Playoff Scores: L-Q
LOCKHART (11-16-2)
1930:   6  Smithville 7      BD
1932: 13  SA Edison 20      BD
1933: 31  Eldorado 6      BD
           8  Taylor 13      Regional
1935:   6  Belton 0      BD
           7  Columbus 7      Reg. (CO)
1946: 13  SA Harlandale 6      BD
           0  El Campo 6      Regional
1947: 45  SA South San 7      BD
           0  El Campo 0      Reg. (CO)
1952:   0  Belton 18      BD
1954: 20  Navasota 6      BD
           6  Killeen 13      Regional
1955: 32  Brenham 6      BD
         13  Georgetown 6      Regional
         12  Hillsboro 41      QF
1956: 19  Giddings 20      BD
1962: 16  Rockdale 29      BD
1971: 12  Uvalde 6      Bi-District
         22  Gregory-Portland 38      QF
2001:   7  Austin Reagan 49      BD
2004:   7  Austin McCallum 29      BD
2008: 35  Huntsville 28      BD
         21  Beaumont Central 24      Area
2009:   7  Waller 28      BD
2014: 42  SA Brackenridge 21      BD
         13  Leander Vandegrift 42      Area​​
2015: 34  SA Highlands 16      BD
         14  CP Vista Ridge 56      Area​​

#LOCKETT (4-2-0)
1956: 20  Alvord 6      BD
           6  Royse City 33     Regional
1957: 26  Muenster 0      BD
           0  Royse City 19     Regional
1959: 21  Saint Jo 6      BD
         21  Knox City 6     Regional

LOCKNEY (7-19-2)
1938:   0  Wellington 20      BD
1939:   7  Shamrock 19      BD
1948:   6  Post 7      Bi-District
1957: 13  Dimmitt 13       BD (W)
           6  Seymour 26      Regional
1974:   6  Olton 22      Bi-District
1984:   6  Hale Center 6      BD (W)
           6  White Deer 7      Area
1985: 12  Hale Center 36      BD
1989:   7  Shallowater 25      BD
1994: 15  Idalou 20      BD
1996: 13  Post 7      Bi-District
         26  West Texas High 20      Area
           7  Stamford 17      Regional
1997: 35  New Deal 13      BD
         38  White Deer 21      Area
         32  Winters 27      Regional
         20  Stanton 21      QF
1999: 21  Jim Ned 26      BD
2000: 14  Canadian 44      BD
2002: 34  West Texas High 13 BD
         14  Anson 29      Area
2003: 14  Amarillo Highland Park 27  BD 
2004: 27  Idalou 13      BD
         21  Holliday 41      Area
2005: 10  Idalou 27      BD
2015: 22  Seagraves 56      BD​
2017: 12  Gruver 64      BD​

#LOMETA (2-5-0)
1949:   0  Granger 49      BD
1960:   0  Pflugerville 20      BD
1961: 18  Pflugerville 40      BD
1969: 12  Chilton 6      BD
1972: 25  Chillicothe 6      BD
         27  Windthorst 37      QF
1984:   7  Forsan 33      BD

LONE OAK (18-23-2)
1970: 12  Howe 21      BD
1973: 14  Mabank 24      BD
1977: 21  Union Hill 14      BD
         13  Wortham 7      QF
         25  Valley Mills 14      Semifinal
         13  Wheeler 35      FINAL-2A
1978:   7  Union Hill 21      BD
1989: 27  Carlisle 7      BD
         14  Bells 14      Area (2-4)
1992: 49  Troup 6      BD
         14  New Diana 14      Area (3-4)
1993: 20  Troup 29      BD
1994: 14  Cooper 0      BD
         21  New Diana 12      Area
         21  Groveton 35      Regional
1997:   0  Harleton 54      BD
1998: 12  Cooper 23      BD
1999: 12  Cooper 27      BD
2000: 28  Alto 25      Bi-District
         46  Paul Pewitt 7      Area
           7  Mart 13      Regional-OT
2001:   7  Alto 42      Bi-District
2005: 19  New Diana 15      BD
         16  Garrison 35      Area
2006: 32  Hico 16      Bi-District
         29  Cisco 31      Area
2007: 28  Hico 21      Bi-District
           0  Cisco 51      Area
2008: 31  Mildred 0      BD
         32  Grandview 62      Area
2009: 28  Mildred 10      BD
         14  McGregor 21      Area
2010: 34  Cooper 7      Area
           6  Gunter 14      Regional
2011: 63  Whitewright 7      BD
         29  DeKalb 27      Area
         19  Gunter 20      Regional
2013: 39  New Boston 61      BD​
2014: 28  S&S Consolidated 33      BD​
2015: 30  S&S Consolidated 23      BD
           6  Arp 32      Area​​
2016: 26  Hooks 41      Bi-District​
2017: 17  Daingerfield 41     BD​

LONGVIEW (62-41-1)
1924:   0  Highland Park 20      BD
1927: 51  Livingston 0      BD
1931:   6  Rockwall 20      BD
1934:   6  Greenville 47      BD
1936:   0  Lufkin 12      BD
1937: 19  Lufkin 0        BD
         19  Temple 12      QF
         34  Conroe 0      Semifinal
         19  Wichita Falls 12      FINAL
1940: 19  Lufkin 12      BD
         13  Temple 24      QF
1942:   0  Lufkin 33      BD
1947:   7  Lufkin 6        BD
           0  Breckenridge 0      QF (1-0)
           0  SA Brackenridge 20      SF
1967: 13  Richardson 21      BD
1972:   0  Plano 27      Bi-District
1974: 21  Plano 28      Bi-District
1975: 26  Plano 0      Bi-District
         14  Conroe 13      Regional
         21  Dallas Carter 7      QF
           9  Odessa Permian 10      SF
1976:   3  Sherman 10      BD
1980:   7  Plano 23      Bi-District
1983: 14  Killeen Ellison 7      BD
           0  Klein 35      Area
1984: 14  Bryan 24      Bi-District
1985: 17  Killeen Ellison 0      BD
           7  Cypress-Fairbanks 14      Area
1986: 25  Waco 19      Bi-District
         14  The Woodlands 7      Area
         41  Highland Park 14      Regional
         12  Plano 17      Q-Final​​
1987: 28  Killeen Ellison 10      BD
           7  Cypress-Fairbanks 21      Area
1989: 38  Killeen Ellison 22      BD
         14  Huntsville 24      Area
1991: 41  South Garland 20      BD
           0  Dallas Carter 26      Area
1992:   7  Spring Westfield 24      BD
1993: 49  Spring 25      Bi-District
           7  Temple 28      Area
1996: 48  Dallas Skyline 17      BD
         48  Allen 14      Regional
         16  Killeen Ellison 17      QF
1997: 23  Dallas Skyline 9      BD
         21  Plano East 10      Regional
         14  Killeen Ellison 0      QF
         36  Duncanville 21      Semifinal
           3  Katy 24      FINAL-6A-I
2001: 28  Dallas Kimball 7      BD
         17  Allen 20      Area
2002: 45  Garland 0      BD
         17  Dallas Carter 7      Area
2003:   7  South Garland 14      BD
2004: 49  North Garland 27      BD
         44  Dallas Jesuit 14      Area
         21  Lufkin 35      Regional
2005: 13  South Garland 14      BD
2006: 68  Dallas Bryan Adams 0     BD
         21  Garland 24      Area
2007: 34  Dallas White 3      BD
         28  South Garland 14      Area
         40  Leander 21      Regional
         14  Pflugerville 35      QF
2008: 61  Jacksonville 14      BD
         49  Lancaster 22      Area
         35  Dallas Carter 20      Regional
         43  Hewitt Midway 42      QF-ot
         41  Denton Guyer 30      SF
         23  Lake Travis 48    ​ FINAL-5A-I
2009: 52  Whitehouse 9      BD
         14  Hewitt Midway 13      Area
         28  Carrollton Newman 25     Reg
         50  Waxahachie 26      QF
         49  Denton Guyer 28      SF
         17  Lake Travis 24     FINAL-5A-I
2010: 52  Belton 28      Bi-District
         27  South Garland 14      Area
         24  Tomball 0      Regional
         28  Mesquite Horn 14      QF
         27  Denton Guyer 28       SF
2011: 24  Temple 3      Bi-District
         59  Garland Sachse 35      Area
           6  Spring DeKaney 17    Regional
2012: 27  Garland Rowlett 6      BD
         57  Dallas Jesuit 25      Area
         10  Austin Westlake 38      Reg.​​​
2013: 46  Garland Rowlett 21      BD
         27  McKinney Boyd 10     Area
​​​         35  A&M Consolidated 45     Reg.
2014: 43  Lufkin 42      Bi-District
         35  Mansfield Lake Ridge 37   Area​​
2015: 31  Lufkin 10      Bi-District
         21  Mansfield Summit 20      Area
         35  Wylie 14      Regional
         53  Mansfield Lake Ridge 56     QF
2016: 33  Beaumont West Brook 34​​​​​   BD
2017: 42  Beaumont West Brook 21   BD
         75  Dallas Jesuit 43     Area
         30  Klein Collins 24     Regional
         33  Lufkin 32      Q-Final
         26  Hewitt Midway 28    Semifinal​​​​​

#LORAINE (0-2-0)
1962:   6  Knox City 39      BD
1971:   0  Wall 55      BD

LORENA (27-17-1)
1941: 12  Bartlett 0      BD
1969:   0  Chilton 28      BD
1986: 43  Franklin 8      BD
         19  Eastland 34      Area
1987: 34  Jewett Leon 8      BD
         19  Eastland 19      Area (W)
         42  Pottsboro 23      Regional
         15  Pilot Point 11      QF
         27  New Deal 16      Semifinal
           8  Refugio 7      FINAL-3A
1988: 35  Coleman 33      BD
         47  Kerens 0       Area
         26  Celina 38      Regional
1989: 42  Goldthwaite 20      BD
         35  Italy 6      Area
         27  Pilot Point 8      Regional
         17  McGregor 13      QF
         22  West Texas High 0    Semifinal
         13  Groveton 20 FINAL-3A
1997: 17  Cameron 20      BD
2000:   2  Cameron 6       BD
2001: 14  Giddings 47      BD
2008: 24  Palestine Westwood 14     BD
         14  Carthage 49      Area
2009: 30  Brownsboro 14      BD
         13  Center 10      Area
         33  Coldspring 29      Regional
         21  Carthage 28      QF
2010: 21  Mexia 6      Bi-District
           7  Athens 31      Area
2011: 28  Fairfield 14      BD
         40  Rusk 0      Area
           7  Coldspring 13      Regional
2012: 36  Rockdale 22      BD
         42  Fairfield 39      Area
           0  West Orange-Stark 28     Reg.
2013: 36  Rockdale 56      BD​
2014: 21  Coldspring 28      BD​
2015: 35  Tarkington 0      BD
         35  Canton 28      Area
           0  Atlanta 42      Regional​​​
2016: 48  Gonzales 3      Bi-District
         14  Liberty 28      Area​​
2017: 42  Caldwell 25     BD
         35  Madisonville 45      Area​​

#LORENZO (0-2-0)
1996: 14  Wink 46      BD
1998:   7  Happy 42      BD

LOS FRESNOS (19-25-1)
1951: 20  Agua Dulce 32      BD
1956:   7  Bishop 7      BD (1-2)
1957:   0  Bishop 20      BD
1964: 27  Freer 26      BD
           7  Bishop 0      Regional
           6  Palacios 32      QF
1966: 14  Freer 20      BD
1967: 34  Freer 20      BD
           0  Randolph 56      Regional
1971: 14  Premont 15      BD
1995: 20  Calallen 62      Area
1996: 13  Alice 34      BD
1997: 21  Alice 20      BD
         14  Schertz Clemens 47     Reg.
1998:   0  Alice 32     BD
2000: 10  Alice 35     BD
2002: 35  PSJA Memorial 28      BD
           7  Gregory-Portland 33     Area
2005: 44  Weslaco 41      BD (2 ot)
         24  Laredo United 29     Area
2006: 45  Pharr-SJ-Alamo 38      BD
         55  LaJoya 24      Area
         19  Austin Westlake 45      Reg.
2007: 22  Harlingen 21      BD (ot)
         30  Donna 26      Area
         28  SA Reagan 49      Regional
2008: 70  Edinburg North 21      BD
         59  McAllen Memorial 15      Area
         11  SA Reagan 28      Regional
2009: 27  Edinburg North 60      BD
2010:   9  Edinburg 45      BD
2011: 14  Harlingen 66      BD
2012: 24  Weslaco 28      BD​
2013: 28  Weslaco 21      BD (ot)
         10  Laredo United 16      Area​​
2014: 42  Edinburg North 7      BD
         13  Del Rio 12      Area
         19  SA Reagan 50      Regional​​​
2015: 28  Weslaco 49      BD​
2016: 19  Edinburg North 13      BD
         27  SA Southwest 19      Area
           7  Lake Travis 54      Regional​​​
2017: 34  Edinburg 14     BD
         47  SA Southwest 35     Area
           7  Lake Travis 42     Regional​​​

#LOTT (0-1-2)
1940:   7  Meridian 7      BD
1954: 13  Magnolia 13    BD (2-3)
1957:   7  Bremond 26    BD

LOUISE (7-13-0)
1961:   0  Sealy 7      BD
1963:   6  George West 30      BD
1973: 14  Barbers Hill 0      BD
         12  Manor 14      Regional
1986: 25  Thorndale 15      BD
           7  Center Point 26      Regional
1987: 23  Bremond 36      BD
1998:   2  Bartlett 22      BD
2000: 14  Wallis Brazos 30      BD
2007: 14  Bruni 0      BD
           6  D’Hanis 14      Area
2009:   9  Chilton 34      Area
2014: 25  Milano 6      BD
         20  D'Hanis 6      Area
           6  Bremond 47      Regional
2015: 55  Granger 20      BD
         21  Bruni 22      Area​​
2016:   6  Riviera Kaufer 40     BD​
2017: 26  Riviera Kaufer 23     BD
           7  Burton 56     Area​​

LOVELADY (21-13-0)
1979: 16  Franklin 7      BD
         28  Waskom 22      Regional
           7  Troup 28      QF
2005: 16  Dawson 30      BD
2006: 52  Evadale 7      BD
         23  Grapeland 16      Area
         43  Union Hill 22      Regional
         35  Carlisle 12      QF
         14  Chilton 35      Semifinal
2007: 47  Evadale 0      BD
         22  Cayuga 33      Area
2009: 52  Italy 21      BD
         48  Hull-Daisetta 7      Area
         29  Cayuga 38      Regional
2010: 20  Big Sandy 31      Area
2011: 36  Alto 21      Area
         49  Carlisle 22      Regional
           0  Garrison 31      QF
2012:   7  Mount Enterprise 40      BD​
2013: 27  Evadale 0      BD
         21  Maud 8      Area
           7  Bremond 28     Regional​​​
2014: 17  Kerens 16      BD
           7  Union Grove 14     Area​​
2015: 56  Cayuga 14      BD
         42  San Augustine 6      Area
         27  Beckville 26      Regional
         14  Shelbyville 7      QF
         28  Refugio 46      Semifinal​​​​​
2016: 33  Joaquin 16      Bi-District
         36  Union Grove 27      Area
         14  Centerville 43      Regional​​​
2017: 22  Alto 20     Bi-District
         20  Rivercrest 22      Area​​

LUBBOCK (15-7-0)
1931: 26  Quanah 0      BD
           0  Abilene 13      QF
1938: 26  Vernon 6      BD
         36  Breckenridge 14      Q-Final
         20  Masonic Home 6      Semifinal
           6  Corpus Christi 20      FINAL
1939: 20  Electra 6      Bi-District
           6  Sweetwater 0      QF
         14  Woodrow Wilson 0      SF
         20  Waco 14       FINAL
1941: 12  Wichita Falls 20      BD
1949: 12  EP Austin 37      BD
1950: 33  EP Austin 7      BD
         20  Wichita Falls 31      QF
1951: 40  EP Ysleta 21      BD
         42  FW Arlington Heights 0    BD
         14  Baytown Lee 12     FINAL-6A
1952: 41  EP Austin 7      BD
         42  North Dallas 14      Semifinal
         12  Baytown Lee 7      FINAL-6A
1975:   0  Amarillo Caprock 35      BD
2012: 14  Amarillo 57      BD​

LUBBOCK COOPER (16-16-0)
1959: 16  Whiteface 0      BD
           6  Happy 36      Regional
1962: 14  Dell City 22      BD
1970: 27  Van Horn 12     BD
         20  Holliday 7      Regional
           7  Petersburg 41      QF
1972: 17  Hamlin 14      BD
           6  Alpine 37      Regional
2001:   7  Perryton 49      BD
2003: 15  Perryton 20      BD
2004: 32  Borger 14      BD
         14  Sweetwater 35      Area​
2005: 21  Canyon 32      BD
2008: 13  Snyder 42      BD
2010: 55  Pampa 25      BD
         34  Andrews 28      Regional-OT
         17  Alvarado 35      QF
2011: 34  Borger 9      Bi-District
         13  Seminole 35      Regional
2013: 47  Pampa 14      BD
         35  Abilene Cooper 25      Area
         41  Burnet 34      Regional
         28  Stephenville 42      QF​​​​
2014: 45  Hereford 14      BD
         14  EP Eastlake 32      Area​​
2015: 26  Dumas 20      Bi-District
         21  EP Eastlake 24      Area​​
2016: 48  Canyon 34      Bi-District
         49  EP Parkland 28      Area
         10  Saginaw Boswell 20      Reg.​​​
2017: 28  Dumas 27     Bi-District
         34  EP Parkland 45      Area​​

LUBBOCK CORONADO (11-15-0)
1970:   6  Amarillo Palo Duro 13 BD
1991:   7  San Angelo 21 BD
1993: 17  Odessa Permian 34 (1-0)
         27  EP Coronado 0 Reg.
           8  Euless Trinity 42 QF
1994:   0  Odessa Permian 24 BD
1995:   7  Abilene Cooper 31 BD
1996: 23  Odessa Permian 7 BD
         17  EP Franklin 15 Reg.
         14  Lewisville 38 QF
1997:   3  Odessa 15 BD
1998:   7  Midland Lee 34 BD
2001: 22  Midland Lee 50 BD
2002: 24  EP Montwood 0 BD
         10  Midland 38 Reg.
2004:   7  EP Franklin 13 BD
2007: 23  EP Franklin 21 BD
         44  Midland Lee 28 Area
         14  Arlington Bowie 37 Reg.
2016: 41  Amarillo Caprock 40 BD
         31  EP Chapin 14 Area
         34  Colleyville Heritage 43 R​​​eg.
2017: 51  Canyon Randall 35     BD
         52  EP Del Valle 42     Area
         80  Colleyville Heritage 62    Reg.
         49  Denton Ryan 69     Q-Final​​​​

#LUBBOCK DUNBAR (1-2-1)
1967:   0  Brownwood 28      BD
1982: 20  Lake View 0      BD
           6  Cleburne 21      Regional
1984:   0  Monahans 0      BD (0-1)

LUBBOCK ESTACADO (31-28-2)
1968: 49  Brownwood 8      BD
         35  Kermit 12      QF
         30  Henderson 0      Semifinal
         14  Refugio 0      FINAL-5A
1969: 13  Brownwood 29      BD
1970: 12  Brownwood 35      BD
1971:   6  Brownwood 7       BD
1975:   2  Graham 0      BD
           2  Pecos 12      QF
1978: 21  Fort Stockton 7      BD
         27  Snyder 9      QF
           0  Gainesville 27      Semifinal
1979:   7  Odessa Ector 0      BD
         21  Lake View 7      QF
         ​14  McKinney 19      Semifinal
1980: 14  Andrews 7      BD
         14  Brownwood 0      QF
           0  Paris 14      Semifinal
1982: 14  Andrews 0      BD
         29  Gainesville 0      Regional
           0  Cleburne 7      QF
1983: 34  Lake View 0      BD
         35  Vernon 13      Regional
         13  Cleburne 3      QF
         20  Carthage 16      Semifinal
           0  Bay City 30      FINAL-5A
1984: 29  Lake View 17      BD
         29  Brownwood 7      Regional
         13  Sweetwater 31      QF
1986: 19  Sweetwater 20      BD
1989: 18  Monahans 28      Area
1990: 14  Hereford 14      BD (2-3)
1991: 34  Canyon Randall 13      BD
         21  Sweetwater 28      Area
1992: 74  Canyon Randall 14      BD
         15  Sweetwater 15      Area-W
        ​ 26  WF Hirschi 7      Regional
         13  Stephenville 7      Q-Final
           6  Waxahachie 70     Semifinal
1994: 14  Stephenville 34      BD
1996: 26  Dumas 34      BD
1997:   0  Borger 16      BD
2007: 32  Dumas 14      BD
         47  EP Austin 21      Area
           0  WF Rider 56      Regional
2008: 10  Abilene Wylie 21      BD
2009:   7  Abilene Wylie 24      BD
2010: 28  Dalhart 32      BD
2011: 61  Perryton 21      BD
           7  Monahans 27      Area
2012: 19  Perryton 28      BD​
2013: 18  Perryton 14      BD​
         47  Snyder 20      Area
           6  Graham 42      Regional​
2014: 68  Clint Mountain View 7     BD
         60  Stephenville 69      Area​​
2015: 21  Andrews 48      BD​
2016: 48  Fabens 0      Bi-District
           7  Abilene Wylie 63      Area
2017: 45  Clint Mountain View 0     BD
         17  WF Hirschi 41      Area​​​​

LUBBOCK MONTEREY (28-27-1)
1965: 28  WF Rider 6      BD
         21  Odessa Permian 29      QF
1972: 21  Amarillo Palo Duro 0      BD
         34  EP Eastwood 21      Regional
           0  Odessa Permian 28      QF
1974:   0  Amarillo Palo Duro 0      BD
1976:   7  Amarillo 3      BD
         10  EP Coronado 8      Regional
           7  Arlington Houston 3      QF
           0  Temple 35      Semifinal
1977:   7  Amarillo Tascosa 0      BD
         30  EP Bel Air 25      Regional
           3  Odessa Permian 7      QF
1979: 23  Amarillo 7      BD
           8  EP Coronado 24      Regional
1982:   6  Odessa Permian 29      BD
1983: 13  Abilene Cooper 27      BD
1994: 10  Abilene Cooper 28      BD
1995:   7  Odessa Permian 28      BD
1996: 21  Midland Lee 36      BD
1999:   9  Abilene 40      BD
2000: 24  Abilene 7      BD
         49  EP Andress 25      Area
         10  Arlington Lamar 30      Reg.
2001: 28  Abilene Cooper 21      BD
         35  EP Andress 16      Area
         14  Euless Trinity 35      Regional
2002: 38  EP Socorro 7      BD
         35  Abilene 21      Area
           7  Arlington 24      Regional
2003: 25  EP Franklin 21      BD
         21  DeSoto 19      Area
         31  Southlake Carroll 38      Reg.
2004: 10  EP Montwood 27      BD
2005: 73  EP Coronado 14      BD
         21  Abilene 28      Area (ot)
2006: 40  EP Americas 14      BD
         49  Midland Lee 24      Area
         10  Colleyville Heritage 24      Reg.
2007: 62  EP Hanks 14      BD
         20  Mansfield Timberview 28 Area 
2010: 30  EP Eldorado 36      BD
2011: 14  EP Franklin 44      BD
2012: 38  Amarillo Palo Duro 16     BD​
         21  EP Andress 18      Area
         21  Birdville 42      Regional​​
2013: 27  Amarillo 55      BD​
2014: 48  EP Americas 21      BD
         14  San Angelo 50      Area​​
2015: 28  EP Americas 35      BD​
2016: 21  Amarillo 16      BD
         59  EP Eastlake 26      Area
         21  Denton Ryan 38      Regional
2017: 54  Amarillo 31     BD
         52  EP Andress 14      Area
         28  Denton Ryan 49      Regional​​​​​​

LUBBOCK ROOSEVELT: 3-7-0
1971: 27  Littlefield 7      BD
           6  Childress 14      Regional
1973:   0  Hamlin 35      BD
1985:   7  Kermit 40       BD
1986:   0  Kermit 7      BD
2006:   0  Childress 53      BD
2008: 21  Crane 14      BD
         21  Childress 20      Area
         25  Cisco 42      Regional
2016:   0  Canadian 54      BD ​

LUCAS LOVEJOY (10-9-0)
2008: 14  Van 31      BD
2009: 52  Wills Point 36      BD
         42  Liberty-Eylau 41      Regional
         24  Prosper 14      QF
         27  Abilene Wylie 31      SF
2010: 56  Dallas Smith 22      BD
         17  Celina 0      Regional
         14  Henderson 36      QF
2011: 24  Dallas Madison 7      BD
         17  Celina 37      Area
2012: 40  Hallsville 13      BD
         16  Lancaster 41      Area​​
2013: 55  Hallsville 51      BD
         13  Ennis 64      Area​​
2014: 13  The Colony 24      BD​
2015: 34  Frisco 10      BD
         27  Terrell 28      Area​​
2017: 49  Sulphur Springs 29     BD
           9  Frisco Lone Star 42     Area​​

#LUEDERS: 1-2-0
1940:   0  Clyde 27      BD
1943:   6  Strawn 26      BD
1944: 40  Meadow 0      BD

LUFKIN (47-37-3)
1936: 12  Longview 0      BD
           6  Kerrville 31      QF
1937:   0  Longview 19      BD
1938:   6  Tyler 18      BD
1940: 12  Longview 19      BD
1942: 33  Longview 0        BD
         13  Breckenridge 21      QF
1943: 32  Marshall 6      BD
         25  Waco 0      Q-Final
           7  Baytown Lee 7      Semifinal
         13  San Angelo 26      FINAL
1944: 19  Marshall 13      BD
         33  Waco 6      Q-Final
         19  Port Arthur 27      Semifinal
1945:   8  Marshall 13      BD
1946: 33  Tyler 7      Bi-District
         35  Waco 6      Q-Final
           0  SA Jefferson 13      Semifinal
1947:   6  Longview 7      BD
1954: 26  Sherman 0     BD
         14  Breckenridge 14      SF, 3-4
1960:   7  Garland 6      BD
           0  FW Paschal 28      Regional
1962: 15  Sherman 6      BD
         14  Dallas Samuell 7      QF
           0  Borger 28      Semifinal
1977:   7  Plano 17      BD
1979: 21  Plano 25      BD
1986: 17  Killeen 12      BD
           7  Bryan 23      Area
1988: 21  Waco 6      Bi-District
         14  Klein Forest 14      Area
           7  Dallas Carter 31     Regional
1994: 28  Killeen 14      BD
         31  Klein 12      Regional
         14  Plano 38      Q-Final
1995: 28  Killeen Ellison 49      BD
1998: 24  Dallas Kimball 10     BD
         31  Plano East 21      Area
         35  Georgetown 28      Regional
         14  Lake Highlands 17      QF
1999: 24  Dallas Carter 18      BD
         20  Garland 26      Area
2000: 14  Dallas Kimball 0      BD
         43  Allen 16      Area
         14  Waco 21      Regional
2001: 35  Dallas Carter 16      BD
         24  Plano 19      Area
         34  Killeen 20      Regional
         26  Spring Westfield 19      QF
         27  Euless Trinity 23    Semifinal
         38  Austin Westlake 24
                (FINAL-6A-II)
2002: 34  North Mesquite 28      BD
         28  Allen 6      Area
         38  Klein Forest 21      Regional
         24  Longview 21      QF
         30  Southlake Carroll 33      SF
2003: 10  Garland 19      BD
2004: 38  Waco 21      Bi-District
         33  Pflugerville 17      Area
         31  Longview 21      Regional
         24  Cedar Park 7      QF
         30  Southlake Carroll 37      SF
2005: 31  Harker Heights 24      BD
         45  Buda Hays 30      Area
         25  South Garland 7      Regional
         38  Copperas Cove 28      QF
         28  Southlake Carroll 46      SF
2006: 72  Klein 24      Bi-District
         25  Round Rock 38      Area
2007: 16  Klein Forest 23      BD
2008: 28  Klein 22      BD
         32  Cypress Ridge 42      Area
2009: 21  Klein 27      Bi-District
2010: 38  Klein 44      Bi-District
2011: 27  Spring Westfield 30      BD
2012: 35  Spring DeKaney 20      BD
         56  Pflugerville 43      Area
         52  Plano West 55      Regional​​​
2013: 24  Humble Atascocita 42      BD​
2014: 42  Longview 43      BD​
2015: 10  Longview 31      BD​
2016: 49  Tyler 50      Bi-District​
2017: 28  Rockwall Heath 7      BD
         35  Richardson Pearce 18     Area
         14  Spring Westfield 11    Regional
         32  Longview 33     Q-Final​​​​

#LUFKIN DUNBAR (6-1-2)
1968:   7  GP Fidelity-Manor 0      BD
         26  East Chambers 7     Regional
         32  Columbus 14      QF
         22  Klein 18      Semifinal
           6  Daingerfield 7      FINAL-4A
1969: 27  Dayton 0      BD
         27  East Chambers 14     Regonal
         14  Georgetown 14      QF, 4-3
         23  Klein 23      SF (FD-L)

LULING (10-20-2)
1931: 13  Bastrop 14      BD
1938:   6  LaGrange 21      BD
1953: 56  Burnet 18      BD
         26  Franklin 13      Regional
         32  Cedar Bayou 12      QF
         33  Deer Park 7      Semifinal
         21  Ranger 34      FINAL-3A
1955: 41  Burnet 6      Bi-Districct
         41  Franklin 0      Regional
         13  Crosby 6      Q-Final
           0  Deer Park 33      Semifinal
1978: 14  East Bernard 14      BD-W
         13  Randolph 18      Regional
1981:   9  Van Vleck 8      BD
           0  Hondo 20      Regional
1984:   0  Altair Rice 41      BD
1985:   0  Altair Rice 30      BD
1991: 14  Hitchcock 14      BD (L)
1992: 14  Edna 26      BD
1999: 13  Sealy 48      BD
2001:   7  Mathis 28      BD
2006: 20  Llano 26      BD
2007: 12  Llano 47      BD
2009: 40  Edna 54      BD
2012: 39  Odem 7      BD
         12  Hallettsville 43      Area​​
2013: 40  Aransas Pass 43      BD​
2014:   0  Hempstead 32      BD​
2015: 28  Vanderbilt Industrial 27     BD
           6  Goliad 25      Area​​
2016: 21  Edna 24      Bi-District​
2017:   0  Hallettsville 47     BD​

LUMBERTON (2-3-0)
2007: 35  Houston Smiley 7      BD
         24  LaMarque 21      Area
         14  Waller 42      Regional
2008: 21  Crosby 31      BD
2015: 13  Crosby 42      BD​

LYFORD (13-21-1)
1940: 31  Ingleside 19      BD
1945:  no playoff game
1947:   6  Hebbronville 12      BD
1950: 13  Benavides 6      BD
           0  Taft 25      Regional
1952: 12  Benavides 7      BD
           6  Hondo 20      Regional
1953: 26  Hebbronville 20      BD
         34  Crystal City 6      Regional
           6  Deer Park 14      QF
1968:   6  San Diego 6      BD (W)
           8  Randolph 22      Regional
1969: 24  Premont 12      BD
         14  Hondo 23      Regional
1970:   7  Hebbronville 6      BD
           0  Refugio 55      Regional
1975:   0  Hebbronville 37      BD
1991: 42  Premont 6      BD
         14  Odem 6      Area
           8  Edna 27      Regional
2003: 40  Falfurrias 19      BD
         16  Devine 28      Area
2004: 10  West Oso 9      BD
           6  Devine 32      Area
2006:   6  Port Isabel 34      BD
2007: 12  Rio Hondo 47      BD
2008: 14  Sinton 48      BD
2009: 24  Mathis 41      BD
2011: 14  Rio Hondo 27      BD
2012: 20  Port Isabel 40      BD​
2014:   8  Hallettsville 44      BD​
2015: 22  Goliad 29      Bi-District​
2016: 42  Jourdanton 25      BD
         14  Yoakum 41      Area​​

LYTLE (6-14-0)
1940: 46  Smiley 6      BD
1941: 31  Nixon 13      BD
1975: 21  Stockdale 27      BD
1976: 27  Stockdale 8      BD
           8  Poth 20      Regional
1985: 14  Dripping Springs 6      BD
         14  Jourdanton 19      Area
1987:   0  Junction 24      BD
1988: 19  Benavides 13      BD
           0  Boling 41      Area
1989: 12  Ben Bolt 33      BD
1994: 13  Randolph 28      BD
2005:   7  Liberty Hill 62      BD
2006:   6  Hondo 47      BD
2007: 28  Crystal City 12      BD
           6  Wimberley 42      Area
2012: 16  Sinton 53      BD​
2013: 14  Sinton 42      BD​
2014: 12  Devine 28      BD​
2015: 42  Devine 46      BD​

MABANK (9-16-1)
1942: 31  Hallsville 21      BD
1960: 17  Dawson 32      BD
1961: 32  Dawson 14      BD
           8  Crawford 22      Regional
1963:   0  Leveretts Chapel 0      BD
           7  Spring Hill 0      Regional
1964: 22  Whitewright 37      BD
1965: 26  Leonard 8      BD
         14  Saint Jo 6      Regional
1968:   0  Paul Pewitt 29      BD
1973: 24  Lone Oak 14      BD
           0  Troup 6      Regional
1975:   6  Gladewater 52      BD
1978: 16  Whitehouse 7       BD
           0  Pittsburg 19      Regional
1986:   0  Wylie 33      BD
1987:   0  Wylie 24      BD
1988:   7  Alvarado 2      BD
           0  Southlake Carroll 40 Area
1990: 22  Glen Rose 25      BD
1991: 14  Alvarado 42      BD
1998: 20  Aledo 31      BD
2001:   0  Forney 46      BD
2006: 14  Chapel Hill 30      BD
2007: 19  Athens 14      BD
         28  Gilmer 35      Regional

MADISONVILLE (11-22-0)
1957:   0  Garrison 6      BD
1958:   0  Mart 28      BD
1959: 20  Mart 6        BD
         18  Garrison 14      Regional
           8  Anahuac 7      QF
           6  Katy 30      Semifinal
1975: 14  McGregor 19      BD
1983: 19  Hearne 0      BD
         13  Waller 30      Area
1984: 33  Center 21      BD
         21  Huffman 0      Area
         12  Sweeny 16      Regional
1986: 21  Montgomery 0      BD
         17  Needville 26      Area
1994: 16  LaVega 18      BD
1996: 12  Columbus 32      BD
1997:   8  Columbus 27      BD
1998: 21  Robinson 15      BD
         14  Giddings 24      Regional
2000: 21  Altair Rice 29      BD
2001: 31  Sealy 34      BD
2004: 13  Waco Connally 38     BD
2005: 28  Robinson 42      BD
2006: 56  Rusk 63      BD (ot)
2007: 19  Crockett 24      BD
2010: 42  Gatesville 30      BD
           7  Chapel Hill 59      Regional
2013: 17  Waco Connally 35      BD​
2014: 14  Waco Connally 35      BD​
2016: 31  Liberty 62      Bi-District​
2017: 42  Hardin-Jefferson 20     BD
         45  Lorena 35    Area
         26  West Orange-Stark 28    Reg.​​​

MAGNOLIA (17-17-2)
1950:   7  Pearland 14      BD
1953: 26  Chilton 13      BD
           6  Sugar Land 13      Regional
1954: 13  Lott 13      BD (3-2)
         13  Barbers Hill 18      Regional
1956: 54  Tarkington 25      BD
         19  Chilton 14      Regional
1958: 14  Calvert 20      BD
1959: 60  Buffalo 12      BD
         48  Colmesneil 0      Regional
1960: 48  Iola 6      Bi-District
         30  Colmesneil 16      Regional
1961:   0  Buffalo 12      BD
1962: 14  Wallis 2      BD
         12  Barbers Hill 35      Regional
1965: 29  Centerville 0      BD
         21  Van Vleck 0      Regional
1966:   0  Hull-Daisetta 36      BD
1968:   9  Barbers Hill 10      BD
1970: 34  Tidehaven 14      BD
         13  Pflugerville 24      Regional
1972:   6  Friendswood 6      BD, 2-4
2000: 18  Lampasas 7      BD
           0  West Orange-Stark 36    Area
2001: 34  Belton 14      BD
         19  Nederland 20      Regional
2002: 13  Spring 18      BD
2008: 26  Buda Hays 14      BD
         34  Nederland 27      Area
         21  Friendswood 49      Regional
2015: 42  Houston Sharpstown 0     BD
           0  Bryan 49      Area​​
2016: 54  Hutto 38      Bi-District
         25  College Station 63      Area​​
2017: 20  Cedar Park 24     BD​

MAGNOLIA WEST (6-8-0)
2010: 45  Willis 46      BD
2011: 41  Summer Creek 19      BD
         23  Dayton 41      Area
2012: 18  Georgetown 44      BD​
2013: 51  Manor 20      BD
         33  Humble Summer Creek 26   A
           3  Pearland Dawson 27  Regional
2014: 45  Houston Madison 36      BD
         34  Bryan 49      Area
2015: 54  Houston Madison 20      BD
         21  Bryan 37      Area​​​​
2016: 33  Pflugerville Connally 34    BD​
2017: 42  Leander Rouse 31     BD
         13  Temple 41     Area​​

MALAKOFF (13-17-0)
1939:   0  Hallsville 12      BD
1940: 19  Tatum 7      BD
1947: 12  Ladonia 13      BD
1950: 20  Elkhart 26      BD
1990: 45  Grandview 0      BD
           6  Mart 19      Area
1998: 10  Grapeland 9      BD
         16  Hughes Springs 20      Reg.
1999: 40  Groveton 14      BD
           7  Hughes Springs 35      Reg.
2005:   7  Hearne 40      BD
2006:   7  Tatum 57       BD
2009: 27  Winnsboro 43      BD
2010:   6  McGregor 25      BD
2011: 10  Little River Academy 3      BD
           7  East Chambers 24      Area
2012: 28  Redwater 22      BD
           0  Pottsboro 44      Area​​
2013: 41  Queen City 14      BD
         38  Van Alstyne 25      Area
         27  New Boston 34      Regional​​​
2014: 24  Buna 34      Bi-District​
2015: 41  Buna 14      Bi-District
         44  Cameron Yoe 45      Area​​
2016: 47  Troy 16      Bi-District
         49  Kirbyville 6      Area
         27  Rockdale 14      Regional
         37  Cameron Yoe 34     QF-ot
         24  Yoakum 28      Semifinal​ ​​​​
2017: 33  Rockdale 46      BD​

MANOR (20-21-1)
1973: 24  Shiner 12      BD
         14  Louise 12      Regional
           6  Falls City 41      QF
1978: 35  Cameron Yoe 7      BD
         13  West 35      Regional
1981: 14  Cameron Yoe 15      BD
1985:   7  Troy 26      Bi-District
1986:   3  Bartlett 59      BD
1987: 14  Bartlett 6      BD
         23  Boling 16      Area
         21  Refugio 42      Regional
1988: 24  Franklin 6       BD
         21  Shiner 7       Area
           6  Refugio 12      Regional
1989: 17  Rogers 7      Bi-District
         14  Shiner 2      Area
         28  Refugio 22     Regional
         20 Schulenburg 48      Q-Final
1990: 15  Ingram Moore 18      BD
1991: 26  Mason 9      BD
         14  Tidehaven 14      Area, 3-2
         21  Yorktown 26      Regional
1998: 21  Columbus 13      BD
         34  Cameron Yoe 0      Area
           7  Crockett 6      Regional
           2  Newton 19      Q-Final
2003: 28  Navasota 0      BD
         14  Barbers Hill 9      Regional
         21  Jasper 24      Q-Final
2007: 13  Livingston 42      BD
2008: 20  Brenham 54      BD
2009: 14  Brenham 49      BD
2011: 36  Corsicana 53      BD
2012: 47  Huntsville 21      BD
         49  Crosby 32      Area
         31  Rosenberg Terry 21   Regional​​​
         26  FB Marshall 21      QF
         14  Cedar Park 40     Semifinal​​
2013: 20  Magnolia West 51      BD​
2014: 27  Bryan 48      Bi-District​
2015: 21  Bryan 31      Bi-District​
2017:   0  RR Stony Point 45     BD​

MANSFIELD (13-16-0)
1963: 14  Jacksboro 39     BD
1970: 14  Wills Point 19     BD
1973:   0  McKinney 3      BD
1995: 14  FW Wyatt 21     BD
1997: 13  Arlington Martin 28      BD
2000:   0  Duncanville 23      BD
2007: 21  Odessa Permian 60      BD
2008: 20  Abilene 14      BD
         31  EP Montwood 21     Area
         35  Cedar Hill 41      Regional
2010: 17  Colleyville Heritage 44     BD
2011: 55  Grapevine 27      BD
         48  Denton Guyer 24      Area
         22  Abilene 25      Regional
2012: 41  Killeen 21       BD
           7  Euless Trinity 28      Area​​
2013: 35  Hewitt Midway 58      BD​
2014: 31  Southlake Carroll 38      BD​
2015: 45  Colleyville Heritage 22     BD​
         48  FM Marcus 21      Area
         34  Arlington Lamar 29      Reg.
​​​         44  Denton Guyer 7      QF
         14  Lake Travis 49      Semifinal​
2016: 55  Keller Fossil Ridge 10      BD
         54  Amarillo Tascosa 43      Area
         28  Cedar Hill 56      Regional​​​
2017: 42  Keller Central 3     BD
         55  San Angelo 37     Area
         17  Hewitt Midway 48     Regional​​​

MANSFIELD LAKE RIDGE (11-4-0)
2014: 42  Dallas Kimball 17      BD
         37  Longview 35      Area
         42  McKinney North 56      Reg.
2015: 64  Dallas Samuell 12      BD
         77  Tyler 51      Area
         69  Mesquite Poteet 40      Reg.
         56  Longview 53      QF​​​​
         42  Aledo 21      Semifinal
           0  George Ranch 56​​
                (FINAL-5A-I)​
2016: 49  Crowley 42      Bi-District
         27  Highland Park 41      Area
2017: 35  Burleson Centennial 27    BD
         70  Dallas Bryan Adams 7    Area
         38  Prosper 28     Regional
         35  Highland Park 37     Q-Final​​​​​​

