Playoff Scores, T-Z
​                                                          
UNIVERSAL RANDOLPH (31-29-0)
1964: 14  Devine 15      BD
1966: 28  Hondo 16      BD
           6  Freer 0      Regional
         14  Sweeny 21      QF
1967: 30  Pearsall 7      BD
         56  Los Fresnos 0     Regional
         12  Sweeny 7      Q-Final
         14  Kountze 7     Semifinal
           8  Plano 27       FINAL-4A
1968: 20  Hondo 14      BD
         22  Lyford 8      Regional
           8  Klein 24        QF
1969: 14  Hondo 27      BD
1970:   8  Carrizo Springs 27      BD
1972:   0  Devine 34      BD
1973:   8  Hondo 3      BD
         24  Van Vleck 8      Regional
           8  Freer 6      Q-Final
           0  Friendswood 24      Semifinal
1977: 14  Hondo 0      BD
         28  Bastrop 6      Regional
           7  Yoakum 14      QF
1978: 30  Hondo 13      BD
         18  Luling 13      Regional
         22  Kenedy 14      QF
         18  Sealy 42      Semifinal
1980: 14  Hondo 9      BD
           6  Van Vleck 26      Regional
1982: 12  Sweeny 14      BD
1984: 35  Woodsboro 13      BD
         21  Ingram Moore 7      Area
         20  Liberty Hill 7      Regional
         14  East Bernard 20      QF
1985: 38  Woodsboro 21      BD
         48  Dilley 6       Area
         28  Shiner 44      Regional
1986:   9  Devine 20      BD
1990: 38  Pearsall 0       BD
         14  Cuero 22      Area
1992: 27  Weimar 0       BD
         28  Wimberley 14      Area
         22  Boling 13      Regional
           0  Schulenburg 22      QF
1993: 21  Schulenburg 35      BD
1994: 28  Lytle 13      Bi-District
           9  Three Rivers 34      Area
2000: 19  Poth 46      Bi-District
2001:   7  Poth 23      Bi-District
2003: 35  Dilley 7       Bi-District
         29  Refugio 25      Area
         12  Rogers 34       Regional
2004: 34  Poth 7        Bi-District
         21  Rogers 30       Area
2005: 10  Poth 17      Bi-District
2006: 24  Dilley 34      Bi-District
2007: 35  Cotulla 0        BD
           6  Santa Rosa 26      Area
2008: 28  Karnes City 38      BD
2014: 22  Edna 38      Bi-District​


​​
UVALDE (17-29-0)

1930:   6  Karnes City 19      BD
1931: 46  Kenedy 0      BD
           9  San Benito 12      Regional
1933:   0  Floresville 6      BD
1935:   7  SA Lanier 6      BD
         20  Fredericksburg 6      Reg.
1949: 34  SA Edison 0      BD
         19  Mission 7      Regional
         33  El Campo 13      QF
           6  Mexia 7      Semifinal
1951:   7  Cuero 14      BD
1956:   0  SA Edison 45      BD
1971:   6  Lockhart 12      BD
1972: 28  West Columbia 0      BD
         13  Gregory-Portland 7      QF
         27  Brenham 21      Semifinal
         33  Lewisville 28     FINAL-5A
1977:   0  Dickinson 55      BD
1983:   7  Fredericksburg 14      BD
1985: 14  New Braunfels 45      BD
1986: 18  New Braunfels 21      BD
1987: 20  Kerrville 21      BD
1988: 41  Gregory-Portland 7      BD
         21  Edcouch-Elsa 20      Area
         24  Bastrop 21       Regional
         14  Kerrville 43      QF
1989: 13  Calallen 12      BD
           6  Edcouch-Elsa 34      Area
1994:   7  Calallen 35      BD
1995: 20  Gregory-Portland 15    BD
         35  Mercedes 17      Area
         27  Bastrop 30      Regional
1996: 24  Buda Hays 34      BD
1997:   6  Buda Hays 41      BD
2001: 21  Kerrville 20      BD
           6  Bastrop 28      Area
2006: 47  Port Lavaca 76      BD
2008: 26  Gregory-Portland 34    BD
2009:   3  Port Lavaca 38      BD
2010:   0  Smithson Valley 48      BD
2012: 27  Gregory-Portland 66    BD​
2013: 14  Victoria West 38     BD​
2014: 28  Victoria West 47     BD​
2015: 14  Victoria East 63     BD​
2016:   7  Calallen 60      BD​
2017: 21  Calallen 56      BD​

VALLEY MILLS (27-19-1)
1946: 20  Alvarado 6      BD
         20  Fairfield 27      BD
1947: 20  Alvarado 0      BD
         26  Baird 13      Regional
1948: 10  Rising Star 12      BD
1949:   7  Rising Star 28      BD
1950: 33  Corsicana State Home 7 BI
         32  Elkhart 0      Regional
1951: 26  Hewitt Midway 0      BD
         33  Fort Hood 0      Regional
1952:   7  Hewitt Midway 7      BD-W
         40  Bartlett 13      Regional
1953: 32  Johnson City 0      BD
         12  Melvin 0      Regional
1958: 20  Crawford 42      BD
1959: 29  Crawford 12      BD
         14  Whitney 6      Regional
1960: 14  Crawford 20      BD
1962:   6  Crawford 20      BD
1964:   0  Crawford 26      BD
1965:   6  Crawford 0      BD
         37  Southlake Carroll 8      Reg
1970:   0  Joshua 3      BD
1971:   6  Crowley 14      BD
1974: 15  Rule 12      BD
           6  Celina 49      QF
1976: 12  D’Hanis 7      BD
         14  Ben Bolt 20      QF
1977: 40  D’Hanis 0      BD
         21  Ben Bolt 0      QF
         14  Lone Oak 25      Semifinal
1990: 37  Gorman 7      Area
         24  Eden 0      Regional
         56  Garden City 8      QF
         10  Munday 28      Semifinal
1991: 39  Alvord 7      Area
         36  Garden City 29      Reg.
           8  Rotan 33      QF
1995:   7  Goldthwaite 28      BD
2006: 34  Winters 7      Regional
         12  Archer City 0      QF
           7  McCamey 28      Semifinal
2007: 40  Forsan 21      Regonal
         10  Seymour 27      QF
2010:   6  Lindsay 48      Area
2011: 26  Kerens 19      BD
         13  Clarksville 52      Area

VALLEY VIEW (15-21-1)
1962: 15  Throckmorton 42      BD
1979: 15  Dawson 14       BD
         21  Windthorst 14      QF
           7  Wheeler 27      Semifinal
1980: 59  Tenaha 26      BD
         29  Colmesneil 14      QF
           7  Falls City 7      SF (FD-W)
           7  Rankin 6      FINAL-2A
1982:   6  Union Hill 51      BD
1984: 19  Munday 28      BD
1985:   0  Munday 34      BD
1986: 41  Union Hill 0      BD
         19  Burkeville 28      BD
1989:   8  Spur 19      Area
1990: 14  Quanah 35      BD
1992: 52  Mildred 16      BD
         35  Gunter 20      Area
         23  Overton 6      Regional
         21  Tenaha 14      QF
         14  Bartlett 19      Semifinal
1995: 10  Holliday 46      BD
1999: 22  Detroit 40      Area
2001: 26  Paradise 48      BD
2004: 21  Goldthwaite 24      BD
2005: 20  Windthorst 28      BD
2007: 28  Tolar 3      BD
         13  Seymour 29      Regional
2012: 35  Simms Bowie 28      BD
         14  Italy 35      Area​​
2013: 20  Simms Bowie 22     BD​
2014:   7  Wolfe City 48        BD​
2015: 41  Wolfe City 14        BD
         20  Tolar 21         Area​​
2016: 68  Chico 20       Bi-District
         18  DeLeon 37        Area​​
2017: 69  Chico 19       Bi-District
         26  Crawford 44     Area​​

VAN (32-27-3)
1936: 19  Mineola 6      BD
         18  Center 7      Regional
1937: 38  Ennis 0      BD
         18  Diamond Hill 12      Reg.
1941:   0  Gilmer 7      BD
1942: 33  Commerce 0      BD
           ----no regional game—
1943: 44  Cooper 6      BD
         19  Gilmer 6      Regional
1944: 13  Commerce 13      BD (L)
1948: 14  Athens 0      BD
         26  LaVega 25      Regional
         18  New Braunfels 23      QF
1952: 19  White Oak 12      BD
         47  Honey Grove 6      Reg.
         14  Crowell 7      QF
           7  Wink 14      Semifinal
1963:   6  Pine Tree 21      BD
1979: 24  Quinlan Ford 0      BD
           7  Pittsburg 6      Regional
         13  Breckenridge 13    QF, 4-3
         13  Childress 9       Semifinal
         25  McGregor 0      FINAL-4A
1980:   7  Gilmer 7      BD (2-1)
           0  Pittsburg 24      Regional
1981:   8  Gilmer 16      BD
1982: 14  Red Oak 7      BD
         42  Commerce 5      Area
           0  Robinson 24      Regional
1983: 29  Midlothian 43      BD
1984:   6  Gladewater 42      BD
1985: 19  Gladewater 34      BD
1992: 30  Spring Hill 7      BD
           7  Atlanta 21      Area
1993: 35  White Oak 14      BD
         42  Hooks 13      Area
           8  Gainesville 37      Regional
1996: 41  Forney 21      BD
         21  Commerce 20      Area
           7  Tatum 28      Regional
1998: 10  Tatum 49      BD
2002: 10  Wilmer-Hutchins 36      BD
2003: 36  Kaufman 16      BD
         14  Jefferson 35      Area
2004: 28  Spring Hill 58      BD
2008: 31  Lovejoy 14      BD
         35  Pittsburg 14      Regional
           7  Prosper 21      QF
2009: 14  Quinlan Ford 35      BD
2010: 42  Crandall 21      BD
         27  Gilmer 50      Area
2011: 51  Ferris 23      BD
         40  Gilmer 57      Area
2012: 21  Henderson 48      BD​
2013:   7  Kilgore 49      BD​
2014: 23  Paris 30        BD​
2015: 41  Liberty-Eylau 48        BD​
2016: 41  Princeton 14         BD
         54  Mineral Wells 7        Area
         55  Paris 27         Regional
         28  Kennedale 34          QF​​​​
2017: 35  Princeton 28     Bi-District
         28  Kennedale 42     Area​​

VAN ALSTYNE (20-28-2)
1947:   0  Lewisville 27      BD
1949: 33  Cooper 7      BD
         18  Frisco 6      Regional
1950:   6  Farmersville 33      BD
1955: 47  Talco 6      BD
         13  Leveretts Chapel 39   Reg.
1958:   6  Leonard 30      BD
1962:   8  Frisco 8      BD (coin flip)
           6  Clifton 28      Regional
1963:   8  Frisco 6      BD
         14  Clifton 12      Regional
         16  Albany 36      QF
1971:   6  Wylie 38      BD
1973: 12  Allen 13      BD
1975:   0  Holliday 20      BD
1984: 30  Caddo Mills 28      BD
           0  Quitman 31      Area
1985:   6  Cooper 6      BD (W)
         25  Quitman 7      Area
           0  Tatum 38      Regional
1986:   7  Pottsboro 0      BD
         21  Electra 31      Area
1991: 30  Howe 8      BD
         20  Olney 6      Area
         19  Mart 21      Regional
1992: 58  Celina 21      BD
         22  Boyd 21      Area
         29  Grandview 21      Reg.
         12  Pilot Point 37      QF
1993: 10  Aubrey 17      BD
1998:   0  Celina 35      BD
1999:   0  Celina 49      BD
2001: 27  Farmersville 7      BD
         24  Grandview 10      Regional
         47  Jacksboro 20      QF
         29  Post 14      Semifinal
           0  Blanco 16     FINAL-3A-I
2004: 14  Dallas Madison 21      BD
2005:   7  Dallas Madison 48      BD
2008: 13  Celina 54      BD
2009: 14  Celina 35      BD
2010: 34  Gainesville 41      BD
2011: 40  Whitesboro 14      BD
         28  Princeton 0      Area
         14  Gilmer 46      Regional
2013: 35  Boyd 7        Bi-District
         25  Malakoff 38        Area
2015:   7  Sunnyvale 35        BD​
2016: 10  Sunnyvale 14        BD​
2017: 19  Sunnyvale 35        BD​

VAN HORN (6-18-1)
1954: 14  Hermleigh 14      BD (Yds)
1956:   7  Hermleigh 12      BD
1964:   6  Big Lake 49      BD
1969:   0  Sonora 35      BD
1970: 12  Lubbock Cooper 27      BD
1984:   0  Eldorado 43      BD
1985: 12  Big Lake 41      BD
1990: 42  Iraan 19      BD
           0  Goldthwaite 24      Area
1991: 22  Wall 21      BD
           8  Albany 27      Area
1992: 27  Ozona 7      BD
           6  Hamlin 29      Area
1993:   7  Ozona 36      BD
1998:   0  Eldorado 40      BD
1999:   8  Sonora 40      BD
2002:   0  Ozona 66      BD
2009: 28  Stanton 41      BD
2011: 41  Menard 6      BD
         21  Crosbyton 22      Area-OT
2015: 45  Bronte 13        BD
         14  Albany 61       Area​​
2016: 27  Miles 16        Bi-District
           8  Muenster 62       Area​​

VAN VLECK (23-22-1)
1965: 13  Somerville 0      BD
           0  Magnolia 21      Regional
1966: 13  Coldspring 14      BD
1973: 13  Hallettsville 6      BD
           8  Randolph 24      Regional
1975:   0  LaGrange 39      BD
1980: 20  Elgin 7      BD
         28  Randolph 6      Regional
           0  Port Isabel 0      QF (2-1)
         31  West 0      Semifinal
           2  Pittsburg 13      FINAL-4A
1981:   8  Luling 9      BD
         21  Boerne 16      BD
           6  Medina Valley 18      Area
1983: 27  Bandera 7      BD
         12  Hondo 14      Area
1984: 27  Cleveland 28      BD
1985: 42  Cleveland 20      BD
         28  Navasota 12      Area
         10  PA Austin 3      Regional
           7  Cameron 0      QF
         36  Cuero 38      Semifinal
1990: 19  Schulenburg 40      BD
1991: 12  Schulenburg 30      BD
2000: 20  Brookshire-Royal 32    BD
2001: 27  East Bernard 0      BD
         17  Rogers 14      Area
         14  Refugio 29      Regional
2002: 49  Boling 26      BD
         43  Blanco 34      Area
         17  Poth 10      Regional
         14  Rogers 24      QF
2003: 48  Boling 42      BD
         13  Rogers 22      Area
2004: 34  Karnes City 10      BD
         35  Odem 14      Regional
         15  Brookshire-Royal 67   QF
2007: 19  Altair Rice 29      BD
2013: 17  Schulenburg 20    BD-ot​
2014: 46  Nixon-Smiley 7        BD
         42  Hebbronville 7       Area
         36  Odem 40       Regional​​​
2015:   7  Blanco 18        BD​​
2017: 48  Marion 28        BD
         48  Mathis 14       Area
         19  Yoakum 43      Regional​​​

VANDERBILT INDUSTRIAL
(19-19-0)

1951: 13  Hondo 7      BD
         26  Angleton 0      Regional
         39  Pearsall 13      QF
         13  Giddings 22      Semifinal
1952: 25  Floresville 0      BD
           7  Deer Park 34      Regional
1955: 33  Bandera 7      BD
           7  Deer Park 19      Regional
1960:   0  Waller 22      BD
1984: 12  East Bernard 21      BD
1985:   6  East Bernard 34      BD
1987: 25  Boling 34      BD
1992:   0  Refugio 27      BD
1996: 23  Shiner 0      BD
           6  Salado 0      Area
           6  Three Rivers 21      Reg.
1997: 35  Bloomington 14      BD
         33  Rogers 34      Area (ot)
1998:   7  Sealy 6      BD
         19  Llano 16      Area (ot)
         14  Aransas Pass 21      Reg.
2002: 26  Hitchcock 45      BD
2003: 12  Brookshire-Royal 29   BD
2005: 27  Karnes City 21      BD
         14  Odem 7      Regional
         12  Comfort 21      QF
2006: 27  East Bernard 21      BD
         21  Somerville 24      Area
2008: 41  Banquete 14      BD
         36  Three Rivers 6      Area
         21  Blanco 42      Regional
2009: 20  Odem 7      BD
         35  Three Rivers 0      Area
         14  Blanco 34      Regional
2010: 14  Blanco 6      BD
         13  Taft 2      Area
         14  Altair Rice 28      Reg.
2015: 27  Luling 28         BD​

VEGA (11-17-1)
1963: 14  Amherst 15      BD
1966: 34  Sundown 16      BD
         27  Bronte 22      Regional
1967:   0  Wilson 41      BD
1971:   7  New Deal 7      BD (1-2)
1973: 37  Hale Center 0      BD
         14  Stinnett 0      Regional
         35  Rankin 0      QF
         15  Frisco 7      Semifinal
           7  Troup 28      FINAL-3A
1977:   6  Petersburg 21      BD
1978:   8  New Deal 14      BD
1982: 17  Booker 7      BD
           0  Knox City 7      Regional
1985:   0  Wheeler 22      BD
1987: 33  Anton 0      BD
         20  O’Donnell 15      Regional
           7  Wheeler 21      QF
1989: 16  Plains 6     BD
         11  Wheeler 34      Area
2008:   7  Clarendon 10      BD
2009: 13  Wheeler 48      BD
2011: 26  Bovina 34      Area
2012:   6  Booker 32       BD​
2013: 14  Shamrock 42      BD​
2014: 14  Sunray 21       BD​
2015: 49  Gruver 13       BD
         14  Crosbyton 26        Area​​
2016: 32  Crosbyton 34        BD​

VENUS (1-5-0)
1945:   6  Hawkins 65      BD
1989: 14  Italy 42      BD
2003: 12  Decatur 48      BD
2014: 27  Anna 20        BD
         16  Iowa Park 52         Area​​
2015:   0  Celina 63       BD​

VERNON (53-32-2)
1924: 39  Pampa 0      BD
           0  Dallas Oak Cliff 39      QF
1932:   7  Sherman 14      BD
1934:   7  Highland Park 12      BD
1938:   6  Lubbock 26      BD
1943: 20  Pampa 7      BD
           0  San Angelo 26      QF
1966: 21  Littlefield 12      BD
           7  Monahans 7      QF (1-2)
1983: 11  Brownwood 6      BD
         13  Lubbock Estacado 35   Reg.
1984: 42  Graham 3      BD
         24  Ballinger 7      Area
         40  Frenship 3      Regional
         35  Littlefield 7      QF
           7  Daingerfield 14   Semifinal
1985: 19  Breckenridge 0      BD
         24  Lampasas 7      Area
         21  Kermit 14      Regional
         13  Post 0      QF
         14  Daingerfield 20    Semifinal
1986: 20  Cleburne 21      BD
1987: 12  Everman 3      BD
         14  Sweetwater 22      Regional
1988:   6  Springtown 21      BD
1989: 31  Breckenridge 0      BD
         33  Ballinger 7      Area
         35  Childress 7      Regional
         31  Springtown 13      QF
         28  Gladewater 16      Semifinal
         21  Mexia 22      FINAL-4A
1990: 34  Brownfield 6      BD
         41  Sanford-Fritch 19      Area
         43  Abilene Wylie 8      Reg.
         42  Childress 6      QF
         11  Southlake Carroll 6      SF
         41  Crockett 20      FINAL-4A
1991: 28  Slaton 8      BD
         26  Littlefield 22      Area
         20  Burnet 20      Reg. (FD-L)
1992: 59  Brownfield 0      BD
         47  Tulia 0      Area
         35  Southlake Carroll 39   Reg.
1993: 35  Slaton 13      BD
         56  Amarillo River Road 6   A
           7  Southlake Carroll 35   Reg.
1994: 50  Decatur 0      BD
         12  Amarillo River Road 20  A
1995: 14  Springtown 15      BD
1996: 62  Clyde 23      BD
         33  Bridgeport 21      Area
         13  Friona 14      Regional
1997: 34  Abilene Wylie 0      BD
         10  Aledo 17      Area
1998: 27  Abilene Wylie 31      BD
2000:   6  Abilene Wylie 31      BD
2001: 38  Abilene Wylie 14      BD
         20  Aledo 13      Regional
         14  Perryton 21      QF
2002: 21  Ballinger 27      BD
2003: 34  Brady 6      BD
         27  Decatur 21      Area
           6  Sweetwater 3      Regional
         33  Kennedale 26      QF (ot)
         14  Atlanta 32      Semifinal
2005:   7  Gainesville 41      BD
2006: 23  Perryton 7      BD
         47  Sweetwater 12      Area
         26  Snyder 20      Regional
         13  Celina 30      Semifinal
2007: 32  Perryton 14      BD
         25  Sweetwater 7      Area
         33  Seminole 3       Regional
         21  Snyder 32      QF
2008:   7  Liberty Hill 31      BD
2012: 55  Springtown 28      BD
         28  Gatesville 40       Area​​
2013: 49  Lake Worth 21     BD
         34  Liberty Hill 7      Area
         26  Shallowater 35     Reg.​​​
2014: 43  Fort Stockton 18       BD
         52  Krum 14       Area
         27  Sweetwater 49      Regional​​​
2016: 20  Glen Rose 56       BD​
2017: 42  Glen Rose 28       BD
         28  Sweetwater 32      Area​​

