 13  Wills Point 20      BD​

BOOKER (5-9-0)
1980:   7  Turkey Valley 34      BD
1982:   7  Vega 17       BD
1983: 14  Turkey Valley 20      BD
1990:   6  Farwell 36       BD
1996:   0  Springlake-Earth 20     BD
2011: 21  Wheeler 20      BD
           6  Springlake-Earth 14   Area
2012: 32  Vega 6      BD
         21  Seagraves 14      Area
         26  Sudan 54      Regional​​​
2013: 67  Claude 0     BD
         40  Ralls 38     Area
         39  Seagraves 61      Regional​​​
2014: 12  Quanah 42      Area​

BORGER (13-27-0)
1958:   6  Wichita Falls 12      BD
1960:   8  Wichita Falls 28      BD
1961:   0  Wichita Falls 14      BD
1962: 27  Irving 7       BD
         21  San Angelo 13      QF
         28  Lufkin 0       Semifinal
         26  SA Brackenridge 30
                   (FINAL-6A)
1981: 14  Andrews 10      BD
           0  Brownwood 21      QF
1984:   0  Sweetwater 29      BD
1985:   0  Sweetwater 48      BD
1987: 14  Sweetwater 42      BD
1994: 34  Lake View 32      Area
         13  Stephenville 37      Reg.
1995: 56  Lake View 21       Area
         15  Stephenville 28       Reg.
1998: 30  Canyon 14       BD
         31  EP Burges 12      Area
         28  WF Hirschi 39      Reg.
1999:   3  Canyon 17       BD
2000:   3  Andrews 10      BD
2002: 28  Brownfield 20      BD
           7  Monahans 27      Reg.
2003:   7  Brownfield 10      BD
2004: 14  Lubbock Cooper 32     BD
2005: 14  Littlefield 47      BD
2009: 14  Graham 42       BD
2010: 35  Shallowater 21      BD
         35  Seminole 7      Area
           6  Brownwood 35       Reg.
2011:   9  Lubbock Cooper 34     BD
2012: 28  Andrews 49      BD​
2013: 11  Andrews 20      BD​
2014: 20  Andrews 61      BD​
2015: 34  Clint 27      Bi-District
           0  Abilene Wylie 31     Area​​
2016: 28  Andrews 73       BD​
2017: 21  Andrews 48       BD​

BOSQUEVILLE (15-14-0)
2000: 19  Itasca 29       BD
2001: 41  Frost 7       BD
         27  Bremond 57      Area
2003: 44  Normangee 22      BD
         54  Hubbard 35      Area
         44  Joaquin 14      Reg.
         24  Chilton 52       QF
2006: 14  Albany 21       BD
2008: 47  Granger 8       BD
         27  Burton 41      Area
2009: 27  Bartlett 30      BD
2010:   7  Kerens 28       BD
2011: 20  Lindsay 48      Area
2012: 63  Colmesneil 41      BD
         21  Joaquin 20      Area
         14  Alto 35      Regional​​​
2013: 46  Iola 8      Bi-District​
         41  Carlisle 13      Area
         42  Alto 41      Regional
         26  Mart 58      Q-Final​​​
2014: 13  Tolar 32        BD​
2015: 34  Hico 27        BD
         43  Clarksville 0        Area
         17  Tolar 30      Regional​​​
2016: 42  Goldthwaite 12      BD
         34  Windthorst 36     Area​​

BOVINA (6-16-0)
1954:   7  Matador 46       Reg.
1961:   6  Groom 12       BD
1964: 20  Sundown 36       BD
1965:   6  Sundown 8       BD
1987:   0  Wheeler 28       BD
1996:   0  Idalou 42        BD
2005:   8  Quanah 19      Area
2006: 14  Quanah 28       BD
2007:   6  Quanah 21       BD
2009: 27  Wellington 63       BD
2010: 44  Smyer 20       BD
         32  White Deer 18      Area
         21  Farwell 28       Regional
2011: 35  Seagraves 0       BD
         34  Vega 26        Area
         14  Springlake-Earth 28    Reg
2012: 27  Ralls 22      BD
         20  Wellington 56      Area​​
2016: 49  Seagraves 52      BD​
2017: 48  Tahoka 19     Bi-District
         20  Clarendon 26     Area​​

BOWIE (17-19-2)
1940:   6  Weatherford 6       BD
           0  Chillicothe 18       Reg.
1941:   0  Comanche 20       BD
1946: 26  Diamond Hill 0       BD
         13  Irving 0       Regional
1947:   7  Diamond Hill 6       BD
           0  Irving 20       Regional
1948: 14  Holliday 13       BD
         20  Irving 7       Regional
         12  New London 38       QF
1949: 19  Burkburnett 7       BD
           0  Garland 7       Reg.
1958: 30  Grapevine 8       BD
           0  Terrell 35       Reg.
1973: 20  Cisco 6       BD
           6  Alvarado 16       Reg.
1974: 23  Comanche 12       BD
         21  Alvarado 17       Reg.
         20  Hooks 8       QF
           6  Spearman 43      Semifinal
1976: 14  Comanche 7      BD
         53  Wylie 14      Reg.
         14  DeKalb 21       QF
1978: 14  Breckenridge 6       BD
         16  Wylie 17       Reg.
1981: 40  Aledo 7        BD
           0  Wylie 0 (P)     Reg.
2004:   0  Iowa Park 48       BD
2008:   0  Clyde 12        BD
2009: 32  Merkel 35       BD
2011: 13  Brownwood 49        BD
2013:   8  Pottsboro 30       BD​
2015: 44  Clyde 40       Bi-District
         50  Shallowater 64       Area​​
2016: 43  Merkel 14      Bi-District
         20  Littlefield 29      Area​​
2017: 29  Jim Ned 34    Bi-District​

BOYD (34-26-1)
1958: 34  Ferris 0       BD
         30  Leonard 14       Regional
1969: 21  Munday 41       BD
1980: 34  Whitewright 27       BD
           7  Pilot Point 51       Reg.
1983: 29  DeLeon 0       BD
         30  Winters 0       Area
         13  Pilot Point 13   Reg. (3-2)
         25  Cisco 14       QF
         22  McCamey 3       Semifinal
         16  Groveton 8       FINAL-3A
1985:   0  Eastland 49       BD
1986: 14  Holliday 28       BD
1987: 14  Holliday 15       BD
1991: 21  Bonham 22       BD
1992: 35  Electra 7           BD
         21  Van Alstyne 22       Area
1993: 27  Holliday 7       BD
         27  Aubrey 7       Area
         26  Clifton 9       Reg.
           6  Pilot Point 7       QF
1995: 23  Iowa Park 13       BD
         19  Littlefield 23       Area
1998: 21  Holliday 14 (ot)      BD
         28  Howe 13       Reg.
         32  Paul Pewitt 38       QF
1999: 20  Holliday 14       BD
         38  Pilot Point 9      Reg.
         19  Paul Pewitt 6       QF
         34  Canadian 8      Semifinal
           7  Mart 40       FINAL-3A-I
2000:   0  Celina 38       BD
2001:   7  Celina 47       BD
2003: 28  Prosper 0       BD
         20  Bangs 26       Area
2004: 51  Eastland 23       BD
         35  Troy 21       Reg.
         55  Argyle 21       QF
         32  Henrietta 22      Semifinal
         17  Newton 14      FINAL-3A-I
2005:   7  Eastland 38      BD
2006: 21  Henrietta 0      BD
         44  Grandview 27       Reg.
         29  Farmersville 15       QF
         14  Littlefield 28      Semifinal
2007: 34  Holliday 14       BD
         27  Palmer 6       Area
         38  DeKalb 15       Reg.
         23  Cisco 46       QF
2008: 28  Pilot Point 32       BD
2009: 42  Pilot Point 59       BD
2010: 12  Maypearl 21       BD
2011: 40  Life Oak Cliff 26       BD
         33  Redwater 49       Area
2012: 21  Farmersville 15      BD
         13  Winnsboro 42      Area​​
2013:   7  Van Alstyne 35      BD​
2014: 33  Brady 12      Bi-District
         35  Shallowater 49      Area​​
2015:   6  Wall 56       Bi-District​
2017: 14  Comanche 40      BD​