MANSFIELD LEGACY (10-4-0)
2009: 42  FW Eastern Hills 21      BD
         21  Denton Guyer 42      Area
2013: 35  Tyler 14      Bi-District
         70  McKinney North 49      Area
           0  Highland Park 48      Reg.​​
2016: 56  Cleburne 21      Bi-District
         69  Dallas Spruce 0      Area
         42  Frisco Wakeland 10      Reg.
           7  Highland Park 14      QF
2017: 42  Burleson 3     Bi-District
         66  Dallas Kimball 7     Area
         45  North Forney 35    Regional
         24  Frisco Lone Star 20     QF
         21  Aledo 28     Semifinal​​​​​​​​​

MANSFIELD SUMMIT (10-11-0)
2003: 10  Abilene 21      BD
2004: 29  Midland Lee 28      BD
         26  San Angelo 9      Regional
           7  Euless Trinity 28      QF
2005: 50  Midland Lee 14      BD
         38  EP Franklin 41      Regional
2006: 31  Odessa Permian 45      BD
2007:   7  Midland Lee 28      BD
2010: 31  Killeen 27      BD
         37  Birdville 38      Area
2011: 46  Waco 31      Bi-District
         23  Aledo 59      Area
2013: 25  Nacogdoches 15      BD
         18  Wylie 49      Area​​
2014: 56  Dallas Spruce 15      BD
         27  Tyler 44      Area​​
2015: 35  Dallas Kimball 7      BD
         20  Longview 21      Area​​

MANSFIELD TIMBERVIEW ​(9-8-0)
2006: 22  Midland 26      BD
2007: 17  Abilene Cooper 13      BD
         28  Lubbock Monterey 20      Area
         28  Lewisville Hebron 35      Reg.
2008: 35  FW Southwest 21      BD
         14  Denton Ryan 49      Area
2011: 44  Colleyville Heritage 19      BD
         27  FM Marcus 21      Area
         29  Abilene Cooper 25     Regional
         32  Abilene 6      Q-Final
         17  Spring DeKaney 56      SF
2013: 28  Killeen Shoemaker 14      BD
         21  Euless Trinity 42      Area
2014: 56  Seagoville 6      BD
         13  Ennis 17       Area​​​​
2015: 14  South Oak Cliff 17     BD
2016: 26  Burleson Centennial 49     BD​​

MANVEL (27-8-0)
2010: 24  Rosenberg Terry 17      BD
         58  Houston Washington 0    Area
         56  Port Neches-Groves 46    Reg.
         28  LaMarque 44      QF
2011: 35  El Campo 21      BD
         53  Houston Yates 18      Area
         49  Dayton 10      Regional
         38  LaMarque 35      QF
         31  Calallen 28      Semifinal
         28  Aledo 49      FINAL-5A-II
​2012: 49  PA Memorial 37     BD
         39  FB Dulles 26      Area
         42  Cypress Ranch 43      Reg.​​
2013: 45  LaPorte 21      BD
         51  FB Bush 44      Area
         49  SB Memorial 21      Regional
         14  Katy 56      Q-Final​​​​
2014: 45  Beaumont West Brook 22   BD
         73  FB Travis 23      Area
         63  Cypress Woods 47     Regional
         17  Katy 45      Q-Final
2015: 71  Channelview 21      BD
         70  Clear Creek 56      Area
         75  Houston Strake 14     Regional
         17  Katy 35      Q-Final​​​​
2016: 78  Houston Austin 6      BD
         69  New Caney 21      Area
         47  Cedar Park 35      Regional
         23  Temple 24      Q-Final​​​​
2017: 49  Houston Madison 6     BD
         51  Nederland 26     Area
         56  Cedar Park 17     Regional
         49  Temple 34     Q-Final
         35  Angleton 10     Semifinal
         49  Highland Park 53  FINAL-5A-I​​​​​​

MARBLE FALLS (20-16-2)
1939: 13  Holland 13      BD
1941: 14  Round Rock 33      BD
1942: 26  Leander 0      BD
1943:   0  A&M Consolidated 27      BD
1944: 19  A&M Consolidated 12      BD
1955: 48  Early 0     Bi-District
         19  Hewitt Midway 7      Regional
1956: 46  Early 12     Bi-District
         26  Crawford 6      Regional
1957:   0  Early 6      Bi-District
1958: 35  Florence 20      BD
         22  Holland 26      Regional
1979:   7  Rockdale 3      BD
           7  McGregor 12      Regional
1980:   6  Caldwell 20      BD
1983:   7  Electra 26      BD
1986:   6  Robinson 34      BD
1990: 18  Ballinger 33      BD
1991: 47  Clyde 13      Bi-District
         33  Sonora 22      Area
         34  Breckenridge 13      Regional
         14  Burnet 14      QF (2-3)
1992: 37  Medina Valley 21      BD
         45  Edna 14      Area
         28  Port Isabel 7      Regional
           7  Sinton 0      Q-Final
         29  Coldspring 32      Semifinal
1993: 48  Devine 3      Bi-District
           6  Cuero 14      Area
1995: 41  Austin Lanier 6      BD
         36  Bastrop 37      Area
1996: 41  Austin Lanier 0      BD
         35  Bastrop 7      Area
         20  Calallen 42      Regional
1997: 21  Austin Lanier 28      BD
1998: 27  Austin Lanier 28      BD
2010: 53  Austin Crockett 21      BD
         28  Boerne Champion 42      Area

#MARFA (4-18-0)
1942: 19  Iraan 12      BD
1946: 21  Fort Stockton 14      BD
           7  Robert Lee 6      Regional
1948:   6  Iraan 20      BD
1949: 39  Iraan 19      BD
         14  Eden 19      Regional
1950:   0  Eldorado 28     BD
1969:   7  Big Lake 27      BD
1977: 15  Seagraves 21      BD
1982:   7  Stanton 44      BD
1983: 19  McCamey 40      BD
1984:   6  Wall 26       BD
1985: 14  McCamey 32      BD
1991:   0  Iraan 76      BD
1992: 12  Wall 57       BD
1993:   0  Wall 49      BD
1994: 17  Eden 26      BD
1998:   6  Sudan 42      Area
1999: 12  Sudan 34      Area
2002:   0  Wall 62       BD
2003:   8  Sonora 43      BD
2010: 24  Miles 54      BD

​​MARION (5-16-0)
1977: 21  Brackettville 28       BD
1986:   0  Refugio 64        BD
1996: 21  Dilley 22        BD
1997: 21  Charlotte 27          BD
2000: 21  Hondo 33         BD
2001: 47  Hondo 12         BD
           6  Wimberley 59       Area
2003:   6  Liberty Hill 63         BD
2004:   8  Liberty Hill 60         BD
2006: 20  Wimberley 56        BD
2010: 20  Hempstead 7        BD
         33  George West 7       Area
         14  Lago Vista 54        Reg.
2011:   7  Hallettsville 10        BD
2012: 34  Aransas Pass 28       BD
         14  Cameron 42       Area​​
2013: 50  Mathis 22         BD
         20  Troy 29        Area​​
2015: 29  Hitchcock 35       BD​
2016: 30  Yoakum 62        BD​
2017: 28  Van Vleck 48      BD​

​​MARLIN (37-23-0)
1926: 41  Caldwell 0        BD
1935:   0  Dublin 7         BD​​
1957: 27  Jasper 7         BD
         13  Brady 27        Regional
1958: 28  New London 0       BD
         20  Gilmer 0         Regional
         14  Terrell 20       QF
1964: 13  Plano 6        BD
         12  Nocona 0       Regional
         20  Atlanta 14      QF
         22  Denver City 7     Semifinal
           0  Palacios 12      FINAL-4A
1977: 34  Belton 0         BD
         14  Silsbee 18       QF
1985: 33  Hillsboro 6         BD
           6  Gladewater 14       Area
1988:   7  Mexia 27         BD
1989:   7  Mexia 19         BD
1990: 20  Crockett 43         BD
1994: 14  Groesbeck 16       BD
1998: 34  Groesbeck 6         BD
           6  Rockdale 16        Area
1999: 31  Teague 0        BD
         33  Rockdale 21        Area
         41  Newton 34        Regional
           7  Robinson 14         QF
2000: 40  Crockett 6         BD
         49  China Spring 20       Area
         14  Newton 7         Regional
         27  Cameron 26         QF
         29  LaGrange 35      Semifinal
2001: 36  Rusk 26       BD
         14  China Spring 43       Area
2002: 38  Hillsboro 27        BD
         35  Newton 21        Area
         34  LaGrange 7       Regional
         28  Bellville 34        QF (ot)
2003: 30  LaVega 14        BD
         37  Newton 7        Area
         21  LaGrange 0       Regional
         19  Bellville 17       QF
         41  Port Isabel 10      Semifinal
           0  Atlanta 34     FINAL-4A-II
2004: 36  China Spring 31       BD
         30  Bellville 9        Area
         37  Kirbyville 13      Regional
         14  Jasper 32        QF
2005: 40  China Spring 25       BD
         22  Hutto 29        Area
2006: 33  McGregor 7       BD
         33  Newton 28       Regional
         14  Tatum 34       QF
2010: 42  Teague 2        Bi-District
           0  Tatum 56       Area
2011: 14  Troup 7         Bi-District
           7  Harmony 9        Area
2015: 22  Rio Vista 0         BD
           6  Newton 35        Area​​
2017: 29  Clifton 41     Bi-District​

#MARQUEZ (0-2-0)
​​​1936: 13  I.O.O.F. Home 14      BD
1940:   0  Wortham 14      BD

MARSHALL (37-28-2)
1924: 33  Jasper 0      Regional
           6  Beaumont 16      QF
1925: 25  Athens 0       BD
           0  Dallas Forest 7      QF
1926: 47  McKinney 0      BD
           0  Waco 9       Semifinal
1928: 26  Greenville 6      BD
           0  Port Arthur 0      SF (2-3)
1929: 14  Denton 20      BD
1943:   6  Lufkin 32       BD
1944: 13  Lufkin 19       BD
1945: 13  Lufkin 8         BD
           0  Waco 13      QF
1949: 28  Conroe 7      BD
           0  Port Arthur 13      QF
1951:   0  Grand Prairie 31      BD
1966:   6  Carrollton 21      BD
1982: 14  Bryan 28       BD
1988: 52  Killeen 20      BD
         30  Huntsville 22      Area
         24  Garland Lakeview 14  Reg.
         18  Dallas Carter 22      QF
1989: 10  Temple 10      BD (3-1)
           9  Klein Forest 7      Area
         23  Grand Prairie 19      Reg.
         21  Huntsville 8      QF
         14  Odessa Permian 31      SF
1990: 36  Garland Lakeview 26    BD
         61  Richardson Berkner 6 Area
         33  Cypress Creek 7      Reg.
         24  Plano 19      QF
         21  Arlington Houston 0   SF
         21  Converse Judson 19 
                 (FINAL-6A-I)
1993: 20  The Woodlands 10      BD
           9  Killeen 15      Area
1994: 21  Round Rock 17      BD
         23  Cypress Creek 21      Area
         16  Lake Highlands 39      Reg.
1995: 29  Temple 17      BD
         14  A&M Consolidated 27    A
1996: 28  Dallas Kimball 14      BD
         21  Lake Highlands 35      Area
2004: 38  Klein Oak 7      BD
         33  Beaumont Ozen 19   Reg.
         28  Houston Yates 7      QF
         21  Boerne 3      Semifinal
         21  Ennis 23      FINAL-5A-I
2005: 50  Klein Oak 16      BD
         51  Beaumont Ozen 29    Reg.
         40  Houston Yates 6      QF
         24  Pflugerville Connally 17 SF
           0  Highland Park 59  FINAL-5A-I
2007: 31  Texarkana 27      BD
         14  McKinney Boyd 21    Reg.
2008: 28  Kilgore 31      BD
2009: 44  Kilgore 7        BD
         34  Corsicana 14      Area
         26  Denison 35      Regional
2010: 21  Sherman 24      BD
2013: 21  Wylie 42      BD​
2014: 67  Nacogdoches 42      BD
         35  South Oak Cliff 55     Area​​
2015: 21  Lindale 17       BD
         35  South Oak Cliff 3       Area
           7  Frisco Lone Star 56   Reg.​​​
2016: 35  Wylie East 69       BD
2017: 30  Mesquite Poteet 35     BD​

MART (107-38-2)
1929:   7  Corsicana State Home 7 BI
         25  Livingston 12      Regional
1930: 13  I.O.O.F. Home 0      BD
           6  Gilmer 13      Regional
1933:   6  Corsicana State Home 19 
1934: 27  Fredericksburg 0      BD
         25  Dublin 7      Regional
1936: 13  Cameron 15      BD
1940: 20  Teague 0      BD
         13  Buckner Home 12      Reg.
1941:   0  LaVega 6      BD
1946: 21  McGregor 7      BD
         32  Cameron 0      Regional
1952:   9  Hearne 6      BD
           6  Smithville 20      Regional
1956: 19  McGregor 12      BD
         20  Gaston 7      Regional
           7  Humble 32       QF
1957: 39  Clifton 7      BD
         32  Gaston 7      Regional
         47  Garrison 26      QF
         32  Jourdanton 7      Semifinal
           7  White Oak 7     FINAL-3A
                (Co-Champion)
1958: 28  Madisonville 0      BD
         44  Leveretts Chapel 6      Reg.
           8  Elgin 16      QF
1959:   6  Madisonville 20      BD
1960:   8  Clifton 21      BD
1965:   0  Rogers 6       BD
1969: 37  Leander 0       BD
         20  Rogers 7      Regional
         12  White Oak 7      QF
         14  Poth 7      Semifinal
         28  Sonora 0      FINAL-3A
1976: 17  Groveton 8      BD
         26  Shelbyville 15      Reg.
         49  Frankston 20      QF
           0  Barbers Hill 30    Semifinal
1980: 10  Groveton 7      BD
           7  Garrison 21      Regional
1981:   3  Trinity 14      BD
1982: 10  Trinity 8      BD
         27  Burkeville 0      Area
           7  Grand Saline 14      Reg.
1984: 42  Kerens 0      BD
         26  Menard 0      Area
         30  Electra 22      Regional
         19  Olney 20      QF
1986: 19  China Spring 10      BD
         28  Italy 0      Area
         35  Holliday 21      Regional
         20  Eastland 17      QF
         35  Big Lake 15      Semifinal
           0  Shiner 18      FINAL-3A
1987: 44  China Spring 0      BD
         24  DeLeon 7      Area
         14  Pilot Point 19      Reg.
1990: 17  China Spring 14      BD
         19  Malakoff 6      Area
         28  Howe 0        Regional
           8  Pilot Point 17      QF
1991: 28  Hico 0       BD
         25  Itasca 0      Area
         21  Van Alstyne 19      Reg.
         21  Farmersville 28      QF
1992: 14  China Spring 16      BD
1993:   7  McGregor 14      BD
1995: 44  Rio Vista 0      BD
           9  Goldthwaite 20      Area
1996: 41  Godley 15      BD
         10  Bells 7      Area
         36  Nocona 17      Regional
         34  Holliday 36      QF (ot)
1997: 49  Godley 23      BD
         15  Celina 21      Area
1998: 21  Rosebud-Lott 7      BD
         49  East Chambers 0      Reg.
         51  Hughes Springs 23      QF
         21  Brookshire-Royal 23      SF
1999: 42  Lexington 7      BD
         58  East Chambers 20      Reg.
         49  Hughes Springs 0      QF
         35  Comfort 0 Semifinal
         40  Boyd 7      FINAL-3A-I
2000: 59  New Waverly 0      BD
         56  Hemphill 12      Area
         13  Lone Oak 7      Reg. (ot)
         20  Corrigan-Camden 6      QF
         21  Refugio 20      Semifinal
         17  Celina 21      FINAL-3A-II
2001: 23  Corrigan-Camden 21    BD
         18  Shelbyville 0      Area
         22  Alto 27      Regional
2004: 40  Grapeland 0      BD
         49  East Chambers 12      Area
         27  Paul Pewitt 35      Reg.
2005: 36  Alto 6      BD
         41  East Chambers 7      Area
         16  Paul Pewitt 42      Reg.
2006: 49  Hamilton 14      BD
         49  East Chambers 21      Area
         38  Hooks 18      Regional
         46  Corrigan-Camden 27      QF
         31  Lexington 14      Semifinal
         23  Cisco 13      FINAL-3A-II
2007: 21  Hamilton 43      BD
2008: 26  Axtell 22      BD
         28  Hull-Daisetta 0      Reg.
         27  Alto 20      QF
         22  Junction 12      Semifinal
           7  Canadian 38    FINAL-2A-I
2009: 44  Dawson 0      BD
         60  Evadale 7      Area
         25  Tenaha 22      Reg.
         28  Cayuga 42      QF
2010: 37  Collinsville 0      Area
         48  Clarksville 6      Reg.
         58  Muenster 7      QF
         31  Canadian 17      Semifinal
         28  Goldthwaite 7   FINAL-2A-I
2011: 33  Collinsville 12      Area
         33  Clarksville 28      Reg.
         35  Muenster 29      QF
         28  Stamford 47      Semifinal
2012: 69  West Sabine 15     Area
         49  San Augustine 21     Reg.
         62  Alto 42        QF
         42  Shiner 7       Semifinal
         28  Stamford 35   FINAL-2A-I
2013: 71  San Augustine 13     BD
         50  West Sabine 18     Area
         58  Bosqueville 26       Reg.
         22  Shiner 49       QF​​​​​​​​​
2014: 77  Bells 6       Area
         47  Union Grove 0       Reg.
         50  Hico 15        QF​​​
         14  Canadian 49      Semifinal​
2015: 35  Tolar 41       BD​
2016: 47  Hico 14        BD
         49  Seymour 8         Area
         20  Crawford 27       Regional​​​
2017: 62  Goldthwaite 3      BD
         58  Windthorst 6      Area
         47  DeLeon 7      Regional
         47  Crawford 6       Q-Final
         33  Stratford 13     Semifinal
         34  Refugio 21      FINAL-2A-I​​​​​​

MASON (48-37-1)
1931: 14  San Saba 7      BD
           0  Taylor 20      Regional
1954: 27  Bastrop 13      BD
         21  Hearne 13      Regional
         38  Grapeland 14      QF
           7  Deer Park 24      Semifinal
1957:   0  Albany 0      BD (L)
1958: 22  Merkel 8      BD
         22  Crowell 8      Regional
         38  Talco 0      QF
           8  White Deer 12    Semifinal
1959:   6  Albany 39      BD
1961:   6  Albany 28      BD
1962: 26  Hillsboro 14      BD
         20  Rockdale 22      Reg.
1972: 32  Santa Anna 0      BD
         35  Blooming Grove 12      Reg
         12  Aledo 47      QF
1974:   6  DeLeon 24       BD
1976:   7  DeLeon 8       BD
1980: 29  Eastland 12       BD
         10  Moody 14       Regional
1983: 12  Winters 29       BD
1984:   0  McGregor 27       BD
1985:   6  Glen Rose 27       BD
1986: 41  Natalia 7      BD
         24  LaVernia 0      Area
           0  Shiner 30      Regional
1987: 18  SA Cole 28      BD
1988: 21  LaVernia 7      BD
         14  Rosebud-Lott 7      Area
           8  Boling 35      Regional
1989:   7  Shiner 42      BD
1990: 10  Little River Academy 0 BD
         12  Schulenburg 13      Area
1991:   9  Manor 26      BD
1993: 21  Salado 16      BD
           7  Schulenburg 33      Area
1994:   7  Salado 42      BD
1995:   0  Rogers 10      BD
1996: 26  Cisco 18      BD
         13  Holliday 28      Area
1999: 35  Salado 7       BD
         29  East Bernard 7       Area
         48  Poth 7      Regional
           6  Refugio 42      QF
2000: 12  Ozona 13      BD
2001: 14  McCamey 13       BD
         14  Coahoma 49      Area
2003:   0  Rogers 2      BD
2004: 52  Alpine 0      BD
         33  Coleman 6      Area
         20  Holliday 27      Reg.
2008: 39  D’Hanis 0      BD
         41  Bruni 26      Area
         14  Ganado 23      Reg.
2009: 51  D’Hanis 28      BD
         31  Falls City 37      Area
2010: 48  Brackettville 13      BD
         27  Ben Bolt 20      Area
         28  Shiner 21      Regional
         26  Goldthwaite 27      QF
2011: 64  LaVilla 20      Area
           7  Ganado 0      Regional
         55  Shiner 7      QF
         46  Garrison 14      Semifinal
         62  Stamford 40    FINAL-2A-I
2012: 35  Three Rivers 13      Area
         49  Thorndale 35       Regional
           3  Shiner 21       QF​​​
2013: 13  Shiner 14     Area​
2014: 44  Shiner 20     Area
         42  Three Rivers 0      Reg.
         24  Refugio 20       QF
         27  Centerville 7        SF
           7  Canadian 34   FINAL-2A-I
2015: 43  Rosebud-Lott 6        BD
           7  Refugio 42        Area​​
2016:​ 49  Moody 7        Bi-District
         34  Shiner 28       Area-2 ot
         55  Normangee 18    Regional
           7  Refugio 28       Q-Final​​​
2017: 49  Rosebud-Lott 0      BD
           7  Shiner 0      Area
         40  Yorktown 7     Regional​  ​​​​
         14  Refugio 38      Q-Final
​​​​​​
#MASONIC HOME (16-9-7)
1929:   6  Commerce 0      BD
           6  Gilmer 25      Regional
1931: 47  Olney 6      BD
         60  Clarendon 0      Regional
1932: 40  Woodrow Wilson 7      BD
         20  Sherman 0      QF
           7  Amarillo 6      Semifinal
           0  Greenville 0      FINAL
(Greenville won on penetrations 3-0)
1934: 32  Dallas Crozier Tech 0   BD
         13  Highland Park 0      QF
           0  Amarillo 3      Semifinal
1935:   0  Dallas Crozier Tech 3   BD
1938: 20  Dallas Sunset 0      BD
         12  Highland Park 12   QF-W
           6  Lubbock 20      Semifinal
1939:   0  Woodrow Wilson 21   BD
1940:   7  Dallas Sunset 7      BD (W)
           6  Paris 6        QF (W)
           7  Amarillo     14    Semifinal
1948: 13  Richardson 6      BD
         12  Corsicana State Home 13  
1951:   7  Corsicana State Home 0 
         73  Royse City 13      Regional
​1952: 40  Royse City 0      BD
           7  Joshua 7       Reg. (L)
1953: 25  Grandview 7      BD
         12  Newcastle 34       Reg.
1954: 40  Godley 13      BD
         26  Hubbard 0      Regional
1959:   0  Ferris 0       BD (FD-L)
1966:   0  Royse City 0      BD (W)
           6  Hawkins 20      Regional

#MATADOR (18-8-1)
1935: 13  McLean 6      BD
         19  Hereford 13      Regional
1954: 14  Stinnett 13      BD
         46  Bovina 7      Regional
1955: 14  Gruver 7      BD
         51  Wilson 14      Regional
1957: 41  Groom 0      BD
         33  Whiteface 6      Regional
1959: 18  Knox City 19      BD
1960: 25  Rochester 14     BD
         36  Newcastle 8      Regional
1961: 22  Rochester 14      BD
         28  Throckmorton 34      Reg.
1962: 14  Wheeler 6      BD
         19  Knox City 14      Regional
1963: 16  Wheeler 12      BD
         22  Knox City 20      Regional
1964:   0  Wheeler 28      BD
1970: 14  Sundown 40      BD
1973:   6  Groom 6      BD (W)
         22  Jayton 12      QF
         12  Rule 14      Semifinal
1981: 21  Claude 9       BD
         12  Aspermont 44      QF
1982: 34  Godley 7       BD
           6  Follett 12      Regional
1991:   0  Wheeler 50      Area

MATHIS (23-17-0)
1948:   0  Ingleside 19      BD
1972: 52  Floresville 0      BD
         21  Freer 7      Regional
         22  Boling 33      Q-Final
1990: 13  Taft 36      Bi-District
1997: 40  Carrizo Springs 18      BD
         10  Bishop 7      Area (ot)
         20  Cuero 67      Regional
1998: 19  Raymondville 25      BD
1999: 47  Hidalgo 34      BD
         31  Sinton 13      Regional
         39  Burnet 21      Q-Final
         19  Gatesville 14      Semifinal
           6  Liberty-Eylau 49 FINAL-4A-II
2000: 49  Gonzales 28      BD
         40  Orange Grove 21      Area
         22  Hondo 21      Regional
         14  LaGrange 55      QF
2001: 28  Luling 7      Bi-District
         41  Falfurrias 26     Area
           0  LaGrange 28      Regional
2003: 20  Hondo 35      BD
2007:   7  Cuero 64      BD
2009: 41  Lyford 24      BD
         13  Devine 14      Area
2010: 45  Needville 21      BD
         56  Raymondville 20      Area
         21  Navarro 24      Regional
2013: 22  Marion 50      BD​
2014: 38  Aransas Pass 28      BD
         46  Altair Rice 16      Area
         26  Hallettsville 27      Regional​​​
2015: 22  San Diego 8      BD
         39  Hallettsville 37      Area
         36  Goliad 22      Regional
         54  Hitchcock 27      QF
         14  Cameron Yoe 40     Semifinal​​​​​
2016: 12  Kingsville Academy 20      BD​
2017: 20  San Diego 17     BD
         14  Van Vleck 46     Area​​

MAUD (11-12-0)
1971:   0  Kerens 34      BD
1987: 29  Celeste 9      BD
           6  Wortham 7      Regional
1994:   0  Collinsville 39      Area
2006:   8  Carlisle 36      BD
2007: 58  Beckville 7      BD
         42  Quinlan Boles 21      Area
         20  Cayuga 12      Regional
         36  Tenaha 7      QF
         20  Bremond 31      Semifinal
2008: 26  Grapeland 7      Area
         42  Normangee 22      Regional
         18  Cayuga 27      QF
2009:   6  Tenaha 36      Area
2012: 28  Mount Enterprise 46     Area​
2013:   8  Lovelady 21      Area​
2015: 28  Evadale 25      BD
         22  Hubbard 28      Area​​
2016: 41  Frost 22      Bi-District
         55  Evadale 28      Area
        ​​ 20  Bremond 48      Regional​​​
2017: 56  Meridian 41      BD
           0  Iola 50     Area​​

MAYPEARL (7-15-0)
1989:   6  Grandview 33      BD
1995:   6  Rosebud-Lott 41      BD
1998:   7  DeLeon 24      BD
2001: 14  Hubbard 8       BD
           6  Whitewright 47      Area
2002:   0  Kerens 25      BD
2003: 50  Frankston 0      BD
         21  Howe 14      Regional
         10  Jim Ned 35      QF
2004: 27  Clifton 6      BD
           8  Hamilton 14      Area
2005: 34  Clifton 19      BD
           6  Hamilton 42      Area
2008:   0  McGregor 35      BD
2009: 10  McGregor 31      BD
2010: 21  Boyd 12      BD
         20  Mineola 34      Area
2013: 14  Franklin 42      BD​
2014: 32  Jarrell 17       BD
         13  Franklin 51      Area​​
2015: 25  Jarrell 48       BD​
2017: 26  Whitesboro 36      BD​
​​
McALLEN (14-26-0)
1943: 12  SA Jefferson 44      BD
1944: 13  Austin 39      BD
1952: 26  SA Edison 6      BD
         14  Temple 36      Semifinal
1954: 40  Alamo Heights 13     BD
         14  Port Neches 44      Semifinal
1964: 22  Waco Richfield 21      BD
         12  SA Highlands 20      QF
1974: 39  C.C. Carroll 28      BD
           3  Brazoswood 37      Regional
1975: 24  C.C. Ray 7      Bi-District
         20  Brazoswood 6      Regional
         15  SA Lee 34      QF
1979: 35  Alice 41      BD
1980:   7  Alice 26      BD
1983:   0  Alice 6        BD
1989: 30  Weslaco 32      BD
1991:   7  Weslaco 35      BD
1992: 24  Harlingen 22      BD
         32  C.C. Carroll 14      Regional
           6  Converse Judson 41      QF
1999: 35  Laredo Cigarroa 41      BD
2000: 21  Brownsville Pace 20      BD
         28  Laredo Nixon 14      Area
           7  SA Marshall 23      Regional
​2002: 48  Brownsville Rivera 14     BD
           6  Laredo Nixon 36      Area
2006: 45  Laredo Cigarroa 12      BD
         21  Harlingen South 35     Area
2007: 58  Laredo United 7      BD
         38  Weslaco 40      Area
2008: 28  SA Southwest 35      BD-ot
2009: 21  Eagle Pass 28      BD
2010: 17  Laredo United 32      BD
2011: 18  Laredo Alexander 41      BD
2013: 21  Brownsville Rivera 33      BD​
2014: 18  Laredo Alexander 14      BD
         29  Brownsville Rivera 36      Area​​
2015: 21  Laredo Alexander 49      BD​
2017: 21  Eagle Pass 52     BD​

McALLEN MEMORIAL (9-12-0)
1995:   7  San Benito 17      BD
2005: 28  Laredo Nixon 32      BD
2006: 69  Laredo Martin 14      BD
         35  PSJA North 18     Area
         34  SA MacArthur 35      Regional
2008: 53  Laredo Alexander 28      BD
         15  Los Fresnos 59      Area
2010: 28  Eagle Pass 20      BD
         42  PSJA Memorial 30      Area
         31  Cibolo Steele 48      Regional
2011: 35  Eagle Pass 13      BD
         28  Weslaco 14      Area
         28  SA Reagan 35      Regional
2012: 20  Harlingen 41      BD​
2013: 20  Harlingen 58      BD​
2014: 20  Del Rio 35      BD​
2015: 27  Laredo United South 24     BD
         35  Harlingen 49      Area​​
2016: 21  Laredo United 51      BD​
2017: 44  Laredo United South 6     BD
         35  San Benito 44     Area​​

McALLEN ROWE (5-13-0)
1996: 14  Brownsville Rivera 35      BD
1997:   8  Harlingen 32      BD
1998: 44  Laredo Alexander 0      BD
         33  Brownsville Rivera 6      Area
         25  SA Madison 28      Regional
1999: 14  Eagle Pass 20      BD
2001: 10  Edinburg North 28      BD
2002: 36  Harlingen 26      BD
           7  Victoria Memorial 38      Reg.
2003: 18  Harlingen 54      BD
2004: 35  Laredo Alexander 14      BD
         12  San Benito 42      Area
2007: 28  Eagle Pass 27      BD
         24  Harlingen South 30      Area
2010:   7  Laredo Alexander 27      BD
2012: 21  Harlingen South 41      BD​
2016:   7  Del Rio 40      BD​
2017: 17  Laredo Alexander 42     BD​

McCAMEY (21-35-0)
1935:   0  Wink 22      BD
1936:   2  Midland 56      BD
1938:   0  Wink 59      BD
1943:   6  Eldorado 7      BD
1944:   7  Ozona 31      BD
1945: 32  Eldorado 0      BD
1953: 34  Sonora 13      BD
           7  Ranger 14      Regional
1954: 25  Sonora 58      BD
1955: 14  Ozona 7      BD
         16  Ranger 20      Regional
1957: 28  Ranger 13      Regional
         13  Seymour 21      QF
1974: 21  Alpine 35      BD
1979:   0  Seagraves 21      BD
1980:   0  Plains 21      BD
1981:   7  Plains 14      BD
1983: 40  Marfa 19       BD
         14  Farwell 6      Area
         13  Haskell 3     Regional
         13  Morton 12      QF
           3  Boyd 22      Semifinal
1985: 32  Marfa 14      BD
           9  Hamlin 25      Area
1986:   7  Big Lake 34      BD
1987: 42  Ozona 14      BD
         25  Hamlin 26      Area
1988:   6  Big Lake 20      BD
2000:   6  Eldorado 31     BD
2001: 13  Mason 14      BD
2002: 20  Anton 33      Area
2003: 23  Anton 28      Area
2004: 34  Morton 0      Area
           7  Stamford 34      Regional
2005: 45  Seagraves 20      Area
         13  Quanah 27      Regional
2006: 35  Seagraves 14      BD
         29  Olton 7      Regional
         28  Sunray 14      Q-Final
         28  Valley Mills 7      Semifinal
         13  Alto 42      FINAL-2A-I
2007: 21  Seagraves 3      BD
         14  New Deal 7      Regional-OT
         19  Sunray 22      QF (ot)
2008: 14  Sundown 49      BD
2009: 21  Seagraves 28      BD
2010: 24  Menard 20      BD
           7  Windthorst 58      Area
2011: 39  Munday 60      Area
2012: 12  Muenster 39      Area​
2013: 14  Christoval 6      BD
           0  Albany 32      Area​​
2014: 12  Windthorst 33      BD​
2016: 12  Anson 54      Bi-District​
2017: 49  Anson 0      Bi-District
         28  Panhandle 55     Area​​

McGREGOR (44-33-0)
1928:   7  Corsicana State Home 6     BD
           6  Caldwell 26      Regional
1931: 14  Corsicana State Home 0     BD
         13  Rockwall 14      Regional
1932: 27  I.O.O.F. Home 7      BD
         19  Brady 0      Regional
1938: 40  Kerens 6      BD
         18  Calvert 6      Regional
1939: 20  Ennis 7       BD
         13  Garland 0      Regional
1946:   7  Mart 21      BD
1947:   6  Mexia 26      BD
1956: 12  Mart 19       BD
1968: 20  Troup 42      BD
1969: 12  Chapel Hill 25      BD
1973: 32  Fairfield 19      BD
         14  Llano 17      Regional
1975: 19  Madisonville 14      BD
           0  Cameron Yoe 33      Regional
1977: 41  Rusk 15      Bi-District
         15  Rockdale 31      Regional
1979: 31  Fairfield 6      BD
         12  Marble Falls 7      Regional
         20  Waller 7      Q-Final
         14  Edna 7      Semifinal
           0  Van 25       FINAL-4A
1981: 16  Crockett 27      BD
1982: 17  Gladewater 7      BD
         12  Daingerfield 8      Area
         14  Bonham 0      Regional
         21  Robinson 10      Q-Final
         22  Littlefield 24      Semifinal
1984: 27  Mason 0      BD
         25  Franklin 21      Area
           6  Olney 14      Regional
1985: 55  San Saba 3      BD
         28  Hubbard 0      Area
         21  Pilot Point 23      Regional
1987: 43  Burnet 3      BD
         21  Iowa Park 17      Area
         30  Kerens 6      Regional
         12  LaVega 6      Q-Final
         28  Southlake Carroll 14      SF
           6  Cuero 14       FINAL-4A
1988: 41  San Saba 25      BD
         51  Grandview 8      Area
         34  Pilot Point 0      Regional
         25  Celina 29      Q-Final
1989: 34  San Saba 17      BD
         49  Grandview 13      Area
         38  Howe 14      Regional
         13  Lorena 17      Q-Final
1992: 22  Rogers 19      BD
         14  Italy 29      Area
1993: 14  Mart 7      Bi-District
           7  Kerens 20      Area
1994: 10  Goldthwaite 35      BD
1995:   6  Hamilton 25      BD
2002:   6  Corrigan-Camden 39      BD
2003: 21  Corrigan-Camden 27      BD
2006:   7  Marlin 33      BD
2007: 49  Teague 35      BD
         14  Newton 35      Regional
2008: 35  Maypearl 0      BD
         17  Caddo Mills 37      Area
2009: 31  Maypearl 10      BD
         21  Lone Oak 14      Area
         31  Aubrey 21      Regional
         13  Callisburg 21      QF
2010: 25  Malakoff 6      BD
         14  East Chambers 21      Area
2012: 14  Hempstead 47      BD​
2013: 42  Altair Rice 20      BD
         36  Goliad 12      Area
         21  Hallettsville 42      Regional​​​
2014: 21  Little River Academy 24   Area 
2015:   7  Cameron Yoe 35      BD
2017: 14  West 41     Bi-District​​

McKINNEY (22-22-3)
1926:   0  Marshall 47      BD
1936:   7  Gainesville 26      BD
1958: 22  Handley 0      BD
         12  Carthage 12      QF (4-2)
           7  Breckenridge 26      SF
1962: 18  Hurst Bell 7      BD
         14  Jacksonville 20      QF
1963: 21  FW Castleberry 21      BD
           7  Corsicana 13      QF
1965:   7  Weatherford 27      BD
1966: 28  Mineral Wells 0      BD
         34  Ennis 0      Q-Final
         21  Monahans 7      Semifinal
           6  Bridge City 20      FINAL-5A
1967: 34  FW Brewer 7      BD
         16  Palestine 6      Q-Final
           3  Brownwood 14      Semifinal
1973:   3  Mansfield 0      BD
         13  Mount Pleasant 33      QF
1979:   7  FW North Side 0      BD
         26  Mount Pleasant 14      QF
         19  Lubbock Estacado 14      SF
         20  Bay City 7      FINAL-5A
1982: 16  Terrell 8      Bi-District
         20  Henderson 13      Regional
           6  Corsicana 49      QF
1983: 22  Corsicana 27      BD
1985: 14  Carthage 21       BD
1986: 38  Seagoville 12      BD
         24  Corsicana 22      Regional
         48  Wilmer-Hutchins 13      QF
         39  Hereford 6      Semifinal
           9  West Orange-Stark 21
                  (FINAL-5A)
1991: 28  Dallas Smith 0      BD
         41  Rockwall 13       Area
         31  Waxahachie 35      Regional
1993: 16  Mesquite Poteet 11      BD
         20  Dallas Roosevelt 18      Area
         15  Sulphur Springs 34      Reg.
1994:   7  Mount Pleasant 7      BD-W
           0  Corsicana 7      Area
1996: 19  Dallas Lincoln 20      BD
2000: 30  Coppell 35      BD
2004: 17  Dallas Hillcrest 20      BD
2008: 37  Highland Park 69      BD
2009: 38  Highland Park 56      BD
2017:   0  Southlake Carroll 42     BD​

McKINNEY BOYD (5-6-0)
2007: 49  Richardson Pearce 35      BD
         21  Marshall 14      Regional
         26  Copperas Cove 48      QF
2010: 31  Richardson 11      BD
         23  A&M Consolidated 42     Area
2011:   8  Dallas Skyline 31      BD
2012: 10  Dallas Jesuit 45      BD​
2013: 24  Richardson Pearce 9      BD
         10  Longview 27      Area​​
2014: 42  Keller Fossil Ridge 23      BD
         28  Cedar Hill 50      Area​​

McKINNEY NORTH (6-7-0)
2005: 31  Dallas Hillcrest 15      BD
         17  Highland Park 59      Regional
2006: 31  Highland Park 35     Regional
2011: 16  Frisco Centennial 45      BD
2012: 26  Texarkana 14      BD
         49  Mansfield Legacy 70      Area​​
2014: 24  Frisco Wakeland 21      BD-ot
         50  West Mesquite 44      Area​​
         56  Mansfield Lake Ridge 42    Reg
         40  Tyler 64      Q-Final​​
2016: 28  Frisco Independence 47     BD​
2017: 56  Frisco Centennial 14     BD
         20  Highland Park 73     Area​​

#McLEAN (3-7-0)
1932: 14  Spearman 6      BD
           0  Olney 6      Regional
1935:   6  Matador 13      BD
1941: 43  Floydada 25      BD
         19  Phillips 24      Regional
1954: 49  Dimmitt 13      BD
         20  Sundown 33      Regional
1959:   6  Stinnett 22       BD
1961:   0  Gruver 13      BD
1966:   8  White Deer 37      BD

#McLEOD (1-2-0)
1944:   0  Mount Vernon 12      BD
1956: 27  Shelbyville 0      BD
           0  Union Grove 12      Regional

#MEADOW (3-5-0)
1944:   0  Lueders 40      BD
1945: 13  Rochester 20      BD
1949:   0  Olton 24      BD
1950:   6  Stanton 34      BD
1953: 34  Whitharral 0      BD
         20  Stinnett 7      Regional
1965: 28  Grandfalls 20      BD
           7  Sundown 21      Regional

#MEDINA (0-4-0)
1978: 14  Thrall 27      BD
2000: 18  Falls City 46      BD
2001:   6  Shiner 42      BD
2006: 14  Thrall 72       BD

MEDINA VALLEY (20-26-0)
1960:   6  Charlotte 21      BD
1979: 27  Boerne 20      BD
         15  Edna 47      Regional
1981: 10  Hondo 21      BD
1982: 13  Hallettsville 10      BD
         18  Van Vleck 6      Area
           0  Refugio 21      Regional
1983: 23  Cuero 21      BD
           3  Sweeny 7      Area
1984: 26  Boerne 0      BD
         24  Altair Rice 6      Area
         24  Port Isabel 0      Regional
         28  Columbus 13      QF
         43  Sweeny 6      Semifinal
         21  Daingerfield 13      FINAL-4A
1985: 27  Floresville 0      BD
         15  Altair Rice 3      Area
           7  Cuero 14      Regional
1987: 21  Pearsall 20      BD
           6  Cuero 41      Area
1988: 35  Lampasas 14      BD
         27  Hitchcock 28      Area
1989: 34  Liberty Hill 9      BD
           7  Sweeny 28      Area
1991: 42  Jourdanton 0      BD
         14  Hitchcock 35      Area
1992: 21  Marble Falls 37      BD
1993: 35  Lampasas 47      BD
1995:   0  Cuero 27      BD
1996: 31  Llano 17       BD
           7  Sealy 38      Area
1997: 20  Llano 24       BD
2000: 21  New Braunfels 34      BD
2001:   7  New Braunfels 45      BD
2006: 20  Devine 14      BD
           7  Wimberley 52      Area
2008:   7  Beeville Jones 28      BD
2009: 56  Rockport-Fulton 12      BD
         14  Calallen 0      Area
         31  Kerrville 45      Regional
2010: 15  Alamo Heights 23      BD
2012: 14  Calallen 27      BD​
2013:   6  Calallen 49      BD​
2014: 21  Gregory-Portland 40      BD​
2015:   6  Calallen 41      BD​
2017: 14  Austin McCallum 37     BD​

MELISSA (16-10-0)
2006: 19  Gunter 14      BD
         26  Clarksville 25      Area
         14  Holliday 23      Regional
2007: 49  Whitewright 35      BD
         29  DeKalb 43      Area
2008: 21  DeKalb 31      BD
2009:   7  Prairiland 6      BD
         21  Callisburg 24      Area
2010: 40  Redwater 36      BD
         27  Grandview 56      Area
2011: 19  Eustace 10      Area
         45  New Boston 26      Regional
         42  Daingerfield 14      QF
         49  Muleshoe 36      Semifinal
         28  Hempstead 15     FINAL-3A-I
2012: 53  Wilmer-Hutchins 29      BD
         14  Argyle 42      Area​​
2013: 48  Dallas Roosevelt 14      BD
         27  Argyle 55      Area​​
2014: 47  Atlanta 62      BD​
2016: 36  Dallas Lincoln 14      BD
           6  Gilmer 55      Area
2017: 58  Dallas Lincoln 14      BD
         56  Rusk 34       Area
         35  Gilmer 23      Regional
         14  Pleasant Grove 55     QF​​​​​​