#VICTORIA (19-16-2)
1932:   2  Hondo 18      BD
1933: 20  Bay City 0      BD
           6  Brenham 0      Regional
1937:   6  Hondo 7      BD
1939:   7  Hondo 6      BD
           7  Alice 7      Regional (2-1)
1943:   0  Eagle Pass 13      BD
1946: 13  Hondo 33      BD
1955:   7  Alice 37      BD
1986:   7  Rosenberg Terry 7    BD-W
         22  Converse Judson 41   Reg.
1989:   6  Austin LBJ 10      BD
1990: 41  Laredo Nixon 0      BD
         41  Edinburg 8      Area
           7  Converse Judson 33    Reg.
1992: 34  Laredo United 0      BD
         21  Weslaco 7      Area
         13  SA Madison 19      Reg.
1993: 29  Laredo United 8      BD
         35  LaJoya 0      Area
         35  SA Churchill 0      Reg.
         35  Alice 21      QF
           7  Aldine MacArthur 20      SF
1995: 48  Laredo United 6      BD
         27  Harlingen South 31   Area
1996: 37  Laredo Nixon 6      BD
         44  Brownsville Rivera 38    A
           0  Austin Westlake 41     Reg.
1997: 15  Laredo United 7      BD
         36  Brownsville Rivera 7  Area
         14  SA MacArthur 28      Reg.
1998: 27  SA East Central 21      BD
           7  SA Madison 38      Area
1999: 21  SA Harlandale 28      BD

VICTORIA EAST (7-5-0)
2010: 62  SA Brackenridge 26      BD
         54  Mission Veterans 40   Area
         28  Lake Travis 59      Reg.
2011: 35  SA Jefferson 10      BD
         36  Weslaco East 49      Area
2012: 26  SA Harlandale 35       BD​
2015: 63  Uvalde 14        BD
         33  Edinburg Vela 42       Area​​
2016: 56  SA Sam Houston 13      BD
         32  Austin McCallum 31     Area
         48  Edcouch-Elsa 0       Regional
         14  Calallen 31       QF​​​​

#VICTORIA MEMORIAL (2-5-0)
2000:   0  SA Holmes 27      BD
2002: 29  Eagle Pass 0      BD
         38  McAllen Rowe 7      Reg.
         21  Converse Judson 58      QF
2004: 28  SA O’Connor 45      BD
2005: 20  SA O’Connor 35      BD
2008:   0  SA Clark 49      BD

#VICTORIA STROMAN (0-1-0)
1985: 15  Edinburg 24      BD

VICTORIA WEST (8-5-0)
2010: 31  SA Jefferson 3      BD
         35  Weslaco East 42      Area
2013: 38  Uvalde 14      BD
         38  Laredo Martin 7      Area
           7  SA Brennan 60      Reg.​​​
2014: 47  Uvalde 28       BD
         61  Edinburg Vela 45       Area
         35  Austin LBJ 36    Regional​​​
2015: 56  Laredo Nixon 10        BD
         70  Mission Veterans 8    Area
         14  CP Vista Ridge 35      Reg.​​​
2017: 45  SA Memorial 17      BD
         17  Kerrville Tivy 20      Area​​

VIDOR (4-7-1)
1964: 13  Cypress-Fairbanks 9      BD
         28  Rosenberg Lamar 2      BD
         21  San Marcos 21      QF (3-4)
1978: 13  Aldine 40      BD
2000:   9  Nederland 21      BD
2009: 14  Dayton 28      BD
2011: 42  Crosby 20      BD
         42  Montgomery 35      Area
         30  Angleton 55      Regional
2012: 27  Humble Summer Creek 51 ​
2016: 24  Crosby 33         BD​
2017: 21  New Caney 28      BD​

WACO, OLD HIGH (35-15-4)
1922: 12  Milford 7      BD
         78  Palestine 0      Regional
           3  Temple 3      QF
         30  Temple 0      QF playoff
         55  Corpus Christi 7   Semifinal
         13  Abilene 10      FINAL
1923: 73  Calvert 0      BD
         74  Granger 0      QF
         14  Beaumont 0      Semifinal
           0  Abilene 3      FINAL
1924: 26  Belton 0      Regional
         27  Temple 0      QF
         10  Beaumont 0      Semifinal
           0  Dallas Oak Cliff 31   FINAL
1925:122 Brady 0      BD
         37  SA Brackenridge 0      Reg.
         40  Itasca 3      QF
           7  Beaumont 8      SF (F, 1-0)
         32  Robstown 0      SF playoff
         20  Dallas Forest 7      FINAL
1926: 35  Houston San Jacinto 0   BD
           9  Marshall 0      Semifinal
         20  Dallas Oak Cliff 7     FINAL
1927:124 Houston Jeff Davis 0    BD
         59  Sherman 0      Semifinal
         21  Abilene 14      FINAL
1929: 12  FW Paschal 0      BD
           6  Breckenridge 14      SF
1939: 27  Breckenridge 13      BD
         40  Tyler 13      QF
           7  Houston Austin 0      SF
         14  Lubbock 20      FINAL
1942: 21  Breckenridge 27      BD
1943: 13  Breckenridge 13      BD-W
           0  Lufkin 25      QF
1944: 27  Breckenridge 27      BD-W
           6  Lufkin 33      QF
1945: 20  Breckenridge 0      BD
         13  Marshall 0      QF
           7  Baytown Lee 0    Semifinal
           7  Highland Park 7      FINAL
1946: 21  Mineral Wells 0      BD
           6  Lufkin 35      QF
1948: 41  Palestine 6      BD
         20  Texarkana 7      QF
         13  Port Arthur 6      Semifinal
         21  Amarillo 0      FINAL
1951: 20  C.C. Ray 21      BD
1953: 28  C.C. Ray 13      BD
           7  Houston Lamar 12      SF
1954: 13  C.C. Miller 14      BD
1956:   6  C.C. Ray 33      BD
1958: 22  C.C. Miller 24      BD
1960:   7  C.C. Miller 27      BD

WACO CONSOLIDATED 
​(27-24-0)

1986: 19  Longview 25      BD
1987: 22  Tyler Lee 0      BD
         23  Langham Creek 8 Area,0-1
1988:   6  Lufkin 21      BD
1990: 20  Austin LBJ 19     BD
           6  Huntsville 26      Regional
1991: 56  Austin Crockett 44      BD
         18  The Woodlands 15      Area
         31  Richardson 17      Regional
         10  Dallas Carter 7      QF
           8  Odessa Permian 37      SF
1992: 35  Austin Bowie 42      BD
1994: 14  Tyler 19      BD
1995: 31  Tyler 37      BD
1996: 28  Pflugerville 21      BD
         27  A&M Consolidated 14    A
         10  Lake Highlands 27      Reg.
1997: 24  Pflugerville 6      BD
         13  Langham Creek 16      Area
1998: 22  DeSoto 19      BD (3 ot)
         14  South Grand Prairie 42    A 
1999: 35  Arlington Martin 14    BD
           7  Lewisville 0      Regional
         20  Midland Lee 44      QF
2000: 14  Pflugerville 13      BD
         21  Cypress Falls 3      Area
         21  Lufkin 14      Regional
         21  Tyler 28      QF (ot)
2001: 28  Pflugerville 14      BD
         16  Spring Westfield 30     Area
2002: 39  Pflugerville 33      BD
         13  Klein Forest 26      Area
2004: 21  Lufkin 38      BD
2006: 41  Corsicana 17      BD
         35  Dallas Hillcrest 14      Area
         28  Whitehouse 7      Regional
         44  Brownwood 13      QF
         38  Frenship 0      Semifinal
         14  LaMarque 34  ​ FINAL-4A-II
2007: 34  Ennis 37      BD
2008:   7  Lancaster 26      BD
2010: 24  Everman 21      BD
         35  Aledo 70      Area
2011: 31  Mansfield Summit 46     BD
2012: 42  FW Wyatt 20       BD
         24  Lake Dallas 21      Area
         28  Frenship 45      Regional​​​
2013: 56  Granbury 21     BD
         13  Denton Guyer 42    Area​​
2015: 20  A&M Consolidated 35   BD​
2017:   8  Ennis 59      Bi-District​

WACO CONNALLY (14-14-1)
1953:   6  Whitney 0      BD
           0  Forney 19      Regional
1961: 20  Franklin 6      BD
         34  Thorndale 20      Regional
           6  Groveton 6      QF (L)
1980: 12  Georgetown 27      BD
1984: 21  Red Oak 10      BD
           3  Gladewater 15      Area
1985: 11  Alvarado 0      BD
           6  Gilmer 13      Area
1986:   0  Lampasas 32      BD
1990: 33  Fairfield 7      BD
         27  Elgin 23      Area
         30  Hamshire-Fannett 29   Reg.
           6  Crockett 35      QF
1997: 14  Austin Reagan 17      BD
1998:   7  Breckenridge 17      BD
2003: 33  Caldwell 7      BD
         28  Jasper 34      Reg. (2 ot)
2004: 38  Madisonville 13      BD
         21  Caldwell 13      Regional
         14  Palestine 38      QF
2005: 38  Mexia 0      BD
         37  Giddings 57      Reg.
2013: 35  Madisonville 17      BD
         12  Fairfield 69     Area​​
2014: 35  Madisonville 14      BD​
2016: 18  Giddings 41        BD​

#WACO JEFFERSON-MOORE
​(2-2-0)

1981: 15  Georgetown 12      BD
           0  Beaumont Hebert 51      QF
1984: 34  Dallas Hillcrest 10      BD
           7  Denison 21      Regional

#WACO RICHFIELD (1-2-0)
1964: 22  McAllen 22      BD
1985: 42  Dallas Madison 8      BD
         22  Denison 31      Regional

WACO UNIVERSITY (9-9-1)
1956:   0  Bryan 12      BD
1992: 43  Austin LBJ 43     BD, FD-L
1993: 19  Austin Reagan 16      BD
         12  NB Canyon 20      Area
1996: 20  Austin Travis 7      BD
         42  Smithson Valley 26    Area
         51  Gregory-Portland 28   Reg.
           7  Calallen 35      QF
2000: 17  Denison 6      BD
         23  Dallas Lincoln 20      Area
         16  Jacksonville 33      Reg.
2001: 16  Sherman 20      BD
2002: 38  Terrell 6      BD
         33  Palestine 20      Area
         18  Wylie 19      Regional
2003: 14  Terrell 16      BD
2004:   7  Everman 14      BD
2009: 13  Terrell 12      BD
         14  Sulphur Springs 36      Area

WALL (40-27-0)
1967: 32  Bangs 7      BD
           0  Salado 45      Regional
1970: 13  Jayton 16      BD
1971: 55  Loraine 0      BD
         59  Grandfalls 6      Regional
1975:   0  DeLeon 12      BD
1977: 21  DeLeon 6      BD
         21  Aledo 7      Regional
         28  Pottsboro 6      QF
           6  Seagraves 20      Semifinal
1983: 24  Clint 0      BD
         24  Morton 31      Area
1984: 26  Marfa 6      BD
         23  Stamford 25      Area
1989:   0  Iraan 7      BD
1990: 52  Presidio 2      BD
         13  DeLeon 27      Area
1991: 21  Van Horn 22      BD
1992: 57  Marfa 12      BD
           9  Goldthwaite 27      Area
1993: 49  Marfa 0      BD
           7  Goldthwaite 24      Area
1994: 23  Eldorado 28      BD
2001: 38  Big Lake 13      BD
         28  Post 34      Regional (ot)
2002: 62  Marfa 0      BD
         21  Crane 23      Area
2003: 28  Alpine 21      BD
         28  Shallowater 49      Reg.
2004: 15  Kermit 13      BD
           0  Colorado City 14      Reg.
2005: 48  Kermit 10      BD
         28  Early 35      Regional
2006: 45  Anson 21      BD
         31  Blanco 19      Area
         14  Idalou 33      Regional
2009: 21  San Saba 35      BD
2010: 28  Bushland 6      BD
         21  Merkel 14      Area
         39  Muleshoe 28      Reg.
           0  Littlefield 35      QF
2011: 56  Breckenridge 14      Area
         14  Eastland 15      Reg.
2012: 52  Bushland 14      Area
         42  Merkel 14      Regional
         48  Eastland 24       QF
         22  Daingerfield 29       SF​​​​
2013: 42  Breckenridge 18     BD
         35  Idalou 14      Area
         42  Bushland 14      Reg.
         40  Eastland 28       QF
         31  New Boston 3      SF
         14  Cameron 35    FINAL-3A-I​​​​​​
2014: 30  Ponder 7      BD
         44  Brownfield 21       Area
         20  Brock 21      Regional​​​
2015: 56  Boyd 6        Bi-District
         63  Littlefield 27        Area
         14  Brock 45         Regional​​​
2016: 47  Shallowater 18         BD
         72  Clyde 36        Area
         55  Littlefield 7        Regional
         28  Brock 17        Q-Final
           8  Mineola 50       Semifinal​​​​​
2017: 55  Friona 22      Bi-District
         52  Jim Ned 21       Area
         10  Brock 29      Regional​​​

WALLER (26-24-1)
1949:   0  Smithville 6      BD
1958: 18  Warren 18      BD (4-5)
1960: 22  Vanderbilt Industrial 0  BD
           3  Crosby 28      Regional
1962: 22  East Chambers 7      BD
         12  Three Rivers 6     Regional
           6  Ingleside 14      QF
1964:   7  East Bernard 0      BD
           0  Hull-Daisetta 8    Regional
1967: 21  Orangefield 0      BD
           3  Tidehaven 23    Regional
1979: 22  Barbers Hill 16      BD
         33  PA Austin 24    Regional
           7  McGregor 20      QF
1980:   7  Barbers Hill 3      BD
           9  Caldwell 7      Regional
           6  West 7      QF
1981: 13  Barbers Hill 14      BD
1982: 40  Giddings 13      BD
         19  Cameron 7      Area
         45  Anahuac 22      Regional
         18  Navasota 30      QF
1983: 25  Smithville 16      BD
         30  Madisonville 13      Area
           8  PA Austin 24     Regional
1984:   9  Bay City 41      BD
1992: 28  Houston King 15      BD
         12  Brazosport 14      Area
1996: 42  Athens 25      BD
         23  West Orange-Stark 20 Area
         35  Friendswood 42      Reg.
1997: 17  Brownsboro 20      BD (ot)
1998:   7  Carthage 14      BD
1999: 32  Kilgore 31      BD
         28  Port Neches-Groves 54  A
2001: 39  Cedar Park 38      BD
         23  Jasper 68      Area
2002: 12  Harker Heights 49    BD
2003: 54  Taylor 26      BD
         27  Port Neches-Groves 26   A
         21  El Campo 28      Regional
2004:   6  Jacksonville 24      BD
2007: 41  Austin McCallum 20      BD
         28  Houston Yates 14      Area
         42  Lumberton 14      Regional
         21  Dayton 28      QF
2009: 28  Lockhart 7      BD
           3  Dayton 41      Area
2013: 10  Elgin 52     BD​
2014: 17  North Forest 14       BD
         14  Hutto 39       Area​​

#WALLIS (0-2-0)
1962:   2  Magnolia 14      BD
1972:   6  Barbers Hill 13      BD

WALLIS BRAZOS (4-10-1)
1975: 15  Barbers Hill 15      BD, 4-3
           7  Schulenburg 25      Reg.
1978:   0  Hull-Daisetta 27      BD
1983: 24  Somerville 0      BD
           8  Rogers 7      Area
           3  Poth 0      Regional
           8  East Bernard 15      QF
1985:   6  Shiner 14      BD
2000: 30  Louise 14      BD
         12  Jarrell 16      Area
2001: 28  Ganado 35      BD
2005: 14  Little River Academy 28
2006: 21  Schulenburg 35      BD
2016: 20  Lexington 32        BD​​
2017: 27  Lexington 51        BD​

WARREN (0-4-1)
1956: 14  Humble 20      BD
1958: 18  Waller 18      BD (5-4)
         24  Elgin 38      Regional
1990: 22  Groveton 56      BD
2005:   0  East Chambers 24      BD

WASKOM (24-17-0)
1959: 36  New Diana 58      BD
1961: 13  New Diana 32      BD
1962:   6  East Mountain 20      BD
1972:   6  New Diana 22      BD
1973:   3  Troup 28      BD
1974:   6  Timpson 12      BD
1977: 20  Garrison 14      BD
         12  Groveton 14      Regional
1979: 14  Timpson 0      BD
         22  Lovelady 28      Regional
1980:   0  Garrison 28      BD
1981:   6  Garrison 34      BD
1983: 20  Hawkins 0      BD
           6  Grand Saline 35      Area
1987: 14  Hawkins 37      BD
1988:   0  Hughes Springs 49      BD
1992: 34  Alto 20      BD
         22  Grapeland 6      Area
         13  Paul Pewitt 14      Reg.
2013: 56  Union Grove 17     BD
         53  Rosebud-Lott 37    Area
         33  Crawford 14     Reg.
         24  Corrigan-Camden 22   QF
         33  Refugio 69     Semifinal​​​​​
2014: 48  Linden-Kildare 26      BD
         52  Leonard 32       Area
         71  Howe 21      Regional
         49  Gunter 15        QF
         25  Sonora 21      Semifinal
         41  Newton 22    FINAL-3A-II​​​​​​
2015: 50  DeKalb 7        BD
         28  Gunter 7        Area
         35  Arp 18        Regional
         57  West Rusk 28        QF
         28  Idalou 24       Semifinal
         33  Franklin 21   FINAL-3A-II​​​​​​
2016:   0  Newton 66       Bi-District​
2017: 42  Hemphill 18      Bi-District
         42  Hearne 18      Area
         57  Garrison 28      Regional
           6  Newton 45      Q-Final​​​​

#WATER VALLEY (0-1-0)
1998:   0  Aspermont 34      BD

WAXAHACHIE (29-26-0)
1932:   0  Center 7      BD
1953:   7  Huntsville 18      BD
1954: 13  LaVega 7      BD
         27  Jasper 14      Regional
         14  Killeen 20      QF
1980:   8  Gainesville 20      BD
1990: 27  Henderson 19      Area
         19  Dallas White 3      Regional
           0  Wilmer-Hutchins 14      QF
1991: 27  Kilgore 7      Area
         35  McKinney 31      Regional
         10  Carthage 21      QF
1992: 34  Liberty-Eylau 6      BD
         39  Jacksonville 0      Area
         56  Denison 0      Regional
         10  Highland Park 9      QF
         70  Lubbock Estacado 6      SF
         28  A&M Consolidated 24
                   (FINAL-5A)
1993: 41  Mount Pleasant 21      BD
         10  Henderson 7      Area
         21  Highland Park 0      Reg.
         28  Sulphur Springs 23      QF
         21  Stephenville 22      SF
1994: 23  Southlake Carroll 26      BD
1995: 24  Azle 14      BD
           0  Dallas Hillcrest 21      Area
1996: 14  Corsicana 7      BD
         14  Mount Pleasant 32      Reg.
1997: 26  Lancaster 14      BD
         14  Mount Pleasant 20      Reg.
1998: 40  FW Eastern Hills 14      BD
         16  Colleyville Heritage 27 
1999: 15  FW Dunbar 28      BD
2000: 23  Denton Ryan 34      BD
2001: 24  Denton Ryan 28      BD
2002: 31  Corsicana 24       BD
           7  Texarkana 33      Regional
2003: 21  Corsicana 35      BD
2004: 16  Killeen 14      BD
           6  Ennis 23      Regional
2005:   7  Hewitt Midway 38      BD
2006: 28  Copperas Cove 33      BD
2007: 35  Copperas Cove 37      BD
2008: 47  West Mesquite 21      BD
         21  Sulphur Springs 35      Area
2009: 35  Forney 18      BD
         35  Texarkana 21      Area
         49  Highland Park 35      Reg.
         26  Longview 50      QF
2011: 49  Pflugerville Connally 28 BI
         35  Sherman 38 Area
2012: 20  Tyler 77       Bi-District​
2017: 58  Everman 21      Bi-District
         45  South Oak Cliff 15      Area
           0  Frisco Lone Star 35    Reg.​​​

WEATHERFORD (5-9-3)
1940:   6  Bowie 6      BD (L)
1954: 40  Diamond Hill 12      BD
         13  Terrell 13    Regional (3-5)
1964:   0  Bonham 10      BD
1965: 27  McKinney 7      BD
         34  Nacogdoches 6      QF
           6  Brownwood 15    Semifinal
1981: 15  Dallas Adamson 15      BD
           0  Rockwall 48      QF
1996: 22  FW Western Hills 24    BD
1998: 35  WF Rider 41      BD (3 ot)
1999: 40  Denton 23      BD
         49  Brownwood 42      Reg.
         21  Hereford 24      QF
2005: 14  Abilene 49      BD
2006:   0  Abilene 33      BD
2007: 14  Abilene 48      BD

WEIMAR (5-17-0)
1960: 14  Thrall 27      BD
1964:   6  Hull-Daisetta 8      BD
1967:   0  Tidehaven 10      BD
1968:   0  Tidehaven 21      BD
1972:   0  Boling 27      BD
1992:   0  Randolph 27      BD
1996: 19  Ganado 34      BD
1999: 14  Ganado 49      BD
2004:   8  Refugio 25      BD
2009: 14  Rogers 28      BD
2011: 37  Riviera 7      BD
           0  Sonora 31      Area
2012: 34  Ganado 21      BD
           6  Shiner 27      Area​​
2013: 14  Brackett 49       BD
2014: 13  Ben Bolt 33       BD​
2015: 40  Three Rivers 14        BD
         49  Holland 32         Area
           7  Refugio 41        Regional​​​
2016: 36  Ben Bolt 49         BD​
2017: 32  Three Rivers 19      BD
           0  Holland 21        Area​​