BOYS RANCH (0-1-0)
2008: 12  Wellington 24       BD

BRACKETTVILLE (8-27-0)
1951: 27  Woodsboro 0       BD
         43  Agua Dulce 0       Reg.
1956:   0  Bandera 31       BD
1962:   0  Menard 34       BD
1968:   8  Dripping Springs 35     BD
1972: 34  Bandera 27       BD
           0  Falls City 35      Reg.
1973:   6  Dripping Springs 48     BD
1977: 28  Marion 21       BD
           6  Poth 17      Reg.
1988:   0  Woodsboro 12       BD
1990:   6  Poth 27       BD
1991: 16  Wimberley 60       BD
1992:   7  Freer 78       BD
1998: 19  Navarro 22      BD
1999:   6  Blanco 28      BD
2000:   6  Nixon-Smiley 33      BD
2001:   0  Stockdale 35       BD
2003: 20  Poth 21       BD
2004: 42  Flatonia 19      Area
         28  Axtell 6      Regional
           7  Shiner 21       QF
2005: 67  Falls City 7       Area
           7  Bremond 28       Reg.
2006: 19  Shiner 22       Area
2007:   7  Shiner 41       Area
2008: 13  Junction 36      BD
2009: 27  Junction 56      BD
2010: 13  Mason 48      Bi-District
2011:   7  Shiner 35      Bi-District
2012: 22  Thorndale 54      BD​
2013: 49  Weimar 14       BD
         14  Ganado 37      Area​​
2016: 25  Normangee 42      BD​
2017: 14  Thrall 48      Bi-District​

BRADY (26-29-0)
1925:   0  Waco 122       BD
1932:   6  Fredericksburg 2      BD
           0  McGregor 19      Reg.
1937: 26  Hamilton 7       BD
           6  San Saba 12      Reg.
1938: 34  Comanche 14       BD
           0  Taylor 13       Reg.
1939:   6  Pecos 7       BD
1956: 24  Belton 7      BD
         14  Hillsboro 7      Reg.
         33  Giddings 0      QF
         20  Sinton 7      Semifinal
         13  Stamford 26      FINAL-3A
1957:   7  Belton 6       BD
         27  Marlin 13       Reg.
         41  Bellville 27      QF
         20  West Columbia 6      QF
           6  Terrell 41       FINAL-3A
1958: 26  Belton 14       BD
         24  Schulenburg 0      Reg.
           8  Liberty 16       QF
1959: 66  Belton 8       BD
         30  Taylor 8       Reg.
         24  Jasper 0       QF
         22  Palacios 0       Semifinal
         14  Stamford 19    FINAL-4A
         (**–awarded forfeit, 1-0**)
1960: 14  Gatesville 16      BD
1961: 26  Hillsboro 8      BD
         30  Hearne 20       Reg.
         22  Dayton 16       QF
         14  Donna 16       Semifinal
1967:   8  Granbury 31       BD
1970: 19  Clifton 39       BD
1972:   7  Round Rock 27       BD
1977:   7  Rockdale 21       BD
1981:   7  Breckenridge 14       BD
1984:   6  Ballinger 21       BD
1988: 14  Clyde 17       BD
1998: 24  Iowa Park 29       BD
1999:   7  Childress 42       BD
2003:   6  Vernon 34       BD
2004: 25  Poteet 13       BD
         19  Hallettsville 30      Area
2007: 20  Kermit 23       BD
2008: 36  Ballinger 22      BD
         21  Merkel 7       Area
         18  Idalou 26       Reg.
2009: 42  Jim Ned 14       BD
         55  Merkel 33       Reg.
         43  Amarillo River Road 34 QF
         14  Pilot Point 35     Semifinal
2013:   6  Eastland 37      BD​
2014: 12  Boyd 33      Bi-District​
2015: 14  Breckenridge 21        BD​
2016:   7  Brock 43     Bi-District​

BRECKENRIDGE (50-35-8)
1929: 15  Amarillo 0      BD
         14  Waco 6       Semifinal
           0  Port Arthur 0      FINAL
1930:   0  Amarillo 13       BD
1935:   0  Amarillo 13       BD
1938: 40  EP Bowie 0      BD
         14  Lubbock 36       QF
1939: 13  Waco 27       BD
1941:   7  Temple 13       BD
1942: 27  Waco 21       BD
         21  Lufkin 13       QF
           7  Austin 28      Semifinal
1943: 13  Waco 13 (P)      BD
1944: 27  Waco 27 (P)      BD
1945:   0  Waco 20       BD
1947: 12  Corsicana 0       BD
           0  Longview 0     QF (0-1)
1948: 35  Highland Park 7      BD
           6  Denison 7       QF
1949:   0  Abilene 35       BD
1950:   7  San Angelo 0      BD
           0  Highland Park 13      QF
1951: 34  Midland 14      BD
         34  Grand Prairie 6       SF
         20  Temple 14     FINAL-5A
1952: 14  Lamesa 13       BD
         34  Texarkana 7      Semifinal
         28  Temple 20      FINAL-5A
1954: 20  Garland 7       BD
         14  Lufkin 14     SF (4-3)
         20  PN-Groves 7     FINAL-5A
1955: 20  Ballinger 6      BD
         28  Cisco 6       Regional
           7  Stamford 13       QF
1957: 13  Sweetwater 18      BD
1958: 16  Sweetwater 14      BD
         44  Andrews 0       QF
         26  McKinney 7     Semifinal
         42  Kingsville 14     FINAL-5A
1959: 32  Lamesa 0       BD
         32  Andrews 6       QF
         32  Mount Pleasant 6      SF
         20  Cleburne 20       FINAL-5A
1961: 20  Lake View 14      BD
           8  Dumas 34       QF
1977: 24  Jacksboro 12       BD
         10  Wylie 12        Regional
1978:   6  Bowie 14        BD
1979: 36  Decatur 14       BD
         21  Wylie 19       Regional
         13  Van 13 (3-4)      QF
1981: 14  Brady 7        BD
           7  Kermit 14      Regional
1982: 34  Burnet 7       BD
         21  Ballinger 0       Area
         14  Littlefield 21       Reg.
1983: 14  Coleman 35       BD
1985:   0  Vernon 19       BD
1986: 21  Clyde 7       BD
         14  Lampasas 41      Area
1989:   0  Vernon 31       BD
1990: 24  Denver City 24 (P)     BD
1991: 21  Denver City 6       BD
         20  Childress 7       Area
         13  Marble Falls 34      Reg.
1997: 35  Iowa Park 21      BD
         28  Bridgeport 0      Area
         54  Perryton 17       Reg.
         17  Aledo 45      QF
1998: 17  Waco Connally 7      BD
         21  Abilene Wylie 7       Reg.
           0  Monahans 29       QF
1999: 37  LaVega 21       BD
         27  Abilene Wylie 10      Reg.
         23  Lamesa 48       QF
2004: 34  Pilot Point 32       BD
         20  Glen Rose 31      Area
2006: 34  Sanger 12       BD
         40  Bridgeport 43       Area
2010: 36  Ballinger 35      BD
           0  Muleshoe 14       Area
2011: 32  Clyde 19       BD
         14  Wall 56       Area
2012: 19  Bangs 27      BD​
2013: 18  Wall 42        BD​
2014: 23  Clyde 16        BD
         28  Muleshoe 7        Area
           6  Shallowater 17     Reg.​​​
2015: 21  Brady 14       Bi-District
         20  Muleshoe 31      Area​​
2016: 14  Comanche 7       BD
         35  Muleshoe 47      Area​​