#MELVIN (6-2-0)
1947: 13  Comyn 7      Bi-District
           0  Clyde 26      Regional
1951: 45  Blanket 6      Bi-District
         47  Sanderson 13      Regional
1952: 41  Baird 14      Bi-District
         12  Hermleigh 0      Regional
1953: 46  Gorman 7      Bi-District
           0  Valley Mills 12      Regional

MEMPHIS (22-23-0)
1925: 14  Amarillo 32      BD
1934: 20  Lamesa 30      BD
1953: 18  Springlake 2      BD
         14  Sundown 20      Regional
1966: 19  Post 20      Bi-District
1971:   7  White Deer 48      BD
1974: 37  Stinnett 7      BD
         27  Petersburg 8      Regional
           6  Jim Ned 7      QF
1976: 34  Stratford 15      BD
         12  Hart 14      Regional
1977:   7  Sunray 14      BD
1984: 12  Panhandle 35      BD
1985: 14  Panhandle 3      BD
         60  Hale Center 6      Area
           7  Hamlin 20      Regional
1991: 25  Nazareth 18      BD
         21  Paducah 6      Area
         49  O’Donnell 13      Regional
         15  Rankin 3      Q-Final
         17  Rotan 15      Semifinal
         21  Oakwood 14      FINAL-2A
1992: 21  Stratford 7      BD
           6  Springlake-Earth 7      Area
1994: 23  Stratford 50      BD
1996:   8  Spearman 44      BD
2000:   6  Albany 35      BD
2003: 14  Nazareth 45      BD
2005:   7  Stratford 38      BD
2006: 52  Springlake-Earth 13 BD
         35  White Deer 14 Area
         14  New Deal 42 Regional
2007: 12  Springlake-Earth 8 BD
           0  White Deer 33 Area
2011: 61  Gruver 48 BD
         28  Morton 67 Area
2014: 26  Smyer 12 BD
           7  Farwell 26 Area​​
2015: 40  Smyer 14 BD
         34  Sunray 20 Area
         34  Crosbyton 19 Reg.
         14  Seagraves 45 QF​​​​
2016: 38  Shamrock 7 BD
         20  Seagraves 21 Area​​
2017: 14  Wheeler 39     BD​

MENARD (14-24-2)
1947: 19  Bronte 6      BD
           6  Crane 6      Regional (CO)
1948: 40  Eden 19      BD
         13  Iraan 40      Regional
1959: 30  Fabens 6      BD
         24  Sundown 60      Regional
1962: 34  Brackettville 0      BD
           6  Riviera 8 Regional
1963: 12  D’Hanis 19      BD
1984: 27  Clifton 7      BD
           0  Mart 26      Area
1988: 10  Cross Plains 20      BD
1991: 12  Rotan 60      Area
1992: 22  Roscoe 18      BD
           6  Throckmorton 6      Area-L
1993: 24  Roscoe 34      BD
1994: 22  Wink 50       BD
1995: 19  Wink 26       BD
1996: 14  Agua Dulce 13      BD
           0  Granger 19      Regional
1997: 14  Falls City 7      BD
         34  Burkeville 47      Regional
1998: 43  Baird 24      Area
         24  Paducah 0      Regional
           8  Aspermont 35      QF
1999:   0  Bronte 33      BD
2001: 40  Robert Lee 7      BD
         47  Baird 6       Area
           6  Petrolia 33      Regional
2003:   0  Roby 20      BD
2005: 13  Albany 28      Area
2008: 21  LaPryor 49      BD
2010: 20  McCamey 24      BD
2011:   6  Van Horn 41      BD
2015: 13  Eldorado 0      BD
         21  Seymour 28      Area​​
2016:   6  Albany 58      BD​
2017: 52  Miles 20     Bi-District
           0  Lindsay 28      Area​​

MERCEDES (9-27-0)
1932: 27  Sinton 0      BD
           0  Hondo 21      Regional
1956: 20  Hebbronville 26      BD
1957: 20  Hebbronville 6       BD
         25  Taft 0      Regional
           6  West Columbia 7      QF
1958: 19  Taft 20      Bi-District
1973:   0  Gregory-Portland 52      BD
1985: 26  Calallen 33      BD
1988:   6  Calallen 47      Area
1989: 17  Gregory-Portland 23      BD
1990: 17  Gregory-Portland 28      BD
1992: 30  SA Southside 0      BD
         15  Calallen 27      Area
1993: 21  Floresville 0      BD
         27  Gregory-Portland 42      Area
1994: 20  Gregory-Portland 35      BD
1995: 17  Uvalde 35      BD
1996: 13  Calallen 61      BD
1999: 14  Rockport-Fulton 7      BD
           0  Floresville 22      BD​
2006:   0  Calallen 27      BD
2007: 22  Calallen 31      BD
2008: 21  Calallen 34      BD
2009: 35  Tuloso-Midway 14      BD
         39  Port Lavaca 47      Area
2010: 19  Calallen 54       BD
2011: 10  Calallen 46       BD
2012: 15  Alice 31      BD​
2013: 21  Flour Bluff 63      BD​
2014: 21  Roma 28      BD (ot)​
2015: 35  Sharyland 45      BD​
2016: 17  Sharyland 7      BD
           0  Calallen 49      Area​​
2017: 68  Sharyland Pioneer 31     BD
         12  Calallen 47      BD​​

MERIDIAN (8-24-1)
1940:   7  Lott 7      BD
1954: 14  Hewitt Midway 87      BD
1955:   0  Hewitt Midway 26      BD
1956:   0  Crawford 13      BD
1957: 27  Crawford 13      BD
           6  Early 27      Regional
1963:   8  Crawford 0      BD
         21  Italy 6      Regional
1970: 40  Richland Springs 6      BD
         14  Little River Academy 21   Area
1980: 22  Santa Anna 21      BD
           0  Rankin 34      QF
1981: 22  Gorman 28      BD
1982:   6  Knox City 20      BD
1983: 15  Knox City 46      BD
1984: 14  Flatonia 16      BD
1986:   2  Apple Springs 22      BD
1994: 24  Santo 38      Area
1996:   0  Bremond 34      BD
1997: 28  Normangee 7      BD
           0  Celeste 27      Regional
1999: 27  Karnack 0      BD
           6  Detroit 34      Regional
2000:   9  Mildred 14      BD
2002:   0  Bremond 35      BD
2007: 18  Roscoe 48      BD
2011: 14  Bremond 34      BD
2013: 14  Detroit 21       BD​
2015: 25  Muenster 55      BD​
2016: 68  Detroit 38      BD
           0  Tenaha 76      Area​​
2017: 41  Maud 56     Bi-District​

MERKEL (16-18-0)
1941: 12  Brownfield 13      BD
1943:   7  Wink 12      BD
1944: 19  Pecos 7      BD
         24  Littlefield 14      Regional
1946: 13  Monahans 26      BD
1947: 19  Seminole 12      BD
         19  Levelland 20      Regional
1956: 60  Sundown 20      BD
         51  Sonora 0      Regional
           0  Stinnett 26      QF
1957:   0  Sundown 51      BD
1958:   8  Mason 22      BD
1960:   7  Plains 8      BD
1963: 21  Seagraves 0      BD
         19  Big Lake 8      Regional
           6  Petersburg 14      QF
2003: 26  Midland Greenwood 22      BD
         24  Littlefield 7      Area
         10  Kennedale 26      Regional
2007: 14  Early 56      BD
2008: 34  Holliday 28      BD
           7  Brady 21      Area
2009: 35  Bowie 32      BD
         33  Brady 55      Area
2010: 14  Wall 21      Area
2011: 21  Childress 13      Area
         27  Muleshoe 33      Regional
2012: 20  Comfort 0      BD
         21  Littlefield 14      Area
         14  Wall 42      Regional​​​
2016: 14  Bowie 43     Bi-District​
2017: 21  Breckenridge 14     BD
         28  Muleshoe 27     Area
         19  Comanche 35     Regional​​​

MERTZON IRION COUNTY ​(0-5-0)
1985: 14 Roscoe 27 BD
1986: 0 Munday 47 BD
1997: 0 Cross Plains 21 BD
2002: 20 Roby 28 BD
2004: 0 Haskell 21 Area

MESQUITE (20-18-1)
1941: 14  Handley 26      BD
1974: 20  Irving MacArthur 13      BD
         14  WF Rider 0      Regional
         10  Amarillo Palo Duro 10      QF
         14  Dallas Carter 12      Semifinal
         12  Brazoswood 22      FINAL-6A
1983: 23  Dallas Spruce 7      BD
           3  Plano 28      Area
1988:   3  Dallas Samuell 6      BD
1989: 41  Dallas Skyline 19      BD
         17  Grand Prairie 57      Area
1992: 21  Lake Highlands 42      BD
1993: 14  Lake Highlands 20      BD
1994: 19  Plano 29      Bi-District
1998:   7  Plano 28      Bi-District
1999: 38  Plano 7       Bi-District
         13  Tyler Lee 10      Regional
         29  Bryan 17      Q-Final
         13  Midland Lee 40      Semifinal
2001: 16  Plano East 3      BD
         21  Tyler Lee 7      Regional
         25  The Woodlands 14      QF
         28   Keller Fossil Ridge 16      SF
         14   SA Taft 13      FINAL-6A-I
2002: 14  Tyler Lee 21      BD
2004: 51  South Garland 37      BD
         28  Dallas Carter 27      Area
         28  Cedar Park 31      Regional
2005: 10  Garland Rowlett 28      BD
2006: 35  Dallas Skyline 14      BD
         42  Allen 59      Area
2007: 51  Dallas Molina 0      BD
           7  Plano 28      Area
2011: 35  Belton 23      BD
         24  Garland 21      Area-OT
           6  The Woodlands 24      Reg.
2012: 50  Garland Sachse 28      BD
         28  Allen 42      Area​​
2013: 56  Garland Sachse 63      BD-ot​

MESQUITE HORN (8-10-0)
2008:   7  Copperas Cove 21      BD
2009: 38  Belton 45      BD (ot)
2010: 48  Copperas Cove 14      BD
         44  Garland Rowlett 22      Area
         43  Leander 27      Regional
         14  Longview 28      QF
2011: 47  Copperas Cove 48      BD
2012: 56  Garland 35      BD
         28  Dallas Skyline 47      Area​​
2013: 42  Garland 14      BD
         14  Allen 42      Area​​
2014: 48  Irving MacArthur 34      BD
         34  Garland Rowlett 16      Area
         40  Klein Oak 59      Regional​​​
2015: 21  Dallas Jesuit 42      BD​
2016: 21  The Woodlands 41      BD​
2017: 45  Conroe Oak Ridge 24     BD
         24  Coppell 34      Area​​

MESQUITE POTEET (25-15-0)
1993: 11  McKinney 16      BD
1994:   8  Corsicana 31      BD
1997: 35  Dallas Jefferson 6      BD
         24  Grapevine 20      Regional
           0  Corsicana 35      QF
1998: 24  Dallas Spruce 14      BD
         12  Greenville 15      Regional
1999: 24  Dallas Spruce 0      BD
         34  Texarkana 13      Regional
           0  Hewitt Midway 27      QF
2000: 21  Paris 12      Bi-District
         31  Jacksonville 34      Area
2001: 29  Mount Pleasant 16      BD
           7  Terrell 20      Area
2006: 35  Lake Dallas 38      BD
2010: 21  Hutto 20      Bi-District
         24  Whitehouse 19      Area
         45  Highland Park 21      Regional
         42  Bastrop 35      Q-Final
         27  Aledo 29      Semifinal
2012: 50  Little Elm 24      BD
         48  Dallas Lincoln 14      Area
         52  Wylie East 49      Regional
         13  Lancaster 21      QF​​​​
2013: 17  Frisco Wakeland 2      BD
         42  Woodrow Wilson 7      Area
         65  Whitehouse 60      Regional
         21  Ennis 43      Q-Final​​
2014: 36  Woodrow Wilson 0      BD
         24  The Colony 27      Area​​
2015: 40  Carrollton Newman-Smith 0 
         46  Wylie East 43      Area
         40  Mansfield Lake Ridge 69   Reg ​​​
2016: 57  Sulphur Springs 21      BD
​         45  Frisco Lone Star 14      Area
         ​45  South Oak Cliff 37 Regional
        ​ 34  Lancaster 27 QF
         14  Aledo 38 Semifinal
2017: 35  Marshall 30     BD
         20  Prosper 53     Area​​

MEXIA (25-28-1)
1935: 16  Temple 12      BD
         12  Greenville 19      QF
1944: 18  Gatesville 19      BD
1945: 38  Gatesville 7      BD
           6  Taylor 18      Regional
1947: 26  McGregor 6      BD
           8  Cameron Yoe 6      Regional
1949: 23  LaVega 7      Bi-District
         53  Grand Saline 0      Regional
         26  New Braunfels 6      QF
           7  Uvalde 6      Semifinal
           0  Littlefield 13      FINAL-A
1950: 13  LaVega 27      BD
1966:   7  Plano 41      BD
1967:   6  Plano 34      BD
1968:   7  Henderson 10      BD
1985: 41  Diboll 7      BD
         12  Kirbyville 20      Area
1988: 27  Marlin 7      BD
           6  Navasota 7      Area
1989: 19  Marlin 7      BD
         20  Sealy 7      Area
         14  Newton 13      Regional
         21  LaVega 0      QF
           7  Needville 6      Semifinal
         22  Vernon 21      FINAL-4A
1993: 12  Cameron Yoe 12      BD (2-3)
1995: 28  LaVega 14      BD
           7  Rusk 28      Area
1996:   7  Rusk 0      BD
           6  Cameron Yoe 38      Area
1999: 21  Gatesville 35      BD
2000: 45  Diboll 0      Bi-District
           0  Cameron Yoe 34      Area
2001: 28  Crockett 27      BD (ot)
         17  Gatesville 13      Regional
         14  Bridge City 33      QF
2002:   0  Jasper 39      BD
2003:   9  Jasper 20      BD
2005:   0  Waco Connally 38      BD
2006: 12  Crockett 49      BD
2007:   7  Carthage 55      BD
2008: 20  Crockett 18      BD
         36  Gilmer 50      Area
2009: 36  Palestine 14      BD
         26  Carthage 35      Area
2010:   6  Lorena 21      BD
2011:   7  Robinson 28      BD
2013:   6  Carthage 49      BD​
2014: 24  Tarkington 27      BD​
2015: 24  Shepherd 16      BD
         14  Gilmer 63      Area​​
2017: 30  Gonzales 7     BD​
           7  West Orange-Stark 17    Area​

​MIDLAND (15-14-0)
1927:   7  Sweetwater 14      BD
1929:   0  Roscoe 7      BD
1936: 56  McCamey 2      BD
         25  Littlefield 7      Regional
1951: 14  Breckenridge 34      BD
2002: 31  Duncanville 28      BD
         38  Lubbock Coronado 10     Reg.
         42  Arlington Lamar 28      QF
         24  Tyler Lee 14      Semifinal
         32  Converse Judson 33
                 (FINAL-6A-I)
2004: 31  Burleson 10      BD
         34  EP Franklin 30      Area
         38  Denton Ryan 49      Regional
2005: 28  North Crowley 3      BD
         28  Amarillo 10      Area
           7  Plano 20      Regional
2006: 26  Mansfield Timberview 12   BD 
         12  Amarillo 31      Area
2008: 38  EP Coronado 16      BD
         35  Arlington Bowie 56      Area
2010: 39  Arlington Bowie 35      BD
         31  EP Eldorado 7      Area
           7  Coppell 49      Regional
2011:   7  Arlington Martin 37      BD​
2014: 14  Arlington Martin 43      BD​
2015: 18  Arlington Martin 76      BD​
2016: 73  EP El Dorado 52      BD
         30  Arlington Bowie 37      Area​​
2017: 35  EP Montwood 42     BD​

MIDLAND GREENWOOD (19-20-0)
1988:   6  Denver City 13      BD
1989:   8  Denver City 32      BD
1994: 57  Clint 21      BD
         13  Ballinger 48      Area
1995: 24  Alpine 19      BD
           7  Abilene Wylie 28      Area
1997:   0  Monahans 19      BD
1999: 39  Seminole 22      BD
         28  Dalhart 21      Area
         14  Childress 21      Regional
2000: 28  Kermit 20      B-District
         23  Sanford-Fritch 14      Area
         21  Lake Worth 7      Regional
         13  Muleshoe 43      Q-Final
2001: 13 Crane 19      BD
2002: 38 Denver City 13      BD
         17  Canyon 12      Area
         42  Ballinger 20      Regional
         34  Sweetwater 28      QF
         10  Daingerfield 0      Semifinal
         24  Bandera 27      FINAL-4A-II
2003: 22  Merkel 26       BD
2004:   7  Snyder 19       BD
2005: 21  Sweetwater 44      BD
2006: 28  Seminole 21       BD
         33  Clint 14       Area
         34  Graham 10      Regional
         19  Vernon 27       QF
2007: 19  Seminole 27      BD
2008: 35  Pecos 32      BD
         14  Sweetwater 28      Area
2011: 42  Pecos 14      Bi-District
         22  Shallowater 47      Area
2012: 51  Clint 0      Bi-District
         35  Perryton 0      Area
         23  Graham 41 Regional​​​
2014: 20  Iowa Park 35      BD​
2015:   9  Perryton 14      BD​
2016: 42  Bushland 49      BD​
2017: 19  Bushland 33      BD​

MIDLAND LEE (50-25-3)
1974:   8  WF Rider 35      BD
1976: 17  Euless Trinity 0      BD
         13  Arlington Houston 38      Reg.
1983: 30  Amarillo 3      BD
         48  EP Irvin 14      Area
         23  FW Trimble Tech 6      Reg.
         20  Odessa Permian 0       QF
         35  Plano 14      Semifinal
         21  Converse Judson 25 FINAL-6A
1984: 42  Plainview 7      BD
         41  EP Andress 6      Area
         45  Richland Hills 14      Regional
         14  Odessa Permian 15      QF
1985: 13  Amarillo 7      BD
         45  EP Andress 7      Area
         21  Irving MacArthur 24      Reg.
1986:   0  Amarillo 14      BD
1987: 35  Amarillo 7      BD
         49  EP Eastwood 14      Area
           7  Arlington 27      Regional
1988:   8  Amarillo Palo Duro 29      BD
1989: 27  Amarillo Palo Duro 9      BD
         48  EP Andress 16      Area
           3  Arlington Lamar 17      Reg.
1990: 30  Plainview 8      BD
         21  EP Andress 21      Reg.-L
1991: 35  Amarillo Palo Duro 0      BD
         28  EP Andress 7      Area
         29  Sherman 7      Regional
           7  Odessa Permian 35      QF
1993: 63  Amarillo 26      BD
         79  EP Bowie 14      Area
         30  Lewisville 44      Regional
1994: 21  Amarillo 21      BD (4-3)
         35  EP Riverside 13      Area
         29  Arlington Lamar 29      Reg.
         18  Arlington 28      QF
1995: 38  Amarillo 3      BD
         28  EP Socorro 26      Area
           8  Arlington Lamar 26      Reg.
1996: 36  Lubbock Monterey 21      BD
         42  EP Socorro 10      Area
         14  FM Marcus 20      Regional
1997:   7  Amarillo 28      BD
1998: 34  Lubbock Coronado 7      BD
         55  EP Andress 14      Area
         43  Copperas Cove 17      Regional
         20  South Grand Prairie 7      QF
         42  Lake Highlands 21     Semifinal
         54  SA MacArthur 0   FINAL-6A-II
1999: 55  San Angelo 19      BD
         34  EP Franklin 20      Regional
         44  Waco 20      Q-Final
         40  Mesquite 13      Semifinal
         42  Aldine Eisenhower 21
                 (FINAL-6A-I)
2000: 38  San Angelo 0      BD
         45  EP Franklin 14      Regional
         44  Duncanville 9      QF
         13  The Woodlands 3      SF
         33  Austin Westlake 21
                 (FINAL-6A-I)
2001: 50  Lubbock Coronado 22      BD
         25  EP Franklin 0      Regional
         35  Keller Fossil Ridge 45      QF
2003: 50  Duncanville 49      BD-ot
         12  San Angelo 28      Regional
2004: 28  Mansfield Summit 29      BD
2005: 14  Mansfield Summit 50      BD
2006: 37  Burleson 30      BD
         24  Lubbock Monterey 29      Area 
2007: 28  Mansfield Summit 7      BD
         28  Lubbock Coronado 44     Area 
2008: 21  EP Montwood 24      BD
2009: 27  EP Coronado 49      BD
2013: 47  EP El Dorado 28      BD
           7  Southlake Carroll 51      Area​​
2017: 63  EP El Dorado 0      BD
         42  Arlington Lamar 38      Area
         23  Euless Trinity 34     Regional​​​

MIDLOTHIAN (4-11-1)
1963:   6  Clifton 26      BD
1964:   0  Clifton 0      BD (1-2)
1978: 15  Wylie 36      BD
1981:   6  Wylie 28      BD
1982:   0  Kaufman 26      BD
1983: 43  Van 29      BD
           0  Decatur 40      Area
1984: 21  West 6      BD
         16  Brownsboro 11      Area
           7  Daingerfield 33      Regional
1988: 19 Chapel Hill 13      Area
           0  Denison 24      Regional
1999: 16  FW Eastern Hills 21      BD
2003:   0  Ennis 62      BD
2004: 33  Brownwood 34      BD
2012: 24  Hewitt Midway 31      BD​

MIDLOTHIAN HERITAGE (4-2-0)
2016: 55  Lake Worth 0      Bi-District
         39  Kaufman 36      Area
         47  Kennedale 49      Regional​​​​​
2017: 74  Lake Worth 12     Bi-District
         51  Crandall 20     Area
         43  Kennedale 45     Regional​​​

MILANO (6-10-0)
1999:   0  Bartlett 49      BD
2000: 28  High Island 29      BD
2005:   7  Chilton 37      BD
2007: 42  Leakey 0        BD
         15  Bremond 50      Area
2010: 60  High Island 22      BD
           7  Falls City 55      Area
2011: 55  Burkeville 0      BD
         13  Falls City 47      Area
2013: 41  Runge 18      BD
         44  Bruni 22      Area
           0  Falls City 43      Regional​​​
2014:   6  Louise 25      BD​
2015: 12  Yorktown 38      BD
2016: 30  D'Hanis 26      Bi-District
         21  Falls City 45      Area​​​

MILDRED (12-21-1)
1964: 21  Godley 0      BD
           0  Crawford 0      Reg-L
1975:   6  Big Sandy 65      BD
1976: 33  Chester 0      BD
         10  Anna 7      QF
           0  Ben Bolt 26      Semifinal
1979: 10  High Island 36      BD
1985: 17  High Island 45      BD
1992: 16  Valley View 52      BD
1993:   7  Lindsay 29      BD
2000: 14  Meridian 9      BD
           0  Wortham 30      Area
2001: 21  Chilton 22      BD
2002:   6  Italy 48      BD
2005:   0  Celina 49     BD
2006: 21  Elysian Fields 28      BD
2007:   0  Arp 55       BD
2008:   0  Lone Oak 31      BD
2009: 10  Lone Oak 28      BD
2010: 21  Bells 19      BD
         14  Paul Pewitt 53      Area
2011: 47  Paul Pewitt 28      Area
         21  Hughes Springs 13      Reg.
         49  Gunter 0      QF
         28  Cisco 35      Semifinal
2012: 38  Cooper 14     Area
         44  Clarksville 14      Regional
         45  Nocona 35      QF
         28  Sonora 14      Semifinal
         14  East Bernard 56
                ​(FINAL-3A-II)
2013: 21  Henrietta 25      BD​​​​​​
2014:   6  Dublin 54      BD​
2016:   7  New Waverly 30     BD​
2017: 19  Buffalo 35     BD​

MILES (2-8-0)
2000:   7  Rotan 14      BD
2010: 54  Marfa 24      BD
         26  Hamlin 61      Area
2011: 12  Iraan 40      BD
2012: 28  Wink 29      BD (ot)​
2014: 42  Eldorado 14      BD
           6  Albany 38      Area​​
2015:   0  Iraan 54      BD​
2016: 16  Van Horn 27      BD
2017: 20  Menard 52      BD​​

#MILFORD (0-2-0)
1922:   7  Waco 12       BD
1937:   0  Itasca 57      BD

MILLSAP (1-5-0)
1987:   0  Eastland 30      BD
1997: 13  Italy 49      BD
1999: 42  Scurry-Rosser 6      BD
         17  Grand Saline 36      Area
2002: 14  Gunter 20       BD
2009:   7  Aubrey 34      BD

​MINEOLA (27-18-2)
1934: 31  Timpson 0      BD
         14  Kaufman 18      QF
1935: 15  New London 7      BD
           6  Edgewood 7      Regional
1936:   6  Van 19      BD
1937: 45  Big Sandy 7      BD
         20  Rockwall 7      Regional
1939: 19  Talco 7      BD
         29  Plano 6      Regional
1949: 39  Leveretts Chapel 26      BD
         18  Atlanta 13      Regional
           7  Garland 7      QF (1-4)
1950:   0  Athens 31      BD
1962: 23  Rusk 8      Bi-District
         27  Daingerfield 22      Regional
           0  Jacksboro 40      QF
1965: 21  Winnsboro 21      BD (5-4)
           7  DeKalb 17      Regional
1966: 21  Clarksville 7      BD
           0  Daingerfield 14      Regional
1985:   6  Gilmer 42      BD
1986:   0  Daingerfield 60      BD
1988:   0  Pleasant Grove 35      BD
1989:   8  Queen City 40      BD
2001:   7  Gladewater 34      BD
2007: 25  Pleasant Grove 34      BD
2010: 34  Maypearl 20      Area
         14  New Boston 41      Regional
2011:   3  New Boston 49      BD
2013:   0  Gilmer 52      BD​
2014: 52  Prairiland 14      BD
         42  Commerce 14      Area
         34  Pilot Point 27      Regional
         14  Pottsboro 7      QF
         42  Shallowater 27     SF
         40  Cameron Yoe 70   FINAL-3A-I​​​​​​​
2015: 49  Prairiland 0      BD
         21  Whitesboro 15      Area
         37  Callisburg 14      Regional
         45  Sunnyvale 28      QF
         22  Brock 38      Semifinal​​​​​
2016: 55  Sabine 14      Bi-District
         50  Whitesboro 33      Area
         21  Howe 7      Regional
         46  Pottsboro 3      QF
         50  Wall 8      Semifinal
         35  Yoakum 14      FINAL-3A-I
2017:   0  Hughes Springs 27     BD​​​​​​​

MINERAL WELLS (4-14-0)
1928: 26  Olney 14      BD
         20  Post 21      Regional
1946:   0  Waco 21      BD
1952:   0  Graham 32      BD
1966:   0  McKinney 28      BD
1985: 34  Brownwood 35      BD
1994:   6  Sweetwater 41      BD
1995:   3  Sweetwater 54      BD
2003:   0  Denton Ryan 49      BD
2005: 34  Denison 42       BD
2010: 21  Alvarado 42      BD
2011:   6  Alvarado 69      BD
2015: 27  Snyder 22       BD
         41  Pampa 20      Area​​
         13  Brownwood 23      Regional​
2016: 33  Carrollton Ranchview 13     BD
           7  Van 54      Area​​
2017: 21  Dallas Carter 49     BD​

#​​
MIRANDO CITY (1-4-0)
1944:​   0  Ingleside 52        BD
1946: 25  Banquete 13       BD
           6  Refugio 27        Regional
1958:   8  Sharyland 56         BD
1959:   0  Sharyland 60         BD​​​​

​​
MISSION (14-20-1)
1936:   7  Aransas Pass 13      BD
1937:   0  Robstown 0      BD
1940:   6  Alice 7      BD
1941: 19  Aransas Pass 0      BD
         33  Hondo 0      Regional
1943:   6  Benavides 8      BD
1949: 13  Freer 6      BD
           7  Uvalde 19      Regional
1956:   0  Robstown 7      BD
1968: 34  SA East Central 0      BD
           8  Refugio 17      QF
1986: 14  Harlingen 17        BD
1987: 54  Harlingen 7        BD
         34  SA Sam Houston 6     Area
           7  FB Willowridge 28      Reg.
1988: 13  Weslaco 21       BD
1990: 41  Donna 15        BD
         24  Alice 15       Regional
         59  SA Madison 17       QF
         21  Aldine 54        Semifinal
1991: 31  Donna 6        BD
         41  C.C. Miller 55        Area
1993: 20  Weslaco 19        BD
         21  Eagle Pass 27        Area
1994: 21  Harlingen 28      BD
1996: 22  Brownsville Hanna 38   BD
1997:   3  Weslaco 19       BD
2002: 49  Harlingen South 20       BD
         38  Flour Bluff 7       Regional
           6  New Braunfels 13      QF
2006: 21  Flour Bluff 35       BD
2008: 20  Alice 56       BD
2009: 30  Alice 27       BD
           7  Gregory-Portland 12   Area
2012: 30  C.C. Ray 36       BD​

MISSION VETERANS (6-9-0)
2004:   0  Gregory-Portland 77     BD
2009: 35  Flour Bluff 55       BD
2010: 30  Flour Bluff 24       BD
         40  Victoria East 54       Area
2012: 37  Flour Bluff 49       BD
2013: 27  Laredo Martin 40       BD​
2014: 17  Donna 14       BD
         14  Flour Bluff 48       Area
2015: 33  Donna 21       BD
           8  Victoria West 70      Area​​​​
2016: 35  Brownsville Veterans 14  BD
         28  Flour Bluff 14         Area
         35  Dripping Springs 69      Reg.​​​
2017: 25  Brownsville Lopez 17     BD
         33  Flour Bluff 57     Area​​

MONAHANS (47-34-4)
​​​​1941:   7  Ballinger 33      BD
1945: 13  Roscoe 6      BD
           7  Littlefield 13      Regional
1946: 26  Merkel 13      BD
         14  Littlefield 13      Regional
1948: 13  Rotan 0      BD
         33  Ballinger 28      Reg.
         13  Phillips 7      QF
         12  New London 0    Semifinal
         14  New Braunfels 0     FINAL-A
1954: 12  Comanche 48     BD
1960: 42  Levelland 14      BD
         16  Brownwood 37      QF
1966:   6  Dumas 6      BD (FD-W)
           7  Vernon 7      QF (2-1)
           7  McKinney 21    Semifinal
1969: 35  Dumas 33      BD
         13  Brownwood 28      QF
1970: 21  Dumas 6      BD
         10  Brownwood 10     QF, 3-5
1974: 34  Canyon 7      BD
           0  Brownwood 35      QF
1976: 17  Perryton 35      BD
1983: 20  Canyon 7      BD
           0  Cleburne 10      Regional
1984:   0  Lubbock Dunbar 0      BD
         34  WF Hirschi 0      Reg.
         16  Sweetwater 29      QF
1987:   7  Canyon 21      BD
1988: 35  Levelland 6      Area
         14  WF Hirschi 6      Reg.
         14  Cleburne 22      QF
1989: 28  Lubbock Estacado 18  Area
         20  WF Hirschi 19      Reg.
         19  Big Spring 20      QF
1996: 23  Colorado City 13    BD
           6  Friona 27      Area
1997: 19  Midland Greenwood 0   BD
         21  Seminole 35      Area
1998: 21  Lamesa 10      BD
         20  Perryton 10      Reg.
         29  Breckenridge 0      QF
           7  Aledo 21      Semifinal
1999: 14  Lamesa 31      BD
2000: 20  Lamesa 55      BD
2002:   7  Snyder 6       BD
         27  Borger 7      Regional
         10  Everman 50      QF
2003:   0  Snyder 26      BD
2005: 28  Snyder 21      BD
         34  Perryton 21      Area
         43  Bridgeport 42      Reg-ot
         16  Sweetwater 35      QF
2006:   7  Snyder 21      Area
2007: 14  Snyder 40      Area
2008: 70  Clint 6       BD
         28  Snyder 26       Area
         28  Bridgeport 31       Reg.
2009: 41  Pecos 7      BD
         28  Graham 44      Area
2010: 52  Clint 8      Bi-District
         32  Dalhart 7      Area
         26  Snyder 7      Regional
         14  Brownwood 44      QF
2011: 43  Clint 6      BD
         27  Lubbock Estacado 7  Area
         20  Brownwood 13      Reg.
         27  Shallowater 20       QF
         14  Argyle 34       Semifinal
2012: 58  Pecos 7       BD
         21  Shallowater 7     Area
         34  Gatesville 37    Reg. (ot)​​​
2014: 54  Bushland 39       BD
         15  Celina 43       Area​​
2015: 40  Bushland 14       BD
         21  Celina 49       Area​​
2016: 62  Denver City 7        BD
         42  Graham 21        Area
         21  Seminole 28       Regional​​​
2017: 41  Denver City 21       BD
         14  Graham 56     Area​​

MONTGOMERY (11-14-1)
1967:   6  Brookshire-Royal 14    BD
1968: 14  Calvert 13      BD
           0  Sheridan 0      Reg. (1-2)
1969: 22  Centerville 0      BD
         16  Alief Hastings 8      Reg.
1986:   0  Madisonville 21      BD
1987: 10  Navasota 19      BD
1988:   6  Hamshire-Fannett 34   BD
1989: 34  Barbers Hill 26      BD
         20  Crockett 15      Area
         19  LaVega 20      Regional
1995:   2  Center 32      BD
2006: 28  Austin McCallum 21    BD
         10  Houston Yates 14    Area
2008: 15  Elgin 28      BD
2009: 42  Del Valle 20      BD
         26  Crosby 31      Area
2010: 31  Huntsville 0      BD
         42  Crosby 21       Area
         24  Pearland Dawson 20   Reg.
         28  Friendswood 48      QF
2011: 28  Huntsville 3       BD
         35  Vidor 42      Regional
2012:   8  Pflugerville Connally 33 BI
2013: 10  Georgetown 44     BD​
2016: 41  Rockwall 51       BD​

MOODY (8-10-0)
1945:   6  Rogers 7      BD
1974: 16  D’Hanis 14      BD
         43  Ben Bolt 6      QF
           7  Big Sandy 12      Semifinal
1975: 40  Nueces Canyon 12      BD
         14  Ben Bolt 0      QF
           0  Big Sandy 38      Semifinal
1980: 17  Clifton 6      BD
         14  Mason 10      Regional
         19  Pilot Point 40      QF
1990:   6  Clifton 39       BD
1999:   6  Rogers 14       BD
2010:   0  West Sabine 32      BD
2011: 24  West Sabine 20      BD
           0  Garrison 51       Area
2015: 17  Johnson City 14        BD
         13  Shiner 53       Area​​
2016:   7  Mason 49       Bi-District​

#MORAN (0-1-0)
1936:   0  Nocona 64      BD

MORTON (6-8-0)
1983: 43  Olton 0      BD
         31  Wall 24      Area
         38  Hamlin 20      Regional
         12  McCamey 13      QF
1984: 14  Hamlin 19      BD
1985: 12  Hamlin 46      BD
2003: 15  Crosbyton 45      BD
2004: 30  Hale Center 19      BD
           0  McCamey 34       Area
2005:   0  New Deal 21      BD
2008: 40  Olton 30       BD
         21  Stanton 35       Regional
2011: 67  Memphis 28      Area
           7  Wellington 44      Reg.

MOUNT ENTERPRISE (9-13-0)
1963:   7  Spring Hill 41       BD
1971:   6  Big Sandy 50       BD
1988: 18  Fannindel 49       BD
1999: 26  Quinlan Boles 27       BD
2000:   7  Simms Bowie 0       Area
         19  Wortham 20       Reg.
2003: 31  Union Hill 49       Area
2004:   0  Harleton 25       BD
2008: 33  Grapeland 53       BD
2010: 35  Dallas Gateway 0       BD
         30  Baird 7      Area
         37  Chilton 21       Regional
         12  Bremond 58       QF
2011: 56  Dallas Gateway 0       BD
         44  Gorman 7       Area
         27  Chilton 24       Regional
           6  Tenaha 55        QF
2012: 40  Lovelady 7       BD
         46  Maud 28        Area
         14  Frost 38      Regional​​​
2013: 14  Chilton 58     BD​
2017:   0  Iola 51     Bi-District​

MOUNT PLEASANT (21-21-3)
1940:   0  Grand Saline 0     BD-W
         19  Plano 6     Regional
1946:   7  Edgewood 26      BD
1959: 12  Carrollton 12    BD (4-2)
         21  Athens 7       QF
           6  Breckenridge 32   Semifinal
1972: 14  Wilmer-Hutchins 13    BD
         13  Lewisville 20       QF
1974: 54  Wilmer-Hutchins 24    BD
         33  McCamey 13       QF
         26  Lamesa 21     Semifinal
           7  Cuero 21     FINAL-5A
1976: 28  Pine Tree 33       BD
1979: 24  Carthage 7       BD
         14  McKinney 26       QF
1980: 14  Paris 28      BD
1989: 28  Highland Park 21      BD
         28  Dallas Hillcrest 0      Area
         17  Henderson 7      Regional
           0  Chapel Hill 13      QF
1993: 21  Waxahachie 41      BD
1994:   7  McKinney 7      BD (L)
1995: 28  Greenville 7      BD
         19  Corsicana 3       Area
         28  Dallas Hillcrest 13      Reg.
         13  Sulphur Springs 8      QF
           6  Denison 13      Semifinal
1996: 17  Henderson 14      BD
         32  Waxahachie 14      Reg.
         13  Grapevine 31      QF
1997: 35  Carthage 7      BD
         20  Waxahachie 14      Area
         29  Highland Park 0      Reg.
         14  Terrell 7      QF
           0  Denison 42      Semifinal
1998: 23  Lancaster 0      BD
         10  Highland Park 41      Reg.
1999:   6  Ennis 27      BD
2000: 31  Lancaster 34      BD
2001: 16  Mesquite Poteet 29      BD
2002: 14  Henderson 34      BD
2006: 10  Whitehouse 28      BD
2007: 14  Kilgore 17      BD
2012: 21  Wylie 45       BD​
2016:   2  Highland Park 70      BD​

MOUNT VERNON (18-24-0)
1938: 60  Pine Tree 0      BD
         40  Royse City 13      Reg.
1944: 12  McLeod 0      BD
         53  Commerce 14      Reg.
1945: 33  Atlanta 14      BD
           6  Edgewood 14      Reg.
1947: 27  Edgewood 19      BD
         17  Athens 14      Regional
1948:   0  New London 27      BD
1950: 37  Atlanta 19      BD
         31  Athens 6      Regional
         20  Arlington 21      QF
1953:   7  Terrell 46      BD
1960: 38  Hawkins 6      BD
         30  Honey Grove 20      Reg.
           6  Albany 28      QF
1961: 35  Overton 6      BD
         13  Forney 14      Regional
1968:   0  Kaufman 36       BD
1969: 14  Kaufman 27       BD
1977: 27  Linden-Kildare 14      BD
         20  West Rusk 7      Reg.
         10  Wylie 35       QF
1988:   0  Clarksville 16      BD
1989:   9  Clarksville 21      BD
1990: 26  Hooks 9       BD
         21  Gilmer 28      Area
1991: 12  Queen City 40      BD
1993:   0  Gainesville 32      BD
1996:   7  Pleasant Grove 14      BD
1997: 10  Pleasant Grove 13      BD
2000: 28  Brownsboro 31      BD
2001: 20  Lindale 21      BD
2002: 13  New Boston 16      BD
2003: 17  Atlanta 42      BD
2004: 28  Crandall 21      BD
         17  Dallas Madison 35      Area
2005: 40  Wills Point 34      BD (ot)
         17  Dallas Madison 39      Area
2016: 12  White Oak 46        BD​
2017: 49  Redwater 26      BD
         16  Kemp 23       Area​​

MUENSTER (35-23-0)
1957:   0  Lockett 26      BD
1968: 38  Lake Dallas 6      BD
           0  Celina 40      Regional
1969: 29  Lake Dallas 28      BD
           0  Celina 13      Regional
1976: 30  Pottsboro 6      BD
         28  Whitewright 14      Reg.
         14  DeLeon 20      QF
1985:   0  Crowell 14      BD
1988: 38  Paducah 0      Area
         14  Rotan 41      Regional
1990: 20  Wortham 8      BD
         34  Gunter 12      Area
           8  Burkeville 32      Regional
1991: 21  Coolidge 6      BD
         16  Blue Ridge 12      Area
         14  Oakwood 22      Regional
1992:   0  Oakwood 14      BD
1995: 45  Celeste 10      Area
         12  Overton 14      Regional
1998: 21  Detroit 41      Area
1999: 13  Celeste 34      Area
2003:   6  Albany 32      BD
2006: 36  DeLeon 13      BD
         21  Electra 47      Area
2008: 33  Wolfe City 26      BD
         19  Gorman 27      Area
2009: 46  Wolfe City 28      BD
         39  Perrin-Whitt 14      Area
           0  Albany 41      Regional
2010: 21  Kerens 19      Area
         27  Lindsay 7      Regional
           7  Mart 58      QF
2011: 32  Riesel 12      Area
         57  Lindsay 23      Regional
         29  Mart 35      QF
2012: 49  Cross Plains 0      BD
         39  McCamey 12      Area
         14  Albany 31       Regional​​​
2013: 37  Wink 12      Area
         41  San Angelo TLC 18   Reg.
         13  Albany 20     QF​​​
2014: 35  Dallas Gateway 12      BD
         21  Iola 35       Area​​
2015: 55  Meridian 25        BD
         48  Iola 14       Area
         49  Hubbard 6        Regional
         33  Tenaha 16        QF
           7  Bremond 40      Semifinal​​​​​
2016: 51  Quanah 13        BD
         62  Van Horn 8        Area
         34  Munday 40        Regional​​​
2017: 42  Petrolia 6      BD
         60  Iraan 0      Area
         41  Munday 7     Regional
         28  Albany 12      Q-Final
         31  Wellington 28      Semifinal
         27  Tenaha 20      FINAL-2A-II​​​​​​