WELLINGTON (39-25-0)
1937: 31  Spur 7      BD
           2  Panhandle 12      Regional
1938: 20  Lockney 0      BD
         12  Panhandle 6      Regional
1942: 13  Spur 6      BD
           0  Hereford 14      Regional
1944: 13  Spur 0      BD
         14  Phillips 19      Regional
1945: 33  Floydada 6      BD
           0  Phillips 14      Regional
1946: 38  Floydada 7      BD
           7  Phillips 13      Regional
1963:   6  Stratford 39      BD
1975:   6  Sanford-Fritch 13      BD
1978:   0  Stratford 3      BD
1982: 20  White Deer 6      BD
         33  Crosbyton 26      Area
           6  Shallowater 20      Reg.
1983:   6  Stratford 21      BD
1987:   6  Panhandle 7      BD
1990: 44  Spearman 14      BD
         52  Seagraves 20      Area
           0  DeLeon 35      Regional
1991: 42  Stratford 21      BD
         40  Seagraves 7      Area
         56  Iraan 21      Regional
         24  Albany 28      QF
1998: 20  Spearman 21      BD
2002:   0  Springlake-Earth 25      BD
2004: 14  Sunray 21      BD
2008: 24  Boys Ranch 12      BD
         20  Canadian 55      Regional
2009: 63  Bovina 27      BD
         31  Canadian 48      Regional
2010: 28  Springlake-Earth 34      BD
2011: 22  Farwell 14      Area
         44  Morton 7      Regional
         20  Springlake-Earth 14    Reg.
         22  Munday 62      QF
2012: 56  Bovina 20      Area
         47  Springlake-Earth 13    Reg.
         56  Sudan 20       QF
           6  Munday 48      Semifinal​​​​​
2013: 58  Sudan 36     Area
         50  Farwell 14      Regional
         52  Seagraves 0     QF
         46  Albany 20     Semifinal
         42  Falls City 20    FINAL-2A-II​​​​​
2014: 58  Floydada 20        BD
         20  Stamford 7       Area
         14  Abernathy 17    Reg.-2 ot​​​
2015: 28  Abernathy 8       BD
         34  Windthorst 14        Area
           8  Stratford 42       Regional​​​
2016: 49  Gruver 7        Bi-District
         43  Farwell 12         Area
         38  Hamlin 0        Regional
         51  Seagraves 0          QF
         21  Iraan 42       Semifinal​​​​​
2017: 60  Shamrock 12      BD
         34  Farwell 0       Area
         56  Gruver 13      Regional
         33  Clarendon 0      Q-Final
         28  Muenster 31     Semifinal​​​​​

WESLACO (26-27-1)
1933: 15  Robstown 12      BD
         19  Floresville 3      Reg.
1944: 27  Freer 6      BD
         18  Edna 19      Regional
1945: 32  Sinton 6      BD
           7  Hondo 12      Regional
1946: 45  Falfurrias 0      BD
         20  Hondo 13      Regional
1947: 13  Falfurrias 0      BD
           6  Carrizo Springs 6      Reg.
1948:   7  Falfurrias 19      BD
1952: 12  Aransas Pass 7      BD
         33  Yoakum 61      Regional
1953: 17  Falfurrias 0      BD
           7  Refugio 16      Regional
1954:   6  Freer 14      BD
1955: 27  Sinton 14      BD
         41  Floresville 14      Regional
         26  Nederland 7      QF
           7  Hillsboro 20      Semifinal
1969:   7  Kerrville 8      BD
1970:   0  C.C. Ray 9      BD
1987:   6  Edinburg 13      BD
1988: 21  Mission 13      BD
           0  SA Clark 17      Area
1989: 32  McAllen 30      BD
         15  SA Clark 24      Area
1991: 35  McAllen 7      BD
         52  C.C. King 7      Area
           7  SA Madison 27      Reg.
1992: 28  Edinburg 16      BD
           7  Victoria 21      Area
1993: 19  Mission 20      BD
1997: 19  Mission 3      BD
         16  C.C. Carroll 35      Reg.
1998:   8  Edinburg 18      BD
2005: 41  Los Fresnos 44      BD (ot)
2006: 40  Harlingen 37      BD
         34  Laredo United 38      Area
2007: 62  Edinburg North 49      BD
         40  McAllen 38      Area
         42  SA Madison 59      Reg.
2008: 14  Harlingen 63      BD
2010: 35  Pharr-SJ-Alamo 22      BD
         26  Laredo Alexander 28  Area
2011: 55  PSJA Memorial 0      BD
         14  McAllen Memorial 28    A
2012: 28  Los Fresnos 24      BD
         21  Laredo Alexander 57  Area​​
2013: 21  Los Fresnos 28     BD-ot​
2014:   3  Harlingen 0        BD
         28  Laredo United 40      Area​​
2015: 49  Los Fresnos 28        BD
         14  Laredo United 48      Area​​

WESLACO EAST (11-11-0)
2007: 27  Flour Bluff 31      BD
2008: 26  Flour Bluff 28      BD
2009: 18  Calallen 22      BD
2010: 20  C.C. Ray 14      BD
         42  Victoria West 35      Area
           7  Cedar Park 48      Reg.
2011: 21  Alice 14      BD
         49  Victoria East 36      Area
           0  Cedar Park 49      Reg.
2012: 18  Brownsville Memorial 21 ​
2013: 21  Harlingen South 42     BD
2014: 42  San Benito 14       Area
         56  LaJoya Palmview 6     Reg.
         17  Cibolo Steele 48      QF​​​
2015: 21  Brownsville Veterans 20
         21  Del Rio 33        Area​​
2016: 31  Edinburg Vela 28        BD
         31  Del Rio 13        Area
           0  Cibolo Steele 56      Reg.​​​
2017: 49  Pharr-SJ-Alamo 14      BD
         21  Laredo Alexander 18     Area
         21  Cibolo Steele 36      Reg.​​​
​​
WEST (13-22-1)
1959: 22  New London 38      BD
1963:   8  San Saba 11      BD
1965:   0  Plano 6      BD
1967: 22  Decatur 35      BD
1972:   7  Rosebud-Lott 7      BD, 3-1
           6  Round Rock 9      Regional
1974: 28  Groesbeck 9      BD
           6  Cameron 7      Regional
1976: 35  Teague 0      BD
         17  Rockdale 21      Regional
1978: 15  Crockett 0      BD
         35  Manor 13      Regional
           7  Sealy 32      QF
1980: 49  Rusk 7      BD
         35  Hamshire-Fannett 12   Reg.
           7  Waller 6      QF
           0  Van Vleck 31      Semifinal
1984:   6  Midlothian 21      BD
1990: 13  Forney 23      BD
1992: 23  Kaufman 21      BD
         13  Gainesville 28      Area
1994:   0  Forney 20      BD
2004: 14  Decatur 59      BD
2005:   7  Decatur 31      BD
2006: 25  Dallas Madison 39      BD
2007: 10  Dallas Madison 6      BD
           0  Celina 41      Area
2008:   0  Liberty Hill 27       BD
2010:   6  Bridgeport 43       BD
2015: 35  Troy 34         BD-ot
         35  Kirbyville 32       Area
         23  Teague 36        Regional​​​
2016: 18  Cameron Yoe 35       BD​
2017: 41  McGregor 14      BD
         42  Hitchcock 0      Area
         21  Rockdale 31     Regional​​​

WEST COLUMBIA (21-24-1)
1936:   7  Angleton 34      BD
1956: 13  Deer Park 34      BD
1957: 23  Deer Park 7      BD
         41  SA Sam Houston 7      Reg.
           7  Mercedes 6      QF
           6  Brady 20      Semifinal
1960:   0  Sweeny 8      BD
1968: 35  Alvin 36      BD
1960: 42  LaPorte 12      BD
           6  Brenham 6      QF (FD-W)
         10  Belton 6      Semifinal
         16  Brownwood 34  FINAL-5A
1970: 16  Jasper 22      BD
1972:   0  Uvalde 28      BD
1975:   2  Cuero 14      BD
1982:   0  Jasper 15      BD
1985:   7  Tomball 42      BD
1987: 28  Jasper 6      BD
         32  Tomball 12      Regional
           7  West Orange-Stark 30   QF
2000: 21  LaMarque 29      BD
2002: 54  Santa Fe 12      BD
         31  Houston Sterling 12   Area
         30  Brenham 55       Regional
2004:   7  Cuero 21      BD
2005: 21  Gonzales 0      BD
           7  Wimberley 62      Reg.
2006: 26  Bellville 12      BD
         44  Silsbee 41      Regional
         14  Robinson 42      QF
2010: 28  Sinton 21      BD
         56  C.C. Miller 14      Area
         36  Somerset 27      Regional
         14  Chapel Hill 41      QF
2011: 31  Rockport-Fulton 7      BD
         57  Raymondville 21      Reg.
         28  LaVernia 7      QF
         16  Chapel Hill 21      SF
2012: 33  Houston Kashmere 6     BD
         10  West Orange-Stark 20 Area​​
2013: 41  Houston Yates 12     BD
           7  West Orange-Stark 61 Area​​
2014: 57  Houston Wheatley 0    BD
         20  Henderson 36        Area​​
2015: 16  Navasota 52         BD​
2016: 28  North Forest 41        BD​

WEST HARDIN (0-11-0)
1984:   0  Alto 37      BD
1986: 18  New Waverly 49      BD
1987:   0  Groveton 47      BD
1992:   3  Jewett Leon 38      BD
2002: 13  Graham 37      BD
2003:   6  Garrison 43      BD
2004:   7  Corrigan-Camden 20    BD
2006: 30  West Sabine 34      BD
2007: 27  West Sabine 48      BD
2008:   6  Bremond 49      Area
2011:   7  Thrall 13      BD

WEST MESQUITE (8-11-0)
1995: 15  Chapel Hill 35      BD
1996: 40  Dallas White 8      BD
         13  Grapevine 42      Regional
2006: 22  Frisco 25      BD
2007: 35  Lake Dallas 28      BD
         47  Whitehouse 29      Reg.
         41  Red Oak 34      QF
           6  Highland Park 49      SF
2008: 21  Waxahachie 47      BD
2009: 21  Corsicana 32      BD
2010: 48  PflugervilleHendrickson 39
         55  Sherman 34      Area
         30  Wylie 38      Regional
2011: 20  PflugervilleHendrickson 34
2012: 25  Frisco Centennial 33   BD​
2014: 34  Carrollton Creekview 20
         44  McKinney North 50  Area 
2016: 30  Texarkana 27       BD
         10  Frisco Wakeland 34    Area​​

#WEST ORANGE (0-3-0)
1962: 16  Humble 27      BD
1972:   0  Henderson 10      BD
1973: 14  Henderson 17      BD

WEST ORANGE-STARK (67-25-1)
1979:   7  Baytown Lee 12      BD
1985: 22  Aldine MacArthur 21    BD
         14  Baytown Sterling 14    Area
           6  Houston Yates 19      Reg.
1986: 17  Dickinson 0      BD
         23  Brenham 7      Regional
         21  Jasper 15      QF
         28  New Braunfels 12      SF
         21  McKinney 9      FINAL-5A
1987: 33  Wharton 0      BD
         27  Houston King 13      Reg.
         30  West Columbia 7      QF
         21  Kerrville 7      Semifinal
         17  Rockwall 7      FINAL-5A
1988: 35  Crosby 7      BD
         38  Jasper 15      Area
         14  Katy Mayde Creek 0  Reg.
         24  Tomball 22      QF
         28  Kerrville 14      Semifinal
         13  Paris 31      FINAL-5A
1989: 15  Houston King 27      BD
1990:   0  Houston King 26      BD
1991:   6  Houston King 35      BD
1993: 41  Jasper 17      BD
           8  LaMarque 25      Area
1994:   7  Jasper 16      BD
1995: 35  New Caney 20      BD
         23  Henderson 10      Area
           7  LaMarque 18      Regional
1996: 16  Dayton 13      BD
         20  Waller 23      Area
1997: 27  Jasper 12      BD
         16  Brownsboro 0      Area
         12  LaMarque 23      Regional
1998: 20  Silsbee 21      BD
2000: 23  Jasper 0      BD
         36  Magnolia 0      Area
         27  Friendswood 10      Reg.
         10  LaMarque 6      QF
         27  Calallen 21      Semifinal
         24  Ennis 38     FINAL-5A-II
2004: 28  Huffman 30      BD
2005: 41  Huffman 21      BD
         42  Palestine 13      Regional
         42  Giddings 21      QF
         29  Wimberley 52    Semifinal
2006: 60  Liberty 0      BD
         13  Giddings 21      Area
2007: 51  Coldspring 14      BD
         28  Giddings 19      Area
         12  LaVega 20      Regional
2008: 36  Coldspring 8      BD
         37  Caldwell 7      Area
         23  Gilmer 35      Regional
2009: 36  Coldspring 41      BD
2010: 63  Liberty 7      BD
         21  Brookshire-Royal 24  Area
2011: 58  Cleveland 14      BD
         52  Columbus 9      Area
         45  Bullard 13      Regional
         13  Coldspring 35      QF
2012: 57  Cleveland 0      BD
         20  West Columbia 10      Area
         28  Lorena 0       Regional
           7  Navasota 38       QF​​​​
2013: 41  Huffman 9     BD
         61  West Columbia 7     Area
         18  Jasper 16      Regional
         14  Carthage 28     QF​​​​
2014: 64  Houston Scarborough 0  BD
         34  Giddings 14        Area
         34  LaMarque 0       Reg.
         42  LaGrange 7        QF
         42  Sinton 21      Semifinal
         25  Gilmer 35     FINAL-4A-II​​​​​​
2015: 63  Houston Scarborough 0  BD
         47  Wharton 15       Area
         69  Caldwell 13      Regional
         42  Bellville 3       Q-Final
         41  Cuero 28       Semifinal
         22  Celina 3       FINAL-4A-II​​​​​​
2016: 73  Tarkington 0         BD
         47  Robinson 14        Area
         49  Bellville 7          Regional
         48  Giddings 5            QF
         49  Navarro 7        Semifinal
         24  Sweetwater 6    FINAL-4A-II​​​​​​
2017: 54  Brookshire-Royal 0      BD
         17  Mexia 7       Area
         28  Madisonville 26      Regional
         14  Salado 0      Q-Final
         30  Wimberley 21      Semifinal
         21  Pleasant Grove 41
                 (FINAL-4A-II)​​​​​​​

WEST OSO (10-15-1)
1952: 58  Port Isabel 0       BD
           7  Tidehaven 7      Reg. (W)
1985:   9  Refugio 30      BD
1986:   0  Sinton 21      BD
1987:   7  Floresville 10       BD
1988: 35  Devine 0       BD
         21  Port Isabel 7       Area
           6  Sweeny 21       Regional
1991:   0  Sinton 48       BD
1996: 13  Jourdanton 6       BD
           0  George West 38       Area
1998: 35  Goliad 0       BD
         34  Orange Grove 7       Area
         18  Sweeny 31       Regional
1999: 19  Goliad 13       BD
         33  Falfurrias 12       Area
           0  Hondo 31       Regional
2000: 18  Yoakum 26       BD
2002: 32  Devine 26       BD (ot)
         28  Orange Grove 21      Area
           7  Yoakum 13       Regional
2003: 27  Devine 37       BD
2004:   9  Lyford 10       BD
2005: 14  Port Isabel 41       BD
2007:   8  Palacios 17       BD
2017: 10  Cuero 67      Bi-District​

WEST RUSK (11-14-0)
1970: 16  Diboll 20       BD
1972:   6  Rockwall 19       BD
1977:   7  Kaufman 6       BD
           7  Mount Vernon 20       Reg.
1996: 13  Grand Saline 35       BD
1997: 24  Kerens 42       BD
1998:   6  Hughes Springs 14       BD
2000: 26  Prairiland 7       BD
           8  Troup 26       Area
2008: 24  Hearne 22       BD
           7  Daingerfield 43       Area
2009: 42  Rosebud-Lott 6       BD
         14  Linden-Kildare 29       Area
2010: 57  Rogers 23       Area
          23  Arp 21       Regional
           0  Lexington 24       QF
2011: 49  Corrigan-Camden 70     BD
2015: 35  Hughes Springs 7        BD
         31  Howe 14          Area
         31  Paul Pewitt 12       Reg.
         28  Waskom 57        QF​​​
2016:   7  Crockett 56        BD​
2017: 42  Corrigan-Camden 7      BD
         35  Buffalo 0       Area
           7  Newton 21      Regional​​​

WEST SABINE (14-19-0)
​​​​1971:   8  Barbers Hill 33      BD
1972:   6  Garrison 21      BD
1973: 28  Tatum 13      BD
         22  Grapeland 16     Regional
           6  Troup 16      QF
1987: 12  New Waverly 53      BD
1990: 14  Overton 49      BD
1991: 34  Arp 60      BD
1998:   6  Garrison 45      BD
2001: 19  Holland 7      BD
         46  Falls City 34     Regional
           7  Burkeville 34      QF
2002: 34  Thrall 0      Area
         49  Flatonia 6      Regional
         28  Thorndale 14      QF
         12  Celeste 46      Semifinal
2003: 56  Bartlett 14      Area
           7  Shiner 49      Regional
2006: 34  West Hardin 30      BD
         58  Cayuga 14      Area
         14  Carlisle 20      Regional
2007: 48  West Hardin 27      BD
           0  Grapeland 26      Area
2010: 32  Moody 0      BD
         12  Garrison 50      Area
2011: 20  Moody 24      BD
2012: 33  Timpson 20      BD
         15  Mart 69      Area​​
2013: 54  Colmesneil 0      Area
         18  Mart 50      Regional​​
2014: 26  Carlisle 27       Area​
2015: 22  Harleton 27         BD​
2016: 30  Carlisle 38          BD​

WEST TEXAS HIGH (14-14-0)
1987: 28  Quanah 7      BD
         21  Abernathy 29      Area
1988: 36  Canadian 20      BD
         35  Abernathy 7      Area
           0  Eastland 17      Regional
1989: 35  Quanah 14      BD
         21  Farwell 6       Area
         12  Albany 0       Regional
         14  Panhandle 7       QF
           0  Lorena 22       Semifinal
1990: 12  Panhandle 32       BD
1994: 21  Canadian 13       BD
           8  Idalou 23       Area
1995: 28  Panhandle 7       BD
         10  Seagraves 0       Area
         35  Hamlin 7       Regional
         10  Winters 7       QF
         22  Celina 23      Semifinal
1996: 20  Panhandle 3       BD
         20  Lockney 26      Area (ot)
2000: 14  Friona 55       BD
2001: 27  Friona 21       BD (ot)
           6  Holliday 45      Regional
2002: 13  Lockney 34       BD
2010: 27  Quanah 37         BD
2011: 26  Quanah 32         BD
2016: 28  New Deal 36       BD
2017: 14  Sundown 21       BD​

WHARTON (14-20-0)
1928:   0  Eagle Lake 12      BD
1929:   0  Edna 19      BD
1939:   0  Galena Park 6      BD
1950: 55  Karnes City 26      BD
         21  Beaumont French 0    Reg.
         48  Pearsall 20      QF
         28  New Braunfels 12      SF
         13  Kermit 9        FINAL-A
1953: 12  Brenham 14      BD
1971: 17  Silsbee 36      BD
1973:   0  Cuero 7      BD
1986:   7  Jasper 39      BD
1987:   0  West Orange-Stark 33  BD
2000: 12  Cleveland 16      BD
2002: 33  Gonzales 21      BD
           7  Burnet 42      Regional
2003: 32  Cuero 29      BD
         37  Burnet 70      Regional
2004: 21  Yoakum 40       BD
2006: 14  Giddings 62       BD
2008:   6  Bellville 31       BD
2011: 36  Ingleside 35      BD
         65  Orange Grove 7      Area
         42  Devine 56       Regional
2012: 48  Yoakum 34       BD
         22  Navarro 37      Area​​
2013: 56  Yoakum 36       BD
           7  LaVernia 41     Area​
2014: 14  Giddings 31       BD​
2015: 27  LaGrange 24        BD
         15  West Orange-Stark 47 Area
2016: 48  Orange Grove 14       BD
         40  Hondo 28         Area
         34  Navarro 55       Regional​​​​​

​​WHEELER (53-30-2)