BREMOND (72-25-2)
1951: 13  A&M Consolidated 13   BD
1955:   0  Hempstead 45       BD
1957: 26  Lott 7        BD
         26  Hempstead 6        Reg.
1962: 14  Barbers Hill 39       BD
1963:   6  Barbers Hill 14       BD
1981: 43  Johnson City 15      BD
         29  LaPryor 0       QF
           6  Harleton 0       Semifinal
         12  Wink 9        FINAL-2A
1982: 12  Rocksprings 0       BD
         28  Aqua Dulce 13       Reg.
         30  Granger 6       QF
           8  Union Hill 20     Semifinal
1983: 20  Rocksprings 0       BD
         44  Runge 0       Regional
         13  Bruceville-Eddy 6      QF
           8  Celeste 0        Semifinal
         20  Knox City 27    FINAL-2A
1986: 14  Flatonia 6        BD
         26  Nueces Canyon 0       Reg.
         20  Center Point 6       QF
         13  Burkeville 20      Semifinal
1987: 36  Louise 23       BD
         27  D’Hanis 21       Reg.
         15  Flatonia 14       QF
         45  Tenaha 43       Semifinal
         21  Wheeler 23       FINAL-2A
1988: 35  Frost 12       BD
           0  Burkeville 0 (P)      Area
         28  Union Hill 12       Reg.
         36  Fannindel 37       QF
1990: 14  Bartlett 37       BD
1993: 35  Holland 0       BD
         47  Rocksprings 6       Area
         42  Runge 15       Reg.
         27  Bartlett 21      QF
         47  Tenaha 26       Semifinal
           0  Sudan 54       FINAL-2A
1994: 32  Overton 26       BD
         21  Burkeville 28       Area
1995: 39  Tenaha 15       BD
         14  Burkeville 14     Area (2-4)
1996: 34  Meridian 0       BD
         27  Karnack 26       Reg.
           6  Burkeville 28       QF
2000: 21  Bosqueville 7       BD
           0  Beckville 32       Reg.
2001: 57  Bosqueville 27      Area
           8  Tenaha 27       Regional
2002: 35  Meridian 0       BD
         55  Wortham 20       Area
         21  Tenaha 14       Regional
         12  Celeste 19         QF
2005: 38  Thorndale 7       BD
         14  Harper 3        Area
         28  Brackettville 7       Reg.
         31  Chilton 13       QF
         21  Big Sandy 34       SF
2006:   6  Thorndale 21       Area
2007: 50  Milano 15        Area
         21  D’Hanis 14        Reg.
         21  Harper 18        QF
         31  Maud 20       Semifinal
           6  Munday 26    FINAL-2A-II
2008: 55  Dawson 8       BD
         49  West Hardin 6       Area
         32  Cayuga 35       Reg.
2010: 51  Beckville 14       Area
         33  Tenaha 12       Regional
         58  Mount Enterprise 12    QF
         21  Falls City 28      Semifinal
2011: 34  Meridian 14       BD
           6  Tenaha 51       Area
2012: 47 Evadale 6      BD
         49 Hubbard 28      Area
           7 Tenaha 38      Regional
2013: 48  Detroit 6       Area
         28  Lovelady 7     Regional
           7  Tenaha 24       QF​​​​​​
2014: 48  Rocksprings 0      Area
         47  Louise 6      Regional
         46  Bruni 7       QF
         32  Tenaha 29      Semifinal
         28  Albany 21    FINAL-2A-II​​​​​
2015: 61  Kenedy 6      Bi-District
         59  Woodsboro 20       Area
         41  Falls City 14      Regional
         54  Bruni 13        QF
         40  Muenster 7       Semifinal
         35  Albany 20    FINAL-2A-II
2016: 56  Dallas Gateway 20    BD
         48  Overton 13       Area
         48  Maud 20       Regional
         31  Tenaha 7         QF
         50  Burton 31      Semifinal
         49  Iraan 28      FINAL-2A-II​​​​​​​​​​​​
2017: 36  Clarksville 6      BD
         11  Timpson 14     Area​​