MULESHOE (30-23-0)
1962:   0  Denver City 29      BD
1963: 15  Denver City 7      BD
           2  Dalhart 16      Regional
1978: 21  Idalou 6      BD
           0  Childress 24      Regional
1979: 27  Idalou 13      BD
           0  Childress 20      Regional
1983: 10  Perryton 8      BD
         10  Post 14      Area
1998: 14  Sanford-Fritch 13      BD
         14  Crane 28      Area
1999: 50  Perryton 9      BD
         12  Lamesa 41      Regional
2000: 37  Dalhart 0      BD
         26  Denver City 8      Area
         34  Ferris 14      Regional
         43  Midland Greenwood 13 QF
         17  Forney 41      Semifinal
2001: 34  Childress 28      BD
           0  Crane 22      Area
2002: 13  Canyon 35      BD
2004: 30  Perryton 13      BD
         12  Snyder 42      Area
2005: 26  Perryton 34      BD
2006: 34  Panhandle 13      BD
           7  Littlefield 42      Reg.
2007: 56  Sanford-Fritch 14      BD
         21  Littlefield 28      Reg. (ot)
2008: 34  Bushland 20      BD
         28  Littlefield 10      Regional
         42  Clyde 7      QF
         35  Pilot Point 10      Semifinal
         48  Kirbyville 26     FINAL-3A-I
2009: 21  Amarillo River Road 25    BD
2010: 14  Breckenridge 0      Area
         28  Wall 39      Regional
2011: 43  Godley 27      Area
         33  Merkel 27      Regional
         43  Eastland 36      QF
         36  Melissa 49      Semifinal
2012: 47  Denver City 22      BD
         34  Eastland 48       Area​​
2014: 31  Kermit 7       Bi-District
           7  Breckenridge 28      Area​​
2015: 76  Slaton 25      Bi-District
         31  Breckenridge 20      Area
         21  Shallowater 35      Regional​​​
2016: 68  Kermit 13        Bi-District
         47  Breckenridge 35      Area
         19  Brock 48        Regional​​​
2017: 35  Crane 29      Bi-District​
         27  Merkel 28       Area​

MUNDAY (51-24-0)
1946: 20  Seymour 0      BD
         13  Coleman 27      Regional
1962: 32  Everman 0      BD
           6  Albany 12      Regional
1965:   6  Keller 23      BD
1969: 41  Boyd 21      BD
         28  DeLeon 33      Regional
1981: 14  Hamlin 46      BD
1984: 28  Valley View 19      BD
         20  Wheeler 17      Regional
         48  Gruver 0      QF
         19  Wink 13      Semifinal
         13  Union Hill 0     FINAL-2A
1985: 34  Valley View 0      BD
         39  Phillips 0      Regional
         14  Wheeler 7      QF
           7  Goldthwaite 23     Semifinal
1986: 47  Irion County 0      BD
           0  Throckmorton 13      Reg.
1987: 58  Sterling City 7      BD
         28  Baird 6      Regional
         17  Paducah 14      QF
           0  Wheeler 18      Semifinal
1988:   8  Lindsay 16      Area
1989: 37  Era 13      BD
         16  Rotan 7      Regional
         27  Spur 12      Q-Final
         26  Sudan 35      Semifinal
1990: 34  Wheeler 20      Area
         48  Fort Davis 2      Regional
         28  Rankin 0      Q-Final
         28  Valley Mills 10     Semifinal
         28  Bartlett 36       FINAL-2A
1992:   0  Hart 19      Area
1993: 20  Hart 30      Area
1995: 12  Roscoe 55      Area
1996: 14  Bryson 12      BD
         38  Cross Plains 14      Regional
         19  Wheeler 41      QF
1997: 28  Windthorst 27      BD
         37  Baird 21      Regional
         35  Gruver 33      Q-Final
         12  Wheeler 35      Semifinal
2001:   7  O’Donnell 14      BD
2002: 22  Petrolia 39      Area
2007: 63  Collinsville 0      Area
         35  Roscoe 27      Regional
         17  Windthorst 16      QF
         47  Sundown 0      Semifinal
         26  Bremond 6    FINAL-2A-II
2009: 44  Bronte 38      Area
         20  Lindsay 30      Regional
2010: 49  Roscoe 14      BD
         43  Iraan 22      Area
         35  Hamlin 19      Regional
         19  Windthorst 55      QF
2011: 61  Ralls 13      BD
         60  McCamey 39      Area
         63  Crosbyton 14      Reg.
         35  Windthorst 28      QF
         62  Wellington 22      Semifinal
         28  Tenaha 52     FINAL-2A-II
2012: 63  Wink 34       Area
         66  Hamlin 13       Regional
         55  Albany 13       QF
         48  Wellington 6      Semifinal
         42  Tenaha 14     FINAL-2A-II​​​​​
2013: 41  Roby 8      BD
         21  Iraan 28     Area (2 ot)​​
2014: 47  Baird 0      BD
         13  Winters 26       Area​​
2016: 68  Perrin-Whitt 0        BD
         60  Cross Plains 0       Area
         40  Muenster 34       Regional
         12  Iraan 40       QF​​​​
2017: 47  Era 13      Bi-District
         54  Wink 12       Area
           7  Muenster 41      Regional​​​

NACOGDOCHES (4-11-0)
1921:   0  Bryan 20      BD
1939:   0  Tyler 9      BD
1941:   7  Tyler 28      BD
1965: 27  Duncanville 12      BD
           6  Weatherford 34      QF
1966:   0  Ennis 5      Bi-District
1971:   6  Lake Highlands 41      BD
1982: 35  Temple 16      BD
         17  The Woodlands 26      Area
1992: 45  Spring 28      BD
         19  Killeen 0      Area
         28  Lake Highlands 31     Regional
2006:   9  Texarkana 31      BD
2013: 15  Mansfield Summit 25      BD​
2014: 42  Marshall 67      BD​

NATALIA (4-9-0)
1951:   7  Pettus 34       BD
1978:   0  Stockdale 14      BD
1982: 21  Blanco 13      BD
           0  Poth 27      Area
1983: 35  Blanco 7      BD
         19  Yorktown 13      Area
         14  East Bernard 17      Regional
1986:   7  Mason 41      BD
1989:   3  Three Rivers 49      BD
2002: 17  Nixon-Smiley 14      BD
           0  Odem 41      Regional
2003: 12  Navarro 14      BD
2017: 31  Skidmore-Tynane 34     BD​

NAVARRO (20-18-0)
1982:   0  Ben Bolt 20 BD
1983: 16  Ben Bolt 20 BD
1998: 22  Brackettville 19 BD
         12  Banquete 13 Area
2000:   0  Three Rivers 14 BD
2001: 34  Three Rivers 24 BD
         14  Refugio 44 Regional
2003: 14  Natalia 12 BD
         13  Karnes City 14 Reg.
2004: 31 Stockdale 12 BD
           6  Brookshire-Royal 55 Reg
2005: 14  Cotulla 34 BD
2008: 41  Comfort 7 BD
         21  Altair Rice 31 Reg.
2009: 21  Comfort 42 BD
2010: 21  Liberty Hill 20 BD
         31  SA Sam Houston 0 Area
         24  Mathis 21 Regional
         14  Wimberley 41 QF
2011: 14  Liberty Hill 35 BD
2012: 76  Pleasanton 49 BD
         37  Wharton 22 Area
         28  Port Isabel 35 Reg.-ot​​​
2013: 61  SA Sam Houston 20 BD
         44  Cuero 51 Area​​
2014: 51  Carrizo Springs 20 BD
         14  Cuero 42 Area​​
2015: 72  Poteet 0 BD
         54  Yoakum 14 Area
         13  Cuero 25 Regional​​​
2016: 70  Poteet 14 Bi-District
         42  Sweeny 0 Area
         55  Wharton 34 Regional
         35  Cuero 21 Q-Final
           7  West Orange-Stark 49 SF​​​​​
2017: 42  Devine 7     Bi-District
         71  Rio Hondo 44     Area
         24  Cuero 38      Regional​​​

NAVASOTA (48-31-1)
1936: 21  Hearne 0      BD
         69  Woodville 0      Regional
1940:   2  Smithville 18      BD
1941:   7  Brenham 6      BD
         40  Aldine 6      Regional
1943:   0  Bay City 32      BD
1948:   7  New Braunfels 27      BD
1954:   6  Lockhart 20      BD
1956:   6  Liberty 0      BD
         13  Giddings 19      Regional
1974:   0  Belton 17      BD
1982: 27  Hearne 18      BD
         24  Bellville 7      Area
           6  Diboll 6      Regional (W)
         30  Waller 18      QF
           0  Refugio 28      Semifinal
1983: 30  Cameron Yoe 9      BD
         16  Brookshire-Royal 7      Area
         14  Crockett 12      Regional
           0  PA Austin 33      QF
1984:   6  Caldwell 21       BD
1985: 21  Hearne 14      BD
         12  Van Vleck 28      Area
1987: 19  Montgomery 10      BD
         28  Needville 6      Area
         12  Corrigan-Camden 28      Reg.
1988: 28  Hearne 7      BD
           7  Mexia 6      Area
           7  Hamshire-Fannett 0      Reg.
         13  Fairfield 10      QF
         14  Sweeny 8      Semifinal
           8  Southlake Carroll 42
                 (FINAL-3A)
1989: 18  Cameron Yoe 12      BD
         28  LaVega 33      Area
1990: 28  Center 13      BD
         32  Hamshire-Fannett 46 BD
1991: 63  Diboll 6       BD
         14  Hamshire-Fannett 39 Area
1994: 27  Carthage 21      BD
         30  Jasper 49       Area
1995: 12  Kilgore 20      BD
1996: 33  Chapel Hill 24      BD
         27  Jasper 17      Area
         19  LaMarque 36      Regional
1998:   7  Kilgore 21      BD
2002: 13  Elgin 22       BD
2003:   0  Manor 28      BD
2004: 24  Caldwell 30      BD (ot)
2007: 41  Needville 20      BD
         42  Jasper 40      Regional
         14  Liberty Hill 48      QF
2008: 48  Sealy 33      Area
         28  LaVega 34      Reg. (ot)
2009: 35  Silsbee 34      Regional
         35  Gilmer 42       QF
2010: 33  Sealy 17      BD
         43  Huffman 26      Regional
         13  Chapel Hill 42      QF
2011: 40  Sealy 13      BD
         44  Huffman 3      Regional
         46  Chapel Hill 56      QF
2012: 62  China Spring 16      BD
         59  Jasper 14      Area
         31  LaMarque 20      Regional
         38  West Orange-Stark 7      QF
         24  Bellville 7      Semifinal
         39  Gilmer 3       FINAL-4A-II​​​​​​
2013: 31  Robinson 7      BD
         14  Carthage 44      Area​​
2014: 55  Needville 15       BD
         49  Chapel Hill 28      Area
         54  El Campo 36      Regional
         34  Henderson 14      QF
         49  Liberty Hill 26      SF
         42  Argyle 35       FINAL-4A-I​​​​​​
2015: 52  West Columbia 16      BD
         35  Jasper 21      Area
         48  Carthage 55      Regional​​​
2016: 13  Kilgore 29       BD​
2017: 24  Henderson 31      BD​​​












                          Texas High School 
                            Football History​
#NAZARETH (16-17-0)
1983: 20  Wheeler 14      BD
           6  Knox City 20      Regional
1984:   0  Wheeler 25      BD
1990:   6  Wheeler 21      BD
1991: 18  Memphis 25      BD
1994: 34  Shamrock 28      BD
         13  Kress 14      Area
1995: 12  Sunray 33      BD
1999: 31  Petersburg 8      BD
         14  Claude 7      Area
           0  Rankin 7      Regional
2000: 26  Wheeler 42      BD
2001: 27  White Deer 6      BD
         20  Springlake-Earth 14      Area
         12  Petersburg 42      Regional
2002: 42  Wheeler 21      BD
         42  Sunray 43      Area (ot)
2003: 45  Memphis 14      BD
         14  Stratford 41      Area
2004: 22  Stratford 33      Area
2005: 21  Stratford 34      Area
2006: 44  Wheeler 6       BD
         41  Gruver 3      Area
         21  Iraan 0      Regional
         32  New Deal 20      QF
         14  Windthorst 41      SF
2007: 35  Clarendon 6      BD
         49  Gruver 34      Area
         24  Iraan 17      Regional
         21  Sundown 50      QF
2008: 28  Wheeler 21       BD
           7  Stratford 41     Area
2009: 18  Clarendon 25      BD

NEDERLAND (46-36-3)
1937:   0  Hull-Daisetta 6      BD
1939:   7  Humble 6       BD
           0  Elkhart 3      Regional
1942: 25  Dayton 13      BD
           6  Galena Park 0      Regional
1944: 26  Hull-Daisetta 0      BD
           0  Pasadena 0      Reg. (CO)
1945: 66 Liberty 0      BD
           7  Pasadena 0      Regional
1953: 21  LaMarque 0      BD
         31  Brenham 6      Regional
         12  Refugio 13      QF
1954: 13  LaMarque 7      BD
         20  Boling 7      Regional
         28  Freer 28      QF (4-5)
1955: 14  LaMarque 0      BD
         21  Refugio 6      Regional
           7  Weslaco 26      QF
1956: 42  LaMarque 6      BD
         35  Bryan 13      QF
           7  SA Edison 0      Semifinal
           0  Garland 3     FINAL-5A
1957: 49  El Campo 7      BD
         41  Brenham 7      QF
         39  SA Edison 0      Semifinal
         20  Sweetwater 7      FINAL-5A
1958:   0  Alvin 35      Bi-District
1959: 14  LaMarque 20      BD
1961: 13  Cleburne 13      BD (FD)
         35  Angleton 0      Q-Final
         22  San Benito 15     Semifinal
           0  Dumas 6      FINAL-5A
1963:   7  Conroe 24      BD
1964:   0  Galena Park 33      BD
1965:   6  Brazosport 30      BD
1988: 16  Houston King 49      BD
1993:   7  Silsbee 34      BD
1996: 10  Jasper 28      BD
1997: 31  Dayton 0      BD
         14  Jacksonville 21      Regional
1998: 60  Beaumont Ozen 21      BD
         35  Jacksonville 31      Regional
         28  Bay City 34      Q-Final
1999: 31  Beaumont Ozen 0      BD
         28  Jacksonville 19      Regional
         12  Texas City 26      QF
2000: 21  Vidor 9      Bi-District
         38  Belton 7      Regional
           0  Bay City 7      QF
2001: 42  Beaumont Ozen 28      BD
         20  Magnolia 19      Regional
         25  Friendswood 7      QF
         14  Smithson Valley 38      SF
2002: 24  Willis 17      BD
         15  Harker Heights 28      Area
2003: 31  New Caney 14      BD
         28  Richmond Foster 14      Area
           8  LaMarque 31       Regional
2004: 49  Dayton 14      BD
         14  Jacksonville 20      Area
2005: 34  Houston King 16      BD
         11  Kilgore 40      Area
2006: 48  Galena Park 7      BD
         22  Rosenberg Lamar 49      Reg.
2008: 35  Houston King 34      BD
         27  Magnolia 34      Area
2009: 29  Crosby 35       BD
2010: 19  Crosby 25       BD
2011: 24  Baytown Memorial 6      BD
         21  SB Stratford 14      Area
         25  Pearland Dawson 33      Reg.
2012: 21  Dayton 7      BD
         17  Pflugerville Connally 10   Area
         22  Pearland Dawson 19      Reg.
           6  Georgetown 38      QF​​​​
2013: 28  Kingwood Park 7      BD
           7  Georgetown 33      Area​​
2014: 24  Kingwood Park 31      BD​
2015: 42  New Caney 28      BD
         30  George Ranch 63      Area​​
2017: 35  New Caney Porter 3     BD
         26  Manvel 51      Area​​

NEEDVILLE (11-17-2)
1965: 30  Humble 6      BD
           6  PA Austin 6      Reg. (3-2)
         17  Bellville 7      QF
           0  Edna 33      Semifinal
1969: 17  Klein 35      Bi-District
1971: 14  Smithville 7       BD
           7  Hondo 34      Regional
1976:   0  Hallettsville 35      BD
1985: 21  Willis 21       BD (Yds-L)
1986: 38  Altair Rice 25      BD
         26  Madisonville 17      Area
           2  PA Austin 27      Regional
1987: 17  Sealy 7      BD
           6  Navasota 28      Area
1989: 20  Yoakum 15      BD
         34  Lampasas 12      Area
           9  Bishop 6      Regional
         28  Sweeny 13      QF
           6  Mexia 7      Semifinal
1994: 14  Sealy 35      BD
1995:   0  Sealy 34      BD
1998:   7  Cuero 9      BD
2005: 24  Hallettsville 14      BD
         20  Liberty Hill 34      Area
2007: 20  Navasota 41      BD
2008: 10  Sealy 31      BD
2009: 36  Sealy 43      BD
2010: 21  Mathis 45      BD
2014: 15  Navasota 55      BD​
2015:   7  Sealy 28       BD​

NEVADA COMMUNITY: 1-2-0
2008: 60  Eustace 48       BD
           7  New Boston 41      Area
2014: 14  Gladewater 66      BD​

NEW BOSTON (16-11-1)
1942:   0  Gilmer 2      BD
1953:   7  Whitewright 31      BD
1984: 35  Pittsburg 6      BD
         13  Wills Point 13      Area-W
           7  Gladewater 40      Regional
2002: 16  Mount Vernon 13      BD
           9  Commerce 6      Area
         17  Spring Hill 23      Regional
2006: 13  Jefferson 25       BD
2008: 41  Nevada Community 7      BD
         14  Kaufman 21      Regional
2010: 50  Quitman 14      BD
         35  Howe 0       Area
         41  Mineola 14      Regional
           7  Daingerfield 35      QF
2011: 49  Mineola 3      BD
         47  Pottsboro 26      Area
         26  Melissa 45      Regional
2012: 40  Commerce 7      Area
         20  Pottsboro 14      Regional
         28  Daingerfield 35      QF​​​
2013: 61  Lone Oak 39      BD
         14  Whitesboro 7      Area​​
         34  Malakoff 27      Regional
         41​​  Daingerfield 14      QF
           3  Wall 31      Semifinal​
2014: 28  Jefferson 21      BD
         13  Pilot Point 35      Area​​

NEW BRAUNFELS (46-33-1)
1937:   0  Smithville 12      BD
1942: 13  Alamo Heights 13      BD
1943: 15  Alamo Heights 14      BD
           7  Bay City 13      Regional
1948: 27  Navasota 7      BD
         19  Cameron Yoe 13      Regional
         23  Van 18      Q-Final
         41  Falfurrias 6      Semifinal
           0  Monahans 14      FINAL-A
1949: 27  Brenham 13      BD
         21  Rosebud 0      Regional
           6  Mexia 26      QF
1950: 13  Brenham 7      BD
         46  Georgetown 6 Regional
         18  LaVega 6      QF
         12  Wharton 28      Semifinal
1976: 34  Dickinson 20      BD
         14  Gregory-Portland 29      QF
1982: 28  Carrizo Springs 12      BD
         10  Donna 0      Regional
         23  SA South San West 0      QF
           0  FB Willowridge 38      SF
1983: 56  Carrizo Springs 18      BD
         10  Brownsville Pace 7      Reg.
         16  Fredericksburg 12      QF
           6  Bay City 49      Semifinal
1984: 42  Schertz Clemens 25      BD
         27  Rio Grande City 20      Reg.
         17  Gregory-Portland 21      QF
1985: 45  Uvalde 14      Bi-District
         28  Gregory-Portland 21      Reg.
         27  Calallen 10      QF
         21  Tomball 32      Semifinal
1986: 21  Uvalde 18      BD
         37  Calallen 23      Regional
         48  Gregory-Portland 7      QF
         12  West Orange-Stark 28     SF
1988: 23  Bastrop 33      BD
1989: 14  Bastrop 20      Area
1990: 15  SA Madison 35      BD
1991: 27  SA Lee 14      BD
           0  SA Marshall 31      Area
1992: 14  Buda Hays 24      BD
1997: 27  San Marcos 21      BD
         21  SA East Central 20      Area
         31  Harlingen 28      Regional
         29  SA MacArthur 21      QF
         23  Alief Hastings 46      SF
1998: 15  Georgetown 36      BD
1999: 14  Georgetown 28      BD
2000: 34  Medina Valley 21      BD
         28  Lake Travis 25      Area
         28  Rockport-Fulton 35      Reg.
2001: 45  Medina Valley 7      BD
         19  Austin Reagan 21      Area
2002: 35  Austin Anderson 6      BD
         10  Boerne 7      Regional
         13  Mission 6      Q-Final
         17  Conroe Oak Ridge 7      SF
         14  Texarkana 42     FINAL-5A-I
2003: 34  Austin Anderson 21      BD
           7  Kerrville 17      Regional
2004: 16  Boerne 18      BD
2006: 14  Pflugerville Connally 7     BD
         21  Alamo Heights 31      Area
2007: 21  Pflugerville Connally 14   BD
         35  Alamo Heights 3     Area
         38  Gregory-Portland 14      QF
         27  Rosenberg Lamar 33      SF
2009: 41  Bastrop 21      BD
         42  CC Carroll 14      Area
         62  PSJA North 21      Regional
         14  SA Brandeis 7      QF
           6  Katy 14      Semifinal
2010: 10  SA MacArthur 17      BD
2011: 20  SA Reagan 48      BD
2012:   7  SA Roosevelt 41      BD​
2013: 10  SA Madison 63      BD​
2016:   7  SA Brennan 34      BD​

NEW BRAUNFELS CANYON
(14-11-0)

1984: 34  Alamo Heights 7      BD
           7  Gregory-Portland 21      Reg.
1985: 27  SA Southwest 35      BD
1992: 18  Austin Westlake 25      BD
1993: 17  Bastrop 7      BD
         20  Waco University 12      Area
1995: 24  Schertz Clemens 6      BD
         13  Taylor 10      Area
         30  Calallen 55      Regional
1998: 14  Fredericksburg 6      BD
         19  Lampasas 8      Area
         42  Edcouch-Elsa 3      Regional
           7  Smithson Valley 27      QF
2003: 38  Austin Reagan 15      BD
         28  SA Sam Houston 21      Area
         19  Sharyland 0       Regional
         14  Alamo Heights 39      QF
2005: 30  Kerrville 27      BD
         42  Austin LBJ 21      Area
         38  Edcouch-Elsa 10     Regional
         13  Calallen 14      QF
2007:   7  Lake Travis 37      BD
2010: 28  Boerne Champion 31      BD
2011: 22  Kerrville 41      BD
2013: 21  SA Reagan 49      BD​

NEW CANEY (2-10-0)
1963:   6  Friendswood 26      BD
1991:   2  Chapel Hill 47      BD
1994:   6  LC-Mauriceville 14      BD
1995: 20  West Orange-Stark 35      BD
1996:   0  Jacksonville 42      BD
1997: 14  Jacksonville 36      BD
2003: 14  Nederland 31      BD
2015: 28  Nederland 42      BD​
2016: 31  Beaumont Central 28      BD
         21  Manvel 69      Area
2017: 28  Vidor 21      Bi-District
         35  FB Marshall 62     Area​​

NEW CANEY PORTER (0-2-0)
2016:   3  PA Memorial 42      BD
2017:   3  Nederland 35      BD​​​​​​

NEW DEAL (26-30-2)
1940:   0  Seminole 14      BD
1947:   6  Whitharral 7      BD
1950:   7  Dimmitt 42       BD
1958: 34  Whitharral 20      BD
         20  Groom 30      Regional
1960: 12  Anton 38      BD
1962: 14  Happy 26      BD
1971:   7  Vega 7       BD (2-1)
         13  White Deer 34      Regional
1972: 13  Hart 28      BD
1975: 28  Hart 7      BD
         13  Sanford-Fritch 0     Regional
           0  Seagraves 14      QF
1978: 14  Vega 8      Bi-District
           9  Stratford 24      Regional
1979: 35  Kress 8      Bi-District
         47  Stratford 16      Regional
         10  Seagraves 10      QF (2-5)
1982: 26  Farwell 0      BD
           0  Big Lake 7      Area
1987: 37  Springlake-Earth 0     BD
         41  Panhandle 0      Area
         34  San Saba 18      Regional
         21  Abernathy 7      QF
         16  Lorena 27      Semifinal
1997: 13  Lockney 35      BD
1998: 58  Anson 24      BD
         21  Spearman 28      Area
1999: 21  Hamlin 35      BD
2000: 29  Coahoma 6      BD
         20  Eldorado 7      Area
         10  Albany 26      Regional
2004: 27  Seagraves 33      BD (ot)
2005: 21  Morton 0      BD
           3  Wink 20      Area
2006: 38  Sundown 21      Area
         42  Memphis 14      Regional
         20  Nazareth 32      QF
2007:   7  McCamey 14      Reg. (ot)
2008: 38  Farwell 9      BD
           7  Iraan 37      Area
2009: 48  Farwell 7      BD
         28  Iraan 17      Area
         32  Sunray 28      Regional
         28  Stratford 38      QF
2010: 27  Seymour 41      BD
2011:   6  Seymour 20      BD
2012: 26  Panhandle 27      BD​
2013: 56  Clarendon 21      BD
         41  Seymour 16      Area
         24  Stratford 20      Regional
         26  Stamford 29      QF​​​​
2014: 10  Stratford 47      BD​
2015: 31  Panhandle 35      BD​
2016: 36  West Texas High 28      BD
           8  Forsan 41      Area
2017: 39  Sanford-Fritch 8      BD
         21  Post 32      Area​​​​

NEW DIANA (17-29-2)
1957: 20  Beckville 6      BD
         20  Union Grove 40     Regional
1958: 32  Tatum 12       BD
         18  Buckner Home 0     Regional
1959: 58  Waskom 36      BD
           0  Union Grove 18     Regional
1961: 32  Waskom 13      BD
         14  Carlisle 31      Regional
1964: 13  Hawkins 34      BD
1967:   8  Hawkins 38      BD
1972: 22  Waskom 6       BD
         28  Kerens 0      Regional
         14  Franklin 28      QF
1974: 26  Winona 0      BD
           6  Grapeland 27      Regional
1980:   6  Big Sandy 24      BD
1982:   6  Grand Saline 35      BD
1983:   9  Grand Saline 28      BD
1984:   0  Grand Saline 39      BD
1985:   7  Grand Saline 32      BD
1987:   8  Cooper 28      BD
1990: 40  Cooper 0      BD
         18  Quitman 19      Area
1991: 35  Honey Grove 21      BD
         43  Hawkins 22      Area
         24  Grapeland 57      Regional
1992:   7  Honey Grove 7     BD (W)
         14  Lone Oak 14      Area (4-3)
           7  Timpson 13      Regional
1994: 23  Winona 14       BD
         12  Lone Oak 21      Area
1995: 38  Hawkins 0      BD
         19  Grand Saline 16      Area
           6  Groveton 35      Regional
1996:   9  Cooper 20      BD
1999:   7  Hughes Springs 13      BD
2000: 14  Paul Pewitt 33      BD
2001: 14  Paul Pewitt 42      BD
2002: 44  Troup 46      BD
2005: 15  Lone Oak 19      BD
2007: 20  Hughes Springs 31      BD
2009: 14  Daingerfield 68      BD
2013: 14  Garrison 17      BD​
2014: 18  Hughes Springs 49      BD​
2017: 47  Winona 42     BD
         36  Leonard 8     Area
         49  Jacksboro 48     Regional
         13  Gunter 62      Q-Final​​​​

#NEW LONDON (15-9-0)
1935:   7  Mineola 15      BD
1936:   0  Center 6      BD
1943:   0  White Oak 12      BD
1944: 25  White Oak 0      BD
         32  Huntsville 31      Regional
1945: 25  White Oak 7      BD
         22  Huntsville 7      Regional
1948: 27  Mount Vernon 0      BD
         27  DeKalb 0      Regional
         38  Bowie 12      QF
           0  Monahans 12      Semifinal
1955: 27  Jasper 14      BD
         18  DeKalb 13      Regional
         28  Olney 21      QF
         12  Stamford 20      Semifinal
1957:   6  Bonham 41      BD
1958:   0  Marlin 28      BD
1959: 38  West 22      BD
           7  Daingerfield 14      Regional
1961: 36  Brownsboro 16      BD (0-1)
1962: 14  Garrison 8      BD
         26  Jefferson 12      Regional
         42  Smithville 20      QF
           6  Ingleside 14      Semifinal

NEW WAVERLY (12-20-0)
1972: 18  Chester 6      BD
           7  Big Sandy 6      QF
         14  Chilton 21      Semifinal
1973: 38  Evadale 0      BD
           0  Big Sandy 14      QF
1986: 49  West Hardin 18      BD
         14  Frankston 17      Area
1987: 53  West Sabine 12      BD
           0  Winona 21      Area
1988: 16  Groveton 54      BD
1991: 14  Elkhart 70      BD
1992:   0  Grapeland 24      BD
1993: 42  Centerville 12      BD
         20  Alto 31      Area
1994: 48  Cayuga 6      BD
         23  Garrison 40      Area
1996: 22  Rosebud-Lott 63      BD
1999: 20  Troup 12      BD
         15  Big Sandy 41      Area
2000:   0  Mart 59       BD
2002:   6  Arp 43        BD
2008: 31  San Augustine 6      BD
         37  Hardin 8      Area
         14  Daingerfield 61      Regional
2009: 14  Woodville 21      BD
2010: 21  Frankston 24      BD
2011: 41  Frankston 38      BD
           7  Lexington 31      Area
2012:   7  Hearne 43       BD​
2014:   6  Newton 46      BD​
2016: 30  Mildred 7      Bi-District
           6  Arp 49      Area​​

#NEWCASTLE (13-6-1)
1935:   7  Olney 0      BD
         33  Plano 0      Regional
1938: 20  Baird 13      BD
           7  Crowell 26      Regional
1950:   6  Arlington 19      BD
1951: 21  Grapevine 0      BD
         31  Whitney 0      Regional
         18  Hawkins 6      QF
         33  Wink 26      Semifinal
         14  Giddings 25      FINAL-3A
1953: 32  Era 0      Bi-District
         34  Masonic Home 12      Reg.
1954: 27  Sanger 14      BD
         20  Royse City 47      Regional
1955: 16  Era 0      Bi-District
           0  Royse City 6      Regional
1960: 26  Era 0      Bi-District
           8  Matador 36      Regional
1971: 13  Lefors 13      BD (6-2)
         19  Wilson 18       Regional

NEWTON (70-38-2)
1951: 14  White Oak 25      BD
1952:   0  Gaston 34      BD
1953:   6  Leveretts Chapel 7      BD
1972: 21  Anahuac 6      BD
           8  Friendswood 31      Regional
1973: 21  Kountze 14       BD
         13  Friendswood 31      Regional
1974: 14  Hamshire-Fannett 13      BD
         33  Columbus 0      Regional
         10  Cameron Yoe 7      QF
         17  LaGrange 7      Semifinal
         56  Spearman 26      FINAL-4A
1976:   6  Anahuac 14      BD
1977:   7  Anahuac 14      BD
1978: 15  Hamshire-Fannett 31      BD
1981: 28  Orangefield 21      BD
         40  Crockett 31      Regional
         28  Cameron 28      QF (FD-L)
1983:   0  Crockett 12      BD
1984: 20  Anahuac 13      BD
         21  Crockett 21      Area, FD-W
         14  Hempstead 21      Regional
1985: 12  PA Austin 13      BD
1986: 12  PA Austin 31      BD
1987: 40  Barbers Hill 8      BD
         42  Diboll 14       Area
           9  Cameron Yoe 14      Regional
1989: 41  Center 6       BD
         41  Hamshire-Fannett 14      Area
         13  Mexia 14      Regional
1990: 52  Anahuac 27      BD
         14  Coldspring 7      Area
           7  Crockett 17      Regional
1991:   7  Anahuac 28      BD
1992: 15  Anahuac 34      BD
1994: 43  Anahuac 12      BD
         12  Columbus 35      Area
1995: 42  Huffman 20       BD
           6  Sealy 82       Area
1996: 13  Liberty 12      BD
         21  Coldspring 39      Area
1997: 43  Hamshire-Fannett 8      BD
         12  Columbus 29      Area
1998: 41  Liberty 17      BD
         34  Diboll 10      Area
         34  Rockdale 17      Regional
         19  Manor 2      Q-Final
         29  Aransas Pass 15      Semifinal
         21  Daingerfield 0    FINAL-4A-II
1999: 47  Liberty 20      BD 
         30  Crockett 24      Area
         34  Marlin 41      Regional
2000: 42  Liberty 0      BD
         14  Altair Rice 9      Area
           7  Marlin 14      Regional
2001: 45  Hamshire-Fannett 0      BD
         29  Sealy 25       Area
         59  China Spring 38      Regional
         20  Giddings 24      QF
2002: 10  Teague 6      BD
         21  Marlin 35      Area
2003: 30  Fairfield 0      BD
           7  Marlin 37      Area
2004: 34  Woodville 14      BD
         48  Teague 7      Regional
         34  Quitman 13      QF
         49  Brookshire-Royal 12      SF
         14  Boyd 17      FINAL-3A-I
2005: 44  Woodville 0      BD
         62  Hearne 13      Regional
         26  Hughes Springs 6      QF
         60  Comfort 34      Semifinal
         28  Argyle 20      FINAL-3A-I
2006: 42  Buna 3      BD
         28  Marlin 33      Regional
2007: 55  Buna 10      BD
         35  McGregor 14      Regional
         16  Tatum 20      QF
2008: 49  Buffalo 0      BD
         54  East Chambers 14      Area
         35  Franklin 20       Regional
         18  Daingerfield 21      QF
2009: 40  Buffalo 3      BD
         55  Buna 13      Area
         41  Linden-Kildare 29     Regional
           6  Daingerfield 27      QF
2010: 69  White Oak 35      BD
         26  Cameron Yoe 70      Area
2011: 41  Jefferson 20      BD
         27  Crockett 42      Area
2012: 68  Teague 17       Area
         82  Grandview 35      Regional
         49  Franklin 13      QF
         22  Cameron Yoe 39      Semifinal​​​​
2013: 39  Troup 0      BD
         74  Whitney 21      Area
         36  White Oak 56      Regional​​​
2014: 46  New Waverly 6      BD
         56  Dublin 13       Area
         49  Franklin 21      Regional
         32  Rogers 7      Q-Final
         48  Blanco 21      Semifinal
         22  Waskom 41      FINAL-3A-II​​​​​​
2015: 56  Buffalo 7       BD
         35  Marlin 6       Area
         20  Franklin 28      Regional​​​
2016: 66  Waskom 0      Bi-District
         50  Buffalo 7      Area
         30  Elysian Fields 20      Regional
           7  Arp 13      Q-Final​​​​
2017: 58  Arp 0      Bi-District
         65  Rice 11       Area
         21  West Rusk 7     Regional
         45  Waskom 6       Q-Final
         56  Boling 28       Semifinal​​​​
         40  Gunter 16      FINAL-3A-II​​​

#NIXON (1-4-0)
1941: 13  Lytle 31      BD
1949: 13  San Felipe 32      BD
1955: 14  Poth 6       BD
           0  Troy 6      Regional
1960:   0  Agua Dulce 13      BD

NIXON-SMILEY (3-8-0)
1996: 14  Charlotte 20      BD (2 ot)
1997: 15  Dilley 6       BD
         14  Refugio 28      Area
2000: 33  Brackettville 0      BD
           6  Refugio 35      Area
2002: 14  Natalia 17       BD
2005: 27  Schulenburg 56      BD
2013: 26  Refugio 82       BD​
2014:   7  Van Vleck 46      BD​
2016: 23  Banquete 13      BD
           0  East Bernard 61      Area​​

NOCONA (14-15-1)
1930: 14  Olney 51      BD
1936: 64  Moran 0      BD
         46  Burkburnett 14      Regional
1937:   0  Putnam 20      BD
1942: 20  Handley 0      BD
         20  Garland 6      Regional
1943:   0  Handley 35      BD
1944: 14  Diamond Hill 12      BD
         13  Garland 13      Regional-L
1945: 12  Handley 6      BD
         19  Grand Prairie 6      Regional
1964: 34  Grapevine 8      BD
           0  Marlin 12      Regional
1971: 34  Aledo 0      Bi-District
           7  Sonora 34      Regional
1972:   0  Aledo 13       Bi-District
1991:   0  Olney 35       BD
1992:   7  Holliday 34      BD
1996: 26  Haskell 7       BD
         13  Junction 7       Area
         17  Mart 36       Regional
2007:   0  Cisco 63       BD
2011: 21  Crawford 9       BD
           6  Abernathy 41      Area
2012: 40  Edgewood 23      Area
         15  Gunter 13      Regional
         35  Mildred 45      QF​​​
2013: 12  Tolar 64         BD​
2016: 21  Leonard 40      BD​
2017: 35  Leonard 40      BD​

NORMANGEE (12-16-0)
1932:   0  Caldwell 7      BD
1984: 18  High Island 28      BD
1987: 12  Flatonia 41      BD
1988:   6  Wortham 27      BD
1989: 32  Frost 41      BD
1997:   7  Meridian 28      BD
2002: 35  Chilton 44      BD
2003: 22  Bosqueville 44      BD
2004: 29  Rice 16      BD
         29  Hull-Daisetta 6      Area
           6  Harleton 10      Regional
2007: 35  Granger 45      Area
2008: 22  Itasca 14      BD
         32  Evadale 6      Area
         22  Maud 42      Regional
2010: 42  Hull-Daisetta 14      BD
         40  Carlisle 36      Area
           7  Big Sandy 31      Regional
2011:   8  Big Sandy 30      Area
2014: 30  Overton 24      BD (ot)
         40  Lindsay 21      Area
           7  Tenaha 47      Regional
2015: 64  Overton 36      BD
         52  Lindsay 46      Area
         12  Tenaha 24      Regional​​​
2016: 42  Brackettville 25      BD
         50  Yorktown 44        Area
         18  Mason 55      Regional​​​

NORTH CROWLEY (5-2-0)
2003: 28  FW Arlington Heights 14    BD
         30  WF Rider 16      Regional
         35  EP Riverside 8     Q-Final
         17  Texarkana 13      Semifinal
         20  Bay City 6       FINAL-5A-I
2004: 21  Abilene 45       BD
2005:   3  Midland 28      BD

NORTH FORNEY (3-3-0)
2010:   2  Lindale 49 BD
2011: 34  Wills Point 28 BD
         12  Carthage 31 Area
2017: 60  Pine Tree 21     BD
         50  Lake Dallas 20     Area
         35  Mansfield Legacy 45     Reg.​​​

NORTH LAMAR (1-11-0)
1979:   6  Pittsburg 44      BD
2002: 14  Gainesville 53      BD
2003:   7  Gainesville 37      BD
2004: 37  Wylie 51       BD
2005: 31  Wylie 49       BD
2006: 29  Hallsville 17      BD
           7  Lake Dallas 14      Area
2008:   7  Prosper 28       BD
2009:   0  Prosper 37       BD
2010: 12  Henderson 49       BD
2012: 28  Quinlan Ford 33      BD​
2016: 13  Terrell 42       Bi-District​

NORTH MESQUITE (12-15-1)
1971:   7  Arlington 21      BD
1982: 13  South Oak Cliff 36      BD
1985: 42  South Oak Cliff 6       BD
         14  Lewisville 20      Area
1986: 31  Dallas Spruce 7      BD
         21  Plano 37      Area
1987: 27  Dallas Spruce 14      BD
           9  Dallas Carter 7      Area
         28  Cypress-Fairbanks 28     Reg.
1994: 18  Plano East 33      BD
1995: 17  Plano East 14      BD
         48  Dallas Carter 21      Area
         41  A&M Consolidated 15     Reg.           13  Lake Highlands 14      QF
1996: 35  South Garland 7      BD
           6  Tyler 17       Area
1997:   6  Garland 20      BD
1998:   6  Plano East 25      BD
1999:   0  Plano East 14      BD
2000: 28  Plano East 0       BD
         16  Tyler Lee 10      Regional
           7  The Woodlands 27      QF
2001:   6  Plano 9       BD (2 ot)
2002: 28  Lufkin 34      BD (ot)
2007: 24  Dallas Carter 34      BD
2015: 56  Irving MacArthur 25      BD
         14  Killeen Shoemaker 13  Area-ot
           7  Austin Westlake 56      Reg.​​​

NUECES CANYON (1-6-0)
1975: 12  Moody 40      BD
1985:   0  Agua Dulce 13      BD
1986: 24  Skidmore-Tynan 6      BD
           0  Bremond 26      Regional
1988: 14  Skidmore-Tynan 23      Area
1989: 26  Runge 43      Area
2011: 15  Bruni 47       BD

#OAKWOOD (9-8-0)
1988:   7  Union Hill 22      BD
1989: 12  Union Hill 26      BD
1990: 52  Evadale 6      Area
         38  Italy 8       Regional
         31  Burkeville 14      QF
         14  Bartlett 17      Semifinal
1991: 22  Burkeville 12     Area
         22  Muenster 14      Regional
         28  Evadale 0      QF
         18  Runge 14      Semifinal
         14  Memphis 21      FINAL-2A
1992: 14  Muenster 0      BD
         14  Celeste 49      Area
1997: 33  Frost 22       BD
         16  Tenaha 41      Regional
1998:   0  Tenaha 68      BD
2003:   0  Chilton 52       BD

ODEM (20-22-2)
1967: 39  Zapata 7      BD
         15  Stockdale 9      Regional
           0  Tidehaven 42      QF
1970: 29  Three Rivers 14      BD
           0  Jourdanton 20      Regional
1973:   7  Kenedy 7      BD (FD-L)
1982:   7  Refugio 47      BD
1989: 33  Jourdanton 0      BD
         10  Sharyland 10      Area (5-3)
         13  Sweeny 20      Regional
1990: 10  Sinton 14       BD
1991: 32  Rockport-Fulton 18      BD
           6  Lyford 14      Area
1994: 18  Carrizo Springs 41      BD
1995: 14  Carrizo Springs 0      BD
           7  George West 26      Area
2001: 14  Yoakum 26      BD
2002: 41  Karnes City 6      BD
         41  Natalia 0      Regional
         20  Comfort 13      QF
         14  Corrigan-Camden 47      SF
2003: 13  Karnes City 14      BD
2004: 16  Bishop 6      BD
         14  Van Vleck 35      Regional
2005: 14  Hebbronville 13 BD
           7  Vanderbilt 14      Regional
2008: 12  Hitchcock 55      BD
2009:   7  Vanderbilt 20      BD
2011: 42  SA Cole 21      BD
         23  Lago Vista 30      Area
2012:   7  Luling 39      BD​
2013:   7  Jourdanton 25      BD​
2014: 66  Freer 6      Bi-District
         20  Karnes City 0      Area
         40  Van Vleck 36      Regional
         35  Blanco 55       QF​​​​
2015: 43  Cotulla 18       BD
         30  Tidehaven 7      Area
         20  Boling 28      Regional​​​
2016: 60  Poth 21       Bi-District
         36  Tidehaven 26      Area
         35  Boling 62       Regional​​​
2017: 28  Stockdale 6      BD
         13  Lexington 33      Area​​