1936:   6  Flomot 6      BD
1956:   7  Groom 7      BD (W)
         33  Happy 21      Regional
1962:   6  Matador 14      BD
1963: 12  Matador 16      BD
1964: 28  Matador 0      BD
         26  Robert Lee 18      Regional
1968:   7  Gruver 20      BD
1977: 24  Ropesville 6      BD
         29  Jayton 0      QF
         15  Windthorst 8       Semifinal
         35  Lone Oak 13     FINAL-2A
1978: 43  Turkey Valley 6      BD
         26  Jayton 0      QF
         17  Italy 0      Semifinal
           7  Union Hill 14    FINAL-2A
1979: 14  Turkey Valley 13      BD
         31  Grandfalls 6      QF
         27  Valley View 7      Semifinal
         33  High Island 21   FINAL-2A
1983: 14  Nazareth 20      BD
1984: 25  Nazareth 0      BD
         17  Munday 20       Regional
1985: 22  Vega 0       BD
         47  Crowell 0      Regional
           7  Munday 14      QF
1986: 21  Petersburg 8      BD
         21  Wilson 0      Regional
         28  Sunray 21      QF
           7  Throckmorton 21      SF
1987: 28  Bovina 0      BD
         29  Plains 20      Regional
         21  Vega 7      QF
         18  Munday 0      Semifinal
         23  Bremond 21      FINAL-2A
1989: 34  Vega 11      Area
         13  Rankin 12       Regional
           9  Sudan 21      QF
1990: 21  Nazareth 6      BD
         20  Munday 34      Area
1991: 15  Happy 0      BD
         50  Matador Motley 0      Area
           0  Rankin 10      Regional
1993:   3  Stratford 19      BD
1994: 34  Claude 7      BD
         14  Spur 8      Area
           0  Wink 17      Regional
1996: 27  Kress 13      BD
         32  Petersburg 31      Reg.
         41  Munday 19      QF
         33  Windthorst 48    Semifinal
1997: 26  Kress 24      BD
         30  Petersburg 28      Regional
         28  Alvord 20      QF
         35  Munday 12      Semifinal
           0  Granger 40      FINAL-2A
1998: 41  Happy 20      Area
         28  Sudan 27      Reg. (2 ot)
         36  O’Donnell 21      QF
         35  Aspermont 14      Semifinal
         13  Tenaha 20        FINAL-2A
1999: 21  Springlake-Earth 7      BD
         21  Sudan 0      Regional
         21  Rankin 7      QF
         12  Aspermont 31      Semifinal
2002: 42  Nazareth 26      BD
         21  Springlake-Earth 23    Area
2001:   6  Stratford 44      BD
2002: 21  Nazareth 42      BD
2003:   6  Farwell 25      BD
2006:   6  Nazareth 44      BD
2008: 21  Nazareth 28      BD
2009: 43  White Deer 14      BD
         14  Sunray 20      Area
2010: 48  Vega 13      Bi-District
           7  Farwell 27      Area
2011: 20  Booker 21      BD-ot
2012: 46  Claude 28      BD
           6  Springlake-Earth 38    Area​​
2015: 31  Springlake-Earth 27      BD
           2  Seagraves 41        Area​​
2016: 20  Clarendon 18         BD
         32  Hamlin 66        Area​​
2017: 39  Memphis 14        BD
         27  Hamlin 47      Regional​​

#WHITE DEER (25-18-0)
1949:   6  Kress 21      BD
1957: 38  Lefors 33      BD
         26  Ralls 27      Regional
1958: 46  Gruver 6      BD
         24  Farwell 13      Regional
         46  Plains 16      QF
         12  Mason 8      Semifinal
         44  Elgin 22      FINAL-3A
1964:   7  Stratford 14      BD
1965: 19  Gruver 0      BD
         15  Kress 6      Regional
         23  Coahoma 20      QF
         34  Keller 12      Semifinal
           0  Wills Point 14   FINAL-3A
1966: 37  McLean 8      BD
         48  Spur 30      Regional
         14  Sonora 35      QF
1969: 15  Clarendon 41      BD
1970: 28  Clarendon 0      BD
           6  Petersburg 23      Regional
1971: 48  Memphis 7      BD
         34  New Deal 13      Regional
         18  Albany 0      QF
         19  Sonora 20      Semifinal
1982:   6  Wellington 20      BD
1984: 28  Spearman 9      BD
            7  Lockney 6      Area
           9  Hamlin 12      Regional
1988: 36  Plains 14      Area
         20  Garden City 19      Regional
         35  Rankin 20      QF
         35  Lindsay 0      Semifinal
         14  Flatonia 13      FINAL-2A
1993:   0  Hart 24      BD
1997: 20  Canadian 14      BD
         21  Lockney 38      Area
2000: 34  Stratford 44      BD
2001:   6  Nazareth 27      BD
2006: 14  Memphis 35      Area
2007: 33  Memphis 0      Area
         16  Sundown 32      Regional
2009: 14  Wheeler 43      BD
2010: 18  Bovina 32      Area

WHITE OAK (36-27-6)
1939: 13  Overton 33      BD
1941:   0  Gaston 0      BD (1-2)
1942: 27  Carlisle 13      BD
         19  Huntsville 0      Regional
1943: 12  New London 0      BD
           0  Grapeland 0      Reg. (1-0)
1944:   0  New London 25      BD
1945:   7  New London 25      BD
1946: 21  Atlanta 14      BD
         34  Leveretts Chapel 6      Reg.
1947: 42  Atlanta 13      BD
         19  Leveretts Chapel 14   Reg.
1949: 25  Sabine 13      BD
         39  Brownsboro 0    Regional
1951: 25  Newton 14      BD
         14  Cedar Bayou 14    Reg, 2-4
1952: 12  Van 19      BD
1956: 13  Linden 26      BD
1957: 26  Linden 0      BD
         46  Wilmer-Hutchins 0    Reg.
         33  Albany 0      QF
           6  Sundown 6   Semifinal, 2-1
           7  Mart 7      FINAL-3A
1958: 70  Edgewood 12      BD: F, 0-1
1960: 36  Wills Point 6      BD
         22  Shelbyville 0       Regional
         21  Clifton 6      QF
           6  Crosby 14      Semifinal
1964: 36  San Augustine 0       BD
         18  Jefferson 26       Regional
1968: 18  Timpson 7       BD
         31  Paul Pewitt 14    Regional
         27  Rosebud 27        QF (5-6)
1969: 21  Garrison 8       BD
         19  Paul Pewitt 14    Regional
           7  Mart 12       QF
1970: 47  Timpson 13        BD
         34  Paul Pewitt 13    Regional
         36  Barbers Hill 20      QF
           6  Pflugerville 7    Semifinal
1971: 35  Timpson 0       BD
         44  Kerens 7       Regional
           3  Barbers Hill 14      QF
1987:   3  Linden-Kildare 27      BD
1988: 21  Daingerfield 49      BD
1993: 14  Van 35      BD
1998: 28  Brownsboro 12      BD
         14  Daingerfield 33      Area
1999: 13  Brownsboro 35     BD
2001:   3  Winnsboro 21      BD
2003: 21  Tatum 22       BD
2005: 27  Canton 34      BD
2008: 35  Jefferson 39       BD
2009: 13  Jefferson 27       BD
2010: 35  Newton 69       BD
2012: 52  Anahuac 15      BD
         32  Grandview 47       Area​​
2013: 44  East Chambers 14    BD
         35  Grandview 14     Area
         56  Newton 36     Regional
         31  Franklin 0      QF
         21  Cameron 24   Semifinal​​​​​
2014: 18  Redwater 21       BD​
2015: 59  Winnsboro 14       BD
         24  Pottsboro 9        Area
         15  Sunnyvale 32       Reg.​​​
2016: 46  Mount Vernon 12      BD
           6  Pottsboro 35       Area​​
2017: 34  Commerce 35       BD​

#WHITEFACE (1-4-0)
1957: 19  Happy 0      BD
           6  Mabank 33       Regional
1959:   0  Lubbock Cooper 16      BD
1990: 13  Fort Davis 20      BD
2002:   6  Anton 20      BD

WHITEHOUSE (9-14-0)
1974:   6  Wills Point 28      BD
1976: 21  Kaufman 17      BD
         19  DeKalb 21      Regional
1978:   7  Mabank 16      BD
1997: 27  Willis 0      BD
           7  LC-Mauriceville 20     Area
2006: 28  Mount Pleasant 10      BD
         28  Frisco 14      Area
           7  Waco 42      Regional
2007: 33  Sulphur Springs 30      BD
         28  West Mesquite 47      Area
2008: 13  Texarkana 49      BD
2009:   9  Longview 52      BD
2010: 48  Royse City 7      BD
         19  Mesquite Poteet 24    Area
2011: 24  Sherman 45      BD
2012: 42  Ennis 32      Bi-District
         56  Wylie East 63       Area​​
2013: 50  Arlington Seguin 44  BD-ot​
         38  Sulphur Springs 14    Area
         60  Mansfield Legacy 65   Reg.​​
2016: 14  College Station 51       BD​
          7  A&M Consolidated 35     BD​

WHITESBORO (7-7-0)
2011: 14  Van Alstyne 40      BD
2012: 13  Commerce 32       BD​
2013: 34  Caddo Mills 0       BD
           7  New Boston 14     Area​​
2014: 47  Sunnyvale 39        BD
         ​​35  Winnsboro 7       Area
         14  Pottsboro 37       Reg.​
2015: 21  Caddo Mills 7         BD
         15  Mineola 21        Area​​
2016: 43  Dallas Madison 13      BD
         33  Mineola 50        Area​​
2017: 36  Maypearl 26        BD
         64  Jefferson 39       Area
         14  Grandview 21     Regional​​​

WHITEWRIGHT (23-21-2)
1948: 27  Ladonia 7      BD
         20  Bridgeport 0      Regional
1953: 31  New Boston 7       BD
         13  Hawkins 6       Regional
           6  Clifton 13        QF
1954: 19  Jefferson 19       BD (4-3)
         13  Gaston 13        Reg. (3-4)
1959: 45  Wolfe City 0       BD
         34  Ferris 12         Regional
1964: 37  Mabank 22        BD
         22  Saint Jo 6         Regional
1972: 14  Princeton 7        BD
         12  Aledo 14        Regional
1976: 19  Princeton 12      BD
         14  Muenster 28      Regional
1980: 27  Boyd 34       BD
1982:   0  Pilot Point 31       BD
1995:   7  Celina 31        BD
1996:   0  Celina 47        BD
1997:   6  Pilot Point 43       BD
1999: 12  Gunter 33       BD
2000: 47  Honey Grove 22        BD
         40  Grandview 20        Area
         35  Hico 0         Regional
         14  Celina 31        QF
2001: 31  Caddo Mills 14      BD
         47  Maypearl 6        Area
         35  Bangs 28        Regional
         20  Celina 28        QF
2002: 13  Como-Pickton 12       BD
           7  Italy 27         Area
2003: 36  Quitman 30        BD
         42  Kerens 6         Area
         29  Crawford 13       Regional
           0  Bangs 12        QF
2004: 29  Clarksville 12        BD
           0  Celina 31        Area
2005:   7  DeKalb 23       BD
2006: 14  Aubrey 28       BD
2007: 35  Melissa 49       BD
2010: 28  Linden-Kildare 56       BD
2011:   7  Lone Oak 63          BD
2013:   7  Cooper 43      BD​
2016: 17  Holliday 14        BD
         56  Edgewood 28       Area
         28  Winona 35       Regional​​​

#WHITHARRAL (1-5-0)
1946:   6  Happy 7        BD
1947:   7  New Deal 6        BD
           0  Spearman 51       Regional
1951:   7  Happy 44         BD
1953:   0  Meadow 34        BD
1958: 20  New Deal 38       BD

WHITNEY (10-10-0)
1951: 13  Wilmer-Hutchins 12      BD
           0  Newcastle 31       Regional
1953:   0  Waco Connally 6       BD
1955: 21  Blooming Grove 6      BD
         26  Keller 13         Regional
1959: 45  Wortham 8        BD
         42  Crawford 22        Regional
1975: 12  Lake Dallas 13       BD
1979:   0  China Spring 42       BD
1982: 13  Forney 7       BD
           7  Southlake Carroll 13  Area
1983:   7  Crandall 0        BD
           3  Frisco 22         Area
2005: 32  Little Elm 44        BD
2013: 45  Teague 42     BD
         21  Newton 74     Area​​
2014: 42  Lago Vista 14        BD
         48  Kirbyville 74       Area​​

WICHITA FALLS (61-36-3)
1923: 13  Dallas Oak Cliff 10    BD
         13  Texarkana 6      QF
           0  Abilene 25      Semifinal
1926:   0  Ranger 21      BD
1933:   0  Highland Park 6      BD
1935:   6  Sherman 0      BD
         19  Dallas Crozier Tech 13 QF
         12  Amarillo 27     Semifinal
1937: 21  Amarillo 6       BD
           7  EP Austin 7       QF (W)
         27  FW North Side 7      SF
         12  Longview 19      FINAL
1940:   7  Amarillo 42       BD
1941: 30  Lubbock 12       BD
         21  EP Ysleta 0       QF
         14  Dallas Sunset 0       SF
         13  Temple 0        FINAL
1942:   0  Amarillo 6       BD
1944:   6  Amarillo 7       BD
1945: 26  Amarillo 7       BD
         35  Odessa 0          QF
           0  Highland Park 18      SF
1946: 13  Amarillo 7       BD
           0  Odessa 21        QF
1947:   7  Amarillo 0       BD
           0  Odessa 27        QF
1948:   6  Odessa 12        BD
1949: 20  Pampa 12        BD
         58  EP Austin 6         QF
         21  Highland Park 0      SF
         14  Austin 13       FINAL-AA
1950: 44  Pampa 7       BD
         31  Lubbock 20      QF
         34  Highland Park 27     SF
         34  Austin 13       FINAL-AA
1952: 14  C.C. Ray 39        BD
1956: 28  Tyler 7         BD
         19  Highland Park 7      QF
           6  Abilene 20      Semifinal
1957: 24  Texarkana 14      BD
           6  Highland Park 28     QF
1958: 12  Borger 6       BD
         34  Abilene 6       QF
         22  Highland Park 14      SF
         48  Pasadena 6      FINAL-6A
1959: 34  Amarillo 6      BD
         26  Abilene 12      QF
         27  FW Carter-Riverside 7   SF
           6  C.C. Ray 20      FINAL-6A
1960: 28  Borger 8       BD
         51  EP Ysleta 0     QF
         18  FW Paschal 0      SF
           6  C.C. Miller 13   FINAL-6A
1961: 14  Borger 0       BD
         42  San Angelo 8      QF
         41  FW Paschal 12      SFF
         21  Galena Park 14  FINAL-6A
1966:   7  Amarillo Tascosa 20    BD
1967: 14  Amarillo Tascosa 20   BD
1968: 28  Irving 35      BD
1969: 42  Grand Prairie 7     BD
         27  Garland 0      Regional
           0  Abilene Cooper 0    QF-W
         14  Woodrow Wilson 3     SF
         28  SA Lee 20       FINAL-6A
1970: 19  Odessa Permian 22     BD
1971: 34  Abilene Cooper 21     BD
         28  Arlington 24       Regional
         28  Hereford 8      QF
         13  Dallas Carter 7      SF
         27  SA Lee 28       FINAL-6A
1972:   0  Odessa Permian 14     BD
1985: 21  FW Western Hills 20    BD
         24  Irving MacArthur 28   Area
1986: 54  FW Trimble Tech 7     BD
         22  Irving MacArthur 20   Area
         17  San Angelo 17      Reg., 4-3
         21  Hurst Bell 31      Semifinal
1991:   6  Everman 21      BD
1993: 16  Brownwood 27      BD
1999: 56  Saginaw Boswell 14     BD
         28  Everman 21      Area
         13  Canyon 17       Regional
2000: 28  Justin Northwest 14     BD
         34  Brownwood 7      Area
         33  Big Spring 7     Regional
         41  Southlake Carroll 21    QF
         20  Ennis 23       Semifinal
2001: 21  Southlake Carroll 35    BD
2002:   7  Denton 38       BD
2003: 10  Lewisville Hebron 20    BD
2006: 21  Birdville 24       BD
2007: 31  Birdville 27       BD
         14  Everman 33     Area
2013: 17  FW Dunbar 7      BD
         31  Everman 28     Area
         19  Canutillo 10      Reg.
         14  Aledo 69      QF​​​​
2014: 17  Lake Dallas 14       BD
         20  Everman 21       Area​​

WF CITY VIEW (0-3-0)
2002: 20  Cisco 36      BD
2013: 21  Scurry-Rosser 55     BD​
2014:   7  Spearman 48        BD​

WF HIRSCHI (18-22-1)
1963:   6  Winters 13      BD
1964: 14  Sweetwater 8      BD
         14  Andrews 0      QF
         23  Palestine 28     Semifinal
1973: 14  Lamesa 31     BD
1980:   6  Brownwood 27     BD
1981:   0  Brownwood 17     BD
1982: 14  Cleburne 21     BD
1983: 12  Cleburne 28     BD
1984: 21  Cleburne 20     BD
           0  Monahans 34     Regional
1985: 10  Cleburne 10     BD (3-4)
1986: 17  FW Brewer 14     BD
         14  Sweetwater 7     Regional
         12  Hereford 17      QF
1987:   6  Brownwood 10     BD
1988: 21  FW Brewer 10     BD
         26  Belton 16       Area
           6  Monahans 14     Regional
1989: 10  Everman 7      BD
         33  Brownwood 13      Area
         19  Monahans 20      Regional
1990: 40  Stephenville 49      BD
1992: 12  Brownwood 7      BD
         17  FW Eastern Hills 0    Area
           7  Lubbock Estacado 26    Reg
1998: 28  Springtown 26      BD
         23  Brownwood 21      Area
         30  Borger 28         Regional
         21  Stephenville 42     QF
1999: 41  FW Brewer 21      BD
         19  Stephenville 35     Area
2002: 14  Lewisville Hebron 16    BD
2006: 21  Canyon 28        BD
2013: 27  Springtown 49     BD​
2014:   0  Abilene Wylie 44        BD​
2016: 20  Abilene Wylie 56        BD​
2017: 44  Brownwood 34      Bi-District
         41  Lubbock Estacado 17    Area
         58  Decatur 28      Regional
         21  Stephenville 31      QF​​​​

WF RIDER (29-23-1)
1965:   6  Lubbock Monterey 28   BD
1973: 14  Odessa Permian 21     BD
1974: 35  Midland Lee 8      BD
           0  Mesquite 14      Regional
1975: 13  Odessa Permian 33     BD
1982:   6  FW Western Hills 14    BD
1983: 21  FW Southwest 21     BD-L
         24  Carrollton Newman 3  Area
           0  Odessa Permian 28     Reg.
1991: 21  Irving MacArthur 22     BD
1998: 41  Weatherford 35     BD
         14  Cleburne 7      Regional
         28  Plainview 35      QF
2000: 21  Grapevine 19      BD
         10  FW Wyatt 18      Reg.
2003: 32  Richland Hills 22      BD
         16  North Crowley 30      Reg.
2004: 63  Stephenville 42      BD
         37  Arlington Seguin 19    Area
         49  EP Riverside 7      Reg.
         35  Aledo 40      QF
2005:   7  Aledo 28      BD
2006: 35  Saginaw Boswell 14     BD
         17  Stephenville 13      Area
         48  EP Chapin 0      Regional
         17  Frenship 20      QF
2007: 42  Springtown 14      BD
         32  Stephenville 29      Area
         56  Lubbock Estacado 0     Reg.
         19  Everman 21      QF
2008: 42  Springtown 7      BD
           6  Stephenville 31      Area
2010: 35  Amarillo Caprock 14    BD
         47  EP Andress 22      Area
         24  Birdville 10       Reg.
         15  Denton Ryan 46      QF
2011: 42  Frenship 14       BD
         37  EP Chapin 10        Area
         32  Killeen 24        Regional
         34  Hewitt Midway 54      QF
2012: 44  FW Dunbar 26      BD
         31  FW Southwest 21      Area
         64  EP Burges 35     Regional
         33  Frenship 7        QF
         19  Lancaster 26       SF (2 ot)​​​​​
2013:   7  Saginaw Boswell 42     BD​
2014: 35  Grapevine 21       BD
         41  FW Arlington Heights 23
         28  Canyon Randall 35     Reg.​​​
2015: 61  FW Dunbar 20        BD
         23  Everman 42        Area​​
2016: 20  Aledo 63       Bi-District​
2017: 13  Aledo 72       Bi-District​

WILLIS (5-17-1)
1961:   8  Hamshire-Fannett 33    BD
1971: 27  Tidehaven 48      BD
1982: 18  Cameron 35      BD
1984:   7  Sweeny 16      BD
1985: 21  Needville 21    BD, Yds-W
         14  Cameron 42      Area
1990: 28  Georgetown 12     Area
         14  A&M Consolidated 28 Reg.
1993:   0  A&M Consolidated 34   BD
1994: 21  Henderson 13      BD
         31  LC-Mauriceville 22    Area
           6  LaMarque 37      Regional
1997:   0  Whitehouse 27     BD
1999: 13  Hallsville 47      BD
2000: 25  Houston Jones 6      BD
         14  LaMarque 19       Area
2002: 17  Nederland 24       BD
2003:   0  Port Neches-Groves 43 BD
2010: 46  Magnolia West 45      BD
         47  Port Neches-Groves 50   A
2011: 14  SB Stratford 20     BD
2015:   6  Temple 62         BD​
2016: 14  Cedar Park 49        BD​

WILLS POINT (15-25-1)
1938: 28  Corsicana State Home 0 BI
         12  Diamond Hill 26      Reg.
1960:   6  White Oak 36      BD
1964:   7  Jefferson 14     BD
1965: 44  Jefferson 0      BD
         21  Hallsville 0      Regional
         30  Rogers 0      QF
         20  Three Rivers 14      SF
         14  White Deer 0    FINAL-2A
1966: 19  Paul Pewitt 31      BD
1970: 19  Mansfield 14       BD
         25  Linden-Kildare 22      Reg.
           7  Iowa Park 27      QF
1974: 28  Whitehouse 6      BD
         12  Hooks 31      Regional
1984: 49  Sanger 12      BD
         13  New Boston 13      Area-L
1985: 13  Wylie 17      BD
1987:   0  Bonham 24      BD
1988: 48  Ferris 22      BD
         32  Gainesville 15      Area
           7  Linden-Kildare 3      Reg.
           0  Southlake Carroll 41    QF
1990: 13  Clarksville 28      BD
1999: 21  Aledo 28      BD
2000:   7  Commerce 17      BD
2001: 14  Commerce 28      BD
2002: 16  Forney 33       BD
2003:   8  Forney 50       BD
2004: 49  Commerce 21      BD
         18  Wilmer-Hutchins 42   Area
2005: 34  Mount Vernon 40     BD-ot
2007:   7  Prosper 23      BD
2009: 36  Lucas Lovejoy 52      BD
2011: 28  North Forney 34      BD
2012: 32  Atlanta 72       BD
2013: 49  Pittsburg 54     BD​​
2014: 19  Liberty-Eylau 48      BD​
2016: 20  Bonham 13        BD
         13  Pleasant Grove 31     Area​​
2017: 28  Caddo Mills 41      Bi-District​