BRENHAM (45-39-1)
1927: 14  Georgetown 6       BD
1929:   0  Livingston 6       BD
1933: 20  Galena Park 0       BD
           0  Victoria 6        Reg.
1941:   6  Navasota 7       BD
1942: 19  Bay City 13       BD
         14  Alamo Heights 13     Reg.
1944:   6  El Campo 22      BD
1945: 20  El Campo 7       BD
           6  SA Harlandale 35      Reg.
1947:   7  El Campo 33        BD
1949: 13  New Braunfels 27       BD
1950:   7  New Braunfels 13       BD
1951: 13  Rosenberg Lamar 21   BD
1953: 14  Wharton 12       BD
           6  Nederland 31       Reg.
1955:   6  Lockhart 32       BD
1957: 23  Killeen 7       BD
           7  Nederland 41       QF
1959:   7  Cleburne 12       BD
1969: 40  Bridge City 12       BD
           6  West Columbia 6      QF
1970: 17  Ennis 33       BD
1971: 29  Athens 18       BD
         21  Silsbee 19       QF
         22  Gregory-Portland 49    SF
1972: 14  Belton 10       BD
         48  Henderson 14       QF
         21  Uvalde 27       Semifinal
1985:   7  Bay City 51       BD
1986: 15  Belton 14       BD
           7  West Orange-Stark 23   R
1991: 11  Bay City 14       BD
1993: 21  Houston King 7      BD
         30  Brazosport 19      Area
           0  LaMarque 28      Regional
1996: 27  Henderson 34       BD
1999: 28  Jacksonville 29     BD
2000: 14  Killeen Harker Hts. 34 BD
2001: 49  Killeen Harker Hts. 6   BD
         38  PA Lincoln 30      Area
         17  Bay City 36       Regional
2002: 27  Taylor 7        BD
         35  Conroe Caney Creek 7    A
         55  West Columbia 30      Reg.
         23  LaMarque 6        QF
         35  Gregory-Portland 7     SF
           8  Denton Ryan 38
                 (​ FINAL-5A-II)
2004: 21  Kilgore 38      BD
2005: 31  Hallsville 17      BD
         38  Beaumont Central 14   A
         31  Rosenberg Terry 24    Reg
         41  LaMarque 31    QF
         17  Calallen 31      Semifinal
2006: 52  Elgin 7       BD
         49  Houston Sterling 7      Area
         35  Texas City 45       Reg.
2007: 18  Austin LBJ 20       BD
2008: 54  Manor 20       BD
         31  Crosby 24       Area
         21  El  Campo 13      QF
         21  Dayton 42       Semifinal
2009: 49  Manor 14       BD
         27  PN-Groves 21      Area
         32  Angleton 28       Reg.
         30  Dayton 24        QF
         31  Kerrville 21       Semifinal
         21  Aledo 35      FINAL-5A-II
2010: 24  Kingwood Park 29      BD
2011: 35  Kingwood Park 3        BD
         10  Beaumont Ozen 14   Area
2012: 30  Elgin 44      BD​
2013: 35  Georgetown East View 30​
         31  Dayton 30      Area
         37  Texas City 34      Reg.
         35  George Ranch 6      QF
         56  Port Lavaca 21   Semifinal
         10  Aledo 38     FINAL-5A-II​​​​​
2014: 61  Houston Yates 12      BD
         45  Elgin 42       Area
         20  Crosby 38      Regional​​​
2015: 35  North Forest 41       BD​
2016: 31  Georgetown 28      BD
           7  A&M Consolidated 27    A​​
2017: 21  Hutto 33       Bi-District​

BRIDGE CITY (17-13-0)
1965: 52  Conroe 8       BD
         21  Bay City 3       QF
         12  San Marcos 7      SF
           0  Brownwood 14   FINAL-5A
1966: 41  Conroe 17       BD
         36  Clear Creek 7       QF
         28  San Marcos 7       SF
         30  McKinney 6     FINAL-5A
1969: 12  Brenham 40       BD
2000: 35  Hardin-Jefferson 7     BD
         20  Cleveland 25      Reg.
2001: 34  Liberty 14      BD
         17  Sweeny 14       Reg.
         33  Mexia 14       QF
           0  Sinton 38       Semifinal
2002: 31  Barbers Hill 14       BD
         28  Elgin 7       Reg.
           0  Jasper 28       QF
2004: 14  Barbers Hill 31       BD
2005: 42  Cleveland 20       BD
         23  Jasper 0       Area
         10  Hutto 27      Regional
2009: 17  Cleveland 44       BD
2010: 13  Coldspring 44      BD
2011:   0  Coldspring 7       BD
2012:   7  Coldspring 47      BD​
2015: 20  Carthage 44       BD​
2016: 35  Center 28      Bi-District
         39  Bay City 19     Area​​
         28  Stafford 37      Regional​

BRIDGEPORT (17-20-0)
1948: 19  Princeton 0       BD
           0  Whitewright 20       Reg.
1971: 14  Jacksboro 48       BD
1993: 24  Ballinger 14       BD
         24  Kermit 6       Area
         15  Perryton 22        Reg.
1996: 40  Glen Rose 15      BD
         21  Vernon 33       Area
1997: 28  Clifton 17       BD
           0  Breckenridge 28      Area
1998:   9  Royse City 19       BD
1999: 16  Royse City 17      BD
2000: 27  Sweetwater 38      BD
2001: 39  Ballinger 14       BD
         35  Hillsboro 14      Area
         30  Crane 28      Regional
         35  Kennedale 28       QF
         28  Commerce 41      Semifinal
2002: 20  Kennedale 37       BD
2004: 35  Comanche 14       BD
           6  Iowa Park 20       Area
2005: 27  Comanche 14       BD
         43  Breckenridge 40       Area
         42  Monahans 43 (ot)      Reg.
2007: 21  Sweetwater 39       BD
2008: 41  Llano 27       Area
         31  Monahans 28 (ot)     Reg.
         27  Liberty Hill 48      QF
2009: 34  China Spring 31     Area
         23  Graham 28       Reg.
2010: 43  West 6       Bi-District
         31  Brownwood 61      Area
2011: 56  Glen Rose 57         BD
2012:   0  Argyle 45      BD​
2014: 35  Ferris 14      Bi-District
         14  Sweetwater 46      Area​​
2017: 28  Godley 32      Bi-District​

BROCK (17-3-0)
2014: 57  Bangs 13       Bi-District
         27  Denver City 26      Area
         21  Wall 20       Regional
         21  Shallowater 22       QF
2015: 70  Jim Ned 7        BD
         71  Denver City 14      Area
         45  Wall 14        Regional
         38  Shallowater 10       QF
         38  Mineola 22      Semifinal
         43  Cameron 33     FINAL-3A-I​​​​​​​​​​​​​​​​​​

2016: 43  Brady 7      Bi-District
         69  Amarillo River Road 6   A
​         48  Muleshoe 19     Regional
         17  Wall 28      Q-Final​​
2017: 49  Clyde 3       Bi-District
         31  Shallowater 13      Area
         29  Wall 10      Regional
         34  Comanche 7       QF
         49  Kemp 21     Semifinal
         29  Rockdale 42    FINAL-3A-I​​​​​​

BRONTE (14-20-0)
1941:   6  Ozona 21      BD
1942:  no bi-district game
1943: 13  Paint Rock 19      BD
1947:   6  Menard 19       BD
1953: 19  Rochester 38       BD
1959:   0  Wink 40       BD
1961: 39  Canutillo 20      BD
           8  Eden 31      Regional
1965: 25  Chillicothe 6      BD
           7  Groom 24      Regional
1966: 38  Fort Hancock 12      BD
         22  Vega 27       Regional
1967: 48  Fort Hancock 0       BD
         36  Wilson 14       Regional
1969:   7  Wilson 0      BD
         29  Sundown 23       Regional
1974: 32  Sanderson 0       BD
         14  Lefors 28       QF
1986:   6  Turkey Valley 34      BD
1988: 20  Gorman 56      BD
1995: 21  Roby 20      Area
           7  Crawford 36      Reg.
1996:   0  Cross Plains 12      BD
1998: 13  Gorman 12      BD
         14  Rocksprings 20      Area
1999: 48  Ranger 6      BD
         33  Menard 0      Area
         14  Paducah 24      Reg.
2008: 14  Roscoe 55       BD
2009: 21  Hamlin 18       BD
         38  Munday 44       Area
2010: 11  Archer City 24       BD
2011: 44  Electra 26       Area
         10  Windthorst 42       Reg.
2012: 14 Iraan 35     BD​

BROOKSHIRE-ROYAL
(21-13-1)