ODESSA (14-13-2)
1924:   0  Lampasas 44      BD
1926:   0  Anson 57      BD
1928:   0  Anson 20      BD
1945: 20  El Paso 7       BD
           0  Wichita Falls 35      QF
1946: 27  EP Ysleta 0      BD
         21  Wichita Falls 0      QF
         31  Highland Park 13      SF
         21  SA Jefferson 14      FINAL
1947: 40  EP Austin 14      BD
         27  Wichita Falls 0      QF
           6  Highland Park 18      SF
1948: 12  Wichita Falls 6      BD
           6  Amarillo 12      QF
1953: 34  EP Bowie 7      BD
         14  Woodrow Wilson 14      SF
           7  Houston Lamar 33   ​FINAL-6A
1964:   7  EP Ysleta 10      BD
1990: 20  Amarillo Palo Duro 20      BD
1997: 15  Lubbock Coronado 3      BD
         13  EP Franklin 6      Regional
         28  Duncanville 49      QF
2008: 54  EP Franklin 24      BD
         27  Arlington 28       Area
2009: 37  EP Franklin 23      BD
         42  Arlington 70       Area
2010: 21  Arlington Martin 49      BD

#ODESSA ECTOR (0-2-1)
1965:   0  Dumas 35      BD
1967: 20  Dumas 20      BD (FD-L)
1979:   0  Lubbock Estacado 7      BD

ODESSA PERMIAN (88-26-6)
1960: 21  EP Ysleta 31 BD
1965: 14  EP Bel Air 7 BD
         29  Lubbock Monterey 21 QF
         28  Texarkana 21 Semifinal
         11  SA Lee 6 FINAL-6A
1968: 13  Amarillo Tascosa 6 BD
         34  EP Coronado 14 Reg.
         10  Irving 6 QF
         22  Houston Smiley 0 SF
         11  Austin Reagan 17  ​ FINAL-6A
1970: 22  Wichita Falls 19      BD
         22  Arlington 0      Regional
         18  Amarillo Palo Duro 6      QF
         32  South Oak Cliff 13      SF
         14  Austin Reagan 21   FINAL-6A
1972: 14  Wichita Falls 0      BD
         24  Denton 14      Regional
         28  Lubbock Monterey 0      QF
         34  Dallas Skyline 11      SF
         37  Baytown Sterling 7  FINAL-5A
1973: 21  WF Rider 14      BD
           7  Arlington Houston 14     Reg.
1975: 33  WF Rider 13      BD
         10  Arlington Houston 7      Reg.
         14  EP Coronado 14      QF
         10  Longview 9      Semifinal
         10  Port Neches-Groves 20
                (FINAL-6A)
1977: 26  Denton 0      BD
         35  Arlington Lamar 7     Regional
           7  Lubbock Monterey 3      QF
           0  Plano 3      Semifinal
1978: 17  Lewisville 7      BD
         38  FW Arlington Heights 12   Reg.
         28  Plainview 0      Q-Final
           3  Plano 6      Semifinal
1980:   0  Sherman 0      BD (2-1)
         37  Richland Hills 7      Regional
         27  Amarillo 0      Q-Final
         21  Highland Park 3      Semifinal
         28  Port Arthur 19      FINAL-6A
1981: 14  Lewisville 14      BD (FD-L)
1982: 29  Lubbock Monterey 6      BD
         47  EP Irvin 0      Area
           7  Euless Trinity 8      Regional
1983: 40  Hereford 13      BD
         48  EP Eastwood 0      Area
         28  WF Rider 0      Regional
           0  Midland Lee 20      QF
1984: 41  Amarillo Palo Duro 21      BD
         56  EP Austin 0      Area
         34  Euless Trinity 0      Regional
         15  Midland Lee 14      Q-Final
         20  Highland Park 7     Semifinal
         21  Beaumont French 21
               (​FINAL-6A, Co-Champion)
1985: 34  Amarillo Palo Duro 15     BD
         33   EP Austin 0      Area
         41  Denton 0      Regional
         27  Irving MacArthur 7      QF
         10  Cypress-Fairbanks 7      SF
           0  Houston Yates 37  ​ FINAL-6A
1987: 20  Amarillo Palo Duro 10      BD
         34  EP Andress 0      Area
         16  Denton 3      Regional
         35  Arlington 35      QF (FD-W)
         21  Plano 29      Semifinal
1988: 31  Amarillo Tascosa 7      BD
         41  EP Andress 13      Area
         48  Irving Nimitz 7      Regional
         21  Arlington Lamar 7      QF
           9  Dallas Carter 14      SF
1989: 42  Amarillo 0       BD
         49  EP Jefferson 6      Area
         49  FW Trimble Tech 6      Area
         20  Arlington Lamar 10      QF
         31  Marshall 14      Semifinal
         28  Aldine 14       FINAL-6A
1991: 22 Amarillo Tascosa 9      BD
         25  Arlington Lamar 7     Regional
         35  Midland Lee 7      QF
         37  Waco 8       Semifinal
         27  SA Marshall 14    FINAL-6A-I
1992: 61  Amarillo Palo Duro 0      BD
         61  EP Eastwood 8      Area
         26  Lewisville 0       Regional
           7  Amarillo 10      QF
1993: 34  Lubbock Coronado 17 BD (0-1)
1994: 24  Lubbock Coronado 0      BD
         14  EP Coronado 0      Regional
         37  Lewisville 0      Q-Final
           0  Plano 10      Semifinal
1995: 28  Lubbock Monterey 7      BD
         38  EP Hanks 7      Regional
         21  Arlington 21      QF (6-3)
         17  Klein 6      Semifinal
         28  Converse Judson 32
                (FINAL-6A-I)
1996:   7  Lubbock Coronado 23      BD
1998: 42  San Angelo 20      BD
         55  EP Montwood 7      Regional
         14  Duncanville 24      QF
2006: 45  Mansfield Summit 31      BD
         28  San Angelo 17      Area
           6  Southlake Carroll 42      Reg.
2007: 60  Mansfield 21      BD
         37  EP Montwood 17      Area
         14  Euless Trinity 38     Regional
2008: 62  EP Eldorado 14      BD
         56  Burleson 21      Area
         22  Allen 28      Regional
2009: 10  EP Eldorado 7      BD
         15  Arlington Martin 25      Area
2011:   7  Arlington Bowie 42      BD
2012: 33  EP Eldorado 34      BD​
2014: 31  Arlington Houston 7      BD
         49  Amarillo Tascosa 28      Area​​
         14  Euless Trinity 42      Regional​
2015: 49  Arlington Bowie 12      BD
         10  Amarillo Tascosa 17      Area
2017: 50  EP Coronado 17     BD
         12  Arlington Martin 41      Area​​​​

​​
​#O’DONNELL (6-9-0)
1987: 25  Wink 13      BD
         15  Vega 20      Regional
1988: 15  Sudan 35      BD
1989:   0  Sudan 43      BD
1991: 42  Sanderson 26      Area
         13  Memphis 49      Reg.
1997: 22  Rankin 21      BD
         12  Gruver 30      Regional
1998: 34  Wink 14      Area
         41  Gruver 14      Regional
         21  Wheeler 36      QF
2001: 14  Munday 7      BD
           0  Iraan 34      Area
2006:   7  Iraan 33      BD
2007: 21  Iraan 27      BD (ot) ​

​OLNEY (28-19-2)

1928: 14  Mineral Wells 26      BD
1929: 37  Jacksboro 6      BD
           7  Hereford 7      Reg. (2-1)
1930: 51  Nocona 14      BD
         13  Slaton 6      Regional
1931:   6  Masonic Home 47      BD
1932: 45  Brownfield 7      BD
           6  McLean 0      Regional
1935:   0  Newcastle 7      BD
1947:   6  Stamford 40      BD
1950: 34  Albany 12      BD
           7  Arlington 13      QF
1951: 13  Arlington 38      BD
1955: 28  Grapevine 21     BD
           7  Terrell 6      Regional
         21  New London 28      QF
1959: 34  Azle 8      BD
         27  Bonham 8      Regional
         34  Daingerfield 14      QF
           7  Stamford 15      Semifinal
1960: 31  Azle 13      BD
         50  Lancaster 0      Regional
         41  Gilmer 6      QF
           0  Denver City 40   Semifinal
1962:   7  Winters 34      BD
1982: 33  DeLeon 12      BD
         34  San Saba 14      Area
         33  Southlake Carroll 8     Reg.
         29  Eastland 37      QF
1984: 14  Pilot Point 13      BD
         29  Coleman 22      Area
         14  McGregor 6      Regional
         20  Mart 19      QF
           0  Panhandle 35      Semifinal
1988: 31  Aubrey 6      BD
         18  Celina 48      Area
1989:   0  Pilot Point 20      BD
1990: 26  Jacksboro 7      BD
         10  Howe 10      Area (FD-L)
1991: 35  Nocona 6      BD
           6  Van Alstyne 20      Area
1998: 28  Lindsay 21      BD (ot)
           0  Celina 31      Area
1999: 33  Jacksboro 12      BD
         15  Gunter 43      Area
2000: 28  Holliday 7      BD
         29  Friona 7      Regional
         21  Sonora 35      QF
2006:   0  Cisco 48      BD

OLTON (10-22-1)
1939: 41  Roscoe 19      BD
         21  Pecos 45       Regional
1949: 24  Meadow 0      BD
           6  Kress 13      Regional
1952: 13  Lefors 7      BD
         15  Denver City 41     Regional
1953: 20  Phillips 20      BD (4-6)
1955:   7  Phillips 52      BD
1959: 14  Canyon 8       BD
           6  Denver City 51      Regional
1960: 15  Dimmitt 12      BD
           0  Denver City 58      Regional
1967:   0  Denver City 26      BD
1968:   0  Denver City 6        BD
1974: 22  Lockney 6       BD
         14  Spearman 27       Regional
1975: 22  Floydada 14       BD
           8  Childress 21      Regional
1983:   0  Morton 43      BD
1988:   0  Idalou 35      BD
1990: 21  Post 0      BD
         20  Panhandle 27      Area
1991:   6  Seagraves 31      BD
1992: 13  Ralls 27      BD
2003: 14  Panhandle 56      BD
2004: 20  Post 28      BD
2006:   7  McCamey 29      Area
2008: 30  Morton 40       BD
2009: 28  Sudan 7      BD
         35  Stanton 21      Regional
           7  Canadian 55      QF
2011: 32  Stamford 35      BD
2013:   6  Canadian 54      BD​

#ORANGE (2-1-0)
1962: 20  Conroe 6      BD
         18  Bay City 0       QF
         13  Pharr-SJ-Alamo 20      SF

ORANGE GROVE (11-22-1)
1947: 13  Refugio 20      BD
1976:   8  Poth 24      BD
1977:   0  Poth 21      BD
1982: 13  Jourdanton 28      BD
1983:   7  Poth 28      BD
1989:   7  Sharyland 7      BD (1-2)
1994:   7  Port Isabel 28      BD
1996:   6  Port Isabel 34      BD
1998: 28  Port Isabel 14      BD
           7  West Oso 34      Area
2000: 21  Rio Hondo 7      BD
         21  Mathis 40      Area
2002: 34  Raymondville 7      BD
         21  West Oso 28       Area
2003:   0  Port Isabel 28      BD
2004: 21  Port Isabel 48      BD
2005:   0  Rio Hondo 18      BD
2011: 28  Port Isabel 14      BD
           7  Wharton 65       Area
2012: 49  Devine 0     Bi-District
         26  Raymondville 8       Area
           0  Bellville 42      Regional​​​
2013: 57  Pearsall 13       BD​
           7  Port Isabel 40     Area
2014: 56  Ingleside 14       BD
           6  Wimberley 21       Area​​​
2015: 42  Ingleside 7        BD
           7  Wimberley 21       Area
2016: 14  Wharton 48      Bi-District​​​
2017:   0  Sweeny 49      Bi-District​

ORANGEFIELD (5-16-0)
1967:   0  Waller 21      BD
1981: 21  Newton 28      BD
1982: 14  East Chambers 20      BD
1986:   0  Kirbyville 27      BD
1987:   7  Kirbyville 21      BD
1988: 25  Center 12      BD
         14  Hamshire-Fannett 21   Reg.
1998: 21  Hamshire-Fannett 14    BD
         31  Crockett 41      Area
1999:   3  Barbers Hill 21      BD
2000:   0  Barbers Hill 50      BD
2002: 10  Liberty 14      BD
2003: 21  Liberty 14      BD
         14  LaGrange 17      Area
2013: 14  Coldspring 28     BD​
2014: 49  Houston Kashmere 35   BD
           7  LaGrange 49       Area​​
2015: 37  Houston Worthing 28  BD
         13  Giddings 45       Area​​
2016: 21  Bellville 45       Bi-District​
2017: 14  Bellville 35       Bi-District​

#ORCHARD (3-5-0)
1956: 13  Sugar Land 53      BD
1957:   7  Sugar Land 28      BD
1958:   6  Flatonia 8      BD
1959:   6  Flatonia 14      BD
1960: 14  Garwood 8      BD
         40  Somerville 0      Regional
1961: 21  Garwood 14      BD
           0  Little River Academy 24   

ORE CITY (5-9-1)
1975: 25  Overton 20      BD
         14  Grapeland 18     Regional
1976:   7  Overton 24      BD
1983:   8  Quitman 34      BD
1984:   7  Quitman 7      BD (L)
1990: 16  Leonard 9      BD
         20  Grand Saline 27      Area
1994: 42  Big Sandy 21      BD
         26  Grand Saline 24      Area
         39  Garrison 44      Regional
1995: 33  Arp 46      BD
2011:   2  Paul Pewitt 61      BD
2014: 46  Shelbyville 0       BD
         29  Alto 65        Area​​
2015: 12  San Augustine 27     BD​

OVERTON (22-19-0)
1937: 27  Alto 0      BD
           7  Groveton 0      Regional
1938: 19  Center 6      BD
         33  Crockett 19      Regional
1939: 33  White Oak 13      BD
           7  Center 19      Regional
1961:   6  Mount Vernon 35      BD
1962: 30  Crandall 14      BD
         17  East Mountain 7      Reg.
1965: 14  Beckville 0      BD
           0  Union Grove 20      Reg.
1975: 20  Ore City 25      BD
1976: 24  Ore City 7      BD
         15  Frankston 16      Reg.
1983: 30  Lindsay 0      BD
         27  Italy 12      Regional
           0  Celeste 6      QF
1984: 29  Alba-Golden 6      BD
         14  Apple Springs 20      Reg.
1988: 16  Shelbyville 14      BD
           7  Groveton 40      Area
1989: 51  Joaquin 0      BD
         15  Groveton 39      Area
1990: 49  West Sabine 14      BD
         12  Groveton 42      Area
1992: 48  Chester 6      Area
           6  Valley View 23      Reg.
1993: 28  Burkeville 38      Area
1994: 26  Bremond 32      BD
1995: 32  Wortham 0      BD
         44  Colmesneil 0      Area
         14  Muenster 12      Regional
         30  Burkeville 27      QF
         19  Thorndale 39      Semifinal
2005:   6  Harleton 30      BD
2012: 34  Wortham 7      BD
           8  Tenaha 42       Area​​
2013: 27  Frost 42       BD​
2014: 24  Normangee 30       BD-ot​
2015: 36  Normangee 64       BD​
2016: 33  Hull-Daisetta 18       BD
         13  Bremond 48       Area​​

OZONA (16-25-2)
1941: 21  Bronte 6      BD
1942: 26  Brone 13      BD
1944: 31  McCamey 7      BD
1946:   6  Robert Lee 7      BD
1955:   7  McCamey 7      BD (L)
1957: 13  Alpine 13       BD (L)
1958: 15  Fabens 8      BD
         18  Plains 20      Regional
1970: 41  Alpine 29      BD
         15  Haskell 17      Regional
1976: 24  Alpine 7      BD
         30  Post 14      Regional
         14  Childress 20      QF
1982: 10  Kermit 9      BD
           5  Stamford 20      Area
1987: 14  McCamey 42      BD
1989:   6  Stanton 6      BD (2-1)
           8  Albany 23      Area
1992:   7  Van Horn 27      BD
1993: 36  Van Horn 7      BD
1994: 13  Winters 30      BD
1999: 15  Big Lake 12      BD
           7  Post 0       Regional
         16  Canadian 35      QF
2000: 13  Mason 12      BD
         18  Stanton 40       Area
2001:   7  Sonora 21      BD
2002: 66  Van Horn 0      BD
           8  Idalou 13      Area
2003: 49  Anthony 0      BD
         20  Coahoma 21      Area
2005: 15  Crane 39         BD
2006: 21  Sonora 13       BD
           7  Coleman 23       Area
2010: 21  Three Rivers 32       BD
2012: 41  Holland 21       BD
         13  Shiner 62       Area​​
2013:   7  Flatonia 31      BD​
2014: 23  Stratford 32         BD​
2015:   6  Stamford 55         BD​
2016: 22  Forsan 41        BD​
2017: 19  Post 39    Bi-District​

#PADUCAH (13-13-0)
1940: 19  Shamrock 2      BD
           0  Phillips 23      Regional
1947:   0  Shamrock 25      BD
1953: 27  Grapevine 0      BD
         27  Clifton 28      Regional
1954: 70  Pilot Point 0      BD
         52  Clifton 20      Regional
         59  Gaston 14      QF
         21  Albany 26      Semifinal
1987: 27  Eden 22      BD
         24  Throckmorton 0    Regional
         14  Munday 17      QF
1988:   0  Muenster 38      BD
1991:   6  Memphis 21      BD
1994:   6  Robert Lee 41      Area
1996: 12  Windthorst 48      BD
1998: 19  Alvord 13      BD
         38  Roscoe 32       Area (ot)
           0  Menard 24      Regional
1999: 20  Chico 19       BD
         34  Rotan 17      Area
         24  Bronte 14      Regional
2000: 40  Crosbyton 19      BD
         13  Rankin 15      Area
2003: 14  Windthorst 42      BD

#PAINT ROCK (1-0-0)
1943: 19  Bronte 13      BD

PALACIOS (13-5-1)
1950: 40  Pleasanton 6      BD
           6  Dilley 0      Regional
1953: 18  Boerne 7      BD
           6  Deer Park 13      Regional
1959: 13  Deer Park 13      BD (W)
         21  Hallettsville 12     Regional
         21  Freer 14      QF
           0  Brady 22      Semifinal
1962:   0  FB Dulles 12      BD
1963:   0  FB Dulles 19      BD
1964: 14  Floresville 12      BD
         35  Devine 6      Regional
         32  Los Fresnos 6      QF
         27  Taylor 16      Semifinal
         12  Marlin 0      FINAL-4A
2007: 17  West Oso 6      BD
         28  Rio Hondo 7      Area
         31  Llano 20      Regional
         14  Cuero 42      QF

PALESTINE (12-14-1)
1922:   0  Waco 78      Regional
1948:   6  Waco 41      BD
1963: 14  Corsicana 21      BD
1964:   8  Athens 0      BD
         22  Bonham 0      QF
         28  WF Hirschi 21    Semifinal
         24  San Marcos 15   FINAL-5A
1967: 36  Athens 28      BD
           6  McKinney 16      QF
1977:   6  Atlanta 6      BD (2-3)
1994: 29  Lancaster 7      BD
           6  Sulphur Springs 27      Area
2002: 13  Kilgore 6      BD
         20  Waco University 33    Area
2003: 19  Hallsville 20      BD
2004: 34  Silsbee 9      BD
         52  Huffman 14      Regional
         38  Waco Connally 14      QF
         17  Cuero 27      Semifinal
2005: 63  Silsbee 42      BD
         13  West Orange-Stark 42  Reg
2006: 40  Diboll 29      BD
         35  Robinson 41      Regional
2009: 14  Mexia 36      BD
2011: 20  LaVega 35      BD
2012: 27  Carthage 30      BD​
2013: 34  Jasper 44       BD​

PALESTINE WESTWOOD (1-6-0)
1989: 14  LaVega 25      BD
1992: 27  Cameron 28      BD
2007: 65  Diboll 59      BD
           7  China Spring 38      Area
2008: 14  Lorena 24      BD
2014:   7  East Chambers 41       BD
2015: 14  East Chambers 15       BD​​

PALMER (1-5-0)
2004: 22  Argyle 34      BD
2007: 36  Itasca 28      BD
           6  Boyd 27      Area
2012: 36  Teague 38       BD​
2014: 36  Clifton 44        BD​
2015:   7  Clifton 46        BD​

PAMPA (20-25-2)
1922:   9  Amarillo 9      BD
           3  Amarillo 3      BD playoff
           6  Amarillo 23     BD playoff
1924:   3  Slaton 0      BD
           0  Vernon 39      QF
1933: 27  Abilene 7      BD
           6  San Angelo 7      QF
1943:   7  Vernon 20      BD
1949: 12  Wichita Falls 20      BD
1950:   7  Wichita Falls 44      BD
1971: 20  Hereford 28      BD
1990: 14  Snyder 28      BD
1991: 31  Snyder 15      BD
         27  Andrews 16      Area
         28  Saginaw Boswell 13      Reg.
         12  Sweetwater 28      QF
1993:   7  Plainview 9      BD
1995: 17  Andrews 13      Area
         13  Denison 14      Regional
1996: 52  Frenship 7      BD
         29  Lake View 7      Regional
         25  Azle 21      QF
         14  Grapevine 31      Semifinal
1998: 21  Frenship 14      BD
         35  EP Riverside 26      Area
           0  Stephenville 42      Regional
1999: 19  Frenship 24      BD
2001:   7  Andrews 14      BD (ot)
2002: 28  Andrews 14      BD
         27  EP Riverside 7      Area
           9  Denton Ryan 35     Regional
2003: 27  Lake View 7      BD
         42  EP Chapin 21      Area
         22  Aledo 23      Regional
2004: 28  Andrews 14      BD
         43  EP Parkland 7      Area
         12  Aledo 26      Regional
2005:   7  Big Spring 14      BD
2009:   9  Hereford 41      BD
2010: 25  Lubbock Cooper 55     BD
2013: 14  Lubbock Cooper 47     BD​
2015: 47  Mountain View 13      BD
         20  Mineral Wells 41      Area​​
2016: 45  Clint 21      Bi-District
         17  Abilene Wylie 48       Area​​​
2017: 53  Fabens 3      Bi-District
         34  Stephenville 63      Area​​

PANHANDLE (32-31-3)
1935:   6  Hereford 13      BD
1936: 46  Tulia 0      BD
         39  Flomot 0      Regional
1937: 24  Tulia 14      BD
         12  Wellington 2      Regional
1938:   6  Tulia 6      BD (W)
           6  Wellington 12      Regional
1948:   6  Happy 12      BD
1972:   0  Childress 37      BD
1979:   8  Stratford 42      BD
1980: 48  Clarendon 0      BD
         18  Shallowater 18     Area (W)
           6  Rotan 31      QF
1981: 28  Clarendon 49      BD
1982: 35  Stratford 6      BD
           8  Hale Center 22      Area
1983: 21  Stinnett 10      BD
         13  Hamlin 26      Regional
1984: 35  Memphis 12      BD
         27  Abernathy 3      Area
         28  Stamford 12      Regional
           7  Hamlin 7      QF (W)
         35  Olney 0      Semifinal
           7  Groveton 38     FINAL-3A
1985:   3  Memphis 14      BD
1986: 24  Canadian 21      BD
         30  Abernathy 0      Area
           0  Big Lake 22      Regional
1987:   7  Wellington 6      BD
           0  New Deal 41      Area
1988:   7  Quanah 34      BD
1989: 30  Canadian 27      BD
         25  Shallowater 7      Area
         31  DeLeon 7      Regional
           7  West Texas High 14      QF
1990: 32  West Texas High 12      BD
         27  Olton 20      Area
         56  Goldthwaite 34      Reg.
           0  DeLeon 41      QF
1991: 10  Spearman 14      BD
1995:   7  West Texas High 28      BD
1996:   3  West Texas High 20      BD
2002: 28  Floydada 21      BD
         33  Cisco 48      Area
2003: 56  Olton 14      BD
         41  Cisco 21      Area
         35  Coahoma 27      Regional
         22  Holliday 15      QF
         20  Bangs 32      Semifinal
2004: 20  Henrietta 40      BD
2006: 13  Muleshoe 34      BD
2008: 20  Friona 21      BD (ot)
2010: 14  Stratford 60      BD
2011:   3  Stamford 62      Area
2012: ​27  New Deal 26       BD
         33  Seymour 16      Area
         20  Stamford 38      Regional​​
2013: 48  Hale Center 42      BD
         35  Stamford 56     Area​​
2015: 35  New Deal 31        BD
         29  Anson 37         Area​​
2016: 20  Sundown 21        BD​
2017: 30  Abernathy 21      BD
         55  McCamey 28      Area
         63  Stamford 29     Regional
           7  Stratford 61     Q-Final​​​​

PARADISE (4-14-0)
1974:   7  Celina 28      BD
1983: 28  Jayton 12      BD
           7  Turkey Valley 21      Reg.
1986:   0  Electra 42      BD
1988: 14  Rotan 22      BD
1989: 12  Rotan 40      BD
1997:   6  Holliday 34      BD
1999: 16  Seymour 45      BD
2001: 48  Valley View 26      BD
           0  Bangs 33      Area
2002: 29  Prosper 0      BD
         14  Winters 38      Area
2003: 14  Gunter 54      BD
2004:   0  Hamilton 28      BD
2005: 27  Cisco 24      BD
         14  Crawford 21      Area (ot)
2006: 14  Holliday 35      BD
2008: 14  Callisburg 17      BD

PARIS (16-17-3)
1940:   7  Greenville 6      BD
           6  Masonic Home 6      Reg.
1941:   0  Highland Park 19      BD
1945:   7  Highland Park 33      BD
1947: 13  Highland Park 13      BD
1949:   0  Highland Park 33      BD
1980: 28  Mount Pleasant 14      BD
         13  Gainesville 12      QF
         14  Lubbock Estacado 0      SF
           0  Huntsville 19     FINAL-5A
1982: 14  Henderson 32      BD
1983: 23  Jacksonville 20      BD
         13  Terrell 13      Reg. (2-4)
1984: 13  Corsicana 30      BD
1988: 14  Highland Park 13      BD
         27  Dallas Jefferson 21      Area
         28  Kilgore 7      Regional
         30  Denison 17      QF
         40  Cleburne 0      Semifinal
         31  West Orange-Stark 13
                 (FINAL-5A)
1990: 13  Carthage 14      BD
1997:   6  Kilgore 42      BD
2000: 12  Mesquite Poteet 21      BD
2008: 21  Argyle 41      BD
2009: 14  Argyle 52      BD
2011: 17  Henderson 55      BD
2012: 27  Kaufman 19      BD
         14  Kilgore 41       Regional​​
2013:   7  Crandall 22      BD​
2014: 30  Van 23        Bi-District
         28  Sanger 16        Area
         28  Liberty-Eylau 41       Reg.​​​
2015: 21  Kaufman 37        BD​
2016: 21  Crandall 0         BD
         14  Alvarado 10      Area
         27  Van 55        Regional​​​

PASADENA (9-10-2)
1937: 38  East Bernard 0      BD
         12  Hull-Daisetta 31     Regional
1940: 38  Boling 21      BD
           6  Smithville 18      Regional
1943: 13  Aldine 7      BD
           0  PA Austin 7      Regional
1944: 13  Aldine 0      BD
           0  Nederland 0      Reg.-CO
1945: 26  Webster 0      BD
           0  Nederland 7      Regional
1946:   7  Houston Lamar 26      BD
1958:   6  Port Arthur 0      BD
         24  Houston Reagan 14      QF
           7  C.C. Miller 6      Semifinal
           6  Wichita Falls 48     FINAL-6A
1963: 22  Port Arthur 21      BD
         14  Spring Branch 14      QF-L
1970:   3  Baytown Lee 10      BD
1994: 14  Galveston 17      BD
1995: 37  Galveston 38      BD
1996: 10  Angleton 24       BD

PASADENA DOBIE (9-20-0)
1973: 14  Angleton 27      BD
1976:   0  Galveston 9      BD
1981:   8  Dickinson 24      BD
1982:   8  Dickinson 35      BD
1984:   8  LaPorte 31      BD
1985:   9  LaMarque 7      BD
         20  Aldine 17      Area
         21  Houston Jones 26     Regional
1987:   7  LaPorte 10      BD
1990: 14  FB Kempner 21      BD
1997: 15  Angleton 14      BD
         20  Beaumont West Brook 41 Area
1998: 29  Angleton 0      BD
         17  Humble 7      Area
         10  Katy 24      Regional
1999: 23  Clear Brook 20      BD
         35  Beaumont Central 6      Area
           0  Katy 30      Regional
2000:   0  Aldine Nimitz 23      BD
2001: 13  Aldine Nimitz 28      BD
2004: 24  Clear Brook 0      BD
         24  Houston Westside 17      Area
         14  Katy 49      Regional
2010: 21  Beaumont West Brook 46   BD
2011: 14  GP North Shore 34      BD
2012:   7  GP North Shore 48      BD​
2013:   6  GP North Shore 41      BD​
2014: 17  GP North Shore 38​      BD
2015: 17  GP North Shore 52      BD​

PASADENA MEMORIAL: 3-10-0
2006: 34  Beaumont West Brook 57   BD
2007: 35  Baytown Lee 10      BD
         28  Brazoswood 17      Area
         14  Katy 30      Regional
2008: 35  Beaumont West Brook 51   BD
2009: 51  Baytown Lee 37      BD
         14  Clear Springs 26      Area
2010: 34  PA Memorial 38      BD
2011:   7  LaPorte 35      BD
2012: 21  LaPorte 29      BD​
2013:   0  PA Memorial 49      BD
2016:   0  GP North Shore 55      BD​​
2017:   7  Humble Atascocita 58     BD​

PASADENA RAYBURN (0-5-0)
1968:   0  Galveston 33      BD
1980: 14  LaMarque 40      BD
1994: 10  Texas City 32      BD
1996: 18  Alvin 31       BD
1997: 21  Brazoswood 28      BD

PAUL PEWITT (50-33-1)
1962:   6  Daingerfield 8      BD
1963: 36  Linden-Kildare 18      BD
         27  Pine Tree 6      Regional
           6  Rockwall 22      QF
1966: 31  Wills Point 19      BD
         15  San Augustine 8      Regional
         16  Rosebud 28      QF
1967: 14  Brownsboro 18      BD
1968: 29  Mabank 0      BD
         14  White Oak 31      Regional
1969:   7  Emory Rains 7      BD (2-1)
         14  White Oak 19      Regional
1970: 25  Kerens 16      BD
         13  White Oak 34     Regional
1972: 14  Winnsboro 0      BD
         15  Rockwall 41      Regional
1981: 41  Pittsburg 20      BD
           6  Gilmer 21      Regional
1988: 20  Tatum 13      BD
           0  Grand Saline 28      Area
1992: 57  Cooper 19      BD
         19  Edgewood 7      Area
         14  Waskom 13      Regional
         28  Timpson 21      QF
         15  Schulenburg 39     Semifinal
1993: 52  Wolfe City 7      BD
         69  Troup 15      Area
         35  Alto 7      Regional
         45  Groveton 15      QF
         37  Wimberley 35      Semifinal
           8  Goldthwaite 21 FINAL-3A
1995: 12  DeKalb 29      BD
1996:   8  Tatum 36       BD
1997: 14  Tatum 10       BD
         20  Hooks 14      Area
           6  Commerce 14      Regional
1998: 47  Farmersville 21      BD
         35  Scurry-Rosser 0      Regional
         38  Boyd 32      Q-Final
         55  Canadian 19      Semifinal
         28  Brookshire-Royal 26
                 (FINAL-3A-I)
1999: 53  Farmersvile 0      BD
         54  Rio Vista 15      Regional
           6  Boyd 19      Q-Final
2000: 33  New Diana 14      BD
           7  Lone Oak 46      Area
2001: 42  New Diana 14      BD
         28  Alto 34       Area
2002: 14  Honey Grove 13      BD
         30  Troup 20      Area
           6  Rosebud-Lott 41      Regional
2003: 27  Cooper 0       BD
         49  Big Sandy 24      Area
         29  Garrison 50      Regional
2004: 49  Como-Pickton 14      BD
         24  Garrison 0      Area
         35  Mart 27      Regional
         27  Troup 34      QF
2005: 62  Grand Saline 0      BD
         41  Arp 7       Area
         42  Mart 16      Regional
         49  Garrison 13      QF
         41  Blanco 0      Semifinal
         12  Celina 28      FINAL-3A-II
2006: 61  Big Sandy 30      BD
         14  Elysian Fields 28      Area
2008: 44  Tom Bean 12      BD
         15  Pottsboro 29      Area
2009: 21  Leonard 14      BD
           7  Aubrey 27      Area
2010: 53  Mildred 21      Area
         31  Linden-Kildare 27     Regional
         34  Gunter 7      Q-Final
           0  Idalou 17      Semifinal
2011: 61  Ore City 2      BD
         28  Mildred 47      Area
2012:   0  Garrison 36      BD​
2013: 28  Arp 34       BD (2 ot)​
2014: 30  Elysian Fields 36      BD​
2015: 34  Winona 25      BD
         55  Leonard 28      Area
         12  West Rusk 31      Reg​​ional
2016: 21  Harmony 48      BD​
2017:   0  Harmony 42      BD​

#PAWNEE (0-1-0)
1959:   6  Agua Dulce 21      BD

PEARLAND (33-21-0)
1950: 14  Magnolia 7 BD
         13  Columbus 21      Regional
1962: 20  Three Rivers 40      BD
1986:   0  Deer Park 14      BD
1997:   8  Galveston 28      BD
2000: 35  Deer Park 13      BD
         15  Aldine Eisenhower 45     Reg.
2001: 28  Deer Park 21      BD
         28  Humble Kingwood 27     Reg.
         17  Alief Hastings 7      QF
         10  SA Taft 21      Semifinal
2002: 21  Galveston 11      BD
         34  Baytown Lee 24      Area
           6  Alief Hastings 17     Regional
2003: 30  Brazoswood 25      BD
         23  PA Memorial 31      Area
2004: 30  GP North Shore 35      BD
2005: 21  GP North Shore 52      BD
2006: 47  FB Dulles 22      BD
         21  GP North Shore 14      Area
         34  Katy Cinco Ranch 31      Reg.
         16  Cypress-Fairbanks 15      QF
         32  Austin Westlake 35      SF
2007: 28  FB Kempner 0      BD
         20  GP North Shore 24      Area
2008: 39  Baytown Sterling 15      BD
         34  Clear Lake 28      Area-OT
         35  Katy Taylor 7      Regional
         21  FB Hightower 38      QF
2009:   6  GP North Shore 24      BD
2010: 28  FB Kempner 13      BD
         51  Beaumont West Brook 22 Area
         54  Cypress Creek 7      Regional
         38  Katy 35      Q-Final
         51  SA Stevens 21      Semifinal
         28  Euless Trinity 24  ​ FINAL-6A-I
2011: 41  FB Elkins 0      BD
         47  Deer Park 7      Area
         35  Houston Lamar 14      Reg.
         14  FB Hightower 35      QF
2012: 10  Deer Park 24      BD​
2013: 42  Deer Park 20      BD​
         40  FB Austin 15      Area
         21  Houston Lamar 13      Reg.
         10  Cypress-Fairbanks 3      QF
         38  SA Madison 34      SF
         28  Allen 63       FINAL-6A-I​​​​​
2014: 41  Deer Park 12      BD
         21  Dickinson 35      Area​​
2015: 32  Beaumont West Brook 0   BD
         23  Dickinson 26      Area-4 OT​​
2016: 20  Clear Springs 17      BD
         14  Humble Atascocita 35      Area​​​​
2017: 29  Clear Springs 54     BD​
​​​​​​















PEARLAND DAWSON (18-9-0)
2009: 24  Richmond Foster 14      BD
         42  Houston Westbury 28     Area
         27  Crosby 20      Regional
         28  Friendswood 11      QF
         12  Lake Travis 57      SF
2010: 47  Angleton 13      BD
         62  Houston Worthing 8      Area
         20  Montgomery 24      Regional
2011: 41  Rosenberg Lamar 34      BD
         72  Houston Reagan 7      Area
         33  Nederland 25      Regional
         27  Angleton 23      QF
         14  Lake Travis 45      SF
2012: 28  Richmond Foster 14      BD
         49  SB Stratford 35      Area
         19  Nederland 22      Regional-OT
2013: 24  Richmond Foster 23      BD
         21  Houston Reagan 7      Area
         27  Magnolia West 3      Regional
           7  SB Stratford 38       QF​​​​
2014: 35  LaPorte 28      BD
         28  Friendswood 26      Area​​
         20  Katy 63       Regional​
2015: 37  LaPorte 10      BD
         42  Friendswood 49      Area-OT​​
2016: 42  Clear Brook 55      BD​
2017: 14  Friendswood 35     BD​

PEARSALL (15-28-0)
1925:   0  Robstown 42      BD
1938:   0  Cuero 6      BD
1940: 25  Kenedy 7      BD
           6  Alice 0      Regional
1946:   6  SA Edgewood 33      BD
1947: 47  Floresville 7      BD
         26  Port Lavaca 7      Regional
1950: 35  SA South San 12      BD
         14  Sinton 0      Regional
         20  Wharton 48      Q-Final
1951: 53  Taft 19      Bi-District
         27  Benavides 6      Regional
         13  Vanderbilt Industrial 39     QF
1957: 57  Schertz-Cibolo 18      BD
           7  Eagle Lake 0      Regional
           6  Jourdanton 12      QF
1958: 20  Freer 13      Bi-District
         26  Taft 6      Regional
           8  Angleton 28      QF
1967:   7  Randolph 30      BD
1974: 14  Hondo 7      Bi-District
         14  LaGrange 35      Regional
1975:   0  Hondo 16      Bi-District
1976: 14  Buda Hays 21      BD
1986: 12  Hondo 45     Bi-District
1987: 20  Medina Valley 21      BD
1990:   0  Randolph 38      BD
1993: 13  Rockport-Fulton 12      BD
         27  Hidalgo 26      Area
           0  Lampasas 33      Regional
1994:   0  Goliad 26      BD
1996: 14  Sinton 15      BD
1998: 26  Llano 41       BD
1999:   3  Burnet 35      BD
2001:   0  LaVernia 40      BD
2006: 15  Pleasanton 28      BD
2008: 14  Sinton 49      Area
2009: 12  Sinton 13      Area
2013: 13  Orange Grove 37      BD​
2014:   0  Wimberley 48      BD​
2015:   7  Wimberley 35      BD​
2016:   7  Wimberley 35      BD​
2017: 18  Hondo 26     Bi-District​​

PECOS (4-14-0)
1939:   7  Brady 6      BD
         45  Olton 21      Regional
1944:   7  Merkel 19      BD
1972: 21  Dumas 27      BD
1975: 15  Perryton 14      BD
         12  Lubbock Estacado 2      QF
         12  Ennis 17      Semifinal
1998: 13  EP Burges 27      BD
1999:   0  EP Ysleta 18      BD
2000: 23  EP Parkland 31      BD
2001:   6  EP Parkland 45      BD
2008: 32  Midland Greenwood 35     BD
2009:   7  Monahans 41      BD
2010:   0  Seminole 28      BD
2011: 14  Midland Greenwood 42      BD
2012:   7  Monahans 58      BD​
2013: 13  Monahans 35      BD
2015: 42  Iowa Park 63      BD​​

PERRIN-WHITT (1-6-0)
1970:   0  Windthorst 20      BD
1971: 42  Windthorst 6      BD
           0  Celina 48      Regional
1987:   6  Baird 41      BD
2008: 10  Lindsay 38      Area
2009: 14  Muenster 39      Area
2016:   0  Munday 68      BD​

PERRYTON (23-32-2)
1939: 14  Tulia 12      BD
1947: 27  Canyon 6      BD
         14  Shamrock 0      Regional
1956:   0  Stamford 27      BD
1957:   6  Seymour 13      BD
1958: 14  Stamford 34      BD
1960:   0  Anson 7      BD
1973: 13  Monahans 28      BD
1975: 14  Pecos 15      BD
1976: 35  Monahans 17      BD
         13  Brownwood 0      QF
         20  Gainesville 28      Semifinal
1977: 24  Andrews 6      BD
           7  Brownwood 35      QF
1980:   6  Littlefield 35      BD
1981: 14  Littlefield 42      BD
1983:   8  Muleshoe 10     BD
1984:   7  Idalou 24      BD
1985: 34  Tulia 7      BD
         14  Post 37      Area
1986: 10  Friona 14      BD
1987:   6  Tulia 6      BD (L)
1992: 28  Tulia 28      BD (4-5)
1993: 19  Tulia 0      BD
         16  Graham 14      Area
         22  Bridgeport 15     Regional
           3  Southlake Carroll 34      QF
1997:   9  Denver City 3      BD (4 ot)
         31  Colorado City 10      Area
         17  Breckenridge 54      Regional
1998: 21  Littlefield 14      BD (ot)
         10  Monahans 20      Regional
1999:   9  Muleshoe 50      BD
2000:   9  Littlefield 41       BD
2001: 49  Lubbock Cooper 7      BD
         44  Lamesa 13      Regional
         21  Vernon 14      Q-Final
           6  Everman 36      Semifinal
2002: 32  Littlefield 6       BD
         20  Sweetwater 33      Area
2003: 20  Lubbock Cooper 15     BD
         27  Sweetwater 28      Area
2004: 13  Muleshoe 30      BD
2005: 34  Muleshoe 26      BD
2006:   7  Vernon 23      BD
2007: 14  Vernon 32      BD
2011: 21  Lubbock Estacado 61     BD
2012: 28  Lubbock Estacado 19     BD
           0  Midland Greenwood 35  Area
2013: 14  Lubbock Estacado 18     BD​
2014: 13  Sweetwater 50     BD​
2015: 14  Midland Greenwood 9  Area
         51  Anna 28      Area
           0  Celina 46      Regional​​​
2016:   7  Seminole 33      BD
2017: 14  Sweetwater 60      BD​​