WILMER-HUTCHINS
(19-20-3)

1944: 39  Strawn 0      BD
1946:   6  Frisco 0      BD
           6  Pilot Point 6      Reg., 1-2
1951: 12  Whitney 13      BD
1956: 34  Rockwall 12      BD
           0  Linden 25      Regional
1957: 20  Cooper 6      BD
           0  White Oak 46      Regional
1972: 13  Mount Pleasant 14      BD
1973: 24  Mount Pleasant 54      BD
1984: 28  Dallas Spruce 10      BD
           6  Plano East 7      Area
1985: 14  Dallas Bryan Adams 14 BD
1986: 31  Kilgore 14      BD
         42  Allen 21      Regional
         13  McKinney 48      QF
1987:   2  Kilgore 9      BD
1988:   6  Kilgore 24      Area
1989: 14  Henderson 14      BD (L)
1990: 25  Carthage 0      BD
         29  Dallas Roosevelt 14     Reg.
         14  Waxahachie 0      QF
         35  Stephenville 18      SF
         19  Austin Westlake 7    FINAL-5A
1992:   0  Highland Park 35      BD
2000: 26  Pottsboro 20      BD
           8  Forney 41        Area
2001: 40  Sanger 7        BD
         28  Crandall 0        Area
         13  Gladewater 20     Regional
2002: 36  Van 10        BD
         39  Rusk 50      Area
2004: 14  Bonham 12       BD
         42  Wills Point 18      Area
         19  Tatum 24       Regional
2011:   7  Prosper 28      BD
2012: 29  Melissa 53       BD​
2013: 32  Anna 14          BD
           7  Decatur 48     Area​​
2014: 20  Kennedale 62       BD​
2015: 12  Alvarado 33        BD​
2016:   0  Kennedale 63       BD​

#WILSON (4-7-1)
1955: 13  Kress 13      BD (W)
         14  Matador 51     Regional
1961: 14  Anton 20      BD
1963: 66  Dell City 26     BD
           8  Amherst 21     Regional
1967: 41  Vega 0      BD
         14  Bronte 36      Regional
1969:   8  Sundown 34      BD
1971: 36  Anton 23      BD
         18  Newcastle 19    Regional
1986: 23  Fort Davis 21     BD
           0  Wheeler 21      Regional

WIMBERLEY (47-20-0)
1990:   9  Dilley 21       BD
1991: 60  Brackettville 16     BD
          12  Yorktown 28      Area
1992: 48  Liberty Hill 7      BD
         14  Randolph 28      Area
1993: 41  Thorndale 25      BD
         27  Shiner 6        Area
         34  Refugio 28      Regional
         17  Freer 0      QF
         35  Paul Pewitt 37      SF
1997: 13  Devine 39       BD
1998: 21  Hondo 20       BD
           0  Sweeny 10     Area
2000: 24  Columbus 7      BD
         14  Hondo 35       Area
2001: 35  Columbus 0      BD
         59  Marion 6        Area
         10  Yoakum 7      Regional   
           9  LaGrange 21     QF
2003: 21  LaVernia 15      BD
         21  Altair Rice 41      Area
2004: 44  LaVernia 14      BD
         17  Cuero 21       Regional
2005: 42  LaVernia 7        BD
         62  West Columbia 7     Reg.
         52  Hondo 8      QF
         52  West Orange-Stark 29   SF
         21  Gainesville 7     FINAL-4A-I
2006: 56  Marion 30       BD
         52  Medina Valley 7     Area
         55  Cuero 33       Regional
         35  Hondo 42        QF
2007: 59  SA South San West 7    BD
         42  Lytle 6        Area
         21  Cuero 29      Regional
2009: 49  Glen Rose 44      BD
         31  Iowa Park 14      Area
         24  Brownwood 17     Reg.
           7  Graham 48        QF
2010: 55  Llano 20      BD
         43  Cuero 35      Area
         43  Sweeny 27      Reg.
         41  Navarro 14      QF
         14  Coldspring 26      SF
2011: 38  Taylor 31       BD-ot
         40  Gonzales 14     Area
         28  Sweeny 0      Regional
         38  Devine 12      QF
         21  Coldspring 14      SF
         21  Argyle 14      FINAL-4A-II
2012: 20  LaVernia 0      BD
           7  Bellville 21      Area​​
2013:   7  LaVernia 21      BD​
2014: 46  Pearsall 0       BD
         21  Orange Grove 6       Area
         41  Sinton 56      Regional​​​
2015: 35  Pearsall 7        BD
         21  Orange Grove 7       Area
         21  Sinton 29        Regional​​​
2016: 35  Pearsall 7        BD
         21  Sinton 14       Area
           7  Cuero 28       Regional​​​
2017: 56  Carrizo Springs 19     BD
         52  Sinton 24      Area
         42  Sweeny 17      Regional
         44  Cuero 36      Q-Final
         21  West Orange-Stark 30     SF​​​​​

WINDTHORST (47-25-0)
1970: 20  Perrin-Whitt 0      BD
           0  Howe 22       Regional
1971:   6  Perrin-Whitt 42     BD
1972: 13  Anna 0       BD
         37  Lometa 27      QF
           8  Groom 0      Semifinal
           0  Chilton 6       FINAL-2A
1977: 39  Eden 6      BD
         22  Era 7      QF
           8  Wheeler 15      Semifinal
1979: 21  Gorman 0      BD
         14  Valley View 21      QF
1995: 39  Rising Star 27      BD
           7  Crawford 21      Area
1996: 48  Paducah 12       BD
         39  Sterling City 12      Reg.
         20  Springlake-Earth 0     QF
         48  Wheeler 33      Semifinal
         41  Tenaha 12      FINAL-2A
1997: 27  Munday 28       BD
1998: 12  Aspermont 35      BD
1999:   7  Aspermont 49      BD
2000:   0  Tolar 27       BD
2001: 43  Chico 20       BD
         21  Celeste 22       Area
2002: 22  Saint Jo 21       BD
           7  Knox City 14       Area
2003: 57  Petrolia 7       BD
         42  Paducah 14     Area
         55  Roscoe 20     Regional
         21  Albany 14      QF
         34  Sunray 12      Semifinal
         28  Shiner 27      FINAL-2A
2004: 56  Evant 6      BD
         35  Lindsay 6      Area
         28  Albany 19     Regional
         27  Haskell 6      QF
         31  Stratford 34     Semifinal
2005: 49  Baird 20      BD
         28  Valley View 20      Area
         40  Haskell 20      Regional
         31  Lindsay 14      QF
         17  Stratford 21     Semifinal
2006: 63  Collinsville 7      Area
         24  Goldthwaite 21    Reg.
         41  Electra 7       QF
         41  Nazareth 14     Semifinal
         10  Chilton 20     FINAL-2A-I
2007: 14  Gorman 0      Area
         39  Goldthwaite 15     Regional
         16  Munday 17      QF
2008: 16  Albany 20      Area
2010: 58  McCamey 7     Area
         28  Archer City 20      Reg.
         55  Munday 19       QF
         41  Springlake-Earth 18     SF
           7  Falls City 32    FINAL-2A-II
2011: 61  Iraan 7       Area
         42  Bronte 10      Regional
         28  Munday 35     QF
2012: 28  Anson 35    BD
2013: 20  Forsan 14      BD
           7  Sundown 28      Area​​​
2014: 33  McCamey 12       BD
         13  Canadian 59       Area​​
2015: 34  Forsan 12         BD
         14  Wellington 34        Area​​
2016: 35  Bells 13        Bi-District
         36  Bosqueville 34       Area
         14  DeLeon 30       Regional​​​
2017: 46  Bells 42        Bi-District
           6  Mart 58       Area​​

WINK (57-32-1)
1932:   7  Snyder 6      BD
           0  DeLeon 0      Regional, 3-1
1933:   6  Winters 0      BD
         32  Cross Plains 0     Regional
1935: 22  McCamey 0      BD
         34  Roscoe 7      Regional
1937: 39  Iraan 0      BD
         20  Roscoe 19      Regional
1938: 59  McCamey 0       BD
         20  Rotan 7         Regional
1940: 39  Ballinger 12      BD
           8  Colorado City 14      Reg.
1942: 52  Roby 0       BD
         40  Levelland 0       Regional
1943: 12  Merkel 7        BD
         12  Seminole 19      Regional
1949: 47  Haskell 12      BD
           7  Ballinger 33      Regional
1951: 47  Eden 6         BD
         21  Albany 13     Regional
         70  Abernathy 20      QF
         26  Newcastle 33     Semifinal
1952: 46  Junction 6      BD
         25  Haskell 7      Regional
         26  Denver City 0      QF
         14  Van 7       Semifinal
         26  Deer Park 20     FINAL-3A
1957: 26  Robert Lee 0      BD
         20  Baird 6        Regional
1958: 32  Eldorado 0      BD
         48  Early 14      Regional
1959: 40  Bronte 0      BD
         19  Bangs 6      Regional
1960: 13  Sonora 12     BD
         16  Plains 50     Regional
1961: 33  Sonora 0      BD
         22  Rotan 6       Regional
         34  Kress 12       QF
           8  Albany 28     Semifinal
1966: 14  Sonora 47       BD
1981: 53  Anthony 14     BD
         21  Gorman 0       QF
         40  Aspermont 23      SF
           9  Bremond 12    FINAL-2A
1982: 66  Anthony 0      BD
         39  Eden 13      Regional
           6  Roscoe 7      QF
1983: 40  Fort Hancock 0      BD
         30  Roscoe 13      Regional
         56  Iraan 14      QF
           7  Knox City 12     Semifinal
1984: 46  Anthony 8      BD
         26  Forsan 18      Regional
         14  Robert Lee 13      QF
         13  Munday 19      Semifinal
1986: 12  Plains 11      BD
           6  Sunray 40     Regional
1987: 13  O’Donnell 25       BD
1989:   6  Garden City 35      Area
1992: 13  Plains 20      Area
1993: 28  Plains 14     Area
         22  Sudan 45     Regional
1994: 50  Menard 22      BD
         26  Plains 10       Area
         17  Wheeler 0     Regional
           0  Sudan 60        QF
1995: 26  Menard 19     BD
         34  Plains 6        Area
         29  Shamrock 6       Regional
         12  Sudan 27       QF
1996: 46  Lorenzo 14     BD
           7  Springlake-Earth 40    Area
1997:   6  Petersburg 35      BD
1998: 14  O’Donnell 34      Area
2001:   9  Petersburg 21      Area
2003: 20  Crosbyton 28      BD
2005: 20  New Deal 3        Area
           0  Stratford 41       QF
2006: 24  Sundown 28       BD
2007: 26  Sundown 28       BD
2012: 29  Miles 28      BD-ot
         34  Munday 63       Area​​
2013: 34  Eldorado 15      BD
         12  Muenster 37     Area​​
2014: 36  Roscoe 28        BD
         20  Hamlin 51       Area​​
2015: 31  Roscoe 68         BD​
2016: 42  Cross Plains 50       BD
2017: 38  Winters 22     Bi-District
         12  Munday 54      Area​​

WINNSBORO (8-20-1)
1965: 21  Mineola 21      BD (4-5)
1970:   7  Linden-Kildare 15     BD
1971: 13  Linden-Kildare 34     BD
1972:   0  Paul Pewitt 14      BD
1973:   7  Hooks 13       BD
1975: 21  DeKalb 35      BD
1978:   0  Pittsburg 18       BD
1982:   0  Daingerfield 56       BD
1999:   7  Atlanta 26       BD
2000: 27  Gladewater 42       BD
2001: 21  White Oak 3        BD
         42  Atlanta 14       Area
         14  Commerce 39     Regional
2006: 26  Diboll 42       BD
2007: 21  Prairiland 6       BD
           6  Farmersville 35      Reg.
2008: 55  Edgewood 6        BD
         27  Troy 9         Regional
         24  Pilot Point 27       QF
2009: 43  Malakoff 27       BD
         13  Godley 34       Regional
2011: 19  Daingerfield 46      BD
2012: 42  Boyd 13      BD​
         14  Daingerfield 47      Area​
2014: 28  Sabine 17        BD
           7  Whitesboro 35       Area​​
2015: 14  White Oak 59        BD​
2016: 36  Jefferson 43       BD​

WINONA (11-12-1)
1974:   0  New Diana 26       BD
1982: 41  Elysian Fields 24       BD
           0  Grand Saline 24      Area
1984: 19  Tatum 41       BD
1985: 21  Elysian Fields 7      BD
           6  Groveton 21       Area
1986: 15  Elysian Fields 14       BD
         41  Hull-Daisetta 26      Area
         14  Leonard 12       Regional
         33  Kerens 0       QF
           0  Shiner 38       Semifinal
1987: 35  Elysian Fields 7      BD
         21  New Waverly 0     Area
         13  Eustace 21       Regional
1988:   7  Hemphill 24       BD
1990:   7  Quitman 7      BD (1-3)
1994: 14  New Diana 23      BD
2012: 54  Elysian Fields 67       BD​
2015: 25  Paul Pewitt 34        BD​
2016: 45  Daingerfield 27        BD
         51  Leonard 12        Area
         35  Whitewright 28       Reg.
         22  Gunter 45        QF​​​​
2017: 42  New Diana 47      BD​

WINTERS (25-27-1)
1928:   0  Gorman 13      BD
1933:   0  Wink 6      BD
1934:   6  Roby 6      BD (1-2)
1936:   0  Stephenville 45      BD
1951: 35  Ranger 20       BD
           6  Arlington 21      Regional
1952:   6  Stephenville 26      BD
1962: 34  Olney 7      BD
         14  Crane 12      Regiional
         21  Denver City 12      QF
           0  Jacksboro 6      Semifinal
1963: 13  WF Hirschi 6      BD
           8  Crane 9      Regional
1982: 19  San Saba 23      BD
1983: 29  Mason 12      BD
           0  Boyd 30       Area
1988: 12  Stanton 24     BD
1990:   0  DeLeon 24     BD
1994: 30  Ozona 13       BD
         32  Haskell 0       Area
           9  Springlake-Earth 7     Area
           3  Hamlin 26      QF
1995: 26  Eldorado 0      BD
         21  Albany 7       Area
         13  Sundown 0      Regiona​​l
​           7  West Texas High 10     QF
1997: 13  Stamford 12      BD
         24  Iraan 3       Area
         27  Lockney 32       Regional
1998: 26  Salado 8      BD
           6  Ganado 31       Area
1999: 44  Troy 7       BD
         27  Brookshire-Royal 52    Reg
2000:   7  Goldthwaite 21      BD
2001: 12  Hamilton 34      BD
2002: 26  Crawford 20      BD
         38  Paradise 14      Area
         42  Italy 41      Regional (ot)
         34  Hico 13      QF
         22  Cisco 55      Semifinal
2006: 46  Forsan 29      BD
           7  Valley Mills 34     Reg.
2007:   7  Forsan 16       BD
2008:   0  Stamford 28      BD
2009: 14  Haskell 20      BD
2010: 28  LaPryor 25      BD
           6  Ganado 41      Area
2011: 40  Center Point 14      BD
         46  Ben Bolt 13       Area
         14  Shiner 48       Regional
2014: 26  Munday 13      Area
         14  Albany 31      Regional​​
2017: 22  Wink 38      Bi-District​

WOLFE CITY (9-18-0)
1940: 20  DeKalb 0       BD
1957:   6  Royse City 58      BD
1959:   0  Whitewright 45      BD
1960: 18  Anna 14      BD
         12  Everman 0       Regional
1978: 42  Southlake Carroll 8    BD
           6  Celina 14      Regional
1979: 12  Southlake Carroll 7    BD
         14  Pilot Point 20     Regional
1993:   7  Paul Pewitt 52      BD
1994: 22  Pilot Point 36      BD
2002:   6  Karnack 18       BD
2004: 27  Harleton 45      Area
2005:   7  Harleton 28      Area
2006: 28  Joaquin 13      Regional
           0  Alto 42      QF
2007: 26  Joaquin 52      Regional
2008: 26  Muenster 33      BD
2009: 28  Muenster 46      BD
2012: 29  Collinsville 14      BD
           7  Goldthwaite 51      Area​​
2014: 48  Valley View 7        BD
           6  Hico 33        Area​​
2015: 14  Valley View 41        BD​
2016: 18  Cayuga 27         BD​
2017: 21  Union Grove 20      BD
           7  San Augustine 39    Area​​​

WOODSBORO (10-24-0)
1951:   7  Brackettville 27 BD
1958: 12  George West 56 BD
1961: 20  Rio Hondo 32 BD
1963: 27  Rio Hondo 6 BD
         20  Boerne 12 Regional
         12  George West 22 QF
1965: 48  Rio Hondo 18 BD
         12  Three Rivers 20 Reg.
1980: 13  Poth 12 BD
         14  Charlotte 0 Regional
           0  Tidehaven 14 QF
1981:   0  Poth 26 BD
1982:   6  Poth 14 BD
1983:   0  Yorktown 27 BD
1984: 13  Randolph 35 BD
1985: 21  Randolph 38 BD
1987:   6  LaVernia 21 BD
1988: 12  Brackettville 0 BD
           0  Refugio 49 Area
2002: 13  Shiner 48 Area
2003: 34  Falls City 70 Area
2008: 20  Bruni 44 BD
2009: 10  Bruni 32 BD
2010: 13  D’Hanis 14 BD
2012: 50  Bartlett 20      BD
         36  Bruni 21      Area
           6  Falls City 46       Reg.​​​
2014: 21  Rocksprings 35        BD​
2015: 41  Rocksprings 20        BD
         20  Bremond 59        Area​​
2016: 14  Flatonia 23          BD​
2017: 39  Runge 6      Bi-District
         20  Milano 56       Area​​

#WOODSON (0-1-0)
1948: 19  Hermleigh 33 BD

WOODVILLE (4-20-1)
1933:   6  Center 14       BD
1936:   0  Grapeland 0     BD (W)
           0  Navasota 69     Regional
1955:   7  Crosby 32      BD
1968:   7  East Chambers 8     BD
1979:   0  PA Austin 13      BD
1980:   7  Hamshire-Fannett 16    BD
1983: 31  Fairfield 15      BD
           0  PA Austin 14      Area
1985: 12  Crockett 55      BD
1989:   7  Crockett 34      BD
1990: 26  Coldspring 29      BD
1993:   6  Liberty 20     BD
1996: 24  Hamshire-Fannett 28    BD
2001: 14  Barbers Hill 53      BD
2004: 14  Newton 34      BD
2005:   0  Newton 44      BD
2009: 21  New Waverly 14       BD
         21  East Chambers 23     Area
2011: 13  Tatum 50      BD
2015:   7  Teague 49       BD​
2016: 44  Anahuac 23       BD
         26  Cameron Yoe 48       Area​​
2017: 53  Hempstead 14      BD
         30  Rockdale 55      Area​​

WORTHAM (11-21-1)
1940: 14  Marquez 0       BD
1941:   6  A&M Consolidated 0    BD
1954:   7  Hubbard 33      BD
1957:   0  Hubbard 25      BD
1958:   8  Whitney 45     BD
1962:   0  Dawson 14       BD
1970: 27  Crandall 36       BD
1973:   0  Big Sandy 38     BD
1974:   0  Big Sandy 44     BD
1977: 21  Evadale 15        BD
           7  Lone Oak 13      QF
1978:   8  High Island 8     BD (2-1)
           6  Union Hill 21     QF
1987: 16  Burkeville 12      BD
           7  Maud 6      Regional
           6  Tenaha 7      QF
1988: 27  Normangee 6      BD
         14  Apple Springs 7     Area
         16  Fannindel 21     Regional
1990:   8  Muenster 20     BD
1995:   0  Overton 32      BD
1996: 41  Itasca 13      BD
         20  Tenaha 54      Regional
1998: 43  Union Hill 0     BD
         27  Dawson 35    Area​​
1999: 25  Karnack 30      BD
2000: 30  Mildred 0      Area
         20  Mount Enterprise 19   Reg
         14  Beckville 48      QF
2002: 20  Bremond 55      Area
2003: 13  Chilton 34      Area
2004: 23  Groveton 42     BD
2012:   7  Overton 34       BD​