1967: 14  Montgomery 6      BD
         36  Shepherd 0      Regional
1974: 54  Hardin 0      BD
           6  Schulenburg 7      Regional
1976: 10  Barbers Hill 10     BD (3-4)
1983: 14  Pflugerville 7      BD
           7  Navasota 16      Area
1988: 12  LaGrange 29       BD
1998: 53  Schulenburg 39      BD
         35  Troy 7       Regional
         28  Comfort 8       QF
         23  Mart 21       Semifinal
         26  Paul Pewitt 28     Final-2A-I
1999: 29  Bloomington 28      BD
         53  Winters 27      Reg.
           0  Comfort 55       QF
2000: 32  Van Vleck 20       BD
           0  Blanco 56       Regional
2001: 41  Boling 16       BD
         12  Blanco 20       Regional
2003: 29  Vanderbilt 12       BD
         26  Comfort 61       Reg.
2004: 35  Little River Academy 20
         55  Navarro 6       Regional
         67  Van Vleck 15       QF
         12  Newton 49      Semifinal
2005: 27  Salado 22       BD
         27  Comfort 31       Reg.
2009: 40  Giddings 21       BD
         41  Yoakum 27      Area
         24  Sinton 31      Reg.
2010: 20  Giddings 13      BD
         24  WO-Stark 21      Area
         26  Athens 29       Regional
2017:   0  WO-Stark 54      BD​

BROWNFIELD (5-21-0)
1932:   7  Olney 45      BD
1937:   6  Roscoe 21      BD
1938:   0  Rotan 20      BD
1940:   3  Colorado City 18      BD
1941: 13  Merkel 12      BD
           0  Ballinger 13      Reg.
1952:   0  Seminole 12      BD
1962:   6  Brownwood 38      BD
1988:   3  Kermit 0      BD
         22  Canyon 14      Area
         14  Decatur 21      Reg.
1990:   6  Vernon 34      BD
1992:   0  Vernon 59      BD
1993: 25  Graham 37     BD
1994: 21  Ballinger 53      BD
1995: 12  Ballinger 41      BD
2002: 20  Borger 28       BD
2003: 10  Borger 7       BD
           7  Snyder 18       Reg.
2006: 12  Snyder 42       BD
2007: 12  Snyder 55       BD
2012: 22  Bushland 35     BD​
2013: 36  Littlefield 44     BD​
2014: 35  Childress 28      BD
         21  Wall 44        Area​​
2015: 41  Littlefield 42       BD​

BROWNSBORO (13-23-0)
1948:   0  Corsicana State Home 6
1949: 34  Hughes Springs 6      BD
           0  White Oak 39      Reg.
1961: 16  New London 36 (f, 1-0) BI
           0  Groveton 19      Reg.
1967: 18  Paul Pewitt 14      BD
         35  Troup 19       Reg.
         16  Rogers 20      QF
1984: 12  Gilmer 8       BD
         11  Midlothian 16      Area
1987:   7  Pittsburg 31      BD
1989: 14  Daingerfield 41      BD
1992: 22  Gladewater 14      BD
         30  Jefferson 21      Area
           0  Gainesville 36      Reg.
1994:   7  Tatum 35      BD
1995: 20  Elysian Fields 6      BD
         14  DeKalb 41      Area
1997: 20  Waller 17 (ot)      BD
           0  West Orange-Stark 16    A
1998: 12  White Oak 28      BD
1999: 35  White Oak 13      BD
           7  Hooks 10       Area
2000: 31  Mount Vernon 28      BD
         20  Spring Hill 30      Area
2002: 14  Crandall 40      BD
2005: 13  Tatum 14      BD
2006: 44  Kaufman 7      BD
         41  Atlanta 29      Area
         28  Pilot Point 7      Reg.
         14  Celina 35      QF
2008:   7  LaVega 42      BD
2009: 14  Lorena 30      BD
2010: 21  Kirbyville 55      BD
2015: 14  Jasper 57        BD​
2017: 35  Liberty-Eylau 49      BD​

BROWNSVILLE HANNA
(4-15-0)

1922:   6  Corpus Christi 20     BD
1928:   0  Robstown 1      BD
1929: 12  Port Arthur 13      BD
1933:   6  Corpus Christi 32      BD
1939:   6  Austin 20      BD
1945:   7  SA Jefferson 26      BD
1951: 34  SA Edison 7      BD
           6  Temple 58      Semifinal
1962: 14  Austin 9      BD
         13  SA Brackenridge 38     QF
1969: 25  C.C. Miller 15      BD
         14  Seguin 47      Regional
1993: 14  Edinburg 33      BD
1996: 38  Mission 22      BD
           6  Eagle Pass 18      Reg.
1997:   0  Edinburg 26      BD
2000:   0  Donna 49      BD
2001: 10  LaJoya 18      BD
2009: 14  Edinburg 18      BD

BROWNSVILLE LOPEZ (1-6-0)
2001: 12  Alice 35     BD
2002: 31  Sharyland 19      BD
           7  Calallen 42      Area
2005: 27  Flour Bluff 52      BD
2006: 14  PSJA North 57     BD
2016: 17  Laredo Nixon 23     BD​
2017: 17  Mission Veterans 25     BD​

BROWNSVILLE MEMORIAL
(2-4-0)

2012: 21 Weslaco East 18     BD
         23  Del Rio 35      Area​​​​​
2015: 20  Weslaco East 21    BD​
2016: 14  Mission Veterans 35   BD​
2017: 34  Laredo Nixon 10      BD
         41  C.C. Memorial 55     Area​​

BROWNSVILLE PACE (3-12-0)
1980:   7  Gregory-Portland 6    BD
         14  Bay City 42      QF
1981: 13  Beeville 21      BD
1983: 20  Sinton 6      BD
           7  New Braunfels 10      Reg.
1984: 16  Gregory-Portland 45    BD
2000: 20  McAllen 21      BD
2004: 14  Edinburg 26      BD
2007:   7  Pharr-SJ-Alamo 28      BD
2008:   7  Pharr-SJ-Alamo 24      BD
2009: 34  PSJA North 48      BD
2010: 16  PSJA Memorial 31      BD
2011: 42  PSJA North 21      BD
           6  Laredo Alexander 35  Area
2017: 43  Sharyland 59      BD​

BROWNSVILLE PORTER
(1-3-0)

2003: 45  Pharr-SJ-Alamo 8     BD
         28  Gregory-Portland 49  Area
2008: 15  PSJA North 27      BD
2015: 21  Edinburg Vela 48      BD​

BROWNSVILLE RIVERA (8-10-0)
1991: 40  Gregory-Portland 48     BD
1994: 19  Edinburg 21      BD
1996: 35  McAllen Rowe 14      BD
         38  Victoria 44 (4 ot)     Area
1997: 14  PSJA North 7      BD
            7  Victoria 36      Area
1998: 31  Donna 6      BD
            6  McAllen Rowe 33      Area
1999: 30  Donna 14      BD
-         21  Laredo United South 0    A
-         24  SA Marshall 27      Reg.
2002: 14  McAllen 48      BD
2003: 14  PSJA North 28      BD
2013: 33  McAllen 21      BD
            0  Laredo Alexander 56  Area​​
2014: 49  PSJA North 42       BD
-         36  McAllen 29       Area
-         14  SA Brandeis 42      Reg.​​​