#PETERSBURG (19-18-0)
1941:   6  Amherst 26      BD
1962: 39  Hale Center 0      BD
           7  Sunray 8      Regional
1963: 20  Farwell 14      BD
         33  Stratford 8     Regional
         14  Merkel 6      Q-Final
         33  Albany 14      Semifinal
         20  George West 12     FINAL-3A
1964: 15  Springlake 21      BD
1969: 27  Farwell 19      BD
         16 Clarendon 35      Regional
1970: 35  Kress 6      Bi-District
         23  White Deer 6      Regional
         41  Lubbock Cooper 7      QF
           8  Sonora 49      Semifinal
1974: 24  Hart 0      Bi-District
           8  Memphis 27      Regional
1976:   7  Hart 14      Bi-District
1977: 21  Vega 6      Bi-District
           6  Sunray 16      Regional
1986:   8  Wheeler 21      BD
1993:   0  Rankin 18      BD
1995:   7  Sunray 13      Area
1996: 23  Rankin 6      BD
         31  Wheeler 32      Regional
1997: 35  Wink 6      Bi-District
         28  Wheeler 30      Regional
1998: 20  Springlake-Earth 28      BD
1999:   8  Nazareth 31      BD
2000: 51  Knox City 0      BD
         27  Iraan 56      Area
2001: 14  Knox City 7      BD
         20  Wink 9      Area
         42  Nazareth 12      Regional
           0  Stratford 28      QF
2002: 18  Sundown 13      BD
         14  Iraan 35      Area

PETROLIA (10-6-0)
1993:   0  Robert Lee 28      BD
2000: 19  Chico 3      BD
         34  Celeste 55      Area
2001: 59  Tolar 21      BD
         27  Fannindel 20      Area
         33  Menard 6      Regional
           7  Celeste 20      QF
2002: 34  Albany 12      BD
         39  Munday 22      Area
         33  Roscoe 3      Regional
         44  Knox City 14      QF
         34  Anton 13      Semifinal
         39  Celeste 18      FINAL-2A
2003:   7  Windthorst 57      BD
2009:   6  Albany 33      BD
2016; 28  Santo 31      BD​

PETTUS (4-8-0)
1951: 34  Natalia 7      BD
         20  Round Rock 13      Regional
1952:   0  Bastrop 25      BD
1953: 28  Tidehaven 67      BD
1987:   7  Refugio 68      BD
2002: 19  Flatonia 21      BD
2006:   6  LaVilla 33      BD
2010: 29  Sabinal 12      BD
         18  Burton 61      Area
2011: 34  Sabinal 6       BD
         27  Granger 31      Area
2016: 13  Bruni 34      Bi-District​

PFLUGERVILLE (21-21-0)
1960: 20  Lometa 0      BD
         26  Charlotte 8      Regional
1961: 40  Lometa 18     BD
         26  Charlotte 0      Regional
1962:   6  Holland 12      BD
1964: 28  Salado 6      BD
         28  Eden 30      Regional
1965:   0  Bartlett 20      BD
1970: 22  Shiner 20      BD
         24  Magnolia 13      Regional
         34  Jourdanton 0      Q-Final
           7  White Oak 6      Semifinal
           6  Sonora 45      FINAL-3A
1983:   7  Brookshire-Royal 14     BD
1984: 13  Columbus 14      BD
1985: 20  Columbus 19      BD
           6  SA Cole 15      Area
1996: 21  Waco 28      BD
1997:   6  Waco 24      BD
2000: 13  Waco 14      BD
2001: 14  Waco 28      BD
2002: 33  Waco 39      BD
2003: 48  A&M Consolidated 27      BD
         14  Klein Forest 21      Area
2004: 31  Austin Westlake 3      BD
         17  Lufkin 33      Area
2005: 42  Austin Westlake 32      BD
         26  A&M Consolidated 31     Reg.
2007: 34  Temple 31      BD (ot)
         18  Klein Forest 7      Area
         20  Dallas Carter 18     Regional
         35  Longview 14      Q-Final
         20  Abilene 14      Semifinal
           7  Katy 28      FINAL-6A-II
2008:   7  Smithson Valley 14      BD
2009: 10  SA Reagan 3      BD
         37  SA Brandeis 51      Area
2011: 28  Del Valle 7      BD
         10  Spring DeKaney 48      Area
2012: 23  Lake Travis 20      BD
         43  Lufkin 56      Area​​
2015:   0  Lake Travis 48      BD​

PFLUGERVILLE CONNALLY
(12-13-0)

1999: 22  Austin Reagan 24      BD
2000: 14  Lake Travis 21      BD
2001: 21  San Marcos 35      BD
2002: 13  Rosenberg Terry 0      BD
         13  Conroe Oak Ridge 17      Area
2003: 40  Rosenberg Terry 28      BD
           9  Beaumont Central 10      Area
2004: 61  Austin Travis 13      BD
         42  Kerrville 17      Area
         20  Calallen 7      Regional
         26  Gregory-Portland 13      QF
           7  Kilgore 10      Semifinal
2005: 55  Austin Lanier 7      BD
         49  Boerne 21      Regional
         28  Flour Bluff 21      QF
         17  Marshall 24      Semifinal
2006:   7  New Braunfels 14      BD
2007: 14  New Braunfels 21      BD
2010: 27  Lancaster 24      BD
         24  Tyler 48      Area
2011: 28  Waxahachie 49      BD
2012: 33  Montgomery 8      BD
         10  Nederland 17      Area​​
2016: 34  Magnolia West 33      BD
         14  Temple 17      Area​​

PFLUGERVILLE HENDRICKSON
​(10-11-0)

2005: 21  Austin McCallum 28      BD
2008: 42  Austin McCallum 7      BD
         13  Schertz Clemens 9      Area
         31  Port Lavaca 30      Regional
         14  Kerrville 45      QF
2009: 29  Austin Travis 0      BD
         56  Kerrville 63      Area
2010: 39  West Mesquite 48      BD
2011: 34  West Mesquite 20      BD
         42  Tyler 56      Area
2012: 13  Austin Westlake 33      BD​
2013: 10  Austin Westlake 17      BD​
2014: 56  Austin 14      Bi-District
           7  Spring Westfield 24     Area​​
2015: 64  Austin 13      BD
         14  Spring 38      Area​​
2016: 28  Austin Bowie 41      BD
2017: 44  Austin Bowie 21      BD
         14  Klein 7     Area
         42  Garland Sachse 35     Regional
           2  RR Cedar Ridge 30    Q-Final​​​​​

PHARR-SAN JUAN-ALAMO
(11-24-1)

1938:   0  Corpus Christi 59      BD
1960:   8  Port Lavaca 22      BD
1962: 29  SA South San 22      BD
         26  Austin Johnston 0      QF
         20  Orange 13      Semifinal
           3  Dumas 14      FINAL-5A
1963: 21  SA South San 0      BD
         20  Gonzales 20      QF (FD-W)
           9  LaMarque 7      Semifinal
           0  Corsicana 7      FINAL-5A
1964: 12  Kerrville 14      BD
1978:   0  C.C. Ray 7       BD
1981: 16  Alice 50      Bi-District
1982: 25  C.C. Carroll 26     BD
1986: 10  Edinburg 27      BD
1989: 14  Harlingen 27      BD
1990: 34  Harlingen 27      BD
         28  C.C. Carroll 21      Area
         14  SA Marshall 20      Regional
1991: 21  Harlingen 28      BD
1995: 10  Harlingen South 23      BD
1998: 14  Calallen 17      BD
1999: 35  Alice 38      BD
2000: 20  Calallen 35      BD
2003:   8  Brownsville Porter 45      BD
2005: 24  San Benito 11      BD
         26  Laredo Nixon 22      Area
           7  SA Madison 31      Regional
2006: 38  Los Fresnos 45      BD
2007: 28  Brownsville Pace 7      BD
         14  LaJoya 28      Area
2008: 24  Brownsville Pace 7      BD
         13  Sharyland 28      Area
2010: 22  Weslaco 35      BD
2014: 13  Edinburg Vela 49      BD​
2017: 13  Weslaco East 49     BD ​

PSJA MEMORIAL (1-6-0)
2001:   0  Calallen 45      BD
2002: 28  Los Fresnos 35      BD
2004:   6  Flour Bluff 29      BD
2005:   7  Calallen 54      BD
2010: 31  Brownsville Pace 16      BD
         30  McAllen Memorial 42      Area
2011:   0  Weslaco 55      BD

PSJA NORTH (6-11-0)
1997:   7  Brownsville Rivera 14      BD
2000:   0  Edinburg 31      BD
2002:   0  Donna 28      BD
2003: 28  Brownsville Rivera 14      BD
         21  Laredo Nixon 14      Area
         21  SA O’Connor 27      Regional
2004:   0  San Benito 41      BD
2006: 57  Brownsville Lopez 14      BD
         18  McAllen Memorial 35      Area
2008: 27  Brownsville Porter 15      BD
         21  SA Southwest 41      Area
2009: 48  Brownsville Pace 14      BD
         56  Eagle Pass 42      Area
         21  New Braunfels 62      Regional
2011: 21  Brownsville Pace 42      BD
         42  Brownsville Rivera 49      BD
2015:   7  San Benito 35      BD​​

#PHILLIPS (23-11-5)
1940: 40  Hereford 0       BD
         23  Paducah 0     Regional
1941: 34  Hereford 7       BD
         24  McLean 19     Regional
1942:   7  Hereford 7      BD (L)
1943: 26  Dimmitt 6       BD
           6  Shamrock 6      Reg. (W)
1944: 27  Hereford 0      BD
         19  Wellington 14      Regional
1945: 14  Hereford 14      BD (W)
         14  Wellington 0      Regional
1946: 32  Tulia 0      Bi-District
         13  Wellington 7      Regional
1948: 14  Lefors 0      Bi-District
         41  Post 0      Regional
           7  Monahans 13      QF
1949: 28  Lefors 42      BD
1952:   7  Floydada 13      BD
1953: 20  Olton 20      BD (6-4)
         20  Stamford 14      Regional
           7  Ballinger 20      Q-Final
1954: 32  Floydada 13      BD
         34  Colorado City 21    Regional
         32  Littlefield 0      QF
         26  Terrell 6      Semifinal
         21  Killeen 13      FINAL-4A
1955: 52  Olton 7      Bi-District
           0  Stamford 13      Regional
1964: 12  Iowa Park 12      BD (2-5)
1966: 16  Iowa Park 24      BD
1967: 16  Iowa Park 0      BD
         15  Denver City 6      Regional
         21  Crane 13      Q-Final
         13  Plano 15      Semifinal
1968: 12  Iowa Park 34      BD
1970:   6  Childress 14      BD
1971:   7  Childress 37      BD
1985: 28  Amherst 18      BD
           0  Munday 39      Regional

PILOT POINT (60-31-4)
1943:   6  Frisco 19      BD
1946: 21  Lewisville 0      BD
           6  Wilmer-Hutchins 6    Regional
1954:   0  Paducah 70      BD
1961:   0  Forney 16      BD
1965: 14  Honey Grove 30      BD
1968:   3  Honey Grove 13      BD
1979: 14  Holliday 6      BD
         20  Wolfe City 14      Regional
           6  China Spring 20      QF
1980: 14  Cooper 3      BD
         51  Boyd 7      Regional
         40  Moody 19      Q-Final
         14  Rotan 0      Semifinal
           0  Tidehaven 0      FINAL-3A
                 (Co-Champion)
1981: 42  Cooper 12      BD
         15  Pottsboro 7      Regional
         21  Eastland 8      Q-Final
         28  Hale Center 0      Semifinal
         32  Garrison 0      FINAL-3A
1982: 31  Whitewright 0      BD
         48  Kerens 7      Area
         20  Eastland 21      Regional
1983: 37  Pottsboro 0      BD
         21  Forney 6      Area
         13  Boyd 13      Regional (2-3)
1984: 13  Olney 14      BD
1985: 30  Holliday 0      BD
         51  Kennedale 12      Area
         23  McGregor 21      Regional
           7  Electra 29      QF
1986: 28  Howe 7       BD
         27  Holliday 28      Regional
1987: 49  Tom Bean 12      BD
         36  Holliday 0      Area
         19  Mart 14      Regional
         11  Lorena 15      QF
1988: 21  Electra 20      BD
         30  Farmersville 21      Area
           0  McGregor 34      Regional
1989: 20  Olney 0      BD
           7  Farmersville 0      Area
           8  Lorena 27      Regional
1990: 21  Farmersville 7      BD
         41  Quanah 7      Area
         28  Clifton 21      Regional
         17  Mart 8      Q-Final
           7  DeLeon 9      Semifinal
1991: 12  Farmersville 14      BD
1992: 45  Bells 8      Bi-District
         18  Holliday 15      Area
         21  Italy 0      Regional
         37  Van Alstyne 12      QF
           0  Goldthwaite 0      SF (1-3)
1993: 19  Tom Bean 0      BD
         23  Jacksboro 20      Area
         15  Kerens 12      Regional
           7  Boyd 6      Q-Final
           7  Goldthwaite 47     Semifinal
1994: 36  Wolfe City 22      BD
         34  Holliday 24      Area
           7  Hubbard 40      Regional
1995: 35  Tom Bean 10      BD
         14  Electra 21      Area
1996: 28  Bells 35      BD
1997: 43  Whitewright 6      BD
           3  Italy 24      Area
1998: 13  Howe 28      BD
1999: 30  Howe 14      BD
           9  Boyd 38      Regional
2000: 19  Jacksboro 6      BD
         13  Comanche 0      Regional
         28  Farmersville 14      QF
           6  Sonora 34      Semifinal
2002: 14  Commerce 17      BD
2003: 23  Quinlan Ford 22      BD
           0  Atlanta 19      Area
2004: 32  Breckenridge 34      BD
2005: 13  Iowa Park 27      BD
2006: 14  Emory Rains 13      BD
         35  Lake Worth 3      Area
           7  Brownsboro 28     Regional
2008: 32  Boyd 28      Bi-District
         15  Gunter 13      Regional
         27  Winnsboro 24      QF
         10  Muleshoe 35      Semifinal
2009: 59  Boyd 42      Bi-District
         28  Gunter 14      Regional
         24  Godley 23      Q-Final
         35  Brady 14      Semifinal
         35  Kirbyville 18      FINAL-3A-I
2013: 27  Farmersville 35      BD​
2014: 50  Red Oak Life 27      BD
         35  New Boston 13      Area
         27  Mineola 34      Regional
2017:   7  Grandview 54      BD​​​​

PINE TREE (3-8-0)
1938:   0  Mount Vernon 60      BD
1950: 20  Daingerfield 19      BD
           0  Leveretts Chapel 40      Reg.
1963: 21  Van 6      Bi-District
           6  Paul Pewitt 27 Regional
1976: 33  Mount Pleasant 28      BD
         14  Gainesville 35      QF
1983:   7  Temple 41      BD
1997:   9  Texarkana 14      BD
2001:   7  Corsicana 10      BD
2017: 21  North Forney 60     BD​

PITTSBURG (23-26-0)
1951: 13  Atlanta 7      BD
           0  Dallas Pleasant Grove 28  Reg.
1975:   0  Ennis 19      BD
1978: 18  Winnsboro 0      BD
         19  Mabank 0      Regional
           0  Wylie 28      QF
1979: 44  North Lamar 6      BD
           6  Van 7      Regional
1980: 21  DeKalb 0      BD
         24  Van 0      Regional
         28  Decatur 0      QF
         35  Stamford 0      Semifinal
         13  Van Vleck 2      FINAL-4A
1981: 20  Paul Pewitt 41      BD
1982: 21  Hooks 20      BD
         13  Robinson 14      Area
1983: 21  Linden-Kildare 19      BD
           7  Gladewater 26      Area
1984:   6  New Boston 35      BD
1985: 24  Hooks 18      BD
         42  Wylie 0      Area
         22  Gilmer 20      Regional
         14  Daingerfield 44      QF
1986: 19  Lindale 9      BD
           7  Jefferson 10      Area
1987: 31  Brownsboro 7      BD
           0  Gladewater 27      Area
1996: 21  Hooks 22       BD
1997: 13  Hooks 19       BD
1998:   9  Liberty-Eylau 43      BD
1999: 21  Liberty-Eylau 28      BD
2000:   7  Lindale 35      BD
2004: 14  Daingerfield 17      BD
2005:   6  Jefferson 34      BD
2007: 38  Spring Hill 12      BD
         45  Canton 14      Area
         23  Celina 50      Regional
2008: 14  Van 35      Regional
2009: 53  Quinlan Ford 13      BD
         21  Kennedale 17      Area
         55  Pleasant Grove 34      Reg.
         20  Graham 27      QF
2013: 54  Wills Point 49      BD
           0  Gilmer 48      Area​​
2014: 27  Athens 47      BD​
2015: 35  Crandall 24      BD
         34  Argyle 59      Area​​
2016: 17  Jasper 24       BD​
2017:   7  Rusk 48     Bi-District​

PLAINS (12-21-0)
1958: 36  Rotan 14      BD
         20  Ozona 18      Regional
         16  White Deer 46      QF
1960:   8  Merkel 7      BD
         50  Wink 16      Regional
           8  Stinnett 57      QF
1965: 14  Coahoma 51      BD
1971:   6  Iraan 45       BD
1972: 13  Rankin 0       BD
         44  Baird 6      Regional
           7  Clarendon 20      QF
1973: 14  Rankin 16      BD
1980: 21  McCamey 0      BD
         13  Rotan 18      Regional
1981: 14  McCamey 7      BD
         22  Hamlin 28      Regional
1986: 11  Wink 12      Bi-District
1987: 42  Grandfalls 8      BD
         20  Wheeler 29      Regional
1988: 23  Happy 13      BD
         14  White Deer 36      Area
1989:   6  Vega 16       BD
1990: 13  Rankin 24      Area
1992: 20  Wink 13       Area
           9  Sudan 19      Regional
1993: 14  Wink 28      Area
1994: 10  Wink 26      Area
1995:   6  Wink 34      Area
2001: 17  Tahoka 33      BD
2009:   7  Iraan 49      BD
2010: 56  Shamrock 20      Area
         20  Springlake-Earth 35    Regional
2015:   0  Quanah 53      BD​

PLAINVIEW (14-16-0)
1978: 28  Amarillo 0      BD
         32  EP Andress 14      Regional
           0  Odessa Permian 28      QF
1980:   9  Amarillo 10      BD
1982: 15  San Angelo 20      BD
1984:   7  Midland Lee 42      BD
1990:   6  Midland Lee 30      BD
1992: 19  Hereford 7      BD
         13  Andrews 6      Area
           6  Stephenville 9      Regional
1993:   9  Pampa 7      BD
         16  Sweetwater 28      Area
1998: 25  Hereford 6      BD
         35  EP Ysleta 23      Regional
         35  WF Rider 28      QF
         19  Grapevine 23      Semifinal
1999: 15  Hereford 26      BD
2001:   7  Amarillo Palo Duro 24     BD
2003: 40  Andrews 13      BD
         42  Canutillo 20      Area
         27  Denton Ryan 51      Regional
2005: 44  Amarillo Palo Duro 0      BD
         28  EP Del Valle 0      Regional
         23  Stephenville 26      QF
2006: 34  Amarillo Palo Duro 14      BD
         51  EP Andress 28      Regional
         12  Aledo 28      Q-Final
2014: 28  Amarillo Palo Duro 31      BD​
2015: 14  Canyon Randall 21      BD-ot​
2017: 14  Abilene Cooper 63     BD​

​PLANO (88-42-2)
1934: 26  FW Vocational 0      BD
         13  Crowell 44      Regional
1935:   7  Handley 0      BD
           0  Newcastle 33      Regional
1936: 24  Commerce 0      BD
           7  Irving 14      Regional
1939: 31  Cooper 6      Bi-District
           6  Mineola 29      Regional
1940: 46  Honey Grove 6      BD
           6  Mount Pleasant 19      Reg.
1946: 14  Irving 34      BD
1947:   0  Irving 27      BD
1951:   7  Farmersville 7      BD (L)
1961: 28  Duncanville 20      BD
         12  Jacksboro 20      Regional
1964:   6  Marlin 13      BD
1965:   6  West 0       Bi-District
         44  Lake Worth 6      Regional
         22  DeKalb 0      Q-Final
         40  Iowa Park 8      Semifinal
         20  Edna 17       FINAL-4A
1966: 41  Mexia 7      Bi-District
         14  Decatur 6      Regional
         15  Daingerfield 21      QF
1967: 34  Mexia 6      Bi-District
         28  Decatur 0      Regional
         14  Daingerfield 7      QF
         15  Phillips 13      Semifinal
         27  Randolph 8       FINAL-4A
1968: 62  Azle 20      Bi-District
           7  Henderson 21      QF
1970: 42  Saginaw Boswell 6      BD
         23  Jacksonville 16      QF
         21  Brownwood 35     Semifinal
1971: 40  Azle 0      Bi-District
         18  Jacksonville 17      QF
         10  Brownwood 8      Semifinal
         21  Gregory-Portland 20
                 (​FINAL-5A)
1972: 27  Longview 0      BD
         13  Killeen 8      Regional
           8  Dallas Skyline 30      QF
1973:   0  Tyler 34      Bi-District
1974: 28  Longview 21       BD
         40  Bryan 23       Regional
1975:   0  Longview 26       BD
1977: 17  Lufkin 7      Bi-District
         28  Conroe 9      Regional
         29  Highland Park 28      QF
           3  Odessa Permian 0    SF
         13  Port Neches-Groves 10
                (FINAL-6A)
1978: 13  Tyler 13      BD (FD-W)
         15  Temple 14      Regional
         30  Dallas Carter 0      QF
           6  Odessa Permian 3      SF
         13  SB Stratford 29     FINAL-6A
1979: 25  Lufkin 21      BD
         16  Temple 19      Regional
1980: 23  Longview 7      BD
         16  Temple 0      Regional
         21  Highland Park 23      QF
1982: 28  Dallas Kimball 20      BD
         14  South Oak Cliff 0      Area
         14  The Woodlands 8      Reg.
           0  Dallas Carter 10      QF
1983: 35  Dallas Pinkston 6      BD
         28  Mesquite 3      Area
         20  Temple 14      Regional
         21  Klein 0      Q-Final
         14  Midland Lee 35      Semifinal
1984: 21  Dallas Kimball 8      BD
           7  Highland Park 17      Area
1986: 33  Dallas Kimball 14      BD
         37  North Mesquite 21      Area
         31  Bryan 0      Regional
         17  Longview 12       QF
         28  Hurst Bell 21      Semifinal
         24  LaMarque 7      FINAL-6A
1987: 35  Dallas White 14      BD
         21  Dallas Roosevelt 12      Area
         21  Langham Creek 14       Reg.
         24  Cypress-Fairbanks 21      QF
         29  Odessa Permian 21      SF
         28  SB Stratford 21     FINAL-6A
1988: 38  Duncanville 33      BD
         12  Garland Lakeview 23     Area
1990: 28  Dallas Spruce 13      BD
         14  Tyler Lee 6      Area
         21  The Woodlands 2 Regional
         19  Marshall 24      QF
1991:   7  Dallas Kimball 6      BD
         14  Tyler Lee 18      Regional
1992: 13  Garland Lakeview 10      BD
           7  Arlington 17      Regional
1993: 17  Garland 0      BD
         45  Arlington 10      Regional
         20  Spring Westfield 0      QF
         12  Euless Trinity 0      SF
         13  Converse Judson 36
                 (FINAL-6A-I)
1994: 29  Mesquite 19      BD
         28  Duncanville 14     Regional
         38  Lufkin 14      Q-Final
         10  Odessa Permian 0      SF
         28  Katy 7      FINAL-6A-I
1995:   7  Garland 23      BD
1996: 21  Allen 28       BD
1998: 28  Mesquite 7      BD
         31  Tyler Lee 14      Regional
         20  Jersey Village 35      QF
1999:   7  Mesquite 38      BD
2000: 35  North Garland 28      BD
         13  Tyler 21      Area
2001:   9  North Mesquite 6      BD
         19  Lufkin 24      Area
2005: 17  DeSoto 14      BD
         31  South Grand Prairie 24   Area
         20  Midland 7      Regional
         27  Southlake Carroll 37      QF
2007: 42  Rockwall 35      BD
         28  Mesquite 7      Area
         31  Spring Westfield 19      Reg.
         41  Dallas Skyline 20      QF
         27  Euless Trinity 30      SF-ot
2008: 42  Duncanville 15      BD
         35  Euless Trinity 42      Area
2009: 28  Duncanville 17      BD
         38  Euless Trinity 41      Area
2010:   6  Coppell 23      Bi-District
2012: 14  Dallas Skyline 35      BD
2013: 14  Dallas Skyline 28      BD
2014: 28  Denton Guyer 59      BD
2017: 21  Euless Trinity 28      BD-ot​​

PLANO EAST (16-21-1)
1984: 14  Dallas Carter 14     BD-W
           7  Wilmer-Hutchins 6      Area
           3  Conroe 7      Regional
1985: 21  Dallas White 17      BD
         21  Dallas Bryan Adams 7     Area
           7  Conroe 17      Regional
1987: 17  Dallas Carter 28      BD
1988:   7  Dallas Carter 21      BD
1993: 26  DeSoto 42      Bi-District
1994: 33  North Mesquite 18      BD
         14  Irving Nimitz 6      Area
         44  Tyler 48      Regional
1995: 14  North Mesquite 17      BD
1997: 34  Allen 13      Bi-District
         10  Longview 21      Regional
1998: 25  North Mesquite 6      BD
         21  Lufkin 31      Area
1999: 14  North Mesquite 0      BD
         17  Dallas Kimball 6      Area
         38  The Woodlands 15      Reg.
         14  Garland 24      Q-Final
2000:   0  North Mesquite 28      BD
2001:   3  Mesquite 16      BD
2002: 17  Dallas Skyline 14      BD
         14  Tyler Lee 24      Regional
2003: 35  Dallas Skyline 24      BD
           3  Tyler Lee 31      Regional
2004:   0  Duncanville 28     BD
2005: 17  Arlington 13      BD
         20  Euless Trinity 56    Regional
2006: 31  Rockwall 24      BD
         21  Tyler Lee 18      Area
         27  Spring Westfield 31      Reg.
2009: 27  Irving MacArthur 26      BD
           0  Coppell 14      Area
2011: 16  Southlake Carroll 23      BD
2015: 33  Denton Ryan 56      BD​
2016: 35  Lewisville Hebron 42      BD​

​​
PLANO WEST (5-8-0)
2004: 45  DeSoto 35      BD
         14  Denton Ryan 17      Area
2006: 21  Garland 23      BD
2007: 20  Garland Naaman 24      BD
2008: 49  Cedar Hill 52      BD (3 ot)
2009: 22  Cedar Hill 31      BD
2012: 42  Lake Highlands 35      BD
         37  South Garland 27      Area
         55  Lufkin 52       Regional
         35  Austin Westlake 42     QF​​​​
2013: 41  Dallas Jesuit 48      BD​
2014: 66  Keller 41       BD
         31  Euless Trinity 49       Area​​

PLEASANT GROVE (19-14-0)
1988: 35  Mineola 0      BD
           9  Linden-Kildare 30      Area
1996: 14  Mount Vernon 7      BD
         15  Tatum 42      Area
1997: 13  Mount Vernon 10      BD
         14  Linden-Kildare 35      Area
2000:   0  Daingerfield 13      BD
2001: 10  Spring Hill 0      BD
         20  Lindale 17      Regional
           0  Everman 42       QF
2004:   6  Gilmer 43      BD
2006: 43  Spring Hill 21      BD
         28  Canton 48      Area
2007: 34  Mineola 25      BD
         31  Chapel Hill 28      Area
         21  Glen Rose 24      Regional
2008: 37  Kemp 13      Area
         21  Celina 52      Regional
2009: 30  Farmersville 24      Area
         35  Argyle 19      Regional
         34  Pittsburg 35      QF
2010:   0  Carthage 42      BD
2014:   7  Gilmer 50       BD​
2015: 36  Gilmer 40       BD​
2016: 26  Rusk 14       Bi-District
         31  Wills Point 13        Area
         19  Celina 23       Regional​​​
2017: 21  Tatum 7     Bi-District
         56  Aubrey 28     Area
         33  Celina 14     Regional
         55  Melissa 14      Q-Final
         45  Graham 14     Semifinal
         41  West Orange-Stark 21
                 (FINAL-4A-II)​​​​​​​

PLEASANTON (11-24-0)
1944: 26  Floresville 0      BD
1945:   0  Crystal City 20      BD
1950:   6  Palacios 40      BD
1958:   6  Hallettsville 14      BD
1961:   6  Gonzales 33      BD
1962: 12  Hondo 6      BD
           8  FB Dulles 21      Regional
1988:   7  Calallen 17      BD
1989: 15  Gregory-Portland 35     BD
1993: 18  Edcouch-Elsa 38      BD
1994: 22  Gregory-Portland 70    BD
1995: 14  Calallen 40      BD
1996: 21  Schertz Clemens 42      BD
1997: 16  SA Sam Houston 12      BD
           7  Edcouch-Elsa 21      Area
1998:   6  Schertz Clemens 42      BD
1999: 22  Schertz Clemens 42      BD
2002: 14  Gregory-Portland 44     BD
2003: 14  Gregory-Portland 24     BD
2004: 28  SA Sam Houston 8      BD
           0  Gregory-Portland 48   Area
2005: 31  SA Lanier 28      BD
           9  Calallen 53      Area
2006: 28  Pearsall 15      BD
         27  LaVernia 23      Regional
         14  Ingleside 28      QF
2007: 28  Hondo 19      BD
         35  Bandera 21      Regional
         16  Gonzales 13      QF
           7  Liberty Hill 49    Semifinal
2012: 49  Navarro 76      BD​
2013: 21  Canyon Lake 24      BD​
2014: 20  Kingsville 23       BD​
2017: 32  RGC LaGrulla 16     BD
         10  Canyon Lake 28    Area​​

PONDER (0-2-0)
2014:   7  Wall 30       Bi-District
​2016:   6  Clyde 42     Bi-District​​​

#PORT ARTHUR (31-26-6)
1922:   6  Beaumont 12      BD
1928:   6  SA Jefferson 6      BD (W)
           0  Marshall 0      SF (3-2)
           0  Abilene 38      FINAL
1929: 13  Brownsville 12      BD
         13  Denton 0      Semifinal
          0  Breckenridge 0      FINAL
1933: 14  Houston San Jacinto 0   BD
         25  Corpus Christi 6      QF
         14  Greenville 32      Semifinal
1935:   6  Houston San Jacinto 0   BD
         12  Corpus Christi 14      QF
1936: 20  Houston Jeff Davis 6    BD
         17  Corpus Christi 7      QF
           7  Kerrville 20      Semifinal
1938: 14  Houston Reagan 16     BD
1940:   0  Houston Jeff Davis 13  BD
1944: 21  Houston Lamar 0      BD
         13  Austin 7      QF
         27  Lufkin 19      Semifinal
         20  Highland Park 7     FINAL
1948:   9  Baytown 0      BD
         35  Austin 0      QF
           6  Waco 13      Semifinal
1949: 26  Galveston 7      BD
         13  Marshall 0      QF
         14  Austin 20      Semifinal
1950: 13  Baytown Lee 13     BD, 3-5
1953: 14  Houson Lamar 14     BD-L
1957: 19  Galena Park 7      BD
         19  Houston Bellaire 0      QF
         14  Austin 6      Semifinal
           9  Highland Park 21  FINAL-6A
1958:   0  Pasadena 6      BD
1959: 21  Texas City 6      BD
         41  Houston Reagan 0      QF
           7  C.C. Ray 26      Semifinal
1960: 14  Galena Park 7      BD
         27  Houston Bellaire 15      QF
           0  C.C. Miller 6      Semifinal
1963: 21  Pasadena 22      BD
1966: 62  Brazosport 29      BD
         17  Spring Branch 28       QF
1969:   9  Beaumont Hebert 19   BD
1970: 33  Beaumont 6      BD
         27  Baytown Lee 15      Reg.
         46  Houston Sam Houston 19 
         12  Austin Reagan 28     SF
1980: 49  Aldine 6      BD
         29  LaMarque 24      Reg.
         34  SB Stratford 0      QF
         34  SA Holmes 7      Semifinal
         19  Odessa Permian 28 
                 (FINAL-6A)
1981: 21  Aldine 21      BD (4-5)
1982: 27  Aldine 13      BD
           6  Dickinson 20      Area
1983:   3  Aldine 38      BD
1986:   0  Aldine MacArthur 30   BD
1987: 27  Aldine 48      BD
1988: 28  Forest Brook 33      BD
1993:   7  Aldine MacArthur 21   BD
2000: 19  Beaumont Ozen 28      BD
2001:   6  Jasper 47      BD

#PORT ARTHUR AUSTIN
(Port Acres): 21-13-2

1943: 27  Cleveland 0      BD
           7  Pasadena 0      Regional
1946: 18  Deer Park 25      BD
1947: 20  LaPorte 2      BD
           6  Schulenburg 0      Regional
1958: 20  Center 0      BD
           6  Liberty 14       Regional
1959:   0  Jasper 15      BD
1964: 20  Cleveland 6      BD
         13  Humble 0      Regional
           6  Taylor 31       QF
1965:   7  Crockett 0      BD
           6  Needville 6      Reg. (2-3)
1979: 13  Woodville 0      BD
         24  Waller 33       Regional
1982: 15  Anahuac 34      BD
1983: 39  Hamshire-Fannett 3      BD
         14  Woodville 0      Area
         24  Waller 8       Regional
         33  Navasota 0      QF
           6  Sweeny 6      Semifinal, 1-3
1985: 13  Newton 12      BD
         37  Crockett 14      Area
           3  Van Vleck 10      Reg.
1986: 31  Newton 12      BD
         28  Crockett 0      Area
         27  Needville 2      Regional
         21  Cameron 14      QF
           7  Cuero 34      Semifinal
1992: 30  Barbers Hill 0      BD
           7  Columbus 14      Area
1993: 31  Hamshire-Fannett 35   BD
1994: 19  Hamshire-Fannett 25   BD
1995: 21  Liberty 13      BD
         21  Sweeny 49      Area
1997: 34  Liberty 35      BD

#PORT ARTHUR LINCOLN 
​(7-8-0)

1971: 36  Beaumont Hebert 6      BD
         12  Houston Smiley 16      Reg.
1972: 20  Beaumont South Park 6 BD
         10  Galveston 13      Regional
1973:   6  Beaumont South Park 13 
1982: 12  Bay City 14      BD
1984: 22  Huntsville 0      BD
         27  Bay City 25      Reg.
           6  Tomball 24      QF
1985: 21  Dayton 7      BD
           0  Tomball 28      Reg.
1999: 14  Dayton 10      BD
         14  Hallsville 20      Area
2001: 28  Silsbee 16      BD
         30  Brenham 38      Area

PORT ARTHUR MEMORIAL
​(13-11-0)

2003: 41  Aldine 40      BD
         31  Pearland 23      Area
         14  Katy 34      Regional
2004: 49  Houston Lamar 57      BD
2006: 27  LaPorte 56      BD
2008: 28  LaPorte 56      BD
2009: 21  LaPorte 42      BD
2010: 38  Pasadena Memorial 34 BD
         31  Dickinson 24      Area
         10  SA Memorial 34      Reg.
2011: 56  South Houston 28      BD
         38  Clear Springs 35      Area
         24  SB Memorial 14      Reg.
         34  LaPorte 6      QF
         31  Cibolo Steele 51   Semifinal
2012: 37  Manvel 49     Bi-District​
2013: 49  Pasadena Memorial 0    BD
         21  FB Elkins 48     Area​​
2016: 42  New Caney Porter 3     BD
         45  FB Elkins 14       Area
           7  Temple 39      Regional​​​
2017: 41  Humble Kingwood Park 7   BD
         45  Galveston 14     Area
         29  Temple 33     Regional​​​

PORT ISABEL (44-37-2)
1952:   0  West Oso 58      BD
1974:   0  Freer 35      BD
1976: 33  Freer 7      BD
           9  Yoakum 13      Regional
1978: 27  Hebbronville 12      BD
         14  Kenedy 39      Regional
1979: 27  Premont 11      BD
         10  Hallettsville 0      Reg.
           6  Edna 21      QF
1980:   7  Hebbronville 2      BD
         17  Edna 9      Regional
           0  Van Vleck 0      QF (1-2)
1981: 33  Hebbronville 15      BD
         36  Refugio 0      Regional
         10  Hondo 0      QF
         14  Cameron 25      Semifinal
1982: 30  Falfurrias 20      BD
           7  Taft 21      Area
1983: 14  Benavides 3      BD
         35  Bishop 3      Area
           0  Sweeny 13      Regional
1984: 41  Freer 7      BD
         28  Refugio 26      Area
           0  Medina Valley 24      Reg.
1985:   6  Freer 7      BD
1986:   0  Hebbronville 23      BD
1987: 10  Hebbronville 22      BD
1988: 14  Freer 12      BD
           7  West Oso 21      Area
1990: 30  San Diego 0      BD
         35  Taft 0      Area
         31  Hondo 14      Regional
           7  Sinton 21      QF
1991: 14  Freer 41      BD
1992: 21  George West 8      BD
         21  Rockport-Fulton 21   Area
           7  Marble Falls 28      Reg.
1993: 35  San Diego 12      BD
         14  Carrizo Springs 0      Area
           8  Cuero 63      Regional
1994: 28  Orange Grove 7      BD
         28  Carrizo Springs 7      Area
         20  Cuero 20 Reg.      (5-3)
         24  Bandera 11      QF
         13  Sealy 34      Semifinal
1995: 26  San Diego 22      BD
         15  Ingleside 22      Area
1996: 34  Orange Grove 6      BD
         40  Sinton 20      Area
           0  Sealy 42      Regional
1997: 26  Bishop 54      BD
1998: 14  Orange Grove 28      BD
2000:   9  Falfurrias 42      BD
2001: 48  San Diego 6      BD
           0  Yoakum 10      Area
2002: 43  Bishop 14      BD
         20  Aransas Pass 19      Area
         24  Bandera 27       Regional
2003: 28  Orange Grove 0      BD
         37  Hondo 20      Area
         35  Liberty Hill 27      Reg.
         63  Altair Rice 61    QF (4 ot)
         10  Marlin 41      Semifinal
2004: 48  Orange Grove 21      BD
         35  Ingleside 25      Area
           0  Hallettsville 10      Reg.
2005: 41  West Oso 14      BD
         14  Devine 42      Area
2006: 34  Lyford 6      BD
           7  Orange Grove 12      Area
2007: 28  Raymondville 7      BD
         14  Cuero 42      Area
2010:   7  Robstown 37      BD
2011: 14  Orange Grove 28      BD
2012: 40  Lyford 20      BD
         53  Sinton 26     Area
         35  Navarro 28       Reg.-ot
           0  Bellville 22       QF​​​​
2013: 42  Raymondville 13     BD
         40  Orange Grove 7     Area
         14  LaVernia 21     Regional​​​
2014: 22  Sinton 52         BD​
2015: 14  Cuero 48       Bi-District​
2016: 21  Sweeny 36      Bi-District​

PORT LAVACA (24-16-1)
1937:   6  Aransas Pass 14      BD
1940: 19  Bastrop 12      BD
1944:   0  Bastrop 13      BD
1945: 33  Ingleside 6      BD
1947: 26  SA Edgewood 13      BD
           7  Pearsall 26      Regional
1948:   0  Floresville 33      BD
1949: 26  George West 26     BD-W
         28  San Felipe 19      Regional
1960: 22  Pharr-SJ-Alamo 8     BD
         49  SA Sam Houston 14     QF
         20  Cleburne 0      Semifinal
           6  Brownwood 26   FINAL-5A
1961: 12  San Benito 15      BD
2006: 76  Uvalde 47      BD
         18  Edcouch-Elsa 39      Area
2007: 31  Floresville 7      BD
           7  Calallen 27      Area
2008: 49  Floresville 10      BD
         48  Edcouch-Elsa 28      Area
         30  Pflugerville Hendricksen 31
2009: 38  Uvalde 3      BD
         47  Mercedes 39      Area
         35  Austin McCallum 28    Reg.
         31  Kerrville 38      QF
2010: 63  SA Southside 15      BD
         42  Edcouch-Elsa 12      Area
         42  Boerne Champion 66   Reg.
2011: 61  SA Lanier 0      BD
         34  Edcouch-Elsa 13      Area
         43  Kerrville 50      Regional
2012: 48  Floresville 21      BD
         34  Edcouch-Elsa 36      Area​​
2013: 36  Floresville 34      BD
         27  Flour Bluff 21     Area
         28  Cedar Park 27    Regional
         46  Alamo Heights 22     QF
         21  Brenham 56    Semifinal​​​​​
2014: 30  FB Marshall 14        BD
         14  Crosby 36       Area​​
2015: 35  FB Ridge Point 42      BD​

PORT NECHES-GROVES
​(48-27-1)

      (Port Neches thru 1955)

1933:   6  Groveton 7      BD
1934: 35  Kirbyville 0      BD
         19  Freeport 14      Regional
1938: 12  Hull-Daisetta 20      BD
1941:   0  Dayton 6      BD
1946: 19  Freeport 6      BD
         46  Huntsville 0      Regional
1947: 13  Tomball 12      BD
         13  Huntsville 7      Regional
1952: 14  Temple 48      BD
1953: 12  Temple 0      BD
           7  Edinburg 7      SF (4-1)
         24  Big Spring 13    FINAL-5A
1954: 13  Temple 7      BD
         44  McAllen 14      Semifinal
           7  Breckenridge 20   FINAL-5A
1955: 36  Temple 19      BD
         14  Alice 7      Semifinal
         20  Garland 14     FINAL-5A
1961:   0  Galena Park 13      BD
1968: 15  Bmt. Charlton-Pollard 31
1974: 27  Beaumont French 0      BD
           9  Texas City 7      Regional
         27  Baytown Sterling 9      QF
           7  Brazoswood 14    Semifinal
1975:   6  Beaumont French 2      BD
         32  South Houston 7      Reg.
         27  Houston Kashmere 19   QF
         28  SA Lee 0      Semifinal
         20  Odessa Permian 10
                  (FINAL-6A)
1976: 35  Baytown Lee 21      BD
         14  Galveston 7      Regional
         15  SB Memorial 12      QF
           7  SA Churchill 13   Semifinal
1977: 27  Forest Brook 0      BD
         34  LaPorte 13      Regional
         14  Houston Kashmere 6    QF
         19  SA Lee 0      Semifinal
         10  Plano 13      FINAL-6A
1989: 41  Crosby 21      BD
         29  Jasper 18      Area
         10  Rosenberg Lamar 7      Reg.
         13  A&M Consolidated 31   QF
1990:   0  LaMarque 28      BD
1992: 17  Silsbee 42      BD
1996: 42  Livingston 8      BD
           7  Jacksonville 14      Reg.
1998: 24  Dayton 35      BD
1999: 17  Silsbee 10      BD
         54  Waller 28      Area
         35  Brazosport 21      Reg.
         22  LaMarque 6       QF
         16  Schertz Clemens 13      SF
         18  Stephenville 28  ​ FINAL-5A-II
2003: 43  Willis 0      BD
         26  Waller 27      Area
2004: 17  Houston King 14      BD
           0  Kilgore 48      Area
2007: 33  Galena Park 0      BD
           7  Rosenberg Lamar 26   Reg.
2009: 21  Barbers Hill 7      BD
         21  Brenham 27      Area
2010: 21  Barbers Hill 13      BD
         50  Willis 47      Area
         46  Manvel 56      Regional
2011: 31  Dayton 36      BD
2013: 28  Crosby 49     BD​
2014: 44  Dayton 56        B​D
2015: 42  Dayton 41        BD
         30  Angleton 48       Area​​
2016: 31  Barbers Hill 26       BD
         28  FB Willowridge 14    Area
         28  College Station 52    Reg.​​​
2017: 72  Crosby 69     Bi-District
         24  Texas City 17     Area
         40  College Station 66     Reg.​​​