WYLIE (44-23-1)
1941:   6  Bells 7      BD
1971: 38  Van Alstyne 6      BD
           0  Crowley 30      Regional
1976: 33  Granbury 14      BD
         14  Bowie 53      Regional
1977: 16  Granbury 14      BD
         12  Breckenridge 10      Reg.
         35  Mount Vernon 10      QF
         27  Childress 7      Semifinal
         22  Bellville 14     FINAL-4A
1978: 36  Midlothian 15      BD
         17  Bowie 16      Regional
         28  Pittsburg 0      QF
         12  Childress 7      Semifinal
         20  Sealy 42      FINAL-4A
1979: 55  Cedar Hill 7      BD
         19  Breckenridge 21      Reg.
1981: 28  Midlothian 6       BD
           0  Bowie 0      Regional (W)
         14  Gilmer 16      QF
1983: 28  Decatur 35      BD
1984: 47  Commerce 0      BD
           0  Daingerfield 27     Area
1985: 17  Wills Point 13      BD
           0  Pittsburg 42        Area
1986: 33  Mabank 0       BD
         14  Springtown 19      Area
1987: 24  Mabank 0       BD
         12  Southlake Carroll 27   Area
2002: 43  Greenville 40      BD (3 ot)
         38  Dallas Jefferson 20     Area
         19  Waco University 18    Reg.
           7  Ennis 42       QF
2003: 24  Denison 8      BD
         42  Woodrow Wilson 7    Area
         17  Kilgore 20       Regional
2004: 51  North Lamar 37      BD
         56  Woodrow Wilson 35   Area
         14  Everman 13       Regional
           0  Dallas Lincoln 34      QF
2005: 49  North Lamar 31      BD
         41  Woodrow Wilson 38   Area
         26  Killeen Ellison 23      QF
         14  Lewisville Hebron 42     SF
2007: 21  South Garland 40      BD
2008: 45  Irving 7      BD
         31  Lewisville Hebron 28  Area
         43  Arlington Bowie 20   Reg.  
         31  Cedar Hill 21      QF
         23  Copperas Cove 7       SF
           3  Katy 17       FINAL-5A-II
2010: 28  Frisco Wakeland 0      BD
         42  Dallas Kimball 14      Area
         38  West Mesquite 30      Reg.
         20  Tyler 16     QF
         20  Denton Ryan 25        SF
2012: 45  Mount Pleasant 21     BD
         10  Tyler 38       Area​​
2013: 42  Marshall 21      BD
         49  Mansfield Summit 18  Area
         64  South Oak Cliff 46     Reg.
         14  Highland Park 27      QF​​​​
2014: 42  Frisco Centennial 31     BD
           6  Rockwall Heath 44      Area​​
2015: 31  Frisco Wakeland 21      BD
         24  Rockwall Heath 17     Area
         14  Longview 35        Regional​​​
2016:   7  Southlake Carroll 28      BD​

WYLIE EAST (5-5-0)
2011: 24  Frisco 25 BD
2012: 70  Sulphur Springs 33      BD
         63  Whitehouse 56      Area
         49  Mesquite Poteet 52     Reg.​​​
2014: 63  Frisco Heritage 77      BD​
2015: 71  The Colony 48         BD
         43  Mesquite Poteet 36    Area​​
2016: 69  Marshall 35        BD
         56  The Colony 28       Area
         20  Lancaster 27      Regional​​​

YOAKUM (39-26-1)
1931:   7  El Campo 18      BD
1934: 19  SA Edison 0      BD
           7  Smithville 12      Regional
1936: 18  Smithville 13      BD
         14  Alamo Heights 6      Reg.
1939: 34  SA Burbank 6      BD
         15  Taylor 23      Regional
1952: 14  Del Rio 6       BD
         61  Weslaoco 33      Regional
         34  LaMarque 28      QF
         26  Huntsville 19     Semifinal
         13  Terrell 61      FINAL-3A
1954:   6  Boling 13      BD
1969: 12  Rockport 7      BD
           0  Klein 37       Regional
1976: 20  Taft 13       BD
         13  Port Isabel 9      Regional
           7  Hallettsville 21     QF
1977: 33  Bishop 14      BD
         35  LaFeria 16     Regional
         14  Randolph 7      QF
         19  Bellville 25     Semifinal
1988:   7  Hitchcock 15      BD
1989: 15  Needville 20      BD
1992:   7  Sweeny 14      BD
1994: 13  Bandera 17     BD
1995: 14  Devine 10      BD
         20  Burnet 20      Area (3-4)
1996: 26  Hitchcock 28      BD
2000: 26  West Oso 18      BD
         14  Falfurrias 6      Area
         22  LaGrange 49     Regional
2001: 26  Odem 14      BD
         10  Port Isabel 0      Area
           7  Wimberley 10      Reg.
2002: 31  Edna 16      BD
         27  Liberty Hill 21      Area
         13  West Oso 7      Regional
         14  Bandera 31      QF
2003:   7  Edna 6      BD
         20  Liberty Hill 23      Area
2004: 40  Wharton 21      BD
         14  Liberty Hill 35      Area
2006: 14  Orange Grove 42     BD
2008: 31  Poteet 13      BD
           0  Giddings 28      Regional
2009: 22  LaVernia 13       BD
         27  Brookshire-Royal 41   Area
2012: 34  Wharton 48      BD​
2013: 35  Wharton 56      BD​
2014: 44  Raymondville 27        BD
         44  Devine 27        Area
         43  Cuero 34       Regional
         21  Sinton 35        QF​​​​
2015: 28  Rio Hondo 0        BD
         14  Navarro 54        Area​​
2016: 62  Marion 30        BD​
         41  Lyford 14        Area
         23  Goliad 21       Regional
         27  Hallettsville 23        QF
         28  Malakoff 24      Semifinal
         14  Mineola 35     FINAL-3A-I​​​​​
2017: 55  Randolph 8     Bi-District
         49  George West 21      Area
         43  Van Vleck 19     Regional
         40  Goliad 7      Q-Final
         21  Rockdale 31      Semifinal​​​​​

YORKTOWN (17-21-1)
1921:   0  Eagle Lake 7     BD
1924:   0  Robstown 1      BD
1946:   6  Columbus 7      BD
1983: 27  Woodsboro 0      BD
         ​13  Natalia 19      Area
1986: 12  East Bernard 0      BD
           3  Rogers 20      Area
1988:   0  Boling 27       BD
1989: 14  Stafford 3       BD
         11  Three Rivers 14      Area
1990: 28  Benavides 16      BD
         28  Dilley 3        Area
         17  Schulenburg 27      Reg.
1991: 49  LaVilla 13       BD
         28  Wimberley 12      Area
         26  Manor 21       Regional
         13  Schulenburg 27      QF
1995: 15  Dilley 15        BD (L)
1998: 13  Ganado 38      BD
2000:   7  Banquete 28       BD
2003: 49  Premont 0      BD
           8  Poth 19      Area
2004:   6  Schulenburg 0      BD
         22  Skidmore-Tynan 7     Area
           0  Lexington 35       Regional
2008: 42  LaVilla 43       BD
2009: 33  Ben Bolt 32       BD
         28  Junction 42       Regional
2010: 36  Kenedy 29       BD
           7  Goldthwaite 55      Area
2011: 18  LaVilla 35      BD
2014: 13  Burton 18       BD​
2015: 38  Milano 12       BD
         34  Bruni 40       Area​​
2016: 55  Freer 26      Bi-District
         44  Normangee 50       Area​​
2017: 51  LaVilla 14     Bi-District
         34  Thrall 26      Area
           7  Mason 40      Regional​​​



               Texas High School 
                 Football History​
TAFT (9-22-1)
1935: 12  Donna 21       BD
1949: 12  Bishop 6       BD
           0  Benavides 6      Regional
1950:   0  Bishop 0       BD (W)
         25  Lyford 0      Regional
1951: 19  Pearsall 53      BD
1952:   6  Hondo 13      BD
1957:   0  Mercedes 25       Regional
1958: 20  Mercedes 19      BD
           6  Pearsall 26      Regional
1968:   6  Goliad 30      BD
1976: 13  Yoakum 20      BD
1982: 27  George West 7      BD
         21  Port Isabel 7       Area
           0  Sweeny 41      Regional
1983:   7  Bishop 9       BD
1986: 24  Kenedy 0        BD
         14  Sharyland 21      Area
1989:   3  Carrizo Springs 14      BD
1990: 36  Mathis 13       BD
           0  Port Isabel 35      Area
1993: 28  Carrizo Springs 31      BD
2006: 14  Freer 35        BD
2009: 35  Hitchcock 49      BD
2010:   2  Vanderbilt Industrial 13    BD
2011:   7  George West 27      BD
2012: 26  Poth 62      Bi-District​
2013: 30  Stockdale 53      BD​
2014: 37  Dilley 16      BD
         14  Blanco 56       Area​​
2015: 48  Freer 27       BD
         15  Blanco 30       Area​​

TAHOKA (4-11-0)
1947:   0  Levelland 38       BD
1951:   0  Anson 27       BD
1952:   0  Stamford 34       BD
1954:   7  Littlefield 33       BD
1977: 20  Colorado City 14      BD
         13  Kermit 9       Regional
         21  Childress 32      QF
1981:   0  Floydada 16       BD
2001: 33  Plains 17        BD
           7  Sonora 41        Area
2010: 12  Stamford 33      BD
2012: 43  Sunray 30      BD
         13   Stamford 67      Area​​
2016:   6  Farwell 59      BD​
2017: 19  Bovina 48      BD​

#TALCO (3-5-0)
1939:   7  Mineola 19      BD
1948: 25  Union Grove 12      BD
           0  Judson Grove 39      Reg.
1952: 20  Honey Grove 26       BD
1955:   6  Van Alstyne 47       BD
1958: 20  Honey Grove 15       BD
         36  Edgewood 6       Regional
           0  Mason 38       Q-Final

TARKINGTON (1-4-0)
1956: 25  Magnolia 54       BD
2014: 27  Mexia 24        BD
         26  Atlanta 49       Area​​
2015:   0  Lorena 35        BD​
2016:   0  West Orange-Stark 73     BD​

TATUM (53-31-0)
1940:   7  Malakoff 19       BD
1958: 12  New Diana 32       BD
1967: 24  Bruceville-Eddy 8      Reg.
1973: 13  West Sabine 28       BD
1975:   7  Timpson 25       BD
1976:   7  Shelbyville 12       BD
1978: 13  Garrison 6       BD
           0  Franklin 43       Regional
1984: 41  Winona 19       BD
           3  Groveton 23       Area
1985: 23  Sabine 7       BD
         21  Alto 3      Area
         38  Van Alstyne 0      Regional
           9  Groveton 40       QF
1988: 13  Paul Pewitt 20       BD
1989: 37  Hughes Springs 6      BD
         17  Grand Saline 3       Area
         14  Corrigan-Camden 19     Reg.
1993: 41  Kemp 12      BD
         19  Jefferson 12       Area
         40  Commerce 12       Regional
         48  Gainesville 25       QF
         14  Southlake Carroll 28      SF
1994: 35  Brownsboro 7       BD
         13  Jefferson 21       Area
1995: 31  Lindale 0      BD
         38  Atlanta 22       Area
         14  Commerce 38       Regional
1996: 36  Paul Pewitt 8       BD
         42  Pleasant Grove 15      Area
         28  Van 7       Regional
         18  Daingerfield 15       QF
         48  Friona 21       Semifinal
         27  Sealy 36       FINAL-4A
1997: 10  Paul Pewitt 14       BD
1998: 49  Van 10       Bi-District
         29  Atlanta 20       Area
         32  Royse City 39       Regional
1999: 36  Emory Rains 38       BD
2000: 30  Atlanta 14       BD
           0  Gladewater 19       Area
2002: 12  Spring Hill 17       BD
2003: 22  White Oak 21       BD
         56  Canton 0       Area
         27  Gilmer 35       Regional
2004: 28  Lindale 14       BD
         45  Daingerfield 14       Area
         24  Wilmer-Hutchins 19      Reg.
         35  Gilmer 60       Q-Final
2005: 14  Brownsboro 13       BD
         42  Jefferson 6       Area
         28  Dallas Madison 19       Reg.
         45  Canton 21       QF
         32  Sweetwater 19      Semifinal
         38  Hutto 34       FINAL-4A-II
2006: 57  Malakoff 7       BD
         55  Jefferson 21      Regional
         34  Marlin 14       QF
         40  Cotulla 13      Semifinal
         32  Littlefield 14       FINAL-3A-I
2007: 47  Blooming Grove 14      BD
         24  Daingerfield 14      Reg.
         20  Newton 16       QF
         41  Salado 31      Semifinal
         24  Farmersville 27   FINAL-3A-I
2008: 20  Carthage 62       BD
2009: 21  Center 42       BD
2010: 56  Marlin 0       Area
         49  Crockett 7       Regional
         14  Cameron 35      QF
2011: 50  Woodville 13       BD
         21  Cameron 14       Area
         45  East Chambers 7       Reg.
         34  Crockett 33       QF
         14  Hempstead 21       SF
2012: 41  Godley 8      Area
         30  Franklin 49       Regional​​
2013: 49  Kountze 10       BD
         15  Godley 40       Area​​
2014: 49  Bullard 15        BD
         35  Coldspring 12      Area
         21  Atlanta 55       Regional​​​
2016:   7  Gladewater 35       BD
2017:   7  Pleasant Grove 21      BD​​

TAYLOR (30-29-1)
1930: 28  Caldwell 0       BD
         44  Lampasas 6      Regional
1931: 13  Caldwell 0       BD
         20  Mason 0         Regional
1933: 14  Bellville 6        BD
         13  Lockhart 8      Regional
1938: 14  San Saba 6       BD
         13  Brady 0       Regional
1939: 34  Fredericksburg 0      BD
         23  Yoakum 15      Regional
1940:   6  Fredericksburg 7       BD
1941: 28  San Saba 0       BD
           0  SA Harlandale 7      Reg.
1942:   7  Lampasas 0      BD
         13  Groesbeck 12      Regional
1943: 14  Lampasas 0      BD
         21  Gatesville 0         Regional
1945: 33  Lampasas 7      BD
         18  Mexia 6       Regional
1959: 45  Columbus 28      BD
           8  Brady 30     Regional
1960: 42  A&M Consolidated 13      BD
         14  Gatesville 15       Regional
1963:   9  Rockdale 7       BD
         31  San Saba 6       Regional
         22  Liberty 38       Q-Final
1964: 12  Cameron 7        BD
         12  Katy 6       Regional
         31  PA Austin 6       QF
         16  Palacios 27      Semifinal
1965:   7  Cameron 33       BD
1976:   0  Hewitt Midway 34       BD
1983:   0  FB Willowridge 15       BD
1984: 20  Seagoville 6       BD
           0  Corsicana 31      Regional
1986:   6  Tomball 21       BD
1987: 13  Tomball 23       BD
1988: 10  Cleburne 14      BD
1989: 12  Brownwood 38      BD
1990: 21  Athens 21       BD (4-5)
1994: 28  Austin Reagan 21       BD
         40  Schertz Clemens 14     Area
           6  Calallen 28       Regional
1995: 23  Austin LBJ 14       BD
         10  NB Canyon 13      Area
1998:   0  Giddings 36       BD
1999: 12  Bellville 20       BD
2001:   7  Gatesville 21       BD
2002:   7  Brenham 27       BD
2003: 26  Waller 54       BD
2005: 14  Austin LBJ 21       BD
2011: 31  Wimberley 38      BD-ot
2012: 17  LaVega 14       BD
         21  Carthage 56       Area​​
2013: 19  LaVega 42       BD​
2014: 10  Burnet 42        BD​
2015: 25  Gatesville 51       BD​
2016: 42  Burnet 6        Bi-District
         21  Somerset 27       Area-OT​​

TEAGUE (11-17-0)
1934:   7  I.O.O.F. Home 18      BD
1940:   0  Mart 20       BD
1976:   0  West 35      BD
1998:   3  Cameron Yoe 7      BD
1999:   0  Marlin 31       BD
2002:   6  Newton 10       BD
2004: 42  Elkhart 34       BD
           7  Newton 48      Regional
2006:   6  Crawford 35       BD
2007: 35  McGregor 49      BD
2008:   0  Arp 20       BD
2010:   2  Marlin 42       BD
2012: 38  Palmer 36       BD
         17  Newton 68      Area​​
2013: 42  Whitney 45       BD​
2014: 76  Kountze 42       BD
         31  Cameron Yoe 42      Area​​
2015: 49  Woodville 7       BD
         60  Rockdale 24      Area
         36  West 23       Regional
         21  Cameron Yoe 28      QF​​​​
2016: 42  Franklin 20      BD
         48  Buna 0      Area
           6 Cameron Yoe 23      Reg.
2017: 40  Cameron Yoe 14       BD
         44  East Chambers 28     Area
         41  Franklin 14       Regional
         20  Rockdale 42       Q-Final​​​​​​​

TEMPLE (62-40-6)
1921: 21  Hillsboro 7       BD
         17  Dallas Oak Cliff 24      QF
1922: 14  Austin 6       BD
           3  Waco 3       QF
           0  Waco 30       QF playoff
1924: 19  Sabinal 14       BD
           0  Waco 27       QF
1935: 12  Mexia 16       BD
1937: 20  SA Jefferson 0       BD
         13  Longview 19       QF
1938: 27  Kerrville 7       BD
         13  Tyler 13       QF (5-3)
           7  Corpus Christi 20       SF
1940:   7  Stephenville 7       BD (W)
         24  Longview 13       QF
         28  Corpus Christi 0       SF
           7  Amarillo 20 FINAL
1941: 13  Breckenridge 7       BD
         14  Tyler 7       QF
         19  Houston Lamar 0       SF
           0  Wichita Falls 13      FINAL
1950: 12  Austin 13       BD
1951: 34  Conroe 13       BD
         58  Brownsville 6       Semifinal
         14  Breckenridge 20 ​   FINAL-5A
1952: 48  Port Neches 14       BD
         36  McAllen 14       Semifinal
         20  Breckenridge 28     FINAL-5A
1953:   0  Port Neches 20       BD
1954:   7  Port Neches 13       BD
1955: 19  Port Neches 36       BD
1959:   7  C.C. Ray 26       BD
1963:   6  C.C. Miller 18       BD
1968: 34  Texarkana 14       BD
           6  Houston Smiley 21       Reg.
1976: 21  Cypress-Fairbanks 7      BD
         26  Sherman 26       Reg. (6-5)
         28  Highland Park 14       QF
         35  Lubbock Monterey 0      SF
           0  SA Churchill 10     FINAL-6A
1977:   0  Conroe 3       BD
1978: 28  Conroe 0       BD
         14  Plano 15      Regional
1979: 38  Klein 7       BD
         19  Plano 16       Regional
         21  Euless Trinity 3      QF
           3  Lewisville 0       Semifinal
         28  SB Memorial 6      FINAL-6A
1980: 35  Conroe 0       BD
           0  Plano 16      Regional
1981: 24  The Woodlands 6       BD
           3  Lake Highlands 7      Reg.
1982: 16  Nacogdoches 35       BD
1983: 41  Pine Tree 7       BD
         14  Cypress Creek 0       Area
         14  Plano 20       Regional
1984: 14  Texarkana 12       BD
           6  Conroe 7       Area
1985: 28  Tyler 7       BD
         27  Conroe 27       Area (5-6)
1989: 10  Marshall 10       BD (1-3)
1991: 24  Austin LBJ 0       BD
         34  Katy 10       Area
           0  Dallas Carter 21       Reg.
1992: 55  Round Rock 22       BD
         55  Huntsville 25       Area
         63  Richardson 17      Regional
         20  Lake Highlands 7       QF
         38  Amarillo 7      Semifinal
         38  Houston Yates 20
                 (FINAL-6A-II)
1993: 29  Round Rock 28      BD
         28  Longview 7       Area
         15  Lake Highlands 9      Reg.
         42  Killeen 0       QF
         16  Lewisville 40       Semifinal
1995: 17  Marshall 29       BD
1996: 27  RR Westwood 7      BD
         23  Langham Creek 21      Area
         24  Tyler 54       Regional
1997: 35  Georgetown 31      BD
           0  Cypress Falls 40      Area
1999: 14  Arlington Lamar 28      BD
2003: 23  RR McNeil 17      BD
         20  The Woodlands 28      Reg.
2007: 31  Pflugerville 34       BD (ot)
2008: 14  DeSoto 40       BD
2011:   3  Longview 24       BD
2013: 36  Cedar Hill 39       BD​
2014: 58  A&M Consolidated 14      BD
         47  SB Stratford 35      Area
         38  FB Ridge Point 35       Reg.
         28  George Ranch 14      QF
         76  Leander Vandegrift 35      SF
         45  Aledo 49     FINAL-5A-I​​​​​​
2015: 62  Willis 6       Bi-District
         14  SB Stratford 6       Area
         27  Richmond Foster 7      Reg.
         46  George Ranch 59      QF​​​​
2016: 34  Corsicana 10      BD
         17  Pflugerville Connally 14   Area
         39  PA Memorial 7      Regional
         24  Manvel 23      Q-Final
         31  Richmond Foster 24      SF
           7  Highland Park 16  FINAL-5A-I
2017: 35  Corsicana 17      BD
         41  Magnolia West 13       Area
         33  PA Memorial 29     Regional
         34  Manvel 49      Q-Final​​​​​​​​​​​