BROWNWOOD (68-35-2)
1953: 12  Big Spring 54      BD
1960: 29  Snyder 20      BD
         37  Monahans 16      QF
         12  Jacksonville 6     SF
         26  Port Lavaca 6   FINAL-5A
1962: 38  Brownfield 6      BD
         18  Dumas 36      QF
1964: 20  Lamesa 6      BD
           7  Dumas 6       QF
         15  Weatherford 6      SF
         14  Bridge City 0    FINAL-5A
1967: 28  Lubbock Dunbar 0     BD
         17  Dumas 15      QF
         14  McKinney 3      Semifinal
         36  El Campo 12    FINAL-5A
1968:   8  Lubbock Estacado 49  BD 
1969: 29  Lubbock Estacado 13    BD
         28  Monahans 13      QF
         28  Bonham 12     Semifinal
         34  West Columbia 16
                  (FINAL-5A)
1970: 35  Lubbock Estacado 12    BD
         10  Monahans 10      QF (5-3)
         35  Plano 21       Semifinal
         14  Cuero 0        FINAL-5A
1971:   7  Lubbock Estacado 6      BD
         38  Andrews 0      QF
           8  Plano 10      Semifinal
1974: 42  Snyder 0      BD
         35  Monahans 0      QF
         20  Gainesville 20     SF (FD)
1976: 14  Lake View 7      BD
           0  Perryton 13      QF
1977: 56  Lake View 20     BD
         35  Perryton 7      QF
         42  Saginaw Boswell 20     SF
         28  Dickinson 40     FINAL-5A
1978: 20  Belton 0      BD
         28  Crosby 14      QF
         33  Bay City 28      Semifinal
         21  Gainesville 12    FINAL-5A
1979: 10  Austin Westlake 6      BD
         11  Beaumont Hebert 15   QF
1980: 27  WF Hirschi 6      BD
           0  Lubbock Estacado 14    QF
1981: 17  WF Hirschi 0      BD
         21  Borger 0       QF
         19  Rockwall 13      Semifinal
         14  FB Willowridge 9
                  (FINAL-5A)
1982: 12  Gainesville 14     BD
1983:   6  Vernon 11      BD
1985: 35  Mineral Wells 34      BD
           7  Lubbock Estacado 29 Reg
1987: 10  WF Hirschi 6      BD
         22  Canyon 42      Reg.
1988: 14  Belton 35      BD
1989: 38  Taylor 12      BD
         13  WF Hirschi 33      Area
1990: 24  Burkburnett 29      BD
1992:   7  WF Hirschi 12      BD
1993: 27  Wichita Falls 16      BD
         41  FW Eastern Hills 8     Area
         17  Andrews 24      Reg.
1996: 32  FW Eastern Hills 14     BD
           3  Denison 31      Area
1997: 48  FW Western Hills 7     BD
         21  Sherman 14      Reg.
         20  Canyon Randall 31      QF
1998: 42  Snyder 28      BD
1999: 31  Big Spring 28      BD
         42  Weatherford 49      Reg.
2000: 30  FW Dunbar 22      BD
           7  Wichita Falls 34      Area
2002: 34  FW Arlington Hts 7     BD
         10  Denton 9      Regional
         41  Frenship 21      QF
         14  Texarkana 28     Semifinal
2003: 43  FW Dunbar 0      BD
           6  Denton Ryan 22      Area
2004: 34  Midlothian 33      BD
         21  Corsicana 38      Area
2005:   0  Everman 48      BD
2006: 31  Ennis 15      BD
         46  Dallas Lincoln 14      Area
         44  Lake Dallas 26      Reg.
         13  Waco 44      QF
2009: 33  Dalhart 7      BD
         41  Seminole 28     Area
         17  Wimberley 24      Reg.
2010: 88  Iowa Park 24      BD
         61  Bridgeport 31      Area
         35  Borger 6      Regional
         44  Monahans 14      QF
         28  Carthage 35    Semifinal
2011: 49  Bowie 13      BD
         28  Glen Rose 14      Area
         13  Monahans 20      Reg.
2012: 10  Glen Rose 14      BD​
2013: 10 ​ Stephenville 49      BD
2014: 11  Graham 52        BD​
2015: 29  Graham 25        BD
         17  Andrews 13        Area
         23  Mineral Wells 13      Reg.
           7  Abilene Wylie 14      QF​​​​
2016: 40  Sanger 21      Bi-District
         38  Andrews 59      Area​​
2017: 34  WF Hirschi 44       BD​

BRUCEVILLE-EDDY (3-5-1)
1944:   0  Troy 0       BD
1967: 38  Crandall 0      BD
           8  Tatum 24     Reg.
1980:   7  Falls City 48      BD
1983: 42  Ingram Moore 12      BD
         16  Ben Bolt 7      Reg.
           6  Bremond 13      QF
1985: 14  Runge 28      BD
2017: 22  Rice 44       Bi-District​

BRUNI  (11-11-0)
2006:   6  Falls City 36      BD
2007:   0  Louise 14      BD
2008: 44  Woodsboro 20      BD
         26  Mason 41      Area
2009: 32  Woodsboro 10      BD
         20  LaPryor 33      Area
2011: 47  Nueces Canyon 15      BD
         35  Evadale 12      Area
         19  Falls City 47      Regional
2012:   6  Woodsboro 36      Area​
2013: 22  Milano 44       Area​
2014:   6  Burton 0      Area
           7  Falls City 6       Regional
           7  Bremond 46      QF​​​
2015: 47  Leakey 7      Bi-District
         22  Louise 21       Area
         40  Yorktown 34       Reg.
         15  Bremond 54      QF​​​​
2016: 34  Pettus 13     Bi-District
         16  Granger 6      Area​​
           7  Flatonia 34     Regional​
2017: 24  Flatonia 34     Bi-District​

BRYAN (21-23-0)
1921: 20  Nacogdoches 0      BD
         49  Eagle Lake 0      QF
         21  Austin 10      Semifinal
         35  Dallas Oak Cliff 13 FINAL
1922:   7  Beaumont 15      Reg.
1925:   0  Itasca 28      BD
1934: 18  Livingston 6      BD
         12  IOOF Home 0      Reg.
1956: 12  Waco University 0      BD
         13  Nederland 35      QF
1973: 13  Conroe 26      BD
1974: 21  Conroe 6      BD
         23  Plano 40      Reg.
1982: 28  Marshall 14      BD
           6  Conroe 7      Area
1984: 24  Longview 14      BD
         21  The Woodlands 7      Area
         13  Highland Park 14      Reg.
1986: 16  Klein Oak 7      BD
         23  Lufkin 7      Area
           0  Plano 31      Regional
1987: 21  Langham Creek 43      BD
1994:   9  Klein 14      BD
1995:   8  Klein 10      BD
1997: 17  Jersey Village 34      BD
1998:   6  Austin Bowie 0      BD
           6  Jersey Village 9      Reg.
1999: 30  Austin Crockett 12      BD
         29  Klein 6      Reg.
         17  Mesquite 29      QF
2000: 10  The Woodlands 20     BD
2004: 10  The Woodlands 49     BD
2006: 33  RR Westwood 35      BD
2007: 20  RR Stony Point 49      BD
2009:   0  DeSoto 40      BD
2010: 28  DeSoto 68      BD
2014: 48  Manor 27       BD
         49  Magnolia West 37     Area
         13  George Ranch 48      Reg.​​​
2015: 31  Manor 21       BD
         37  Magnolia West 21     Area
         28  George Ranch 48      Reg.​​​
2016: 41  Ennis 27       Bi-District
         20  Cedar Park 42      Area​​