POST (32-28-1)
1928:   1  Hereford 0      BD
         21  Mineral Wells 20      Reg.
1948:   7  Lockney 6      BD
           0  Phillips 41      Regional
1966: 20  Memphis 19      BD
         14  Iowa Park 41      Regional
1976: 42  Stamford 14      BD
         14  Ozona 30      Regional
1982: 24  Denver City 10      BD
         42  Amarillo River Road 22  A
         14  Stamford 18      Regional
1983: 25  Frenship 0      BD
         14  Muleshoe 10      Area
         33  Crane 11      Regional
         35  Ballinger 21      QF
           0  Daingerfield 42    Semifinal
1984: 27  Kermit 7      BD
           6  Littlefield 14       Area
1985: 75  Fabens 14      BD
         37  Perryton 14      Area
         21  Ballinger 12      Regional
           0  Vernon 13      QF
1989:   6  Crane 6      BD (2-1)
         29  Canyon 24      Area
         12  Springtown 24      Reg.
1990:   0  Olton 21      BD
1993: 20  Springlake-Earth 21      BD
1994:   0  Springlake-Earth 24      BD
1996:   7  Lockney 13      BD
1997: 38  Hart 0      BD
         28  Spearman 22      Area
         14  Stanton 35      Regional
1998: 49  Hale Center 38      BD
           7  Sonora 14      Reg. (4 ot)
1999: 21  Hale Center 14      BD
           0  Ozona 7      Regional
2001: 55  Colorado City 25      BD
         34  Wall 28      Regional (ot)
         28  Holliday 0      QF
         14  Van Alstyne 29   Semifinal
2002: 12  Crane 20      BD
2003: 20  Coahoma 52      BD
2004: 28  Olton 20      BD
           6  Canadian 23       Area
2005: 14  Friona 19      BD
2007:   0  Childress 42      BD
2009: 35  Sonora 28      BD
           7  Bushland 44      Area
2012: 10  Sonora 34      Area​
2013: 41  Amarillo Highland Park 27  BD
         21  Sonora 28      Area​​
2014: 62  Grape Creek 21       BD
           7  Cisco 49       Area​​
2015: 51  Crane 12         BD
           7  Henrietta 14        Area​​
2016: 33  Anthony 7       Bi-District
         20  Stratford 14        Area
         21  Abernathy 24     Regional
2017: ​39  Ozona 19      Bi-District
         32  New Deal 21       Area
         12  Stratford 48      Regional​​

POTEET (3-9-0)
1939: 13  Runge 0      BD
1943: 39  Three Rivers 0      BD
1958: 26  Schertz-Cibola 18      BD
           0  East Bernard 14      Reg.
2000:   0  LaVernia 27      BD
2002: 30  Liberty Hill 42      BD
2004: 13  Brady 25      BD
2005: 20  Llano 27      BD
2007: 27  Devine 70      BD
2008: 13  Yoakum 31      BD
2015:   0  Navarro 72        BD​
2016: 14  Navarro 70        BD​

POTH (39-30-0)
1955:   6  Nixon 14      BD
1957: 18  Gregory-Portland 13     BD
         14  Florence 6      Regional
1967:   7  Bishop 0      BD
           7  Sweeny 25      Regional
1968: 41  Agua Dulce 12      BD
         59  Johnson City 14      Reg.
         34  Tidehaven 0      QF
         35  Rosebud 0      Semifinal
           0  Sonora 9      FINAL-3A
1969: 14  Agua Dulce 7      BD
         13  Somerset 6      Regional
         21  Schulenburg 6      QF
           7  Mart 14      Semifinal
1976: 24  Orange Grove 8      BD
         20  Lytle 8      Regional
         11  Barbers Hill 13      QF
1977: 21  Orange Grove 0      BD
         17  Brackettville 6      Reg.
           7  East Bernard 17      QF
1980: 12  Woodsboro 13      BD
1981: 26  Woodsboro 0      BD
         17  Blanco 21      Regional
1982: 14  Woodsboro 6      BD
         27  Natalia 0      Area
           0  East Bernard 27      Reg.
1983: 28  Orange Grove 7      BD
         10  Sabinal 0      Area
           0  Wallis Brazos 3      Reg.
1990: 27  Brackettville 6      BD
           0  Refugio 53      Area
1991: 47  Dilley 0      BD
         14  Karnes City 32      Area
1997: 13  Freer 21      BD
1998: 36  Dilley 0      BD
         13  Refugio 7      Area (ot)
           7  Ganado 14      Regional
1999: 16  Dilley 14      BD
         33  Banquete 7      Area
           7  Mason 48      Regional
2000: 46  Randolph 19      BD
         21  Karnes City 6      Reg.
           6  Blanco 31      QF
2002: 39  Freer 14      BD
         36  Skidmore-Tynan 8      Area
         10  Van Vleck 17      Regional
2003: 21  Brackettville 20      BD
         19  Yorktown 8      Area
           6  Ganado 48      Regional
2004:   7  Randolph 34      BD
2005: 17  Randolph 10      BD
         14  Lexington 21      Area
2007:   7  Dilley 13      BD
2009: 40  Harper 56      BD
2010: 50  Boling 29      Area
         19  Refugio 34      Regional
2011: 33  Schulenburg 28      Area
           7  Refugio 41      Regional
2012: 62  Taft 26       Bi-District
         25  Lexington 42       Area​​
2013: 34  Hebbronville 12     BD
         37  Schulenburg 14     Area
           7  East Bernard 42    Regional​​​
2015: 13  Boling 50         BD​
2016: 21  Odem 60         BD​
2017: 26  C.C. London 34      BD​

POTTSBORO (20-19-0)
1976:   6  Muenster 30      BD
1977: 21  Holliday 15      BD
         14  Farmersville 6      Reg.
           6  Wall 28      QF
1981:   7  Holliday 6      BD
           7  Pilot Point 15      Reg.
1982: 25  Southlake Carroll 28      BD
1983:   0  Pilot Point 37      BD
1986:   0  Van Alstyne 7      BD
1987: 48  Celina 8      BD
         21  Electra 0      Area
         23  Lorena 42      Regional
2000: 20  Wilmer-Hutchins 26      BD
2001: 27  Dallas Pinkston 32      BD
2007: 14  Farmersville 42      BD
2008: 41  Jacksboro 14      BD
         29  Paul Pewitt 15      Area
         33  Caddo Mills 15      Reg.
         31  Grandview 9      QF
         26  Cisco 33      Semifinal
2010: 37  Eustace 13     Bi-District
         14  Daingerfield 46     Area
2011: 26  New Boston 47      BD​​​
2012: 41  Malakoff 0      Area
         14  New Boston 20      Reg.​​
2013: 30  Bowie 8     BD
         14  Redwater 13      Area
         10  Daingerfield 56     Reg.​​​
2014: 44  Caddo Mills 13      BD
         38  Redwater 21       Area
         37  Whitesboro  14       Reg.
           7  Mineola 14       QF​​​​
2015: 28  Commerce 0        BD
           9  White Oak 24      Area​​
2016: 42  Kemp 36       Bi-District
-        35  White Oak 6        Area
-        42  Farmersville 26    Reg.
-          3  Mineola 46       Q-Final​​​​
2017: 21  Kemp 45     Bi-District​

PRAIRILAND (1-9-0)
2000:   7  West Rusk 26      BD
2002: 14  Hooks 36      BD
2003: 13  Hooks 18      BD
2005: 47  Anna 13      BD
           6  Argyle 30      Regional
2007:   6  Winnsboro 21      BD
2008: 14  Gunter 35      BD
2009:   6  Melissa 7      BD
2010: 37  Eustace 13      BD
         14  Daingerfield 46      Area
2014: 14  Mineola 52        BD​
2015:   0  Mineola 49        BD​

#PREMONT (1-8-2)
1945:   0  Banquete 0      BD (1-3)
1969: 12  Lyford 24      BD
1971: 15  Los Fresnos 14      BD
           0  Refugio 42      Regional
1979: 11  Port Isabel 27      BD
1986:   7  Sharyland 7      BD (L)
1991:   6  Lyford 42      BD
1994:   7  Refugio 31      BD
1995:   0  Refugio 47      BD
2001: 20  Karnes City 28      BD
2003:   0  Yorktown 49      BD

#PRESIDIO (0-1-0)
1990:   2  Wall 52      BD

PRINCETON (6-13-0)
1948:   0  Bridgeport 19      BD
1972:   7  Whitewright 14      BD
1974: 27  Honey Grove 23      BD
         27  Archer City 22      Regional
           0  Aledo 46      QF
1975: 25  Cooper 12      BD
           0  Holliday 19      Regional
1976: 12  Whitewright 19      BD
2010:   6  Dallas Madison 47      BD
2011: 31  Dallas Roosevelt 20      BD
           0  Van Alstyne 28      Area
2012: 28  Ferris 21      BD
         14  Gainesville 40       Area​​
2013: 50  Ferris 22     BD
           0  Frisco Lone Star 35   Area​​
2014: 35  Kaufman 42        BD​
2015: 36  Athens 59        BD​
2016: 14  Van 41        BD​
2017: 28  Van 35        BD​

#PROGRESO (0-1-0)
1990:   0  Freer 27      BD

PROSPER (18-15-0)
1973: 35  Saint Jo 18      BD
           0  Rule 21      QF
1978: 13  Italy 29      BD
2002:   0  Paradise 29      BD
2003:   0  Boyd 28      BD
2004: 24  Italy 14      BD
         11  Cooper 17      Area
2005: 42  Italy 8      BD
         31  Cooper 14      Area
         16  Crawford 45      Reg.
2006: 12  Royse City 45      BD
2007: 23  Wills Point 7      BD
           7  Glen Rose 12      Area
2008: 28  North Lamar 7      BD
         29  Alvarado 14      Regional
         21  Van 7      QF
         39  Abilene Wylie 38   SF-2 ot
         17  LaVega 10     FINAL-4A-I
2009: 37  North Lamar 0      BD
         13  Alvarado 8      Reg.
         14  Lucas Lovejoy 24      QF
2010: 28  Carrollton Ranchview 6 BD
         14  Argyle 45      Area
2011: 28  Wilmer-Hutchins 7      BD
         24  Argyle 42      Area
2012: 26  Forney 14       BD
         50  Dallas Carter 18      Area
         29  Lancaster 36       Reg.​​​
2015: 10  Frisco Lone Star 24     BD
2016:   9  Frisco Wakeland 20     BD​​
2017: 38  Frisco Wakeland 14     BD
         53  Mesquite Poteet 20     Area
         28  Mansfield Lake Ridge 38  Reg.​​​

#PUTNAM (1-1-0)
1937: 20  Nocona 0      BD
            0  Burkburnett 54      Reg.

QUANAH (29-27-1)
1931:   0  Lubbock 26      BD
1951:   7  Childress 19     BD
1959: 18  Stamford 43     BD
1961: 43  Hamlin 6      BD
         28  Ballinger 0      Regional
         15  Dalhart 6      QF
         13  Jacksboro 0      Semifinal
         21  Donna 28      FINAL-4A
1980: 14  Rotan 14      BD (2-3)
1985: 15  Sanford-Fritch 34      BD
1986: 34  Stinnett 22      BD
         20  Seagraves 14      Area
           7  Goldthwaite 33      Reg.
1987:   7  West Texas High 28      BD
1988: 34  Panhandle 7      BD
         25  Idalou 20      Area
         24  DeLeon 22      Regional
         41  Eastland 21      QF
         42  Celina 28       Semifinal
         14  Corrigan-Camden 35
                  (FINAL-3A)
1989: 14  West Texas High 35    BD
1990: 35  Valley View 14      BD
           7  Pilot Point 41     Area
1997:   0  Spearman 13      BD
1998:   6  Canadian 25       BD
1999: 14  Canadian 20      BD
2000:   6  Hamlin 27        BD
2001: 10  Stamford 7       BD
         35  Sunray 21      Area
         21  Coahoma 14      Regional
         14  Sonora 28      QF
2002: 14  Anson 19      BD
2004: 35  Stratford 40      BD
2005: 39  Sunray 14      BD
         19  Bovina 8      Area
         27  McCamey 13      Regional
         14  Stratford 35      QF
2006: 28  Bovina 21      BD
         28  Sunray 42      Regional
2007: 21  Bovina 6      BD
           0  Sunray 6      Regional
2010: 37  West Texas High 27      BD
         26  Sundown 20      Area
         15  Canadian 56      Regional
2011: 32  West Texas High 26      BD
         12  Sundown 55      Area
2012: 41  Forsan 6       BD
         34  Sundown 21      Area
         22  Stamford 48     Regional​​​
2013: 21  Anson 59      BD​
2014: 46  Sundown 26      BD
         42  Booker 12      Area
         14  Crosbyton 42       Reg.​​​
2015: 53  Plains 0         BD
         41  Farwell 14        Area
         28  Seagraves 34     Regional​​​
2016: 13  Muenster 51        BD​

QUEEN CITY (2-8-0)
1977:   0  Arp 20      BD
1989: 40  Mineola 8      BD
           7  Gladewater 21      Area
1991: 40  Mount Vernon 12      BD
         12  Gladewater 28      Area
1992: 14  Atlanta 19      BD
1993:   7  Jefferson 34      BD
2000:   7  Spring Hill 13      BD
2001:   6  Spring Hill 17      BD
2013: 14  Malakoff 41      BD​

QUINLAN (3-10-0)
1979:   0  Van 24      BD
1994: 14  Gainesville 21      BD
1995: 28  Sanger 3      BD
         12  Alvarado 21      Area
2000: 14  Kaufman 28      BD
2002: 14  Celina 46      BD
2003: 22  Pilot Point 23      BD
2004: 13  Kaufman 43      BD
2006:   7  Celina 35      BD
2009: 35  Van 14      BD
         13  Pittsburg 53      Area
2012: 33  North Lamar 28      BD
         13  Henderson 49       Area​​

QUINLAN BOLES HOME (4-11-0)
1999: 27  Mount Enterprise 26     BD
         18  Dawson 41      Area
2003:   6  Harleton 41      BD
2006: 23  Union Hill 50      Area
2007: 21  Maud 42      Area
2008: 44  Collinsville 27      BD
         31  DeLeon 3      Regional
         42  Seymour 27      QF
         27  Canadian 68      Semifinal
2009: 21  Collinsville 56      BD
2011:   0  Collinsville 48      BD
2013:   7  Hico 32       BD​
2014: 14  Tolar 34       BD​
2015: 19  Alvord 44         BD​
2016: 16  Union Grove 54      BD​

QUITMAN (8-12-3)
1974: 13  Hooks 20      BD
1982: 37  Big Sandy 0      BD
         21  Hawkins 21      Area (4-3)
         12  Groveton 21      Regional
1983: 34  Ore City 8      BD
         10  Alto 13      Area
1984:   7  Ore City 7      BD (W)
         31  Van Alstyne 0      Area
           6  Alto 10      Regional
1985: 35  Rivercrest 0      BD
           7  Van Alstyne 25      Area
1990:   7  Winona 7      BD (3-1)
         19  New Diana 18      Area
           0  Alto 50      Regional
2002: 42  Blue Ridge 7      BD
           3  Kerens 48      Area
2003: 30  Whitewright 36      BD
2004: 48  Hughes Springs 24      BD
         27  Elysian Fields 21      Reg.
         13  Newton 34      QF
2006:   7  Honey Grove 24      BD
2007: 21  Paris Chisum 36      BD
2010: 14  New Boston 50      BD












#LA COSTE (1-2-0)
1953: 19  Sabinal 7      BD
           6  Ingleside 35      Regional
1954:   0  Dilley 24      BD

#LADONIA (3-10-0)
1937:   0  Rockwall 26      BD
1939: 28  Deport 13      BD
1941:   6  Hughes Springs 12      BD
1942:  no bi-district game
1943:   7  Hallsville 13      BD
1944: 18  Hawkins 6      BD
1945:   0  Forney 1      BD
1946:   7  Trinidad 21      BD
1947: 13  Malakoff 12      BD
           7  Beckville 26      Regional
1948:   7  Whitewright 27      BD
1954: 14  Royse City 28      BD
1955:   6  Royse City 33      BD
1956:   6  Royse City 33      BD

LA FERIA (8-19-0)
1937:   0  Freer 30      BD
1977: 13  San Diego 0      BD
         16  Yoakum 35      Regional
1982: 12  Hebbronville 48      BD
1989:   8  Bishop 22      BD
1995:   0  George West 21      BD
1998: 10  Bishop 6      BD
           9  Aransas Pass 40      Area
1999:   9  Falfurrias 12      BD
2001: 34  Zapata 15      BD
         13  Sinton 67      Regional
2002: 20  Falfurrias 13      BD
         27  Sinton 50      Regional
2003: 10  Zapata 21      BD
2004: 14  Zapata 20      BD
2006: 31  Zapata 26      BD
         28  Ingleside 31      Regional
2008:   3  Robstown 0      BD
         31  Bandera 14      Regional
         13  Cuero 55      Q-Final
2012: 36  Raymondville 52      BD​
2013: 24  RGC LaGrulla 48      BD​
2014: 13  Gonzales 41      BD​
2015: 67  Beeville 31       BD
         21  China Spring 42      Area​​
2016: 21  Rockport-Fulton 25      BD​
2017: 14  Rockport-Fulton 19      BD​

LAGO VISTA (7-9-0)
2007: 21  Franklin 7      BD
         40  Altair Rice 41      Area
2009: 14  Hempstead 21      BD
2010: 50  Santa Rosa 13      Area
         54  Marion 14      Regional
         20  Altair Rice 17      QF
         17  Cameron 42      Semifinal
2011: 30  Odem 23      Area
         11  Blanco 14      Regional
2012: 14  Edna 13      Bi-District
         35  George West 28      Area-ot
           7  Cameron 31      Regional​​​
2013: 35  Hallettsville 41      BD​
2014: 14   Whitney 42      BD​
2016: 47  Altair Rice 56      BD​
2017: 21  Edna 33       Bi-District​

LAGRANGE (44-21-0)
1938: 21  Luling 6      Bi-District
           0  Bellville 47      Regional
1946:   0  El Campo 12      BD
1965:   0  Bellville 17      BD
1974: 35  Boling 14      Bi-District
         35  Pearsall 14      Regional
         14  Kenedy 8       Q-Final
           7  Newton 17      Semifinal
1975: 39  Van Vleck 0      BD
         35  Hondo 12      Regional
         47  Hebbronville 0      QF
         20  Hamshire-Fannett 14      SF
         27  Childress 6      FINAL-4A
1979: 13  Edna 14      Bi-District
1986: 10  Cuero 35     Bi-District
1987: 13  Hallettsville 7      BD
         19  Jourdanton 13      Area
         28  Hebbronville 12      Regional
         14  Cuero 33      Q-Final
1988: 29  Brookshire-Royal 12      BD
         12  Fairfield 35      Area
1996: 12  Coldspring 21      BD
1997: 41  Splendora 12      BD
         41  Liberty 19      Area
         20  Corrigan-Camden 14      Reg.
         48  Columbus 20      QF
         14  Sealy 24      Semifinal
1999: 35  Caldwell 13      BD
         14  Robinson 21      Area
2000: 57  Ingram Moore 14      BD
         28  LaVernia 27      Area
         49  Yoakum 22      Regional
         55  Mathis 14      Q-Final
         35  Marlin 29      Semifinal
         20  Forney 17      FINAL-4A-II
2001: 56  Llano 0      Bi-District
         47  LaVernia 0      Area
         28  Mathis 0      Regional
         21  Wimberley 9      Q-Final
         21  Giddings 13      Semifinal
         11  Commerce 14     FINAL-4A-II
2002: 10  Columbus 0       Bi-District
         55  Coldspring 18      Area
           7  Marlin 34       Regional
2003: 15  Sealy 6       Bi-District
         17  Orangefield 14      Area
           0  Marlin 21      Regional
2006:   7  Sweeny 31      BD
2009: 48  Sweeny 27      BD
         47  Edna 28      Area
         36  Devine 0      Regional
         34  Sinton 27      QF (ot)
         14  Carthage 27      Semifinal
2012: 21  El Campo 35      BD​
2013: 42  El Campo 7       BD
         50  Canyon Lake 8      Area
         61  Ingleside 24      Regional
         21  Gonzales 8      Q-Final
         22  Carthage 51      Semifinal​​​​​
2014: 35  Columbus 0      BD
         49  Orangefield 7      Area
         36  Hardin-Jefferson 28      Reg.
           7  West Orange-Stark 42      QF​​​​
2015: 24  Wharton 27      BD​
2016: 34  Salado 35      BD-ot​

LA JOYA (9-10-0)
1993: 10  San Benito 7      BD
           0  Victoria 35       Area
1995:   4  Harlingen 0       BD
           7  Eagle Pass 12       Regional
1998:   0  Eagle Pass 14       BD
2001: 18  Brownsville 10       BD
         13  C.C. Carroll 26      Regional
2004: 61  Laredo United 7     BD
         34  Harlingen 27      Regional
         14  Converse Judson 43      QF
2005: 24  Eagle Pass 7      BD
         13  Harlingen 36      Regional
2006: 45  Laredo Alexander 29      BD
         24  Los Fresnos 55      Area
2007: 37  Laredo United 0      BD
         28  Pharr-SJ-Alamo 14      Area
         16  Converse Judson 34     Reg.
2014:   7  Laredo United 62      BD​
2017:   7  SA Southwest 14      BD​

LA JOYA JUAREZ-LINCOLN
​ (0-2-0)​​

2015: 13  Laredo United 63      BD​
2016: 17  SA Southwest 33      BD​

LA JOYA PALMVIEW (1-3-0)
2014: 21  Laredo Johnson 17      BD
           6  Weslaco East 56       Area​​​​
2015: 30  Del Rio 58      Bi-District
2016: 27  Laredo United South 47    BD​​

LAKE DALLAS (11-21-0)
1968:   6  Muenster 38      BD
1969: 28  Muenster 29      BD
1970:   7  Aledo 33      BD
1975: 12  Whitney 13      BD
1994:   8  Commerce 42      BD
1999: 20  Frisco 21      BD
2000:   7  Everman 51      BD
2002:   0  Everman 78      BD
2003:   7  Everman 56      BD
2004:   7  Dallas Lincoln 48      BD
2005: 10  Woodrow Wilson 13      BD
2006: 38  Mesquite Poteet 35      BD
         14  North Lamar 7      Area
         26  Brownwood 44      Regional
2007: 28  West Mesquite 35      BD
2008: 14  Aledo 31      BD
2009: 35  Birdville 27      BD
         16  Everman 21      Area
2010:   6  Canyon Randall 10      BD
2011: 45  Canyon 14      BD
         48  EP Burges 7      Area
         30  Stephenville 48      Regional
2012: 20  Saginaw Boswell 0      BD
         21  Waco 24      Area​​
2014: 14  Wichita Falls 17      BD​
2015: 49  FW Brewer 14      BD
         35  Burleson 14      Area
         51  EP Eastlake 21      Regional
         41  Everman 38      Q-Final
         49  Frisco Lone Star 55      SF​​​​​
2017: 37  Frisco Reedy 34       BD
         20  North Forney 50     Area​​

LAKE HIGHLANDS (34-25-2)
1963:   0  Rockwall 42      BD
1971: 14  Nacogdoches 6      BD
         15  Killeen 34      Regional
1975: 13  Arlington Houston 13      BD
1981: 17  Tyler 14      Bi-Districct
           7  Temple 3      Regional
         28  Grand Prairie 21      QF
         10  Hereford 7      Semifinal
         19  Houston Yates 6     FINAL-5A
1989: 42  Duncanville 21      BD
         42  North Garland 35      Area
         33  Huntsville 36      Regional
1990:   7  Dallas Carter 19      BD
1991: 17  Dallas Carter 23      BD
1992: 42  Mesquite 21      BD
         24  Dallas Carter 18      Area
         31  Nacogdoches 28      Regional
           7  Temple 20      QF
1993: 20  Mesquite 14      BD
         52  Arlington Lamar 27      Area
           9  Temple 15      Regional
1994: 37  Garland 23      BD
         31  Dallas Carter 2      Area
         39  Marshall 16      Regional
           7  Tyler 27      Q-Final
1995: 34  Garland Lakeview 34      BD
         28  Irving Nimitz 14      Area
         17  Jersey Village 13      Regional
         14  North Mesquite 13      QF
         14  FM Marcus 42      Semifinal
1996:   8  Garland 0      BD
         35  Marshall 21      Area
         27  Waco 10      Regional
         21  Tyler 14      Q-Final
         21  Abilene Cooper 24      SF
1997: 48  South Garland 7      BD
         36  Tyler Lee 14      Area
         20  Langham Creek 10      Reg.
           7  Tyler 24      Q-Final
1998: 40  Garland 14      BD
         14  Tyler 10      Area
         24  Austin Westlake 23      Reg.
         17  Lufkin 14      Q-Final
         21  Midland Lee 42      Semifinal
2002:   0  Dallas Carter 10      BD
2004:   7  Dallas Carter 38      BD
2005: 55  Dallas White 28      BD
         23  South Garland 37      Area
2008: 42  South Garland 14      BD
         28  Tyler 28      Area
         10  Klein Oak 34      Regional
2009: 49  North Garland 28      BD
         46  Tyler Lee 53      Regional
2010: 10  South Garland 42      BD
2011: 14  Garland Rowlett 53      BD
2012: 35  Plano West 42      BD​
2013:   6  Allen 63      Bi-District​
2014: 14  Dallas Skyline 41      BD​
2015: 10  Dallas Skyline 21      BD​
2016: 27  Garland Lakeview 55      BD​
2017: 28  Garland Sachse 49      BD​

LAKE TRAVIS (53-9-0)
2000: 21  Pflugerville Connally 14     BD
         25  New Braunfels 28      Area
2004: 33  Alamo Heights 43      BD
2005: 24  Alamo Heights 21      BD
         35  Austin McCallum 37      Area
2006: 14  Buda Hays 35      BD
2007: 37  NB Canyon 7      BD
         45  Kerrville 21      Area
         45  Calallen 14      Regional
         57  Beeville 43      Q-Final
         49  Dayton 13      Semifinal
         36  Highland Park 34
                (FINAL-5A-I)
2008: 55  Austin LBJ 14      BD
         38  Schertz Steele 21      Area
​         55  Alice 32      Regional
         71  Killeen 9      Q-Final
         56  Friendswood 22     Semifinal
         48  Longview 23      FINAL-5A-I
2009: 58  Austin Crockett 7      BD
         27  Schertz Steele 21      Area
         52  Flour Bluff 13      Regional
         27  Alamo Heights 14      QF
         57  Pearland Dawson 20      SF
         24  Longview 17      FINAL-5A-I
2010: 28  Austin McCallum 20      BD
         48  Kerrville 42      Area
         59  Victoria East 28      Regional
         21  Cedar Park 20      Q-Final
         24  Friendswood 3      Semifinal
         27  Denton Ryan 7     FINAL-5A-I
2011: 58  Austin McCallum 7      BD
         42  Smithson Valley 21      Area
         58  Flour Bluff 15      Regional
         14  Cedar Park 9      Q-Final
         45  Pearland Dawson 14      SF
         22  Hewitt Midway 7   ​FINAL-5A-I
2012: 20  Pflugerville 23      BD​
2013: 52​  RR Westwood 7      BD
         41  Humble Atascocita 16      Area
         55  Dallas Jesuit 30      Regional
         21  A&M Consolidated 7      QF​​​
         10  Cedar Hill 19      Semifinal​
2014: 54  Leander Rouse 6      BD
         28  Spring 34      Area​​
2015: 48  Pflugerville 0      BD
         28  Spring Westfield 21      Area
         55  Hewitt Midway 14      Reg.
         45  Rockwall 24      QF
         49  Mansfield 14      Semifinal
           7  Katy 34       FINAL-6A-II​​​​​​
2016: 56  SA Madison 7      BD
         40  Smithson Valley 21      Area
         54  Los Fresnos 7      Regional
         51  Austin Westlake 3      QF
         62  Humble Atascocita 21      SF
         41  The Woodlands 14 
                  (​F​INAL-6A-I)​​​​​​​​​
2017: 49  SA Madison 14      Bi-District
         47  Converse Judson 39      Area
         42  Los Fresnos 7      Regional
         38  SA O'Connor 17     Q-Final
         28  Katy 14     Semifinal
         33  Allen 35      FINAL-6A-I​​​​​​

LAKE WORTH (8-17-0)
(originally Rosen Heights)
1949: 27  Alvarado 18      BD
         12  Richardson 7      Regional
1950: 19  Grandview 26      BD
1965: 28  Decatur 16      BD
           6  Plano 44      Regional
1972: 12  Alvarado 21      BD
1973:   0  Alvarado 25      BD
1998: 27  Crandall 33      BD (ot)
1999: 41  Forney 35      BD
           7  Commerce 41      Area
2000: 24  Hillsboro 3      BD
         29  Sweetwater 10      Area
           7  Midland Greenwood 21    Reg
2001: 14  Hillsboro 29      BD
2006: 48  Glen Rose 13      BD
           3  Pilot Point 35      Area
2007: 14  Glen Rose 55      BD
2009: 31  Kaufman 21      BD
           7  Argyle 45      Regional
2012:   7  Graham 44      BD​
2013: 21  Vernon 49      BD​
2014:   7  Argyle 70      BD​
2015:   7  Argyle 70      BD​
2016:   0  Midlothian Heritage 55     BD​
2017: 12  Midlothian Heritage 74     BD​

#LAKEVIEW (0-1-0)
1951:   6  Spearman 26      BD

LA MARQUE (92-34-2)
1952: 47  Beaumont French 7      BD
         26  Bellville 21      Regional
         28  Yoakum 34      QF
1953:   0  Nederland 21      BD
1954:   7  Nederland 13      BD
1955:   0  Nederland 14      BD
1956:   6  Nederland 42      BD
1958: 20  Nederland 14      BD
           0  Cleburne 28      QF
1960: 13  Bay City 6      BD
           6  Cleburne 6      QF (1-2)
1962: 14  Bay City 31      BD
1963: 47  El Campo 14      BD
         21  Conroe 14      QF
           7  Pharr-SJ-Alamo 9      SF
1975:   0  South Houston 7      BD
1980: 40  Pasadena Rayburn 14      BD
         24  Port Arthur 29      Regional
1985:   7  Pasadena Dobie 9      BD
1986: 36  Baytown Lee 14      BD
           9  Beaumont West Brook 6  Area
         31  Katy Taylor 15      Regional               26  Aldine MacArthur 10      QF
         26  Austin Reagan 14     Semifinal
           7  Plano 24      FINAL-6A
1987: 14  Deer Park 14      BD (FD)
         13  Aldine MacArthur 25      Area
1990: 26  Port Neches-Groves 0      BD
         14  Bay City 20      Area
1991: 32  Jasper 22      BD
         15  Bay City 20      Area
1992: 46  Silsbee 6      Area
         34  Brazosport 8      Regional
           7  A&M Consolidated 31      QF
1993: 25  West Orange-Stark 8      BD
         28  Brenham 0      Regional
         36  A&M Consolidated 34      QF
         33  Calallen 31      Semifinal
         13  Stephenville 26      FINAL-5A
1994: 33  Bay City 14      BD
         38  Houston Waltrip 13      Area
         37  Willis 6      Regional
         30  Jasper 0      Q-Final
         36  Calallen 14      Semifinal
         17  Stephenville 32     ​FINAL-5A
1995: 32  Rosenberg Lamar 14      BD
           7  Houston King 0      Area
         18  West Orange-Stark 7      Reg.
         30  Clear Brook 0      Q-Final
         32  Calallen 21      Semifinal
         31  Denison 8       FINAL-5A
1996: 49  El Campo 25      BD
         39  Forest Brook 14      Area
         36  Navasota 19      Regional
         56  Friendswood 17      QF
         24  Calallen 21      Semifinal
         34  Denison 3      FINAL-5A-II
1997: 39  El Campo 14      BD
         28  Friendswood 10      Area
         23  West Orange-Stark 12    Reg.
         41  LC-Mauriceville 20      QF
         13  Calallen 3      Semifinal
         17  Denison 0      FINAL-5A-II
1998: 21  Brazosport 7      BD
         13  Crosby 7      Area
         20  Dayton 14      Regional
         21  Silsbee 12       Q-Final
         17  Smithson Valley 7      SF
           7  Stephenville 34   ​FINAL-5A-II
1999: 24  Bay City 10      BD
         36  Crosby 13      Area
         26  Hallsville 6      Regional
           6  Port Neches-Groves 22     QF
2000: 29  West Columbia 21      BD
         19  Willis 14      Area
         24  Harker Heights 14     Regional
           6  West Orange-Stark 10      QF
2001: 33  Brazosport 14      BD
         18  Forest Brook 24      Area
2002: 21  Bay City 7      Bi-District
         41  Houston King 13      Area
         26  Harker Heights 19     Regional
           6  Brenham 23      QF
2003: 42  Brazosport 17      BD
         69  Crosby 14      Area
         31  Nederland 8      Regional
         32  El Campo 7      Q-Final
         66  Alamo Heights 14      SF
         43  Denton Ryan 35    (3 ot)
                 (FINAL-5A-II)
2004: 21  Bay City 20      Bi-District
         58  Houston Kashmere 27     Area
         29  Jacksonville 28      Regional
         21  Kilgore 26      Q-Final
2005: 31  Bay City 10      Bi-District
         51  Houston Wheatley 14      Area
         31  Kilgore 21      Regional
         31  Brenham 41      QF
2006: 24  El Campo 7      BD
         30  Beaumont Central 7      Area
         46  Houston Yates 0      Regional
         38  Texas City 10      QF
         27  Schertz Clemens 14      SF
         34  Waco 14       FINAL-5A-II
2007: 31  El Campo 6      BD
         21  Lumberton 24      Area
2010: 28  El Campo 21     BD
         31  Houston Yates 23      Area
         23  Dayton 3      Regional
         44  Manvel 28      Q-Final
         42  Calallen 18      Semifinal
         34  Aledo 69      FINAL-5A-II
2011: 31  Rosenberg Terry 25      BD
         46  Houston Sharpstown 7   Area
         18  Beaumont Ozen 6     Regional
         35  Manvel 38      Q-Final
2012: 54  Houston Furr 0      BD
         35  Coldspring 21      Area
         20  Navasota 31      Regional​​​
2013: 50  Houston Kashmere 7      BD
         10  Coldspring 37      Area​​
2014: 45  Hamshire-Fannett 27      BD
         19  Sweeny 7      Area
           0  West Orange-Stark 34     Reg.​​​
2015: 35  Liberty 6      Bi-District
         39  Caldwell 42       Area​​
2016:   7  Coldspring 40      BD
2017: 42  Coldspring 20      BD
           7  Franklin 45       Area​​​

LAMESA (12-11-0)
1929:   0  Hereford 6      BD
1931:   6  Clarendon 12      BD
1933: 32  Rotan 13      BD
         24  Hereford 7      Regional
1934: 30  Memphis 20      BD
         14  Shamrock 0      Regional
1952: 13  Breckenridge 14      BD
1959:   0  Breckenridge 32      BD
1965:   6  Brownwood 20      BD
1972: 16  Burkburnett 19      BD
1973: 31  WF Hirschi 14      BD
         26  Monahans 7      QF
         21  Mount Pleasant 26      SF
1998: 10  Monahans 21      BD
1999: 31  Monahans 14      BD
         41  Muleshoe 12      Regional
         48  Breckenridge 23      QF
         16  Liberty-Eylau 46      SF
2000: 55  Monahans 20      BD
         28  Littlefield 14      Regional
           0  Abilene Wylie 36      QF
2001: 46  Fort Stockton 19      BD
         13  Perryton 44      Regional

LAMPASAS (14-21-0)
1923:   0  Granger 25      BD
1924: 44  Odessa 0      BD
         10  Cleburne 7      Regional
1928:   0  Kerrville 22      BD
1930: 14  Junction 0      BD
           6  Taylor 44      Regional
1942:   0   Taylor 7      BD
1943:   0  Taylor 14      BD
1945:   7  Taylor 33      BD
1949: 14  Rosebud 16      BD
1951:   6  LaVega 43      BD
1953:   7  LaVega 21      BD
1985: 30  Crane 14      BD
           7  Vernon 24      Area
1986: 32  Waco Connally 0      BD
         41  Breckenridge 14      Area
         10  Crane 8      Regional
         16  Iowa Park 7      QF
           0  Jefferson 26      Semifinal
1987:   7  LaVega 22      BD
1988: 14  Medina Valley 35      BD
1989: 20  Somerset 16      BD
         12  Needville 34      Area
1993: 47  Medina Valley 35      BD
         27  Sweeny 21       Area
         33  Pearsall 0      Regional
         16  Cuero 43      Q-Final
1994: 20  Austin LBJ 14      BD
           6  Buda Hays 38      Area
1998: 14  Austin Reagan 7     BD
           8  NB Canyon 19      Area
2000:   7  Magnolia 18      BD
2009: 28  Austin McCallum 58      BD
2011: 35  Boerne 21      BD
         21  LaVernia 36      Regional

LANCASTER (20-21-0)
1939: 20  Birdville 34      BD
1940: 13  Birdville 6       BD
1941: 89  Duncanville 0      BD
1942: no bi-district game
1943: 27  Rogers 0      BD
1952: 13  Clifton 25      BD
1960: 28  Commerce 26      BD
           0  Olney 50      Regional
1989:   0  Chapel Hill 25      Area
1991: 10  Carthage 20      BD
1993:   0  Highland Park 26      BD
1994:   7  Palestine 29      BD
1995: 14  Corsicana 35      BD
1996:   0  Cleburne 24       BD
1997: 14  Waxahachie 28      BD
1998:   0  Mount Pleasant 23      BD
2000: 34  Mount Pleasant 31      BD
         35  Terrell 13      Area
           7  Ennis 41      Regional
2004: 19  South Oak Cliff 24      BD
2005: 27  South Oak Cliff 20      BD
         14  Everman 36      Area
2008: 26  Waco 7      Bi-District
         22  Longview 49      Regional
2010: 24  Pflugerville Connally 27     BD 
2011: 33  Hutto 27      Bi-District
           6  Kilgore 14      Area
2012: 34  Jacksonville 2      BD
         41  Lucas Lovejoy 16      Area
         36  Prosper 29      Regional
         21  Mesquite Poteet 13      QF
         26  WF Rider 19      SF-2 ot
           7  Cedar Park 17    FINAL​-5A-II​​​​​
2014: 34  South Oak Cliff 37      BD​
2015: 50  Seagoville 3      BD
         30  Hallsville 23      Area
         40  Terrell 21      Regional
         34  Frisco Lone Star 49      QF​​​​
2016: 56  Arlington Seguin 14      BD
         58  Woodrow Wilson 39      Area
         27  Wylie East 20      Regional
         27  Mesquite Poteet 34      QF​​​​

LA PORTE (26-33-1)
1947:   2  PA Austin 20      BD
1951:   0  Beaumont French 12      BD
1969: 12  West Columbia 42      BD
1977: 16  FB Dulles 14      BD
         13  Port Neches-Groves 34   Reg.
1978: 49  Galveston 27      BD
         13  Aldine 10      Regional
         14  SB Stratford 36      QF
1979: 42  Texas City 10      BD
         28  Baytown Lee 29      Regional
1982: 14  Baytown Sterling 20      BD
1983: 17  Baytown Sterling 10      BD
         14  Aldine 21       Area
1984: 31  Pasadena Dobie 8      BD
         19  Beaumont French 48      Area
1987: 10  Pasadena Dobie 7      BD
         34  Aldine 14       Area
         13  SB Stratford 14      Regional
1988: 17  Angleton 17       BD (4-3)
         29  Forest Brook 56      Area
1991: 23  Aldine 33      Bi-Disrtric
1992: 17  Aldine 18      Bi-District
1993: 34  Aldine Nimitz 17      BD
         21  Texas City 9      Area
         26  Houston Madison 12      Reg.
         14  Aldine MacArthur 35      QF
1996: 21  Aldine 35      Bi-District
1998: 21  Clear Brook 27      BD
1999: 14  Galveston 42      BD
2000:   6  GP North Shore 21      BD
2001: 17  GP North Shore 40      BD
2003: 14  Galveston 63      BD
2004: 26  Clear Lake 49      BD
2005: 42  Alvin 19      Bi-District
         28  Humble 7      Area
         28  Cypress Falls 35      Regional
2006: 56  PA Memorial 27      BD
           7  Brazoswood 28      Area
2008: 56  PA Memorial 28      BD
         49  Clear Brook 27      Area
         27  Houston Madison 17      Reg.
           0  Katy 42      Q-Final
2009: 42  PA Memorial 21      BD
         28  Dickinson 21      Area
           3  Katy 37      Regional
2010: 42  South Houston 7      BD
           0  Clear Creek 16      Area
2011: 35  Pasadena Memorial 7      BD
         42  FB Bush 6      Area
          9  Katy 7      Regional
          6  PA Memorial 34      QF
2012: 29  Pasadena Memorial 21    BD
         21  FB Bush 17      Area
         10  Katy 55      Regional​​​
2013: 21  Manvel 45      Bi-District​
2014: 28  Pearland Dawson 35      BD​
2015: 10  Pearland Dawson 37      BD
2016: 63  Channelview 49      BD
         35  Friendswood 56      Area​​​
2017: 24  Summer Creek 63      BD​