TENAHA (58-27-0)
1941: 33  Kemp 0      Bi-District
1960:   6  East Mountain 24      BD
1966:   6  Arp 48       Bi-District
1980: 26  Valley View 50      BD
1982:   0  Lindsay 14      BD
1983:   0  Celeste 13      BD
1986: 20  Gunter 13      BD
           0  Apple Springs 24      Reg.
1987: 27  Gunter 10     BD
         14  Coolidge 6      Regional
           7  Wortham 6       QF
         43  Bremond 45      Semifinal
1991: 19  Evadale 20       Area
1992: 21  Burkeville 6      Area
         20  Celeste 12      Regional
         14  Valley View 21     QF
1993: 49  Colmesneil 0      Area
         22  Celeste 6      Regional
         34  Gunter 32      QF
         26  Bremond 47      Semifinal
1994:   8  Dawson 14       BD
1995: 15  Bremond 39      BD
1996: 30  Detroit 6      Bi-District
         54  Wortham 20      Regional
         19  Granger 13       Q-Final
         28  Burkeville 27      Semifinal
         12  Windthorst 41      FINAL-2A
1997: 55  Era 21       Bi-District
         41  Oakwood 16       Regional
         21  Granger 22       Q-Final
1998: 68  Oakwood 0        BD
         59  Frost 7       Area
         47  Era 24     Regional
         41  Detroit 22      Q-Final
         34  Iola 0       Semifinal
         20  Wheeler 13       FINAL-2A
2001: 35  Karnack 6       Area
         27  Bremond 8      Regional
         27  Chilton 13        Q-Final
           0  Burkeville 43      Semifinal
2002: 43  Karnack 0      Area
         14  Bremond 21      Regional
2006: 36  Union Hill 44      BD
2007: 58  Union Hill 34      BD
         22  Cumby 8       Area
         50  Grapeland 27       Regional
           7  Maud 36       QF
2008: 16  Cayuga 18       BD
2009: 20  Alto 7      Bi-District
         36  Maud 6       Area
         22  Mart 25      Regional
2010: 68  Dawson 41       Area
         12  Bremond 33      Regional
2011: 51  Bremond 6       Area
         62  Hubbard 28       Regional
         55  Mount Enterprise 6      QF
         63  Burton 28       Semifinal
         52  Munday 28      FINAL-1A-II
2012: 42  Overton 8       Area
         38  Bremond 7      Regional
         34  Frost 30       Q-Final
         42  Falls City 14       Semifinal
         14  Munday 42        FINAL-1A-II​​​​​
2013: 63  Frost 8       Area
         26  Chilton 18       Regional​​
         24  Bremond 7      Q-Final
         34  Falls City 36     Semifinal​​
2014: 40  Hubbard 26      Area
         47  Normangee 7      Regional
         35  Iola 28       Q-Final
         29  Bremond 32      Semifinal​​​​
2015: 63  Colmesneil 14      BD
         69  Era 0       Area
         24  Normangee 12      Regional
         16  Muenster 33      Q-Final​​​​
2016: 82  Sabine Pass 0       BD
         76  Meridian 0       Area
         44  Iola 0       Regional
           7  Bremond 31      Q-Final
2017: 74  Colmesneil 0      BD
         51  Dallas Gateway 0      Area
         35  Iola 14      Regional
         59  Timpson 0       Q-Final
         60  Burton 22      Semifinal
         20  Muenster 27     FINAL-2A-II​​​​​​​​​​

TERRELL (35-26-3)
1946: 24  Clarksville 0       BD
         14  Edgewood 25       Regional
1951: 21  Dallas Pleasant Grove 25    BD
1952: 13  Sulphur Springs 0      BD
         14  Center 7       Regional
         28  Stephenville 6       QF
         20  Stamford 0       Semifinal
         61  Yoakum 13       FINAL-4A
1953: 46  Mount Vernon 7      BD
           0  Henderson 12      Regional
1954: 48  Jacksboro 20        BD
         13  Weatherford 13       Reg-W
         26  Carthage 6       Q-Final
           6  Phillips 26       Semifinal
1955: 19  Athens 7       Bi-District
           6  Olney 7       Regional
1956: 35  Seagoville 0       BD
         28  Burkburnett 19      Regional
         55  Gilmer 6       Q-Final
           7  Stamford 39       Semifinal
1957: 66  Richardson 13       BD
         21  Electra 13       Regional
         20  Bonham 12       Q-Final
         20  Seymour 7      Semifinal
         41  Brady 6        FINAL-4A
1958: 35  Bonham 9       BD
         35  Bowie 0       Regional
         20  Marlin 14       Q-Final
           8  Stamford 8       SF (2-3)
1960:   6  Gilmer 34      Bi-District
1961:   6  Gilmer 32      Bi-District
1982:   8  McKinney 16      BD
1983: 24  Allen 13      Bi-District
         13  Paris 13     Regional (4-2)
           7  Carthage 14      Q-Final
1988:   7  Chapel Hill 31      BD
1989:   0  Chapel Hill 17      BD
1996: 35  Dallas Hillcrest 21      BD
           6  Highland Park 43     Area
1997: 47  Dallas Roosevelt 8      BD
         36  Southlake Carroll 8      Area
         20  Ennis 6       Regional
           7  Mount Pleasant 14      QF
1998: 10  Sulphur Springs 13      BD
1999:   3  Greenville 27       BD
2000: 41  Henderson 14      BD
         13  Lancaster 35       Area
2001: 26  Kilgore 7       Bi-District
         20  Mesquite Poteet 7       Area
         19  Ennis 45        Regional
2002:   6  Waco University 14      BD
2003: 16  Waco University 14      BD
         12  Kilgore 49       Area
2004: 34  Sulphur Springs 38       BD
2005: 34  Sulphur Springs 19       BD
         20  Lewisville Hebron 22     Area
2009: 12  Waco University 13       BD
2014: 30  Dallas Hillcrest 22        BD
         20  Frisco Heritage 43      Area​​
2015: 49  Woodrow Wilson 13      BD
         28  Lucas Lovejoy 27      Area
         21  Lancaster 40      Regional​​​
2016: 42  North Lamar 13      BD
           7  Kennedale 15      Area​​

TEXARKANA (22-33-2)
1923: 28  Livingston 13      BD
           6  Wichita Falls 13      QF
1948:   7  Waco 20      Q-Final
1950:   7  Conroe 7       BD (L)
1952: 28  Denison 7      Bi-District
           7  Breckenridge 34       SF
1955: 20  Gainesville 0       BD
         18  Garland 44       Semifinal
1957: 14  Wichita Falls 24      BD
1958: 20  Highland Park 46    BD
1961:   7  Denison 20       BD
1963: 14  Garland 58        BD
1964: 16  Garland 20        BD
1965: 28  Denison 6        BD
         21  Dallas Hillcrest 6        QF
         21  Odessa Permian 28      SF
1968: 14  Temple 34       BD
1969: 14  Cleburne 14       BD (4-3)
         24  Galena Park 21      Reg.
           0  Woodrow Wilson 25      QF
1970: 14  South Garland 18      BD
1984: 12  Temple 14      BD
1991:   7  Carthage 41     BD
1997: 14  Pine Tree 9      BD
           6  Corsicana 27     Regional
1999: 38  Corsicana 0     BD
         13  Mesquite Poteet 34     Reg.
2001: 13  Richardson Pearce 26     BD
2002: 45  Jacksonville 0       BD
         33  Waxahachie 7      Regional
         42  Dallas Kimball 10       QF
         28  Brownwood 14      Semifinal
         42  New Braunfels 11       
                 (FINAL-5A-I)
2003: 21  Jacksonville 0      BD
         47  Corsicana 14      Regional
         12  Dallas Kimball 11      QF
         13  North Crowley 17      SF
2004: 28  Highland Park 25      BD
         48  Dallas Hillcrest 20     Reg.
         10  Ennis 34      Q-Final
2005: 31  Highland Park 38      BD
2006: 31  Nacogdoches 9       BD
         40  Highland Park 24      Reg.
         27  Copperas Cove 30      QF
2007: 27  Marshall 31      BD
2008: 44  Whitehouse 13      BD
         10  Hewitt Midway 35      Area
2009: 22  Jacksonville 20      BD
         21  Waxahachie 35     Area
2010: 17  Tyler 26      Bi-District
2011: 14  Tyler 46      Bi-District
2012: 23  Sherman 40       BD​
2013: 14  McKinney North 26       BD​
2014: 23  Tyler 58       Bi-District​
2015: 21  Tyler 48       Bi-District
2016: 27  West Mesquite 30       BD​
2017: 49  Highland Park 56      BD​

TEXAS CITY (26-20-1)
1959:   6  Port Arthur 21      BD
1967: 21  Beaumont Hebert 42      BD
1974: 27  Deer Park 14      BD
           7  Port Neches-Groves 9     Reg.
1979: 10  LaPorte 42      BD
1993:   8  FB Willowridge 7      BD
           9  LaPorte 21      Area
1994: 32  Pasadena Rayburn 10      BD
         20  GP North Shore 19      Area
         21  FB Dulles 22      Regional
1995: 35  South Houston 14      BD
         21  Humble 21      Area (3-4)
1996: 24  Bay City 21       Bi-District
         14  Clear Brook 13       Regional
         10  Jacksonville 7       QF
         17  Buda Hays 21       Semifinal
1997: 10  Bay City 7      Bi-District
         28  Clear Brook 0       Regional
         30  Jacksonville 28     QF
         39  Hewitt Midway 15      SF
         37  Corsicana 34      FINAL-5A-I
1998:   7  Bay City 27      Bi-District
1999: 44  Rosenberg Lamar 3      BD
         47  Forest Brook 13      Regional
         26  Nederland 12      Q-Final
         45  Alice 0      Semifinal
         27  Hereford 14      FINAL-5A-I
2000: 14  Bay City 19      Bi-District
2003: 14  El Campo 21      Bi-District
2004: 13  El Campo 31      Bi-District
2005: 14  Rosenberg Lamar 26      BD
2006:   9  Rosenberg Terry 0       BD
         35  Dayton 21      Area
         45  Brenham 35      Regional
         10  LaMarque 38       QF
2007: 28  Bay City 16       BD
         10  Dayton 42      Area
2008:   0  Rosenberg Terry 13      BD
2012: 58  Rosenberg Lamar 17      BD
         28  FB Marshall 59      Area​​
2013: 41  Rosenberg Terry 19      BD
         28  FB Ridge Point 0      Area
         34  Brenham 37      Regional​​​
2014:   7  Angleton 33      BD​
2015: 14  Angleton 21      BD​
2017: 24  Houston Waltrip 14     BD
         17  Port Neches-Groves 24   Area​​

THE COLONY (4-9-0)
1994: 20  Hurst Bell 17      BD
         13  Arlington Lamar 24      Area
1998: 42  Irving Nimitz 45      BD
1999: 14  Irving 49      Bi-District
2002: 14  Irving Nimitz 38      BD
2013: 17  Highland Park 38      BD​
2014: 24  Lucas Lovejoy 14      BD
         27  Mesquite Poteet 24      Area
         35  Ennis 49      Regional​​​
2015: 48  Wylie East 71      BD​
2016: 38  Frisco 14      BD
         28  Wylie East 56      Area​​
2017: 16  Frisco Lone Star 41     BD​

THE WOODLANDS (34-31-1)
(originally Conroe McCullough)
1981:   6  Temple 24      BD
1982: 21  Klein 7      BD
         26  Nacogdoches 17      Area
           8  Plano 14      Regional
1984: 15  Klein Forest 0      BD
           7  Bryan 21      Area
1985: 19  Cypress-Fairbanks 29      BD
1986: 28  Cypress Creek 28      BD-W
           7  Longview 14      Area
1990: 19  Jersey Village 16      BD
         24  Killeen Ellison 0      Area
           2  Plano 21      Regional
1991: 24  Cypress Creek 0      BD
         15  Waco 18       Area
1993: 10  Marshall 20      BD
1995:   6  Jersey Village 7      BD
1996:   7  Cypress Falls 10      BD
1997: 18  Langham Creek 20      BD
1998: 21  Langham Creek 20      BD
         12  Georgetown 15      Area
1999: 31  Langham Creek 7      BD
         38  Georgetown 25       Area
         15  Plano East 38      Regional
2000: 20  Bryan 10      BD
         13  Copperas Cove 7      Reg.
         27  North Mesquite 7      QF
           3  Midland Lee 13      Semifinal
2001: 31  Jersey Village 28      BD
         28  Copperas Cove 12      Reg.
2002: 21  Cypress-Fairbanks 14      BD
           0  A&M Consolidated 31     Area
2003: 14  Jersey Village 13      BD
         28  Temple 20      Regional
         50  Tyler Lee 48       QF (3 ot)
         35  Arlington Lamar 20     SF
           7  GP North Shore 23
                (FINAL-6A-I)
2004: 49  Bryan 10      Bi-District
         14  RR McNeil 27      Regional
2005: 12  A&M Consolidated 30     BD
2006: 14  Spring Westfield 33      BD
2007: 28  Spring Westfield 55      BD
2008: 24  Spring Westfield 6       BD
           7  RR Stony Point 21      Area
2009: 32  Klein Forest 31       BD-ot
         24  RR Stony Point 38     Area
2010: 14  Klein Oak 31      BD
2011: 42  Klein Collins 31       BD
         21  RR Westwood 14     Area
         24  Mesquite 6       Regional
         31  Dallas Skyline 35      QF
2012: 66  Klein Collins 42       BD
         26  RR Westwood 34      Area​​
2013: 34  Klein 31        BD (ot)
         24  Round Rock 23      Area
         21  Allen 56        Regional​​​
2014: 20  Klein Oak 38      BD​
2015: 16  Klein Oak 7        BD
           3  Austin Westlake 28      Area​​
2016: 41  Mesquite Horn 21      BD
         51  Garland Sachse 40      Area
         52  Austin Bowie 31      Reg.
         41  Round Rock 18       QF
         36  Allen 28     Semifinal
         13  Lake Travis 41    FINAL-6A-I

THE WOODLANDS COLLEGE
PARK (0-5-0)

2006: 38  Klein Forest 45      BD
2007: 42  Klein Oak 59      BD
2011: 21  Spring DeKaney 27      BD
2014: 21  Spring Westfield 49     BD​
2015: 10  Spring 28      BD​

THORNDALE (37-21-3)
1945: 37  A&M Consolidated 6      BD
1961: 12  Shiner 12      BD (FD-W)
         20  Waco Connally 34      Reg.
1982: 27  Little River Academy 6     BD
         13  East Bernard 24     Area
1983: 28  Rogers 35      BD
1984: 19  Rogers 54      BD
1985: 54  Little River Academy 20    BD 
         40  East Bernard 21      Area
         15  Jourdanton 13      Regional
         26  Shiner 66      Q-Final
1986: 15  Louise 25      Bi-District
1989: 42  Crawford 0      Area
         49  Runge 0      Regional
         21  Bartlett 7      Q-Final
         40  Coolidge 6      Semifinal
         42  Sudan 24      FINAL-2A
1990: 21  Calvert 0      Bi-District
         59  Sabinal 6      Area
         22  Ben Bolt 22      Reg. (3-4)
1991: 45  Iola 6      Bi-District
         43  Center Point 12      Area
         23  Runge 23        Reg. (3-4)
1992: 14  Blanco 21      BD
1993: 25  Wimberley 41      BD
1994: 52  Calvert 0       BD
         60  Rocksprings 6      Area
         55  Charlotte 0      Regional
         55  Iola 12      Q-Final
         43  Burkeville 13      Semifinal
         36  Crawford 13      FINAL-2A
1995: 59  Burton 0      BD
         54  Harper 0     Area
         55  Runge 14       Regional
         47  Granger 6        QF
         39  Overton 19      Semifinal
         14  Roscoe 7       FINAL-2A
1998: 12  Crawford 15      BD
1999: 34  Hubbard 6      BD
         13  Garrison 22      Area
2002: 55  Burkeville 33      BD
         47  Shiner 27      Regional
         14  West Sabine 28      QF
2004: 25  Axtell 27      BD
2005:   7  Bremond 38      BD
2006: 28  Harper 0      BD
         21  Bremond 6      Area
         18  LaVilla 14      Regional
           0  Chilton 34       Q-Final
2007:   6  Harper 7      BD
2008: 10  Goldthwaite 42      BD
2009: 21  Goldthwaite 34      BD
2012: 54  Brackett 22      BD
         28  LaVilla 7      Area
         35  Mason 49      Regional​​​
2013: 60  Kenedy 7      Area
         21  Ganado 17      Regional
         10  Shiner 14      Q-Final​​​
2014: 56  Ben Bolt 23      Area
         19  Refugio 56      Regional​​
2016: 20  Junction 46      BD
2017: 48  Junctiion 7      BD
         13  Refugio 47      Area​​​

THRALL (9-14-0)
1960: 27  Weimar 14      BD
           0  Clifton 12      Regional
1971: 12  Schulenburg 36      BD
1978: 27  Medina 14      BD
         27  Agua Dulce 0      QF
           7  Union Hill 12      Semifinal
1988: 32  Crawford 6      Area
           8  Flatonia 35      Regional
2002:   0  West Sabine 34      Area
2003: 20  Burkeville 35      Area
2006: 74  Medina 12      BD
           0  Chilton 35      Area
2009: 30  Chilton 31       BD
2010: 31  Alto 24      Bi-District
           7  Garrison 33      Area
2011: 13  West Hardin 7      BD
         21  Carlisle 39       Area
2014:   7  Johnson City 48      BD​
2015: 20  Junction 21       BD​
2016: 61  Harper 28      BD
         16  Ben Bolt 33       Area​​
2017: 40  Brackett 14      BD
         26  Yorktown 34      Area​​

THREE RIVERS (22-28-0)
1943:   0  Poteet 30      BD
1954: 14  Hondo 33      BD
1955:   0  Hondo 27      BD
1961: 50  Bandera 22      BD
         34  Rio Hondo 6      Regional
           8  Hull-Daisetta 32      QF
1962: 40  Pearland 20      BD
           6  Waller 12      Regional
1964: 14  Bandera 13      BD
           6  Ingleside 21      Regional
1965: 55  Bandera 22      BD
         20  Woodsboro 12      Regional
         35  Smithville 0      QF
         14  Wills Point 20      Semifinal
1970: 14  Odem 29      Bi-District
1978:   6  Falls City 21      BD
1979:   7  Falls City 26      BD
1986:   7  LaVernia 23      BD
1989: 49  Natalia 3      Bi-District
         14  Yorktown 11      Area
         13  Schulenburg 34      Regional
1993:   7  Tidehaven 14      BD
1994: 21  Freer 0        Bi-District
         34  Randolph 9       Area
         12  East Bernard 34      Regional
1995: 22  Freer 12      Bi-District
         34  Kenedy 0     Area
         21  Vanderbilt 6      Regional
           6  Refugio 31       Q-Final
1996:   3  Freer 29      Bi-District
1998:   7  Banquete 21      BD
2000: 14  Navarro 0       BD
         21  Banquete 13      Area
         13  Rogers 42      Regional
2001: 24  Navarro 34       BD
2008: 35  Santa Rosa 0      BD
           6  Vanderbilt 36     Area
2009: 14  Riviera 7      Bi-District
           0  Vanderbilt 35      Area
2010: 32  Ozona 21     Bi-District
           6  Refugio 63      Area
2011: 28  Coleman 14      BD
         25  Refugio 56      Area
2012: 68  Santa Maria 6      BD
         13  Mason 35      Area​​​
2014: 42  Holland 22      Area
           0  Mason 42      Regional​​
2015: 14  Weimar 40      BD​
2016:   6  Shiner 41        BD
2017: 19  Weimar 32      BD​​

#THROCKMORTON (14-4-1)
1961:   6  Era 0       Bi-District
         34  Matador 28       Regional
1962: 42  Valley View 15      BD
         54  Allen 0      Regional
1963: 32  Sanger 7      BD
         25  Leonard 3       Regional
1964:   6  Robert Lee 18      BD
1968: 27  Lazbuddie 6      Regional
1969: 20  Lazbuddie 8      Regional
1986: 28  Rising Star 0        BD
         13  Munday 0       Regional
         27  Baird 14       Q-Final
         21  Wheeler 7      Semifinal
           7  Burkeville 33      FINAL-2A
1987: 24  Rising Star 6       BD
           0  Paducah 24      Regional
1990: 14  Rising Star 13     BD
           6  Axtell 12       Area
1992:   6  Menard 6      Area (1-2)

TIDEHAVEN (29-22-3)
1951:   0  Round Rock 35      BD
1952: 32  Ingleside 26      BD
           7  West Oso 7      Reg. (L)
1953: 67  Pettus 28      BD
         45  Bartlett 7      Regional
1954: 66  SA Sam Houston 21      BD
           6  Deer Park 33      Regional
1958: 14  East Bernard 27      BD
1965: 18  Crosby 0      BD
           6  Smithville 13      Regional
1966:   6  Schulenburg 18      BD
1967: 10  Weimar 0      BD
         23  Waller 3      Regional
         42  Odem 0        Q-Final
           6  Rogers 0      Semifinal
           7  Clifton 6       FINAL-2A
1968: 21  Weimar 0      BD
         25  Barbers Hill 16      Regional
           0  Poth 34        Q-Final
1970: 14  Magnolia 34      BD
1971: 48  Willis 27      Bi-District
         12  Schulenburg 15     Regional
1979:   0  Hull-Daisetta 20      BD
1980: 14  Deweyville 6      BD
         14  Shiner 13      Regional
         14  Woodsboro 0      QF
         10  Forney 0      Semifinal
           0  Pilot Point 0       FINAL-3A
1981: 20  Deweyville 16      BD
         18  Shiner 0      Regional
         41  Blanco 0        Q-Final
         15  Garrison 21      Semifinal
1989: 13  Refugio 36      BD
1990: 14  Somerville 0       BD
         27  Ingram Moore 8      Area
           0  Refugio 37      Regional
1991: 20  Shiner 7      Bi-District
         14  Manor 14     Area (2-3)
1993: 14  Three Rivers 7      BD
           6  Freer 35      Area
1994:   7  East Bernard 34      BD
1995: 10  Schulenburg 13      BD
1998: 27  Shiner 8      Bi-District
         21  Goldthwaite 33      Area
2008: 25  Refugio 28      BD
2013:   6  Rogers 60      BD​
2014: 32  Karnes City 33      BD​
2015: 28  Stockdale 14      BD
           7  Odem 30      Area​​
2016: 37  Florence 7      BD
         26  Odem 36      Area​​
2017: 34  Florence 7     Bi-District
         58  Skidmore-Tynan 29     Area
         38  Lexington 59     Regional​​​