#BRYSON (3-6-0)
1952:   0  Aspermont 41      BD
1990: 14  Gorman 21      BD
1991: 47  Baird 6      BD
         20  Crawford 54      Area
1994: 25  Cross Plains 8      BD
           6  Crawford 54      Area
1995: 12  Gorman 8      BD
           6  Hico 26      Area
1996: 12  Munday 14      BD

#BUDA (2-0-0)
1966:   7  D’Hanis 6      BD
         21  Falls City 16      Reg.

BUDA HAYS (22-22-0)
1976: 21  Pearsall 14      BD
           6  Hallettsville 25      Reg.
1982:   8  SA South San West 27 BD
1988: 12  Kerrville 41      Area
1991: 12  Austin Westlake 35      BD
1992: 24  New Braunfels 14      BD
         33  Austin LBJ 6      Area
         14  Gregory-Portland 47  Reg.
1994: 27  Kerrville 21      BD
         38  Lampasas 6      Area
         45  Gregory-Portland 21  Reg.
         16  Calallen 49      QF
1996: 34  Uvalde 24      BD
         21  Hewitt Midway 20     Reg.
         21  Alice 0      QF
         21  Texas City 17      Semifinal
         19  Grapevine 34    FINAL-5A-I
1997: 41  Uvalde 6      BD
         20  Hewitt Midway 28      Reg.
1998: 23  Alamo Heights 6      BD
         21  Belton 28      Reg.
1999: 24  Boerne 13      BD
         19  Belton 10      Reg.
         13  Alice 14      QF
2000: 13  SA Churchill 17      BD
2003: 14  SA Roosevelt 10      BD
           3  SA O’Connor 21     Area
2004:   7  Cedar Park 31       BD
2005: 31  Round Rock 21      BD
         30  Lufkin 45      Area
2006: 35  Lake Travis 14      BD
         28  Fredericksburg 21      Area
         21  Calallen 20       Reg.
           7  Schertz Clemens 27      QF
2008: 14  Magnolia 26      BD
2009: 14  Huntsville 45     BD
2010: 21  Kerrville 49       BD
2011: 34  SA Brennan 24      BD
           0  Cedar Park 42      Area
2012: 60  SA Highlands 7      BD
         36  Leander 60      Area​​
2013: 45  SA Brackenridge 20    BD
         10  Leander Rouse 35     Area​​
2017: 25  SA Reagan 26      BD​

#BUENA VISTA (1-2-0)
1972: 35  Jayton 8      BD
         14  Groom 34      Reg.
1973: 14  Jayton 43      BD

BUFFALO (3-16-0)
1956:   6  Chilton 13      BD
1959: 12  Magnolia 60      BD
1961: 12  Magnolia 0      BD
           6  Hamshire-Fannett 8   Reg
1973:   8  Grapeland 30      BD
1974: 14  Groveton 24      BD
1982: 20  Groveton 21      BD
1995: 12  Italy 33      BD
1997:   6  Lexington 27      BD
1998:   9  Troup 18      BD
2008:   0  Newton 49      BD
2009:   3  Newton 40      BD
2010: 10  Arp 34      Area
2013: 14  Corrigan-Camden 60    BD​
2015:   7  Newton 56       BD​
2016: 42  Dallas Triple A 0     BD
           7  Newton 50       BD​​
2017: 35  Mildred 19     Bi-District
           0  West Rusk 35      Area​​

BULLARD (2-7-0)
1990: 34  Grand Saline 57      BD
1991: 15  Grand Saline 36      BD
1992: 13  Edgewood 22      BD
1993: 27  Scurry-Rosser 34     BD
2011: 24  Center 14      BD
         53  Robinson 41      Area
         13  WO-Stark 45      Reg.
2014: 15  Tatum 49       BD​
2015: 22  Atlanta 44       BD​

BUNA (3-13-0)
1966: 13  Rusk 18      BD
1967:   6  Crockett 28      BD
1983: 46  Anahuac 14      BD
         17  Crockett 18       BD
1984:   8  Huffman 38      BD
1998: 12  Hardin-Jefferson 16     BD
1999: 14  Hardin-Jefferson 36     BD
2006:   3  Newton 42      BD
2007: 10  Newton 55      BD
2009: 13  Newton 55      BD
2014: 34  Malakoff 24        BD
         28  Rockdale 55      Area​​
2015: 14  Malakoff 41        BD​
2016: 33  Hitchcock 30      BD​
           0  Teague 48       Area​
2017: 12  East Chambers 35     BD​

BURKBURNETT (13-20-0)
1936:   6  Stamford 0      BD
         14  Nocona 46     Regional
1937: 26  Stamford 20     BD
         54  Putnam 0      Regional
1939: 26  Stamford 0      BD
         21  Dublin 0      Regional
1949:   7  Bowie 19      BD
1955:   7  Stamford 34      BD
1956: 28  Lewisville 19      BD
         12  Terrell 28     Regional
1972: 19  Lamesa 16      BD
           7  Dumas 6      QF
           0  Lewisville 34     Semifinal
1978:   9  Snyder 17      BD
1979:   6  Lake View 9      BD
1990: 29  Brownwood 24      BD
         27  FW Poly 20      Area
         40  Big Spring 17      Reg.
         16  Stephenville 32      QF
1991:   7  Stephenville 10      QF
1997: 17  Springtown 20      BD
2000:   6  Southlake Carroll 16     BD
2001: 13  Saginaw Boswell 39      BD
2007: 35  Canyon 28      BD
           6  Abilene Wylie 28      Reg.
2008:   3  China Spring 17      Area
2009: 27  Burnet 21      Reg.
         21  Abilene Wylie 39      QF
2010: 23  Abilene Wylie 40      BD
2011: 17  Abilene Wylie 28      BD
2012:   0  Kennedale 68     BD​
2013: 28  Kennedale 57     BD​
2015: 17  Abilene Wylie 58      BD​