LA PRYOR (12-14-0)
1980: 61  Ben Bolt 8      BD
           0  Falls City 41      QF
1981: 23  Agua Dulce 8      BD
           0  Bremond 29      QF
1993: 23  Santa Rosa 30      BD
1998:   0  Falls City 68      Area
1999:   7  Falls City 34      Area
2008: 49  Menard 21      BD
         21  Falls City 34      Area
2009: 46  Rocksprings 6      BD
         33  Bruni 20      Area
         28  Ganado 29      Reg. (ot)
2010: 25  Winters 28      BD
2011:   0  Goldthwaite 41      BD
2012: 21  Rocksprings 35      BD​
2013: 28  Rocksprings 20      BD
         26  Burton 12      Area
         35  Sabinal 27      Regional
           0  Falls City 55      QF​​​​
2014: 67  Agua Dulce 20      BD
         12  Falls City 34      Area​​
2015: 52  Benavides 12      BD
         14  Yorktown 28      Area​​
2017: 32  Somerville 17     BD
         46  Flatonia 20      Area
         26  Burton 55      Regional​​​

LAREDO ALEXANDER (11-16-0)
1996: 27  C.C. Moody 21      BD (ot)
         27  Harlingen 31      Area
1998:   0  McAllen Rowe 44      BD
2000: 18  Harlingen 19      BD
2001: 28  C.C. Miller 50      BD
2003: 21  C.C. King 49      BD
2004: 14  McAllen Rowe 35      BD
2006: 29  LaJoya 45      BD
2008: 28  McAllen Memorial 53      BD
2009: 13  Sharyland 46      BD
2010: 27  McAllen Rowe 7      BD
         28  Weslaco 26      Area
         20  SA MacArthur 56      Reg.
2011: 41  McAllen 18      BD
         35  Brownsville Pace 6      Area
           0  Cibolo Steele 28      Reg.
2012: 35  Donna 24      BD
         57  Weslaco 21      Area
         24  SA O'Connor 44      Reg.​​​
2013: 28  Edinburg Economedes 27   BD 
         56  Brownsville Rivera 0      Area
         41  SA Johnson 56      Regional
2014: 14  McAllen 18      Bi-District
2015: 49  McAllen 21      Bi-District
         36  San Benito 56      Area​​
2017: 42  McAllen Rowe 17     BD
         18  Weslaco East 21     Area​​

LAREDO CIGARROA (2-6-0)
1990: 15  Alice 38      BD
1991:   8  C.C. King 24      BD
1994:   0  Victoria 55      BD
1999: 41  McAllen 35      BD
         21  San Benito 14      Area
         14  SA Holmes 34      Regional
2002: 14  C.C. King 42      BD
2006: 12  McAllen 45      BD

LAREDO MARTIN (1-5-0)
1927: no playoff game
1958:   0  SA Jefferson 56      BD
1982:   3  SA Fox Tech 24      BD
1991: 34  C.C. Miller 38      BD
2006: 14  McAllen Memorial 69      BD

LAREDO NIXON (11-18-0)
1981:   0  SA Holmes 35      BD
1984:   8  SA Sam Houston 28      BD
1990:   0  Victoria 41      BD
1994: 14  Alice 47      BD
1995:   6  Alice 35      BD
1996:   6  Victoria 37      BD
1997: 20  C.C. Ray 14      BD (3 ot)
           0  Harlingen 42      Area
1998: 28  Rio Grande City 48      BD
2000: 24  C.C. Ray 14      BD
         14  McAllen 44      Area
2001: 23  Harlingen 21      BD
         24  Edinburg North 7      Area
         19  SA Madison 53      Regional
2002: 24  C.C. Moody 21      BD
         36  McAllen 6      Area
           3  SA Madison 50      Regional
2003: 19  C.C. Moody 7      BD
         14  PSJA North 21      Area
2004: 37  Sharyland 28      BD
         28  Edinburg 3      Area
         15  SA Taft 42      Regional
2005: 32  McAllen Memorial 28      BD
         22  Pharr-SJ-Alamo 26      Area
2007: 21  Donna 28      BD
2015: 10  Victoria East 56      BD​
2016: 23  Brownsville Lopez 17      BD
           6  Eagle Pass 10      Area​​
2017: 10  Brownsville Memorial 34    BD​

LAREDO UNITED (16-18-0)
1988:   7  SA Clark 31      BD
1991: 14  C.C. Carroll 47      BD
1992:   0  Victoria 34       BD
1993:   8  Victoria 29       BD
1995:   6  Victoria 48       BD
1997:   7  Victoria 15       BD
2004:   7  LaJoya 61      BD
2005: 55  Sharyland 36      BD
         29  Los Fresnos 24      Area
         28  Smithson Valley 56      Reg.
2006: 48  Rio Grande City 7      BD
         38  Weslaco 34      Area
         48  SA Reagan 72      Regional
2007:   0  LaJoya 37      BD
2008: 46  Donna 7      BD
           7  Harlingen 35      Area
2010: 32  McAllen 17      BD
         28  Harlingen 49      Area
2011: 60  Sharyland 42      BD
         24  San Benito 21      Area
         41  SA Madison 50      Regional
2012: 30  Sharyland 72      BD​
2013: 56  Donna 13      BD
         16  Los Fresnos 10      Area
         21  Converse Judson 68      Reg.​​​
2014: 62  LaJoya 7      Bi-District
         40  Weslaco 28      Area
         20  Converse Judson 55      Reg.​​​
2015: 63  LaJoya Juarez-Lincoln 13   BD
         48  Weslaco 14      Area
           0  Converse Judson 45      Reg.​​​
2016: 51  McAllen Memorial 21      BD
         30  Harlingen 26      Area
         15  Austin Westlake 55      Reg.​​​

LAREDO UNITED JOHNSON ​(0-1-0)​​
2014: 17  LaJoya Palmview 21      BD​

LAREDO UNITED SOUTH (3-8-0)
1999: 35  Rio Grande City 31      BD
           0  Brownsville Rivera 21    Area
2000:   6  C.C. Carroll 21      BD
2001: 31  C.C. Carroll 42      BD
2007:   7  McAllen 58      BD
2013: 13  Sharyland 42      BD​
2015: 24  McAllen Memorial 27      BD​
2016: 47  LaJoya Palmview 27      BD
         28  San Benito 21      Area
           0  SA Churchill 38      Regional​​​
2017:   6  McAllen Memorial 44     BD​

LA VEGA (46-30-0)
1939:   6  Chilton 13      BD
1941:   6  Mart 0      BD
         13  Handley 0     Regional
1948: 13  Huntsville 7      BD
         25  Van 26      Regional
1949:   7  Mexia 23      BD
1950: 27  Mexia 13      BD
         38  Jacksonville 7      Regional
           6  New Braunfels 18      QF
1951: 43  Lampasas 6      BD
         13  Cameron 7 Regional
         21  Huntsville 0      QF
         37  Donna 7      Semifinal
           0  Arlington 7      FINAL-4A
1952:   0  Killeen 6      BD
1953: 21  Lampasas 7      BD
         28  Gonzales 0      Regional
           0  Huntsville 6      QF
1954:   7  Waxahachie 13      BD
1955: 14  Killeen 27      BD
1987: 22  Lampasas 7      BD
         21  Decatur 16      Area
         29  Littlefield 0      Regional
           6  McGregor 12      QF
1988:   0  Fairfield 21       BD
1989: 25  Palestine Westwood 14     BD
         33  Navasota 28      Area
         20  Montgomery 19      Reg.
           0  Mexia 21      QF
1991:   0  Fairfield 28      BD
1994: 18  Madisonville 16      BD
         25  Center 7      Area
         14  Columbus 49      Regional
1995: 14  Mexia 28      BD
1996:   0  Elgin 42       BD
1998: 42  Comanche 0      BD
         35  Iowa Park 51      Area
1999: 21  Breckenridge 37      BD
2003: 14  Marlin 30       BD
2006: 42  Cameron 26      BD
         42  Rusk 21      Area
         28  Giddings 35      Regional
2007: 49  Cameron 20      BD
         40  Crockett 13      Area
         20  West Orange-Stark 12    Reg.
         28  China Spring 31      QF
2008: 42  Brownsboro 7      BD
         36  Chapel Hill 8      Regional
         34  Navasota 28      QF (ot)
         41  Cuero 21      Semifinal
         10  Prosper 17      FINAL-4A-I
2009: 21  Athens 20      BD
         16  Gilmer 44      Regional
2010: 42  Fairfield 0      BD
         34  Kirbyville 43      Area
2011: 35  Palestine 20      BD
         20  Chapel Hill 27      Regional
2012: 14  Taylor 17      BD​
2013: 42  Taylor 19      BD
         20  Jasper 58      Area​​
2014: 26  Canyon Lake 49      BD​
2015: 42  Canyon Lake 10      BD
         41  Rockport-Fulton 20      Area
           6  Liberty Hill 0      Reg.-ot
         20  China Spring 7      QF
         39  Carthage 3      Semifinal
         33  Argyle 31       FINAL-4A-I​​​​​​
2016: 43  Fredericksburg 18      BD
         49  Rockport-Fulton 12      Area
         36  Somerset 20      Regional
         10  China Spring 21      QF
2017: 47  Fredericksburg 23     BD
         54  Kingsville 7     Area
         33  Canyon Lake 14     Regional
         28  Liberty Hill 18      Q-Final
         39  West Orange-Stark 46     SF​​​​​​

LA VERNIA (16-28-1)
1969:   8  Banquete 16      BD
1982:   7  Sabinal 21      BD
1983:   0  Sabinal 14      BD
1986: 23  Three Rivers 7      BD
           0  Mason 24      Area
1987: 21  Woodsboro 6      BD
         17  Junction 7      Area
           9  Schulenburg 14      Regional
1988:   7  Mason 12      BD
1989: 39  Comfort 13      BD
           7  Schulenburg 42      Area
1990: 23  Edna 7      BD
           0  Hondo 0      Area (L)
1997:   7  Sealy 35      BD
1998: 13  Sinton 21      BD
1999: 14  Sinton 21      BD
2000: 27  Poteet 0      BD
         27  LaGrange 28      Area
2001: 40  Pearsall 0      BD
           0  LaGrange 47      Area
2002: 21  Bandera 45      BD
2003: 15  Wimberley 21      BD
2004: 14  Wimberley 44      BD
2005:   7  Wimberley 42      BD
2006: 42  Bandera 35      BD
         23  Pleasanton 27      Regional
2007: 14  Bandera 17      BD
2008: 49  Goliad 21      BD
         16  Bellville 35      Area
2009: 13  Yoakum 22      BD
2010: 21  Somerset 29      BD
2011: 28  Somerset 0      BD
         36  Lampasas 21      Regional
           7  West Columbia 28      QF
2012:   0  Wimberley 20      BD​
2013: 21  Wimberley 7      BD
         41  Wharton 7      Area
         21  Port Isabel 14      Regional
         14  Sinton 27      QF​​​​
2014: 60  RGC LaGrulla 20      BD
         28  Robinson 31      Area​​
2015: 70  Zapata 7      BD
         14  Gatesville 17      Area​​
2016: 28  RGC LaGrulla 49      BD​
2017:   6  Kingsville 28      BD​

LA VILLA (5-15-0)
1990: 12  Refugio 28       BD
1991: 13  Yorktown 49       BD
1998:   0  Refugio 39      BD
2002: 16  Refugio 24      BD
2005: 31  Banquete 30      BD
         20  Schulenburg 49      Area
2006: 33  Pettus 6      BD
         18  Sabinal 13      Area
         14  Thorndale 18      Regional
2007: 20  Flatonia 21      BD
2008: 48  Yorktown 42      BD
         12  Junction 51      Regional
2009: 15  Falls City 46      BD
2011: 35  Yorktown 18      BD
         20  Mason 64      Area
2012:   7  Thorndale 28      Area​
2013: 14  Flatonia 28      Area​
2015:   0  Refugio 54       BD​
2016:   0  Refugio 68       BD​
2017: 14  Yorktown 51     BD​

#LAZBUDDIE (2-3-0)
1960: 12 Groom 34      BD
1968: 26 Groom 6      BD
           6 Throckmorton 27     Regional
1969: 14 Groom 0      BD
           8 Throckmorton 20     Regional

LEAKEY (1-6-0)
1979:   0  Salado 13      BD
1985: 14  Ben Bolt 12      BD
           7  Runge 35      Regional
1999: 14  Charlotte 25      Area
2007:   0  Milano 42      BD
2015:   7  Bruni 47      BD​
2016: 14  Burton 49      BD​

LEANDER (15-18-0)
1942:   0  Marble Falls 26      BD
1948:   6  Granger 27      BD
1955:   0  Troy 12      BD
1958:   6  Johnson City 8      BD
1967: 14  Salado 28      BD
1969:   0  Mart 37      BD
1996:   0  Killeen Ellison 14      BD
2001:   3  Killeen 21      BD
2002: 45  Copperas Cove 27      BD
         26  Spring 28      Area
2003: 14  Belton 13      BD
         31  Cypress Springs 7      Area
         11  Dallas Carter 9      Regional
         35  Allen 49      Q-Final
2005: 38  Bastrop 14      BD
         28  Copperas Cove 42      Area
2006: 49  Killeen Ellison 22      BD
         35  Klein Forest 24      Area
         24  Garland 27      Regional
2007: 35  Killeen Ellison 21      BD
         27  Klein Oak 24      Area
         21  Longview 40      Regional
2009: 39  Cypress Creek 35      BD
         17  Klein Collins 28      Area
2010: 24  Austin 0      BD
         14  Klein 7      Area
         27  Mesquite Horn 43      Reg.
2011: 35  Austin 14      BD
           7  Spring Westfield 13      Area
2012: 35  Austin LBJ 13      BD
         60  Buda Hays 36      Area
         27  Flour Bluff 29      Regional
2013: 31  Austin McCallum 41      BD​

LEANDER ROUSE (6-4-0)
2012: 59  Austin McCallum 27      BD
         35  SA Brackenridge 14      Area
         44  Gregory-Portland 7      Reg.
         34  Flour Bluff 0      QF
         14  Georgetown 42      SF​​​​​​​​​​
2013: 44  Austin LBJ 14      BD
         35  Buda Hays 10      Area
         43  SA Harlandale 21      Reg.
           7  SA Brennan 30      QF​​​​
2014:   6  Lake Travis 54      BD​
2017: 31  Magnolia West 42     BD​

LEANDER VANDEGRIFT (11-6-0)
2011: 44  Austin Travis 13      BD
         16  Kerrville 21      Area
2013: 42  Austin Crockett 22      BD
         21  Alamo Heights 24      Area
2014: 63  Austin McCallum 42      BD
         42  Lockhart 13      Area
         49  Flour Bluff 27      Regional
         40  Austin LBJ 35      QF
         35  Temple 76      Semifinal​​​​​​​
2015: 61  Bastrop Cedar Creek 7     BD​
         63  San Marcos 14      Area
         49  Edinburg Vela 39      Regional
         17  CP Vista Ridge 24      QF​​​
2016: 27  SA Johnson 26      BD
           0  Cibolo Steele 17      Area​​

#LEFORS (3-9-1)
1939:   7  Claude 32      BD
1948:   0  Phillips 14      BD
1949: 42  Phillips 28      BD
           6  Littlefield 26      Regional
1952:   7  Olton 13       BD
1957: 33  White Deer 38      BD
1960:   0  Stinnett 42      BD
1962: 12  Sunray 42       BD
1970: 21  Rule 30      BD
1971: 13  Newcastle 13      BD (3-6)
1974: 28  Sundown 15      BD
         28  Bronte 14      QF
           6  Celina 57      Semifinal

LEONARD (12-19-0)
1938:   6  Royse City 92      BD
1958: 30  Van Alstyne 6      BD
         14  Boyd 30       Regional
1963: 15  Coppell 0      BD
           3  Throckmorton 25      Reg.
1965:   8  Mabank 26     BD
1971:   0  Celina 27      BD
1986:   7  Harmony 6      BD
           9  Eustace 7      Area
         12  Winona 14      Regional
1987: 21  Harmony 31      BD
1989: 14  Grand Saline 42      BD
1990:   9  Ore City 16      BD
1991:   2  Hughes Springs 32      BD
1998: 28  S&S Consolidated 31      BD
2009: 14  Paul Pewitt 21      BD
2011: 22  Alba-Golden 33      BD
2012: 22  Cooper 44      BD​
2013: 43  Edgewood 36      BD (ot)
         35  Blooming Grove 21      Area
         55  S&S Consolidated 44     Reg.
         28  Cooper 20      QF
           6  Cisco 55      Semifinal​​​​​
2014: 22  Alba-Golden 14      BD-ot
         32  Waskom 52      Area​​
2015: 29  Alba-Golden 26      BD
         28  Paul Pewitt 55      Area​​
2016: 40  Nocona 21      Bi-District
         12  Winona 51      Area​​
2017: 40  Nocona 35     Bi-District
           8  New Diana 36      Area​​

LEVELLAND (13-15-1)
1942: 26  Seagraves 7      BD
           0  Wink 40      Regional
1943:   0  Seminole 28      BD
1947: 38  Tahoka 0      BD
         20  Merkel 19      Regional
1950: 45  Spur 21      BD
         34  Shamrock 14      Regional
           0  Kermit 33      QF
1957: 21  Kermit 21      BD (3-5)
1958:   8  Andrews 14      BD
1959: 14  Andrews 18      BD
1960: 14  Monahans 42      BD
1988:   6  Monahans 35      BD
1996: 18  Canyon 14      BD
           7  Sweetwater 14      Area
2004:   7  Canyon 21      BD
2005: 34  Andrews 37      BD
2007: 24  Andrews 43      BD
2014: ​54  Clint 18      Bi-District
         21  Abilene Wylie 75      Area​
2015: 52  Fabens 7      Bi-District
         31  Stephenville 30      Area
           8  Abilene Wylie 61    Area​​​
2016: 69  Clint Mountain View 13     BD
         83  Decatur 72      Area
         53  Andrews 22      Regional
         14  Abilene Wylie 49      QF
2017: 28  Clint 7     Bi-District
           8  Argyle 66      Area​​​​​​

#LEVERETTS CHAPEL: 10-6-1
1946:   7  Carthage 0      BD
           6  White Oak 34      Regional
1947: 26  Carthage 6      BD
         14  White Oak 19      Regional
1949: 26  Mineola 39      BD
1950: 35  Hawkins 0      BD
         40  Pine Tree 0      Regional
1953:   7  Newton 6      BD
           7  Cedar Bayou 28      Reg.
1955: 28  Lindale 6      BD
         39  Van Alstyne 13      Reg.
         28  Chillicothe 48      QF
1958: 28  Timpson 6      BD
           6  Mart 44      Regional
1963:   0  Mabank 0      BD (2-8)
1970: 23  Carlisle 14      BD
         19  Crandall 0      Regional

LEWISVILLE (35-23-1)
1939: 32  Howe 6      BD
1940: 46  Howe 6      BD
1946:   0  Pilot Point 21      BD
1947: 27  Van Alstyne 0      BD
         13  Richardson 12     Regional
1950: 27  Kamay Valley View 7      BD
         19  Farmersville 7      Regional
1955:   6  Chillicothe 20      BD
1956: 19  Burkburnett 28      BD
1957:   7  Electra 32      BD
1972: 35  Saginaw Boswell 0      BD
         20  Mount Pleasant 13      QF
         34  Burkburnett 0      Semifinal
         28  Uvalde 33      FINAL-5A
1978:   7  Odessa Permian 17      BD
1979: 13  Abilene Cooper 10      BD
         28  FW Arlington Heights 12    Reg
         15  EP Coronado 7      QF
           0  Temple 3      Semifinal
1981: 14  Odessa Permian 14      BD
           7  FW Eastern Hills 15      Reg.
1982:   7  Dallas Carter 9      BD
1985: 41  Dallas Kimball 7      BD
         20  North Mesquite 14      Area
           7  Cypress-Fairbanks 35      Reg.
1987: 41  FW Trimble Tech 20      BD
           3  Arlington 21      Area
1989: 13  FW Trimble Tech 19      BD
1991: 30  Hurst Bell 17      BD
         27  Arlington Houston 46      Reg.
1992: 48  Burleson 7      BD
         48  South Grand Prairie 28   Area
           0  Odessa Permian 28      Reg.
1993: 43  Burleson 7      BD
         24  South Grand Prairie 0     Area
         44  Midland Lee 30      Regional
         52  Abilene Cooper 21      QF
         40  Temple 16     Semifinal
         43  Aldine MacArthur 37
                (FINAL-6A-I)
1994: 42  Richland Hills 13      BD
         14  Arlington Martin 7      Reg.
           0  Odessa Permian 37      QF
1995: 24  Euless Trinity 7      BD
         18  Arlington Lamar 20      Area
1996: 35  Duncanville 13      BD
         45  Haltom 8      Regional
         38  Lubbock Coronado 14      QF
         49  Killeen Ellison 0      Semifinal
         58  Converse Judson 34
                 (FINAL-6A-I)
1997: 13  Duncanville 40      BD
1998: 24  Euless Trinity 29      BD
1999: 17  Euless Trinity 13      BD
           0  Waco 7      Regional
2000: 42  Haltom 8      BD
         14  Duncanville 24      Regional
2001: 23  Keller Fossil Ridge 26      BD
2006:   0  Southlake Carroll 35      BD
2007: 24  Colleyville Heritage 21      BD
         17  Euless Trinity 42      Area

LEWISVILLE HEBRON (15-12-0)
2002: 16  WF Hirschi 14      BD
         14  Aledo 21      Area
2003: 20  Wichita Falls 10      BD
         13  Aledo 14      Area
2004: 15  Woodrow Wilson 44      BD
2005: 42  Dallas Lincoln 12      BD
         22  Terrell 20      Area
         26  Everman 23      Regional
         42  Wylie 14      QF
         28  Frenship 21      Semifinal
         28  Calallen 0      FINAL-5A-II
2006: 34  Justin Northwest 14      BD
         17  Cedar Hill 42      Area
2007: 38  Grapevine 28      BD
         50  DeSoto 44      Area (4 ot)
         35  Mansfield Timberview 28  Reg
         10  Abilene 20      Q-Final
2008: 21  Hurst Bell 17      BD
         28  Wylie 31      Area (ot)
2011: 35  Denton Guyer 41      BD
2012: 24  Colleyville Heritage 50      BD​
2013: 27  Hurst Bell 0      BD
         21  Cedar Hill 42      Area​​
2015: 26  Denton Ryan 41      BD​
2016: 42  Plano East 35      BD
           7  Duncanville 52      Area
2017: 17  Allen 48     Bi-District​​​

LEXINGTON (33-18-0)
1964: 21  Hubbard 0      BD
           0  Rosebud 13      Regional
1968: 26  Groesbeck 14      BD
           0  Rosebud 28      Regional
1978: 14  Bartlett 0      BD
         28  Hull-Daisetta 13     Regional
           6  Falls City 5      QF
         22  Franklin 21      Semifinal
           3  China Spring 42     FINAL-3A
1997: 27  Buffalo 6      BD
         41  Garrison 22      Area
         14  Elysian Fields 20     Regional
1999:   0  Mart 42      Bi-District
2002: 28  Comfort 76      BD
2003: 20  Comfort 40      BD
2004: 55  Hitchcock 20      BD
         32  Dilley 13       Area
         35  Yorktown 0      Regional
         13  Rogers 7      Q-Final
         13  Troup 42      Semifinal
2005: 40  East Bernard 14      BD
         21  Poth 14      Area
         40  Schulenburg 14     Regional
         21  Blanco 27      Q-Final
2006: 30  Jarrell 0      Bi-District
         31  Schulenburg 14      Area
         31  Freer 7      Regional
         26  Somerville 0      Q-Final
         14  Mart 31      Semifinal
2007: 35  Troy 48      Bi-District
2009: 14  Altair Rice 21      BD
2010: 21  Frankston 13      Area
         56  Corrigan-Camden 25      Reg.
         24  West Rusk 0      Q-Final
         45  Refugio 24      Semifinal
           3  Idalou 20      FINAL-3A-II
2011: 31  New Waverly 7      Area
         23  Franklin 13      Regional
         47  Arp 20      Q-Final
         33  Refugio 63      Semifinal
2012: 42  Poth 25      Area
         21  Refugio 49      Regional​​
2015: 14  Crockett 48      BD​
2016: 32  Wallis Brazos 20      BD
         35  Stockdale 6      Area
         38  East Bernard 35      Reg.
         29  Boling 34      Q-Final​
2017: 51  Wallis Bra​​​​zos 27     BD
         33  Odem 13      Area
         58  Tidehaven 39     Regional
         21  Boling 35      Q-Final​​​

​LIBERTY (14-27-1)
1929:   0  Goose Creek 0      BD
1932:   0  Jasper 6      BD
1945:   0  Nederland 66      BD
1956:   0  Navasota 6      BD
1957:   7  Bellville 13       BD
1958: 40  A&M Consolidated 8      BD
         14  PA Austin 6      Regional
         16  Brady 8      Q-Final
           8  Angleton 34      Semifinal
1959:   6  Bellville 14      BD
1960: 54  Kountze 8       BD
         28  Bellville 54      Regional
1963: 30  Beaumont Forest Park 8    BD
         26  Katy 6      Regional
         38  Taylor 22      Q-Final
           0  FB Dulles 20      Semifinal
1990: 28  Hamshire-Fannett 47      BD
1991: 14  Hamshire-Fannett 21      BD
1993: 20  Woodville 6      BD
           7  Columbus 20      Area
1995: 13  PA Austin 21      BD
1996: 12  Newton 13      BD
1997: 35  PA Austin 34      BD
         19  LaGrange 41      Area
1998: 17  Newton 41      BD
1999: 20  Newton 47      BD
2000:   0  Newton 42      BD
2001: 14  Bridge City 34      BD
2002: 14  Orangefield 10      BD
         14  Bellville 23      Area
2003: 14  Orangefield 21      BD
2004: 32  Hardin-Jefferson 20      BD
         13  Jasper 44      Area
2006:   0  West Orange-Stark 60     BD
2010:   7  West Orange-Stark 63     BD
2013:   7  Hardin-Jefferson 28     BD
2015:   6  LaMarque 35      BD​​
2016: 62  Madisonville 31      BD
        ​ 28  Lorena 14      Area
         14  Giddings 26      Regional​
2017: 31  Shepherd 28     BD
         14  Salado 63      Area​​

LIBERTY-EYLAU (27-18-0)
1959: 16  Cooper 14      BD
         34  Forney 20      Regional
         14  Crowell 49      Q-Final
1967:   0  Daingerfield 29      BD
1974: 20  DeSoto 21      BD
1992:   7  Waxahachie 34      BD
1996:   6  Carthage 31      BD
1998: 43  Pittsburg 9      BD
         17  Jefferson 7      Regional
         10  Aledo 27      Q-Final
1999: 28  Pittsburg 21      BD
         48  Lindale 29      Regional
         33  Aledo 24      Q-Final
         46  Lamesa 16      Semifinal
         49  Mathis 6      FINAL-4A-I
2003: 26  Lindale 3      BD
           7  Gainesville 37      Area
2004: 40  Gladewater 6      BD
         26  Center 27      Regional
2005: 45  Gladewater 7      BD
         12  Carthage 0      Regional
         37  Kennedale 19      QF
           7  Gainesville 21      Semifinal
2006: 39  Gilmer 36      Bi-District
         31  Chapel Hill 20      Regional
         27  Royse City 21      QF
         36  Canyon 20      Semifinal
         35  Robinson 34      FINAL-4A-I
2007: 26  Gilmer 41      Bi-District
2009: 41  Lovejoy 42      Area (ot)
2010: 33  Gilmer 41      Bi-District
2011:   7  Carthage 28      BD
2013: 14  Kaufman 28      BD
2014: 48  Wills Point 19      BD
         49  Carrollton Ranchview 36   Area
         48  Paris 21      Regional​​​
         42  Argyle 45      Q-Final
2015: 48  Van 41      Bi-District
         48  Sanger 9      Area
         38  Kaufman 22      Regional
         29  Argyle 32      Q-Final​​​​
2016: 14  Kaufman 20      BD​
2017: 49  Brownsboro 35     BD
         30  Dallas Carter 26     Area
         35  Kaufman 38     Regional​​​

LIBERTY HILL (39-16-1)​
1984: 21  Troy 6      Bi-District
         20  Shiner 2​​0      Area (W)
           7  Randolph 20      Regional
1987:   6  Rogers 28      BD
1989:   9  Medina Valley 34     BD
1992:   7  Wimberley 48      BD
2002: 42  Poteet 30      BD
         21  Yoakum 27      Area
2003: 63  Marion 6       BD
         23  Yoakum 20      Area
         27  Port Isabel 35      Regional
2004: 60  Marion 8       BD
         35  Yoakum 14      Area
         42  Devine 24      Regional
         42  Hallettsville 21      QF
         27  Jasper 35      Semifinal
2005: 62  Lytle 7      Bi-District
         34  Needville 20      Area
         21  Devine 17      Regional
         14  Cuero 42      Q-Final
2006: 54  China Spring 27      BD
         56  Crockett 19      Area
         28  Sweeny 13      Regional
         35  Giddings 28      Q-Final
         35  Hondo 19      Semifinal
         22  Celina 19      FINAL-4A-II
​2007: 42  Robinson 14      BD
         41  Carthage 14      Regional
         48  Navasota 14      QF
         49  Pleasanton 7 Semifinal
         38  Gilmer 13      FINAL-4A-I
2008: 27  West 0      Bi-District
         31  Vernon 7      Area
         38  Sweetwater 7      Regional
         48  Bridgeport 27      Q-Final
         12  Celina 40      Semifinal
2010: 19  Navarro 20      BD
2011: 35  Navarro 14      BD
         20  Devine 21      Area
2014: 51  China Spring 22      BD
         45  Gonzales 27       Area
         31  Rockport-Fulton 21      Reg.
         23  Burnet 15      Q-Final
         26  Navasota 49      Semifinal​​​​​
2015: 47  Burnet 28      BD
         51  Gonzales 3      Area
           0  LaVega 6      Regional-ot​​​
2016: 38  Canyon Lake 17      BD
         35  Beeville 33      Area-OT
         21  China Spring 52      Regional
2017: 50  Boerne 48      Bi-District
         38  Rockport-Fulton 14     Area
         33  China Spring 28     Regional
         18  LaVega 28      Q-Final​​​​​​​

LIFE OAK CLIFF (0-1-0)
2011: 26  Boyd 40      Bi-District

LINDALE (5-19-0)
1955:   6  Leveretts Chapel 28      BD
1982: 28  Robinson 41      BD
1986:   9  Pittsburg 19      BD
1987: 13  Daingerfield 42      BD
1995:   0  Tatum 31      BD
1998: 39  Jefferson 49      BD
1999: 41  Jefferson 32      BD
         29  Liberty-Eylau 48     Regional
2000: 35  Pittsburg 7     BD
           7  Daingerfield 28      Regional
2002:   0  Atlanta 21      BD
2003:   3  Liberty-Eylau 26      BD
2004: 14  Tatum 28      BD
2005: 10  Carthage 31      BD
2008: 28  Sulphur Springs 42      BD
2009: 19  Sulphur Springs 47      BD
2010: 49  North Forney 2      BD
         28  Henderson 42      Regional
2011: 38  Kaufman 28      BD
         20  Henderson 56      Regional
2013: 17  Ennis 62      BD​
2015: 17  Marshall 21      BD​

LINDEN-KILDARE (17-22-0)
(Linden until 1958)

1940:   0  Center 6      BD
1956: 26  White Oak 13      BD
         25  Wilmer-Hutchins 0      Reg.
         14  Eastland 34      QF
1957:   0  White Oak 26      BD
1963: 18  Paul Pewitt 36      BD
1970: 15  Winnsboro 7      BD
         22  Wills Point 25      Regional
1971: 34  Winnsboro 13      BD
         26  DeSoto 14      Regional
           7  Jacksboro 10      QF
1977: 14  Mount Vernon 27      BD
1983: 19  Pittsburg 21      BD
1984:   0  Daingerfield 45      BD
1987: 26  White Oak 3      BD
         21  Daingerfield 17      Area
         13  Southlake Carroll 14      Reg.
1988: 31  Gladewater 6      BD
         30  Pleasant Grove 9      Area
1989:   0  Gladewater 20      BD
1994:   0  Atlanta 24      BD
1997: 54  Spring Hill 12      BD
         35  Pleasant Grove 14      Area
         28  Kemp 14      Regional
         27  Commerce 38      QF
1998:   0  Atlanta 29      BD
2003: 16  Paris Chisum 0      BD
           6  Troup 9      Area
2004: 14  Edgewood 31      BD
2007: 24  Harleton 28      BD
2009: 22  Harleton 8       BD
         29  West Rusk 14      Area
         29  Newton 41      Regional
2010: 59  Rivercrest 14      BD
         56  Whitewright 28      Area
         27  Paul Pewitt 31      Regional
2014: 26  Waskom 48      BD​
2017: 20  Kerens 48      BD​

LINDSAY (25-24-0)
1982: 14  Tenaha 0      BD
         12  Italy 28      Regional
1983:   0  Overton 30      BD
1984:   0  Archer City 12      BD
1988: 16  Munday 8      Area
         12  Baird 0      Regional
         31  Rotan 28      QF
           0  White Deer 35      Semifinal
1993: 29  Mildred 7     BD
         13  Gunter 35      Area
1994: 21  Celeste 14     Area
         35  Dawson 8      Regional
           7  Burkeville 19      QF
1995: 34  Blue Ridge 0      BD
         13  Burkeville 21      Regional
1996:   7  Holliday 30      BD
1997: 30  Haskell 14       BD
         19  Bangs 15      Area
         18  Italy 48      Regional
1998: 21  Olney 28      BD (ot)
2004:   6  Windthorst 35      Area
2005: 14  Alvord 6      Area
         31  Albany 14      Regional
         14  Windthorst 31      QF
2006: 24  Tolar 38      BD
2007: 10  Gorman 52      BD
2008: 26  Celeste 0      BD
         38  Perrin-Whitt 10      Area
           9  Archer City 26      Regional
2009: 48  Cumby 14      BD
         35  Tolar 8      Area
         30  Munday 20      Regional
         13  Albany 52      Q-Final
2010: 24  Honey Grove 21      BD
         48  Valley Mills 6      Area
           7  Muenster 27      Regional
2011: 34  Honey Grove 28      BD-ot
         48  Bosqueville 20      Area
         23  Muenster 57      Regional
2012: 41  Cayuga 21      Area
         14  Goldthwaite 21      Regional
2013:   7  DeLeon 14      Area​
2014: 21  Normangee 40      Area​
2015: 66  Chilton 20      BD
         46  Normangee 52      Area​​
2016: 44  Electra 52      BD​
2017: 62  Haskell 7     Bi-District
         28  Menard 0     Area
           7  Albany 55      QF​​​

#LITTLE CYPRESS (0-2-0)
1961:   6  Dayton 36      BD
1969:   6  East Chambers 7      BD

LITTLE CYPRESS-MAURICEVILLE (4-7-1)
1992:   7  Jasper 7      BD (1-2)
1994: 14  New Caney 6      BD
         22  Willis 31      Area
1995:   6  Jasper 28      BD
1997: 52  Cleveland 14      BD
         20  Whitehouse 7      Area
         17  Sweeny 14      Regional
         20  LaMarque 41      QF​
2013: 16  Dayton 49      BD​
2014:   0  Carthage 10      BD​
2016: 12  Henderson 48      BD
2017:   0  Kilgore 49      BD​​

LITTLE ELM (1-6-0)
2004:   7  Glen Rose 33      BD
2005: 44  Whitney 32      BD
           7  Iowa Park 30      Area
2009:   7  Aledo 41      BD
2011: 21  Canyon Randall 35      BD
2012: 14  Mesquite Poteet 50      BD​
2016:   9  Frisco Lone Star 48     BD​

LITTLE RIVER ACADEMY (14-17-0)
1949: 25  Calvert 13      BD
           6  Elkhart 7      Regional
1950: 13  Fort Hood 24      BD
1957:   7  Florence 20      BD
1958: 28  Chilton 0      BD
         12  Johnson City 0      Regional
1961: 14  Hempstead 8      BD
         24  Orchard 0      Regional
1962:   6  Smithville 30      BD
1970: 29  Bartlett 0      BD
         21  Meridian 14      Regional
1971: 21  Bartlett 8      BD
           7  Santa Anna 0      Regional
1981: 14  Grandview 6      BD
         21  Eastland 38      Regional
1982:   6  Thorndale 27      BD
1985: 20  Thorndale 54      BD
1990:   0  Mason 10      Bi-District
1991: 43  Johnson City 6      BD
           6  Schulenburg 63      Area
1999: 17  Goldthwaite 14      BD
         10  Ganado 15      Area
2001:   6  Blanco 26       BD
2004: 20  Brookshire-Royal 35      BD
2005: 28  Wallis Brazos 14      BD
         15  Blanco 27      Area
2008: 21  East Bernard 56      BD
2011:   3  Malakoff 10      BD
2014: 24  McGregor 21      BD
         14  East Chambers 24      Area​​
2015: 10  Grandview 55      BD​

LITTLEFIELD (56-39-1)
1936: 25  Snyder 12      BD
           7  Midland 25      Regional
1944: 39  Denver City 20      BD
         14  Merkel 24      BD
1945: 33  Denver City 6      BD
         20  Monahans 7      Regional
1946: 52  Seminole 22      BD
         13  Monahans 14      Regional
1949: 47  Spur 14      Bi-District
         26  Lefors 6      Regional
         34  Ballinger 6      Q-Final
         26  Garland 13      Semifinal
         13  Mexia 0       FINAL-A
1951:   6  Kermit 31      BD
1954: 33  Tahoka 7       BD
         35  Comanche 33      Regional
           0  Phillips 32      QF
1956: 20  Andrews 13      BD
         19  Graham 7      QF
           2  Garland 29      Semifinal
1966: 12  Vernon 21      Bi-District
1971:   7  Lubbock Roosevelt 27     BD
1972:   0  Floydada 7      BD
1973: 30  Floydada 6      BD
         13  Childress 27      Regional
1977: 13  Idalou 8      Bi-District
           7  Childress 41      Regional
1980: 35  Perryton 6      Bi-District
         17  Childress 0      Regional
         18  Stamford 26      QF
1981: 42  Perryton 14       BD
         28  Floydada 7     Regional
         14  Kermit 21      QF
1982: 21  Dalhart 7      BD
         28  Frenship 7      Area
         21  Breckenridge 14      QF
         24  McGregor 22      Semifinal
         21  Refugio 22       FINAL-3A
1983: 49  Dalhart 0      BD
         19  Childress 6      Area
         16  Ballinger 18      Regional
1984: 27  Childress 0      BD
         14  Post 6      Area
         29  Colorado City 22     Regional
           7  Vernon 35      Q-Final
1986: 21  Childress 22      BD
1987: 38  Childress 0      BD
         38  Slaton 0      Area
           0  LaVega 29      Regional
1988: 28  Childress 0      BD
           3  Denver City 21      Area
1990: 18  Sanford-Fritch 20      BD
1991: 26  Dalhart 6       BD
         22  Vernon 26      Area
1993:   6  Amarillo River Road 21     BD
1995: 30  Amarillo River Road 16     BD
         23  Boyd 19     Area
         21  Ballinger 21     Regional (3-4)
1996:   6  Amarillo River Road 19     BD
1998: 14  Perryton 21      BD (ot)
2000: 41  Perryton 9      BD
         14  Lamesa 28      Regional
2002:   6  Perryton 32      BD
2003: 21  Dalhart 12      BD
           7  Merkel 24      Area
2005: 42  Borger 14       BD
         20  Sweetwater 28      Area
2006: 28  Slaton 17      BD
         42  Muleshoe 7      Regional
         33  Early 28      Q-Final
         28  Boyd 14      Semifinal
         14  Tatum 32      FINAL-3A-I
2007: 35  Denver City 6      BD
         28  Muleshoe 21    Regional (ot)
         14  Early 17      Q-Final
2008: 20  Kermit 14      BD
         10  Muleshoe 28      Regional
2009: 29  Alpine 12      BD
         28  Amarillo River Road 34    BD
2010: 47  Denver City 0      BD
         14  Godley 12      Area
         28  Colorado City 14      Regional
         35  Wall 0      Q-Final
           9  Daingerfield 18      Semifinal
2011: 40  Alpine 33      BD
         22  Eastland 51      Area
2012: 14  Merkel 21      BD​
2014: 27  Denver City 28      BD​
2015: 42  Brownfield 41       BD
         27  Wall 63      Area​​
2016: 63  Crane 20      Bi-District
         29  Bowie 20      Area
           7  Wall 55      Regional​​​

LIVINGSTON (5-14-1)
1923: 13  Texarkana 28      BD
1927:   0  Longview 51      BD
1929:   6  Brenham 0      BD
         12  Mart 25      Regional
1934:   6  Bryan 18      BD
1935: 47  Alto 0      BD
         13  I.O.O.F. Home 0      Reg.
1951:   7  Jacksonville 40      BD
1961:   6  Columbus 20      BD
1962: 15  Katy 15      BD (4-3)
         20  Humble 53      Regional
1963: 14  Katy 42      BD
1996:   8  Port Neches-Groves 42    BD
2005: 19  Kilgore 42      BD
2007: 42  Manor 13       BD
         42  Houston Washington 7    BD
           0  Dayton 43      Regional
2008: 28  Dayton 39      BD
2010: 24  Dayton 28      BD
2012:   0  Barbers Hill 31      BD​​​

LLANO (11-25-0)
1950:   6  Georgetown 27      BD
1969: 13  Jacksboro 35      BD
1971:   0  Clifton 21      BD
1973:   7  Bastrop 0       BD
         17  McGregor 14      Regional
           9  Friendswood 35      QF
1975:   0  Cameron 24      BD
1976:   9  Rockdale 10      BD
1982:   0  Stamford 34      BD
1988:   0  Colorado City 12      BD
1989: 23  Clyde 27       BD
1994: 20  Giddings 21       BD
1995: 19  Giddings 21       BD
1996: 17  Medina Valley 31       BD
1997: 24  Medina Valley 20       BD
           7  Cuero 13       Area
1998: 41  Pearsall 26      BD
         16  Vanderbilt Industrial 19  Area 
1999: 35  Devine 27      BD
         10  Sealy 38      Area
2001:   0  LaGrange 56      BD
2005: 27  Poteet 20      BD
           7  Cuero 49      Area
2006: 26  Luling 20      BD
           3  Hondo 26      Area
2007: 47  Luling 12      BD
         40  Devine 6      Area
         20  Palacios 31      Regional
2008: 33  Glen Rose 21      BD
         27  Bridgeport 41      Area
2010: 20  Wimberley 55      BD
2013: 26  Glen Rose 35      BD
2015: 42  Crystal City 26      BD
           6  Sinton 49        Area​​
2016: 18  Crystal City 22      BD
2017: 14  Crystal City 20      BD​​
​​​