TIMPSON (14-22-0)
1931:   0  Crockett 13      BD
1934:   0  Mineola 31      BD
1958:   6  Leveretts Chapel 28      BD
1967:   3  Troup 40      BD
1968:   7  White Oak 18      BD
1970: 13  White Oak 47      BD
1971:   0  White Oak 35      BD
1974: 12  Waskom 6      BD
         12  Groveton 13      Regional
1975: 25  Tatum 7      BD
           8  Groveton 26       Regional
1979:   0  Waskom 14      BD
1983: 23  Hardin 12       BD
         14  Trinity 47      Area
1984:   7  Arp 17     Bi-District
1992: 49  San Augustine 24      BD
         21  Jewett Leon 20      Area
         13  New Diana 7      Regional
         21  Paul Pewitt 28      QF
1993: 21  San Augustine 13      BD
         20  Groveton 35      Area
1998: 20  Hull-Daisetta 21      BD
2003: 26  Hull-Daisetta 12      BD
         19  Franklin 13      Area (ot)
         28  Troup 0      Regional
         14  Garrison 49      QF
2004: 11  Troup 14      BD
2012: 20  West Sabine 33      BD​
2014: 45  Evadale 39      BD
           7  Chilton 33      Area​​
2015:   0  Iola 27      Bi-District​
2016: 21  Evadale 53      BD​
2017: 57  Hull-Daisetta 36     BD
         14  Bremond 11     Area
         67  Grapeland 28     Regional
           0  Tenaha 59      Q-Final​​​​

TOLAR (10-18-0)
1988:   0  Baird 49      BD
1989:   0  Baird 35      BD
1991:   7  Alvord 33      BD
1998: 34  Baird 35      BD
1999: 20  Baird 55      BD
2000: 27  Windthorst 0      BD
           7  Collinsville 34      Area
2001: 21  Petrolia 59      BD
2002:   7  Roscoe 40      BD
2003: 21  Roby 42      BD
2006: 38  Lindsay 24      BD
         14  Archer City 43      Reg.
2007:   3  Valley View 28      BD
2009:   8  Lindsay 35      Area
2012: 23  Holliday 20      BD
         12  Gunter 55      Area​​
2013: 64  Nocona 12      BD
           6  S&S Consolidated 28     Area​​
2014: 32  Bosqueville 13      BD
         34  Quinlan Boles Home 14   Area
         14  Mart 52      Regional​​​
2015: 41  Mart 35      Bi-District
         21  Valley View 20      Area
         30  Bosqueville 17      Regional
           0  Crawford 35      QF
2016: 35  Sonora 53      Bi-District​​​​​
2017: 33  Alpine 12     Bi-District
         14  Colorado City 28     Area​​

TOM BEAN (4-11-0)
1944:   0  Frisco 20      BD
1987: 12  Pilot Point 49      BD
1993:   0  Pilot Point 19      BD
1994:   6  Celina 35      BD
1995: 10  Pilot Point 35      BD
2002: 22  Grand Saline 15      BD
         36  Frankston 20      Regional
           7  Bangs 12      Q-Final
2003: 47  Caddo Mills 14      BD
         22  Italy 43      Area
2004: 56  Redwater 20      BD
         26  Argyle 34      Regional
2008: 12  Paul Pewitt 44      BD
2012: 21  Edgewood 75       BD​
2016: 19  Seymour 47      BD​

TOMBALL (27-16-1)
1946: 46  Calvert 0      BD
         32  Deer Park 0      Regional
1947: 12  Port Neches 13      BD
1948: 33  Sweeny 6      Bi-District
         30  Anahuac 7      Regional
1949: 39  East Bernard 14      BD
         12  Groveton 0      Regional
1950: 40  Anahuac 0       BD
         33  Groveton 6      Regional
1951: 12  Angleton 13      BD
1957:   7  East Chambers 6      BD
           7  Garrison 12      Regional
1967: 15  Columbus 6      BD
         13  Del Valle 14     Regional
1971: 20  Klein 8      Bi-District
         28  Kirbyville 24      Regional
           0  Rosebud-Lott 20     QF
1983: 14  Georgetown 26      BD
1984: 28  Brazosport 21      BD
         35  Jasper 27       Regional
         24  PA Lincoln 6       QF
         48  Gregory-Portland 7      SF
         13  Denison 27      FINAL-5A
1985: 42  West Columbia 7      BD
         28  PA Lincoln 0      Regional
         28  Bay City 0      Q-Final
         32  New Braunfels 21      SF
           7  Sweetwater 17     FINAL-5A
1986: 21  Taylor 6      Bi-District
           7  Jasper 39      Regional
1987: 23  Taylor 13    Bi-District
         12  West Columbia 32      Reg.
1988: 15  Bay City 6      Area
         26  Silsbee 14      Regional
         22  West Orange-Stark 24     QF
1989:   7  Rosenberg Lamar 7      Area
1990: 14  Bay City 21      Bi-District
1994: 10  Cypress Creek 37      BD
2003: 14  Klein Forest 24      BD
2010: 27  Humble Kingwood 3      BD
         40  Austin Anderson 20      Area
           0  Longview 24      Regional
2012: 47  Houston Reagan 14      BD
         35  Angleton 73      Area​​

TOMBALL MEMORIAL (0-1-0)
2013:  0  Houston Reagan 7      BD​
​​
TORNILLO (0-1-0)
1995: 13  Rankin 53      BD

#TRENT (2-0-0)
1968: 58  Fort Hancock 6      BD
         22  Jayton 0      Regional

#TRINIDAD (2-1-0)
1942: 26  Rogers 2      BD
1946: 21  Ladonia 7      BD
           6  Spring Hill 59      Regional

TRINITY (4-15-0)
1953: 12  Cedar Bayou 25      BD
1981: 14  Mart 3      BD
         28  Garrison 30      Regional
1982:   8  Mart 10      BD
1983: 23  Hubbard 0      BD
         47  Timpson 14      Area
           7  Grand Saline 17      Reg.
1988: 15  Barbers Hill 0      BD
         10  Crockett 13      Area
1989: 14  Hamshire-Fannett 42      BD
1999: 32  Corrigan-Camden 47      BD
2000:   7  Centerville 14      BD
2001: 20  Rosebud-Lott 26      BD
2004:   7  East Chambers 35      BD
2012:   0  Godley 37      BD​
2013: 29  Grandview 62      BD​
2014: 27  Crockett 34      BD​
2015: 28  Crockett 64      BD
2017: 22  Hitchcock 34     BD​​

TROPHY BYRON NELSON (1-3-0)
2011: 49  FW Wyatt 20      BD
         14  Stephenville 42      Area
2013: 34  Birdville 36      BD​
2016: 21  Denton Guyer 52      BD​​​

TROUP (25-17-1)
1967: 40  Timpson 3      BD
         19  Brownsboro 35      Regional
1968: 42  McGregor 20      BD
           0  Columbus 33      Regional
1973: 28  Waskom 3      BD
           6  Mabank 0      Regional
         16  West Sabine 6      QF
         21  Falls City 20      Semifinal
         28  Vega 7      FINAL-3A
1979: 49  Frankston 0      BD
         21  Hawkins 14      Regional
         28  Lovelady 7      QF
         21  Hull-Daisetta 22      SF
1980: 27  Forney 27      BD (L)
1992:   6  Lone Oak 49      BD
1993: 29  Lone Oak 20      BD
         15  Paul Pewitt 69      Area
1998: 18  Buffalo 9      BD
         20  Big Sandy 3      Area
         17  Franklin 14      Regional
           7  Elysian Fields 37      QF
1999: 12  New Waverly 20      BD
2000: 15  Como-Pickton 14      BD
         26  West Rusk 8      Area
         14  Corrigan-Camden 41      Reg.
2002: 46  New Diana 44      BD
         20  Paul Pewitt 30      Area
2003: 35  Hawkins 7      BD
           9  Linden-Kildare 6      Area
           0  Timpson 28      Regional
2004: 14  Timpson 11      BD
         56  Edgewood 21      Area
         28  Corrigan-Camden 0      Reg.
         34  Paul Pewitt 27      QF
         42  Lexington 13      Semifinal
         14  Crawford 28      FINAL-3A-II
2005: 20  Garrison 24      BD
2006: 60  Kerens 51      BD
         19  Hooks 28      Area
2008:   7  Franklin 55      BD
2011:   7  Marlin 14      BD
2012: 17  East Chambers 24      BD-ot​
2013:   0  Newton 39      BD​

TROY (15-14-1)
1944:   0 Bruceville-Eddy 0      BD
1954: 16 Blanco 7      BD
         35 Falls City 0      Regional
1955: 12 Leander 0      BD
           6 Nixon 0      Regional
1963: 20 Hutto 18      BD
         20 Kyle 6      Regional
1983: 14 Bartlett 36      BD
1984:   6 Liberty Hill 21      BD
1985: 26 Manor 7      BD
         19 Shiner 27      Area
1986:   9 Rogers 35      BD
1998: 36 Coleman 29      BD
           7 Brookshire-Royal 35      Reg.
1999:   7 Winters 44       BD
2004: 35 Godley 0      BD
         21 Boyd 35      Regional
2005: 40 Grandview 0      BD
         14 Eastland 9      Regional
           0 Argyle 32      Q-Final
2007: 48 Lexington 35      BD
         10 East Bernard 41      Area
2008: 35 Godley 14      BD
           9 Winnsboro 27      Regional
2009:   0 Godley 34      BD
2013: 35 Hempstead 20      BD
         29 Marion 20      Area
         14 Cameron 47      Regional​​​
2015: 34 West 35      BD-ot​
2016: 16 Malakoff 47      BD​

TULIA (1-21-3)
1936:   0  Panhandle 46      BD
1937: 14  Panhandle 24      BD
1938:   6  Panhandle 6      BD
1939: 12  Perryton 14       BD
1946:   0  Phillips 32      BD
1951:   7  Shamrock 27      BD
1963:   0  Dalhart 7      BD
1985:   7  Perryton 34      BD
1987:   6  Perryton 6      BD (W)
           0  Kermit 14      Area
1988:   3  Canyon 5       BD
1989: 12  Childress 21      BD
1990: 10  Childress 17      BD
1992: 28  Perryton 28      BD (5-4)
           0  Vernon 47      Area
1993:   0  Perryton 19      BD
2004:   7  Shallowater 21      BD
2005: 19  Post 14      Bi-District
         12  Sanford-Fritch 35      Reg.
2006:   6  Stratford 34      BD
2007: 14  Canadian 48      BD
2012:   7  Canadian 49      BD​
2013: 22  Spearman 28      BD​
2014:   6  Eastland 30      BD​
2017: 14  Colorado City 35     BD​

TULOSO-MIDWAY (0-3-0)
1966:   6  Kenedy 14      BD
2008: 22  Edcouch-Elsa 59      BD
2009: 14  Mercedes 35      BD

#TURKEY (2-2-0)
1941: 12  Follett 38      BD
1953: 12  Stinnett 18      BD
1958: 25  Rochester 24      BD
         40  Kamay Valley View 6      Reg.

#TURKEY VALLEY
CONSOLIDATED (5-6-0)

1978:   6  Wheeler 43      BD
1979: 13  Wheeler 14      BD
1980: 34  Booker 7      BD
           6  Klondike 0      QF
           8  Rankin 19      Semifinal
1983: 20  Booker 14      BD
         21  Paradise 7      Regional
           0  Knox City 13      QF
1986: 34  Bronte 6      BD
           7  Baird 19      Regional
1999:   7  Springlake-Earth 37      BD

TUSCOLA JIM NED (14-12-0)
1959:   0  Bangs 20      BD
1974: 28  Knox City 12      BD
         35  Seagraves 14      Regional
           7  Memphis 6      QF
           0  Aledo 22      Semifinal
1993:   0  Goldthwaite 35      BD
1998: 21  Floydada 7      BD
           6  Canadian 62      Regional
1999: 26  Lockney 21      BD
           0  Canadian 42      Regional
2001: 27  Comanche 20      BD
2003: 43  Dublin 15      BD
         27  Jacksboro 7      Regional
         35  Maypearl 10      QF
         43  Shallowater 21      Semifinal
           7  San Augustine 28     
                 (​FINAL-3A-I)
2004: 54  Anson 7      Bi-District
         54  Crane 14      Area
         27  Canadian 32      Regional
2008: 22  Early 21      Bi-District
           0  Clyde 35      Regional
2009: 14  Brady 42     Bi-District
2015:   7  Brock 70     Bi-District
2017: 34  Bowie 29     Bi-District
         21  Wall 52     Area​​

TUSCOLA SOUTH TAYLOR ​(0-1-0)
1951:   9  Rochester 66      BD

TYLER (56-30-3)
1930: 26  Greenville 6      BD
         44  Austin 0      Semifinal
         25  Amarillo 13      FINAL
1931:   0  Corsicana 19      BD
1933:   0  Greenville 18      BD
1935:   9  Greenville 9      BD
1938: 18  Lufkin 6      BD
         13  Temple 13      QF (3-5)
1939:   9  Nacogdoches 0      BD
         13  Waco 40      Q-Final
1941: 28  Nacogdoches 7      BD
           7  Temple 14      QF
1946:   7  Lufkin 33      BD
1955: 20  C.C. Miller 0      BD
         22  Baytown Lee 7      Semifinal
         14  Abilene 33      FINAL-6A
1956:   7  Wichita Falls 28      BD
1959:   6  Highland Park 41      BD
1973: 34  Plano 0      Bi-District
         10  Conroe 7      Regional
         34  FW Arlington Heights 17    BD
         22  Arlington Houston 7      SF
         21  Austin Reagan 14    FINAL-6A
1978: 13  Plano 13       BD (FD-L)
1981: 14  Lake Highlands 17      BD
1985:   7  Temple 28      BD
1990:   0  South Garland 7      BD
1991: 24  North Garland 7      BD
           0  Richardson 17      Area
1992: 17  Huntsville 28      BD
1994: 19  Waco 14      Bi-District
         45  A&M Consolidated 21    Area
         48  Plano East 44      Regional
         27  Lake Highlands 7      QF
         45  Arlington 20      Semifinal
         35  Austin Westlake 24
                (FINAL-6A-II)
1995: 37  Waco 31      Bi-District
         28  Jersey Village 40      Area
1996: 23  Dallas Carter 14      BD
         17  North Mesquite 6      Area
         54  Temple 24      Regional
         14  Lake Highlands 21      QF
1997: 28  Dallas Kimball 7      BD
         14  Garland 3      Area
         10  Cypress Falls 7      Regional
         24  Lake Highlands 7      QF
           7  FM Marcus 31      Semifinal
1998: 10  Dallas Carter 0      BD
         10  Lake Highlands 14      Area
1999:   0  Dallas Kimball 20      BD
2000: 48  Dallas Carter 18      BD
         21  Plano 13      Area
         40  Round Rock 0      Regional
         28  Waco 21      QF (ot)
         34  Arlington Lamar 7      SF
         20  Katy 35      FINAL-6A-II
2005: 20  Garland 21      BD
2006: 21  Dallas Carter 32      BD
2008: 29  Killeen Shoemaker 18      BD
         27  Lake Highlands 28      Area
2009: 49  Copperas Cove 21      BD
         53  Lake Highlands 46      Area
         37  Klein Collins 24      Regional
           7  Klein 31      Q-Final
2010: 26  Texarkana 17      BD
         48  Pflugerville Connally 24     BD
         45  Carrollton Newman 34   Area
         16  Wylie 20      Q-Final
2011: 46  Texarkana 14      BD
         56  Pflugerville Hendrickson 42 BD
         42  Highland Park 39      Reg.
         45  Sherman 21      QF
         20  Hewitt Midway 51      SF
2012: 77  Waxahachie 20      BD
         38  Wylie 10      Area​
         45  Frisco 28      Regional
         38  Frisco Centennial 24      QF​​​
         53  Denton Guyer 57    Semifinal​
2013: 14  Mansfield Legacy 35      BD​
2014: 58  Texarkana 23      BD
         44  Mansfield Summit 27      Area​​
         49  Rockwall Heath 21      Reg.
         64  McKinney North 40      QF
         14  Aledo 44      Semifinal​​​
2015: 48  Texarkana 21      BD
         51  Mansfield Lake Ridge 77  Area​​
2016: 50  Lufkin 49      Bi-District
         69  Dallas Jesuit 21      Area
         14  Klein Collins 56     Regional​​​

TYLER LEE (22-17-0)
1987:   0  Waco 22      BD
1990: 21  North Garland 14      BD
           6  Plano 14      Area
1991: 24  Garland Lakeview 3      BD
         18  Plano 14      Regional
         16  Killeen 20      QF
1993:   3  Spring Westfield 21      BD
1997: 35  Dallas Carter 34      BD
         14  Lake Highlands 36      Area
1998: 17  Dallas Skyline 7      BD
         14  Plano 31      Regional
1999: 21  Dallas Skyline 18      BD
         10  Mesquite 13      Regional
2000: 49  Dallas Skyline 8      BD
         10  North Mesquite 16      Reg.
2001: 42  Dallas Skyline 7      BD
           7  Mesquite 21      Regional
2002: 21  Mesquite 14      BD
         24  Plano East 14      Regional
         21  A&M Consolidated 17     QF
         14  Midland 24      Semifinal
2003: 57  Garland Naaman 24      BD
         31  Plano East 3      Regional
         48  The Woodlands 50      QF
2004: 28  Garland 10      BD
         34  Richardson Berkner 6    Reg.
         38  RR McNeil 13      QF
         28  Euless Trinity 7     Semifinal
         28  Spring Westfield 21
                (FINAL-6A-I)
2006: 42  Dallas Molina 7      BD
         18  Plano East 21      Area
2007: 10  Dallas Skyline 28      BD
2008: 13  A&M Consolidated 3      BD
         10  Garland 13      Area
2009: 38  A&M Consolidated 20      BD
         23  Garland 17      Area
         23  RR Stony Point 27      Reg.
2010: 13  A&M Consolidated 28      BD
2014: 47  Hewitt Midway 76      BD​

UNION GROVE (11-8-0)
1940: 12  Gaston 45     BD
1948: 12  Talco 25      BD
1954: 14  Ferris 0      BD
         13  Garrison 14      Regional
1956: 20  Ferris 14      BD
         12  McLeod 0      Regional
1957: 33  Ferris 0      BD
         40  New Diana 20      Regional
1959: 28  Buckner Home 0      BD
         18  New Diana 0      Regional
1965: 26  Spring Hill 6      BD
         20  Overton 0      Regional
1968: 14  Carlisle 24      BD
2013: 17  Waskom 56      BD​
2014: 14  Lovelady 7      Area
           0  Alto 47      Regional​​
2015:   6  Beckville 56      BD​
2016: 57  Quinlan Boles 16      BD
         27  Lovelady 36      Area​​

#UNION HILL (22-14-0)
1969: 20  Carlisle 44      BD
1976: 12  Anna 27      BD
1977: 14  Lone Oak 21      BD
1978: 21  Lone Oak 7      BD
         21  Wortham 6      QF
         12  Thrall 7      Semifinal
         14  Wheeler 7      FINAL-2A
1979: 25  Cumby 0      BD
           6  High Island 35      QF
1982: 51  Valley View 6      BD
           7  Jewett Leon 0      Regional
         47  Italy 14      QF
         20  Bremond 8      Semifinal
         13  Roscoe 0      FINAL-2A
1984: 27  Simms Bowie 7      BD
         53  High Island 15      Regional
         19  Apple Springs 7      QF
         20  Flatonia 12      Semifinal
           0  Munday 13      FINAL-2A
1985: 53  Simms Bowie 6      BD
           6  Italy 36      Regional
1986:   0  Valley View 41      BD
1988: 22  Oakwood 7      BD
         26  Bells 13      Area
         12  Bremond 28      Regional
1989: 26  Oakwood 12      BD
           0  Collinsville 27      Area
1998:   0  Wortham 43      BD
2002: 32  Celeste 42      BD
2003: 43  Celeste 12      BD
         49  Mount Enterprise 31     Area
         21  Chilton 40     Regional
2006: 44  Tenaha 36      BD
         50  Quinlan Boles 23      Area
         22  Lovelady 43      Regional
2007: 34  Tenaha 58      BD​​
​​

ZAPATA (3-15-0)
1967:   7  Odem 39      BD
2000:   7  Raymondville 47      BD
2001: 15  LaFeria 35      BD
2003: 21  LaFeria 10      BD
           7  Sinton 40      Regional
2004: 20  LaFeria 14      BD
           6  Sinton 43      Regional
2005: 26  Hidalgo 45      BD
2006: 26  LaFeria 31      BD
2007: 14  Hidalgo 39      BD
2009: 19  Ingleside 59      BD
2010: 33  C.C. Miller 48     BD
2013: 49  Rio Hondo 21     BD
           0  Sinton 27      Area​
2014: 16  Rockport-Fulton 52      BD​
2015:   7  LaVernia 70      BD​
2016: 13  Beeville 62       BD​
2017: 10  Somerset 33      BD​