BURKEVILLE (28-19-2)
1942: no Bi-District game
1982: 27  Shelbyville 7      BD
           0  Mart 27      Area
1985: 12  Groveton 55      BD
1986: 37  Axtell 12      BD
         28  Valley View 19      Reg.
         21  Apple Springs 12      QF
         20  Bremond 13      Semifinal
         33 Throckmorton 7   Final-2A
1987: 12  Wortham 16      BD
1988:   0  Bremond 0 (P)      BD
1990: 33  Cushing 14      BD
         32  Muenster 8      Reg.
         14  Oakwood 31      QF
1991: 12  Oakwood 22      Area
1992:   6  Tenaha 21      Area
1993: 38  Overton 27      BD
         30  Gunter 42      Reg.
1994: 28  Bremond 21      BD
         55  Collinsville 12      Reg.
         19  Lindsay 7      QF
         13  Thorndale 43     Semifinal
1995: 14  Bremond        Area (4-2)
         21  Lindsay 13      Reg.
         27  Overton 30       QF
1996: 36  Bartlett 14      BD
         27  Runge 0      Reg.
         28  Bremond 6      QF
         27  Tenaha 28      Semifinal
1997:   7  Bartlett 6      BD
         47  Menard 34      Reg.
           0  Celeste 39      QF
1998:   7  Bartlett 14     Area
2000: 21  Bartlett 13     Area
         32  Bremond 0      Reg.
         41  Shiner 8      QF
         29  Beckville 6      Semifinal
         14  Stratford 49    FINAL-2A
2001: 40  Granger 8      Area
         38  Shiner 22      Reg.
         34  West Sabine 7      QF
         43  Tenaha 0      Semifinal
         27  Celeste 8       FINAL-2A
2002: 33  Thorndale 55      Area
2003: 35  Thrall 20     Area
         12  Falls City 37      Reg.
2004: 12  Groveton 41      Area
2005: 14  Dawson 21      Area
2010:   8  Bartlett 52      BD
2011:   0  Milano 55      BD

BURLESON (5-16-0)
1961:   0  Crowell 37     BD
1969:   8  Bonham 37    BD
1992:   7  Lewisville 48      BD
1993:   7  Lewisville 43      BD
1997: 12  Corsicana 30      BD
2000: 14  FW Wyatt 28      BD
2001: 22  FW Wyatt 12      BD
         11  Grapevine 10      Reg.
         19  Amarillo Palo Duro 7   QF
           0  Denton Ryan 39      SF
2002: 10  Abilene Cooper 20      BD
2004: 10  Midland 31      BD
2006: 30  Midland Lee 37      BD
2008: 26  Arlington Martin 21     BD
         21  Odessa Permian 56   Area
2009: 12  Arlington 38      BD
2011: 13  Hewitt Midway 35      BD
2013:   6  Aledo 76       BD​
2015: 50  FW South Hills 14      BD
         14  Lake Dallas 35       Area​​
2017:   3  Mansfield Legacy 42     BD​

BURLESON CENTENNIAL
​(3-4-0)
​​​
​2014: 28  FW Arlington Hts 70   BD
2015: 30  FW Arlington Hts 29   BD
         28  Saginaw Boswell 10   Area
           7  Canyon Randall 42       Reg
2016: 49  Mansfield Timberview 26
         24  South Oak Cliff 45     Area​​
2017: 27  Mansfield Lake Ridge 35 BD​

BURNET (20-28-6)
1926:   0  Granger 20      BD
1945:   0  Eagle Lake 38      BD
1951: 13  Giddings 52      BD
1952:   0  Smithville 28      BD
1953: 18  Luling 56      BD
1955:   6  Luling 41      BD
1962: 28  Albany 28 (FD)      BD
1974:   0  Cameron 14      BD
1982:   7  Breckenridge 34      BD
1987:   3  McGregor 43      BD
1990: 27  Abilene Wylie 42      BD
1991: 31  Comanche 0      BD
         39  Big Lake 8      Area
         20  Vernon 20 (FD)      Reg.
         14  Marble Falls 14      QF
           7  Southlake Carroll 7     SF
           0  Groesbeck 7    FINAL-4A
1992: 23  Devine 14      BD
           6  Sweeny 21     Area
1995: 19  Rockdale 12     BD
         20  Yoakum 20     Area (4-3)
         14  George West 14  R  (2-3)
1999: 35  Pearsall 3      BD
         20  Cuero 12       Reg.
         21  Mathis 39      QF
2000: 20  Bellville 27      BD
2001: 14  Bellville 20      BD
2002: 52  Somerset 21      BD
         42  Wharton 7       Reg.
         19  Sinton 7       QF
         46  Jasper 28      Semifinal
         14  Everman 35    FINAL-4A-I
2003: 62  Somerset 12       BD
         70  Wharton 37       Reg.
         42  Sinton 21      QF
         21  Jasper 14      Semifinal
         24  Gainesville   35 FINAL-4A-I
2004: 24  Kerrville 28      BD
2006: 24  Schertz Clemens 34     BD
2007: 10  Schertz Steele 17     BD
2008:   0  China Spring 24      BD
2009: 38  Gatesville 7       BD
         21  Burkburnett 27      Reg.
2010: 20  Canyon Lake 27      BD
2012: 27  Stephenville 56     BD​
2013: 41  Alvarado 14       BD​
         55  Kennedale 35     Area
         34  Lubbock Cooper 41   Reg.​​
2014: 42  Taylor 10       BD
         56  Kingsville 27      Area
         38  Robinson 35      Regional
         15  Liberty Hill 23       QF​​​
2015: 28  Liberty Hill 47       BD
2016:   6  Taylor 42      Bi-District​

BURTON (14-10-0)
1992:   0  Iola 20        BD
1995:   0  Thorndale 59      BD
2008: 41  Bosqueville 27     Area
         19  Falls City 35       Reg.
2010: 61  Pettus 18       Area
         42  Rocksprings 14       Reg.
           7  Falls City 36       QF
2012: 35  Rocksprings 7     Area
         19  D'Hanis 0      Regional
           7  Falls City 29       QF​​​
2013: 12  LaPryor 26      Area​
2014: 18  Yorktown 13      BD
           0  Bruni 6       Area​​
2015: 13  Falls City 50       BD​
2016: 49  Leakey 14        BD
         54  Riviera Kaufer 12    Area
         34  Falls City 24      Regional
         41  Flatonia 20       QF
         31  Bremond 50     Semifinal​​​​​
2017: 44  Center Point 0      BD
         56  Louise 7      Area
         55  LaPryor 26      Regional
         69  Falls City 45      QF
         22  Tenaha 60     Semifinal​​​​​

BUSHLAND (12-10-0)
2007: 10  Stratford 21      BD
2008: 20  Muleshoe 34     BD
2009: 48  Floydada 6      BD
         44  Post 7      Area
         62  Henrietta 10      Reg.
         35  Crane 28       QF
         42  Callisburg 34      Semifinal
         14  Daingerfield 62
                (​FINAL-3A-II)
2010:   6  Wall 28      Bi-District
2012: 35  Brownfield 22      BD
         14  Wall 52      Area​​
2013: 49  Slaton 22    Bi-District
         36  Clyde 20     Area
         14  Wall 42     Regional​​
2014: 39  Monahans 54       BD​
2015: 14  Monahans 40       BD​
2016: 49  Midland Greenwood 42 BD
         47  Glen Rose 57      Area​​
2017: 33  Midland Greenwood 19 BD​
         58  Godley 20     Area
         49  Seminole 36     Regional
         41  Graham 69      Q-Final​​​